Většina odpovědí bude jednoznačná: Nikdy! Ale člověk míní a život mění. Občas se můžeme ocitnout v situaci, která nás donutí změnit své zvyklosti. Jako Martinu, která má podezření, že její dceru týrá manžel.

Martina se vždycky držela zásady, že do života dospělých dětí se „nekecá“. „Nečiň druhým to, co sama nesnášíš. Vždycky se mi to vyplatilo, protože mám se svými dětmi skvělý vztah a vzájemně si důvěřujeme. Dokud ony samy nepřijdou a nezeptají se mě na názor, nechávám si ho raději pro sebe. Na nic se nevyptávám a věřím, že mi řeknou to, co uznají za vhodné.

modřina

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

„Jsem matka a ta instinktivně vycítí, že něco není v pořádku. Jako u mé nejmladší dcery Simony. Ačkoliv se snaží být přede mnou v pohodě, a o svém soukromí moc nemluví, vím, že prožívá krizi,“ říká Martina.

Když jsem si všimla jejích modřin na zápěstí, šly moje zásady stranou a zeptala jsem se. „Mami, prosím tě, nepanikař, jen jsme se s Markem trochu chytli. Utnula mé další otázky, ale když jsem si představila tu subtilní drobounkou Simonu a jejího svalnatého muže Marka, klidná jsem rozhodně nebyla,“ dodává vystrašená máma.

Marek Martině nikdy moc nesedl. Takový „namachrovaný“ synáček z bohaté rodiny, ale brala ho jako Simonina partnera a do ničeho jim nemluvila. Stejně by to nebylo nic platné. Byla jím okouzlená a ona musela spolknoutpředsudky o rozmazlených „mamáncích“ a doufat, že až se pustí máminy sukně, bude se chovat jako chlap. Naivní že?

Stalo se tak jen zdánlivě. Postavil sice dům, ale financovala ho jeho matka s tím, že u nich bude jednou bydlet. O nic se nemusel zasloužit, všechno mu snesla na zlatém podnosu a finančně ho podporuje dodnes.

Ale tím ho také zkazila. Marek nemá prakticky žádné sebevědomí, ačkoliv působí jako „chlapák“, je to ve skutečnosti slaboch, kterého rozhodí sebemenší nezdar. Neumí nic řešit v klidu, je to uzlíček nervů, který by se měl léčit, ale to nesmí říct nikdo nahlas.

Snad jeho matka. Martina to nevydržela... „Že jsem si radši nepřekousla jazyk, než jsem jí zavolala. Samozřejmě, že mi řekla, ať se mladým nepletu do života.

To bych moc ráda, ale mám čekat, až jednou dceři ublíží? Nabídla jsem jí, ať se vrátí domů, ale nechce o tom ani slyšet a ujišťuje mě, že se tak stalo jen jednou a Marek toho lituje.“

„Stále na ni musím myslet, ale zatím víc udělat nemůžu,“ dodává smutně její maminka.

Reklama