Bulvár

Martin Trnavský: Herectví je svobodné povolání

Herce Martina Trnavského jsem poprvé zaznamenala zhruba před čtyřmi lety v jednom televizním seriálu. Upoutal mě svou bezprostředností, a co budu zapírat, také líbivou vizáží. Podruhé jsem ho „dostala přímo na stůl“ prostřednictvím fotografií od jeho partnerky Báry Munzarové, když jsem s ní dělala rozhovor. A potřetí? No, bohužel nepřímo, právě teď!

S Martinem jsme osobní pracovní setkání plánovali už dlouho, ale znáte to, když se něco hodně plánuje, nikdy to nevyjde. Vinu na tom nese zejména naše časová zaneprázdněnost, ta Martinova samozřejmě větší. Ještě že existuje internet. :)

martin

Martine, hezky jsem vás napráskala, měla bych to tedy i zdůvodnit. Osobně jsme se nesešli hlavně z toho důvodu, že jste zaneprázdněn natáčením dvou seriálů v Čechách i na Slovensku, a do toho ještě stíháte i divadlo. U toho bych se s dovolením pozastavila. Konkrétně u nevšedního představení, které mělo premiéru letos v březnu, jde o one man show – Kolega Mela Gibsona. Můžete nám prosím přiblížit, o čem ta hra pojednává?
Kolegu Mela Gibsona pro mě našel můj dvorní režisér a autor Jakub Nvota. Napsal ji Polák Tomasz Jachimek. Já jsem ji pak přeložil a zdramatizoval, což znamená přepsal a upravil děj pro naše podmínky a text přizpůsobil mé osobě. Příběh je velmi komický. Herec si u výslechu na policii stěžuje na svůj umělecký život. Text je opravdu vynikající a diváci se velmi baví. A to mě těší, protože i já se bavím… a na představení je to znát.

Proč Mel Gibson?
Největším zážitkem hlavního protagonisty, zneuznalého českého herce, je krátké setkání právě s touto hzollywoodskou hvězdou v letadle na cestě z Chicaga do Frankfurtu. Ta cesta ho ovlivní na celý život. Jeho dalším hrdinou, o kterém se v příběhu zmiňuje, je také Jiří Korn. Upřímně ho obdivuje, několikrát v životě se s ním pokoušel i spojit, ale marně. Linka celého toho příběhu je velmi komická, dokonce si i zazpívám.

mel

foto z představení Kolega Mela Gibsona

Měli bychom zmínit, že tato komedie je v pořadí už 13. autorským představením Divadelního spolku Frída, který vznikl na sklonku roku 1999 za iniciativy Bolka Polívky, ale jehož zakladatelem jste právě Vy. Byť se tento spolek těší u diváků velké obliby a hostuje v řadě kamenných divadel, není pro herce přece jen jednodušší mít stálé angažmá než takovéto, s prominutím, harcování?
Jak pro kterého. Já jsem tvůrčí člověk a tvůrčí kreativita se podle mého názoru, díky nastolenému systému z většiny divadel se stálým souborem, vytratila a s ní  i diváci. Navíc herectví je svobodné povolání. Podnikání v tomto oboru má svá úskalí a vydat se na cestu sám není jednoduché, ale pokud vám to vyjde, pocit a výsledek je o mnoho intenzivnější jak pro herce, tak pro diváka. Nerad hraji v symfonickém orchestru, mě baví jamovat.

Lze takový spolek utáhnout i finančně?
Když vás divák chce a zaplatí vstupenku, tak ano. Musíte ale produkovat představení s velkou rozvahou. Vymýšlet dobré autorské věci, které diváky zaujmou, osloví, pobaví… Herecké obsazení nesmí být početné, a přitom na vjem diváka nesmí kulisy a kostýmy působit lacině. Prostě když jste soukromý podnikatel, přistupujete k divadelním projektům jinak, obezřetněji, s větší pokorou a hlavně znovu podotýkám, s rozvahou.

Jste převážně divadelním hercem, diváci vás ale mohou zaznamenat také v televizních seriálech,  z nichž v jednom z posledních, s názvem Obchoďák, máte dokonce jednu z hlavních rolí. Kdybyste měl porovnat práci na divadle a před televizní kamerou, tedy tou seriálovou, co je vám bližší?
Raději mám kontakt s divákem. V divadle jsem za svoji práci plně zodpovědný, od scénáře až po herecký výkon, a tak to mám rád. Televizní práce je jiná. Kameru mám rád, ale kvalitních scénářů a práce je málo. Měl jsem ale asi štěstí, protože čtyři z nich zatím stály za to. Mluvím o filmech Pravidla lži, Muži v říji a televizní filmy Na rozchodnou a Tchyně a uzený. Seriál Obchoďák, který bude mít 32 dílů, byl mojí poslední seriálovou televizní zkušeností v Čechách.

Vy sám prý tento „druh staveb“, tedy obchodní domy, nesnášíte, je to pravda?
Je to pravda. Mnoho povyku pro nic. Města budoucnosti. Já mám raději venkov a trhy. A protože jsem sám soukromník, věřím víc soukromníkům.

Ten seriál se natáčí normálně za běžného provozu?
Ano, v Arkádách. 11. listopadu padne poslední klapka. Bude to v den, kdy mám svátek, tedy na svatého Martina. Podle scénáře nasednu do auta a společně s Terezou Kostkovou odjedeme. Symbolické.

Některá média vás titulují jako našeho českého George Clooneyho. Jak to, že si toho filmaři více nevšímají?
Tak mě tituloval bulvár, tomu nevěřte vůbec nic. Vymýšlí si. Filmaři si toho nevšimli asi proto, že jeden Clooney už tady je, a to stačí. Já mám ke Clooneymu na světelné roky daleko. Spíš se cítím jako hlavní hrdina z Kolegy Mela Gibsona – Ignác Pičman. Tam najdete odpověď na tuto vaši otázku.

Tvoříte hezkou dvojici, jak herecky, tak osobně, s dcerou slavných rodičů, herečkou Bárou Munzarovou. Jak vás přijali její rodiče coby partnera své dcery? A radí vám třeba někdy ve vaší tvorbě?
Přijali mě jinak, než píše bulvár, když už jsme se o něm zmínili. Když už, tak si s panem Munzarem o divadle povídáme komplexně a dochází u toho ke shodě i s odstupem generace. Ale nezabere nám to moc času. Jsou jiná, zajímavější témata. Spíš si vyprávíme o životě, přesněji já poslouchám a on vypráví, neboť on má o čem vyprávět. Možná se mi to jednou povede zhodnotit v mé profesi, protože herectví je o životě.

sbarou

s životní i hereckou partnerkou Bárou Munzarovou

A co vaši rodiče, jsou také z umělecké branže?
Maminka byla baletka a otec hrál na bicí. Ale to už je dávno…

Pojďme od rodinného prostředí zpátky na divadelní prkna.  A víte co, vrátíme se ještě k Divadelnímu spolku Frída a vašim uvedeným hrám. Kterou z nich považujete za nejúspěšnější?
Sex drogy rokenrol, Hospodská, Pánská jízda, Kosa, Jako Thelma a Louise, Interview s upírem, Mezi nebem a ženou a Kolega Mela Gibsona. Mají okolo sta repríz, Sex má přes 150, myslím ten divadelní. :)

Kdo je autorem těch her a na základě čeho vybíráte repertoár?
Ze začátku to byl Dodo Gombár a v posledních letech velmi výrazně Jakub Nvota. Já jim vždycky při psaní jen asistoval, protože oni to umí líp. Z Jakuba se vyprofiloval jeden z nejlepších československých divadelních autorů současnosti. Výběr témat je nejsložitější. Něco vás musí zasáhnout, něco vás musí inspirovat, k něčemu se musíte chtít vyjádřit, ale hlavně nesmíte zapomenout na humor. Ten je pro nás nejdůležitější.

Kolega Mela Gibsona, one man show - musí být velmi náročné udržet po celou dobu pozornost publika. Už jste někdy něco podobného dělal?
Nedělal. Máte pravdu, není to jednoduché. Musíte k tomu vyzrát. Ne každý si to může dovolit a ne každý pro sebe najde kvalitní text. Já dělám 12 let autorské divadlo Malých forem. Myslím, že jsem za ty roky posbíral dost zkušeností, na jejichž základě jsem si na tento tvar troufnul. A vyšlo to. Štěstí přeje odvážným a připraveným. :) A ta radost z výsledku, i během představení z reakcí diváků, je nepopsatelný pocit, který vás naplní přesvědčením, že některé věci mají smysl.

meldva

nesmíte zapomenout na humor...

Zjistila jsem o vás, tedy on to přímo zjistil vlastně váš dědeček, že pocházíte z polského šlechtického rodu Trnowských. Máte tedy modrou krev, pro kterou je typická noblesa a šarmantní vystupování. Co to takhle uplatnit při moderování?
Moderování mě nikdy nelákalo a hlavně jsem nikdy nedostal nabídku, která by stála za to.

Šlechtici se ale někdy vyznačují i nadřazeným chováním, jste pyšný?
Jsem, a je to doufám cítit i z tohoto rozhovoru, když se bavím o své Divadelní společnosti Frída. Málokomu se v současné době povedlo to, co nám. Mám kolem sebe velmi kvalitní tým lidí, jak profesně, tak lidsky. Mám být na co pyšný. Na ně!

Tak teď jste mě tou odpovědí dostal. Ať Vám tato pýcha vydrží co nejdéle a ať je vaše poslední představení - Kolega Mela Gibsona úspěšné, minimálně jako všechna předešlá představení.
Děkuji a srdečně zvu všechny vaše čtenářky, ať se přijdou pobavit.

Martin Trnavský / Kolega Mela Gibsona

Využijte jedinečné akce pro čtenářky Žena-in na 16.11.2012 od 19 hodin!

Zveme Vás do Branického divadla na one man show Martina Trnavského /
Kolega Mela Gibsona.
PO VLOŽENÍ VIP KÓDU V PŘEDPRODEJI VSTUPENEK K PŘEDSTAVENÍ SLEVA PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE O 50%

VIP KÓD xc364H3G5

Slevu uplatněte ZDE

Vizitka:

 • Divadelní a filmový herec a dramatik, autor divadelních her
 • Martin Trnavský se narodil 8.3.1970 v Brně
 • Vystudoval JAMU v Brně
 • Po absolvování JAMU byl v angažmá v Městském divadle v Brně 
 • Hostoval v Divadle bratří Mrštíků a necelý rok v pražském Činoherním klubu
 • V Divadelním spolku Frída – autorské divadelní společnosti, je Martin Trnavský 12 let principálem a hercem v jedné osobě. www.frida.cz
 • Filmové a televizní role

Požírač medvědů (1996)TV
24 (2001)
Četnické humoresky II (2003)TV
Pravidla lži (2006)
Muzika (2007)
Světla pasáže (2007)TV
Ordinace v Růžové zahradě (2008 – 2009)
Na rozchodnou (2008)TV
Muži v říji (2009)
Ordinácia v Ružovej zahradě (2009, SK)TV
Mafia II
Tchýně a uzený (2010)
Panelák (2012)
Obchoďák (2012)TV

 • Martin Trnavský žije s herečkou Bárou Munzarovou, se kterou se seznámili při natáčení seriálu Ordinace v Růžové zahradě (2008) společně hrají v Divadelním spolku Frída.

poskytnuté fotografie: Martin Trnavský
jiný zdroj: www.youtube.com

Čtěte také:

   
01.11.2012 - Rozhovory - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [47] V19 [*]

  sympaťákSml22

  superkarma: 0 06.12.2012, 10:48:42
 2. [46] anina4 [*]

  kristagg — #41 j, viděla jsem asi 4 díly,jinak jsem toho herce neznala,aspoň se mi rozšířil obzor

  superkarma: 0 25.11.2012, 00:53:11
 3. avatar
  [45] kapkamore [*]

  Pěkný rozhovor...

  superkarma: 0 03.11.2012, 21:11:47
 4. avatar
  [44] ladouch [*]

  Je to sympaťák a dobrý herec.Sml58Sml58

  superkarma: 0 01.11.2012, 22:13:42
 5. avatar
  [43] arminka [*]

  rozhovor dobrý,ale toho pána neznám... asi to bude tím, že české TV seriály nesleduji Sml80

  superkarma: 0 01.11.2012, 21:55:14
 6. [42] Trefa [*]

  Trefa:je to skvely herec.a clanek snim se mi libi.

  superkarma: 0 01.11.2012, 21:28:25
 7. avatar
  [41] kristagg [*]

  V "Obchoďáku" se mi líbí.

  1. na komentář reaguje anina4 — #46
  superkarma: 0 01.11.2012, 20:31:11
 8. avatar
  [40] Judo [*]

  Je to pěkný muž,dobře hraje.

  superkarma: 0 01.11.2012, 20:20:22
 9. [39] leonka2 [*]

  toho fakt nemusímSml15

  superkarma: 0 01.11.2012, 20:03:35
 10. avatar
  [38] Introvertka [*]

  je to pěkný chlap Sml67

  superkarma: 0 01.11.2012, 19:13:09
 11. avatar
  [37] daska59 [*]

  Je mi líto, ale mě k srdci nepřirostl Sml80

  superkarma: 0 01.11.2012, 18:28:10
 12. avatar
  [36] tajnostii [*]

  Hezký rozhovor

  superkarma: 0 01.11.2012, 17:30:05
 13. avatar
  [35] Kytinkak [*]

  také se mi moc líbí, pěkný rozhovor jako vždySml67

  superkarma: 0 01.11.2012, 16:47:30
 14. [34] jukl [*]

  Martim je mi sympatický

  superkarma: 0 01.11.2012, 15:59:54
 15. [33] jithule [*]

  děkuji za super rozhovor

  superkarma: 0 01.11.2012, 15:42:33
 16. avatar
  [32] vmarta [*]

  Líbí se mi Sml16

  superkarma: 0 01.11.2012, 15:11:55
 17. avatar
  [31] femme [*]

  Hanula — #28 co člověk, to jiný názor Sml58 Sml24

  superkarma: 0 01.11.2012, 14:31:46

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] jija [*]

  Sašo, opět excelentní rozhovor!  A Martin je sympaťák

  superkarma: 0 01.11.2012, 14:12:47
 2. [29] dudikovam [*]

  sluší moc jim toSml79

  superkarma: 0 01.11.2012, 13:33:30
 3. avatar
  [28] Hanula [*]

  femme — #16 Sml16 mně zase naopak - ty vlasy mu seknou....

  Mimochodem - teď "žeru" Maxe z Ulice....

  1. na komentář reaguje femme — #31
  superkarma: 0 01.11.2012, 13:16:11
 4. [27] Saritka [*]

  Sluší jim to spolu.Sml59

  superkarma: 0 01.11.2012, 12:53:30
 5. [26] doginka [*]

  sympaťák to tedy jeSml22Sml22 a taky se mi jako pár s Bárou líbí.

  Pěkný rozhovorSml67

  superkarma: 0 01.11.2012, 11:45:15
 6. [25] jerenika [*]

  migulka — #22 taky si říkám :)

  superkarma: 0 01.11.2012, 11:41:55
 7. avatar
  [24] xx-b [*]

  bezvadný a sympatický herec Sml22

  superkarma: 0 01.11.2012, 11:02:05
 8. [23] magic11 [*]

  migulka — #22 když já tu Munzarovou nemusím, ale on je sympaťák Sml67

  superkarma: 1 01.11.2012, 10:40:33
 9. avatar
  [22] migulka [*]

  Hezký rozhovor s Martinem je opravdu moc sympatický a s Bárou jsou hezký párSml22Sml22

  1. na komentář reaguje magic11 — #23
  2. na komentář reaguje jerenika — #25
  superkarma: 0 01.11.2012, 10:07:15
 10. avatar
  [21] hubajda [*]

  femme — #16 souhlasim

  superkarma: 0 01.11.2012, 10:02:23
 11. [20] step1 [*]

  saruz — #10 Sleva super, ale já to mám daleko. Sml15

  superkarma: 0 01.11.2012, 09:30:23
 12. avatar
  [19] kobližka [*]

  LudPa — #4 Něco se ti doneslo? Myslím,že problémy má asi každý,tebe nevyjímaje Sml58

  superkarma: 0 01.11.2012, 09:28:18
 13. avatar
  [18] Tulinka [*]

  sympaťák Sml57

  superkarma: 0 01.11.2012, 09:16:24
 14. [17] Roland [*]

  Hanula — #14 Mě taky . Je vidět, že je nás tu víc.Sml16

  superkarma: 0 01.11.2012, 09:15:34
 15. avatar
  [16] femme [*]

  jj, Martin by stál za hřích Sml26 Sml58 jen se mi teď nelíbí ty jeho delší vlasy, krátké mu sluší víc Sml58

  1. na komentář reaguje hubajda — #21
  2. na komentář reaguje Hanula — #28
  superkarma: 1 01.11.2012, 08:40:36
 16. [15] Klára Křížová [*]

  mě se taky líbí, ale v některých rolích dokáže být i slizkej Sml30Sml30

  superkarma: 0 01.11.2012, 08:37:44
 17. avatar
  [14] Hanula [*]

  Sml16mně se líbí jako chlap...

  1. na komentář reaguje Roland — #17
  superkarma: 0 01.11.2012, 08:32:08
 18. [13] zzandaa [*]

  Velmi sympatický herecSml22

  superkarma: 0 01.11.2012, 08:24:54
 19. avatar
  [12] Jindriska8 [*]

  Pěkný rozhovor,Martin je sympaťák Sml67

  superkarma: 0 01.11.2012, 08:00:22
 20. [11] diplopeta [*]

  hezký rozhovor, tohoto herce mám moc ráda, je sympaťák Sml67

  superkarma: 0 01.11.2012, 07:56:34
 21. avatar
  [10] saruz [*]

  Rozhovor je pěkný a Martin je velký sympaťák. Ta sleva na představení je prostě Sml67.

  1. na komentář reaguje step1 — #20
  superkarma: 0 01.11.2012, 07:55:36
 22. avatar
  [9] margot [*]

  Sašo, smekám před Vámi, zase nádherně vedený rozhovor - je to potěšení Vaším prostřednictvím nahlédnout tak nenásilným způsobem do profesí i životů Vámi zpovídaných osobSml67

  Osobně by mě potěšil rozhovor s panem Munzarem, ale při tom, jak zřídka je poskytuje, je to asi téměř nesplnitelné přání.

  superkarma: 0 01.11.2012, 07:41:48
 23. [8] holčice [*]

  Moc hezký rozhovor Sml22a Martin je velký sympaťákSml16

  superkarma: 0 01.11.2012, 07:36:59
 24. avatar
  [7] lenig [*]

  Paráda, děkuji za rozhovor, Martina mám též moc ráda (od onoho seriálu) a Báru už od té doby, co ji znám (z televize samozřejmě)....Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 01.11.2012, 07:28:16
 25. [6] lidicka [*]

  Znám ho jen ze seriálů - i když ty seriály skoro vůbec nesledujiSml22

  superkarma: 0 01.11.2012, 07:24:43
 26. avatar
  [5] Žofie [*]

  Milý sympaťák Sml16Sml22

  superkarma: 0 01.11.2012, 07:14:14
 27. avatar
  [4] LudPa [*]

  Hezký pár, ale problémy mají.

  1. na komentář reaguje kobližka — #19
  superkarma: 0 01.11.2012, 06:53:08
 28. avatar
  [3] blesksoft [*]

  je mi sympatický Sml58

  superkarma: 0 01.11.2012, 06:34:23
 29. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  krásný pár jsou spolu Sml59Sml67 a super herci Sml67

  superkarma: 0 01.11.2012, 06:06:21
 30. avatar
  [1] tepito [*]

  sympaťákSml59

  superkarma: 0 01.11.2012, 05:02:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme