Bulvár

Martin Kadlec: Swing žije!

Ano, je tomu tak, jak jsem vás, milé čtenářky, informovala minulý týden, swing v současné době prožívá svou renesanci! Martin Kadlec, taneční lektor jediné taneční školy v Česku se zameřením na všechny swingové styly, je toho živým důkazem...

bfggrg

Martine, jsi jedním z vyučujících taneční školy Cream Swing, první otázka je tedy nasnadě - popiš nám ji, jakým tancům se konkrétně věnujete?
Jsme jediná taneční škola v Česku s univerzálním zaměřením na všechny styly swingové hudby, tedy jak vintage, tak i electro swing, neo-swing, balkan atd. Našim žákům se věnujeme i individuálně, takže si s nimi během lekce také zatančíme a upozorníme na případné nedostatky.

Jak vznikla myšlenka, díky které jste založili taneční školu s tímto zaměřením?
Nápad založit taneční školu, která se věnuje electro swingu a obsáhlému rozsahu swingové hudby, jsem měl už delší dobu, a nakonec jsem ho realizoval na konci roku 2013. Máme několik lokací, současně 3 - hlavně v etablovaných tanečních klubech - nechceme tanečníky držet ve sterilním prostředí tanečních studií, ale poskytnout jim co nejvíce zábavnou a uvolněnou (“paříčí“) atmosféru pro optimální zážitek při tanci. Snažíme se tedy co nejvíce pokrýt naše hlavní město a vyhovět poptávce studentů, například venkovními akcemi při hezkém počasí.

Jak dlouho se ty osobně výukou swingu zabýváš? Máš i jinou taneční průpravu?
Aktivně se věnuji 4 roky swingu, předtím jsem tančil jen příležitostně - tzn. třeba jen tak 6-10 lekcí - akrobatický rock'n'roll a salsu, v „mládí“ i standardní a latiskoamerické tance - ale nevím, jestli se to u mě dalo nazývat „tancem“, byl jsem tehdy strašné dřevo.

Který taneční styl preferuješ?
Preferuji párový tanec, protože umět porozumět a ovládat své vlastní tělo v souladu s hudbou je hezké, ale při tom ještě porozumět a ovládat tělo partnerky - to je teprve perfektní zážitek. Rád tančím na všechnu možnou hudbu, protože každý styl vyjadřuje a vyvolává jiné emoční prvky. Moc rád si užívám široké spektrum emocí a též i hudby. Proto nerad zařazuji svůj tanec do určité stylové „škatulky“. Když se člověk začíná učit tančit, je vhodné určité vodítko - nastavení mantinelů, ve kterých se zdokonalujeme, ale časem toto omezení musíme prolomit, abychom se optimálně přizpůsobili všem hudebním stylům. Proto většinou vycházím „stylově“ ze swingového tance Lindy Hop, dále pak z blues, charlestonu a rock'n'rollu. Vše pak modifikuji a míchám podle toho, co vyžaduje hudba, partnerka a má vlastní inspirace.

Přejít na stranu:

 
   
06.06.2014 - Společnost - autor: Veronika Pavlíková

Komentáře:

 1. [3] Klára Křížová [*]

  mě se to líbí moc

  superkarma: 0 06.06.2014, 12:27:26
 2. avatar
  [2] kobližka [*]

  A mě se to líbí! První a třetí ukázka je pěkná,ta první je pro mě taková nostalgická záležitost,třetí je šmrncovní.A ta druhá....já nevím,mám pocit,že dneska mladí ani moc netancují,jen se "svíjí",ale což,taky jsme se jako mladí svíjeli Sml33

  superkarma: 0 06.06.2014, 11:38:16
 3. avatar
  [1] gerda [*]

  Swing potlačily elektrické kytary, i mně připadal hodně uhlazený, v podstatě nudný. Chápu nostalgii pamětníků nebo nadšení těch, pro které je novinkou. Ráda si poslechnu MM s panem Havelkou, ovšem abych se odvázala, tak na to mi musí zahrát jiná sestava. Třeba Rolling Stones...Sml26 - jsou to senioři, ale pořád mají výdrž.

  superkarma: 0 06.06.2014, 06:14:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme