Rozhovor s Klárou Pragerovou o asistenčních psech mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla udělat pokračování. Chtěla jsem vědět víc o výcviku signálních psů. Seznámit se s někým, pro koho je takový pejsek cvičen, a udělat s ním rozhovor. Dostala jsem kontakt na paní Martu.

Paní Marta má komplikovanou diagnózu. Trpí zároveň epilepsií, myopatií (ochabování svalstva) a poruchou sluchu. Život s jedním typem postižení by byl velmi obtížný, ale Marta musí zvládat mnohem více. Nápor záchvatového onemocnění přichází, kdy se mu zachce, myopatie ji zčásti usadila na elektrický vozík a omezení sluchu způsobuje sníženou orientaci v činnostech každodenního života i mezilidských vztahů.

Proto požádala Pestrou společnost o výcvik asistenčního signálního psa, který by jí pomohl zmírnit těžkosti způsobené kombinovaným postižením. Pes je připravován tak, aby své paničce pomáhal zmírňovat všechna tři onemocnění, a ještě ji podpořil psychicky. Bude jí podávat předměty, signalizovat zvuk budíku, domovního zvonku a mobilu a v případě záchvatu přinášet léky, deku a mobil k přivolání pomoci.

Marta si vybrala trpasličího pudla Floriana, plemeno, které dobře zná a podle zkušeností Pestré společnosti to byla volba přímo ideální. Toto plemeno vyniká nejen svou učenlivostí, a hypoalergenní srstí, ale především svou „skladností“, díky níž může svou paničku doprovázet i v MHD. Lidé často nevěřícně kroutí hlavami při pohledu na trpasličího pudla s asistenční dečkou, ale právě pro svou velikost je to skvělé a praktické plemeno pro člověka v běžném městském provozu, které bez problémů zvládá všechny asistenční cviky.

m

Florián se se svou paničkou rád mazlí

Přečtěte si s Martou krátký rozhovor

Marto, jak jste se dozvěděla o tom, že se dají vycvičit tzv. signální psi?
U Pestré společnosti už byl cvičen jeden signální pes, labrador Fido, pro neslyšící maminku (umí mimo jiné signalizovat pláč dítěte), se kterou jsem se spřátelila na akcích této společnosti. Líbilo se mi, jak „jednoduše“, ale efektivně spolu pejsek a panička komunikují…

Proč jste si zvolila právě pudlíka, a ne jiné plemeno?
Dva pudlíky jsem už v rodině měla, jsou to velmi inteligentní, hraví a pohodoví psíci. Dalším mým kriteriem bylo mít doma nelínající  plemeno menší velikosti, neustále uklízet chlupy a starat se o velkého psa bych prostě fyzicky nezvládla.

Florián už je vycvičený nebo se teprve učí?
Floriánek už je vycvičený, ale stále musíme cviky pilovat a zlepšovat. Bez své trenérky Míši „za ocáskem“ má tendenci se ulejvat, nebo tropit skopičiny, je to ještě takový psí puberťák a má nevyčerpatelný psí humor. Je natolik hyperaktivní, že jsem ho v prvních dnech chtěla vrátit. (říká se smíchem Marta a samozřejmě to nemyslí vážně)

m

Marta s Floriánem naz rekondičním pobytu

Co už umí?
Florian perfektně zvládá podávat všechny spadlé předměty včetně kovových věcí, které pejskové nemají rádi. Miluje svlékání a  podávání  ponožky a rukavice, na vyzvání otevře skŕíňku a podá krabičku s léky,  rád vyhledává ukryté předměty v prostoru, signalizuje klepání na dveře a zvuk domovního zvonku,  přináší zvonící telefon, ovšem tady rád fixluje, nosí i vypnutý mobil, jen aby dostal ňaminku  za odměnu. Pár dalších dovedností ještě  chystáme nacvičit.

V čem je pro vás psí přítel největším přínosem?
Především mi pomáhá v běžném životě, nemusím se už složitě shýbat pro spadlé předměty jak doma, tak venku, pomáhá mi „slyšet zvuky“, rád se mazlí a mně dělá radost  na duši mu muchlat  ten jeho hebký kožíšek. A Florian  se taky stará o mé pravidelné procházky, rád a dlouze se venčí za jakéhokoliv počasí. (Oceňuje paní Marta, která si svůj život bez Floriána už nedokáže představit-)

Děkuji za rozhovor a přeji vám i Floriánovi pohodové soužití


Výcvik signálního psa stojí bezmála 200 tisíc Kč a není hrazen státem. Je to velká částka, kterou by handicapovaný člověk z vlastních prostředků těžko uhradil. Proto Pestrá společnost založila sbírkové konto, na které můžou dárci posílat své finanční příspěvky. Pomůže jakýkoliv i drobný obnos. Pokud byste měli chuť přispět, zde je číslo sbírkového konta.

Číslo účtu: 285259736/5500

Čtěte také:

Reklama