Zdraví

Markéta: Čínský lékař mě zklamal!

O čínské medicíně se tvrdí, že léčí příčiny, nikoli následky nemocí, jako to dělá ta klasická západní. Přečtěte si rozhovor s Markétou (28), kterou zklamali nejen naši lékaři, ale i ti čínští...

Věříte našim lékařům? Člověk je z nich někdy trochu nesvůj, když na něj vychrlí latinské pojmy, kterým nerozumí, a léčí chřipku stejně dlouho, jako by si ji léčil sám. Pak ještě nechá půl výplaty v lékárně...

China

Není se co divit, že mnoho lidí hledá různé alternativy. Kromě té naší západní medicíny je v nabídce i medicína čínská, a není to žádné šarlatánství. Vždyť třeba akupunktuře se dnes věnují i mnozí „západní“ lékaři.

Když jsem se doslechl, že moje kamarádka Markéta navštívila čínského lékaře, hned mě zajímalo, jak ta návštěva proběhla, a jestli je spokojená. Na úvod rozhovoru bych rád upozornil, že šlo o lékaře, na kterého měla několik kladných referencí. Přesto jí čínská medicína moc nepomohla.

 

Pokud se rozhodnete léčit pomocí čínské medicíny, máme pro vás důležitou informaci, že v ČR byla nedávno ustanovena Komora Tradiční čínské medicíny, která sdružuje ověřené terapeuty. Její webové jsou zde:

V čem vám mohou stránky pomoci? Najdete zde například: informace pro veřejnost – základní informace o čínské medicíně a jejích metodách, rady, jak si najít terapeuta, podrobný seznam praktiků TČM i s kontakty na ně či na centra, ve kterých pracují... a mnoho dalších cenných informací.

Markéta u čínského doktora

S jakými problémy jsi navštívila čínského lékaře?
Těch problémů byla, bohužel, celá řada. Nejzávažnější však byl chronický zánět močového měchýře.

Jak návštěva probíhala?
Ve velmi pěkném přijímacím salonku jsem dostala přezůvky a kalhoty na převlečení a počkala jsem, než si mě lékař zavolá do ordinace. Doktor byl drobný usměvavý Číňan, který mluvil roztomile lámanou češtinou. (“Máte bublinky?“ například znamenalo, zda trpím plynatostí...) Ptal se na některé zásadní a předvídatelné věci, jako zda jsem byla operována, a zda jsem už rodila, ale také například jaké je přesné datum mého narození.

Kalhoty na převlečení?
Šedivé tříčtvrteční kalhoty z nějakého neskutečně příjemného materiálu.

Kdo vlastně byl přítomen u vyšetření krmě lékaře, má nějakou sestřičku?
Jen doktor a dalším personálem byla jen ona slečna na recepci.

Kdybys to měla srovnat s návštěvou klasického lékaře?
Klasický lékař se určitě nebude ptát na přesné datum narození ani vysvětlovat, že z hlediska čínské medicíny je v hlavě oheň, v nohách chlad a střed těla vyrovnává. Ani akupresura, akupunktura a baňkování nepatří k běžným léčebným metodám. Hlavně ale byla tato návštěva hodně komerční. Jako by to bylo spíš masážní centrum.

Jinými slovy chceš říct, že to bylo drahé? Kolik jsi za návštěvu zaplatila?
Moc. Devět set jen za návštěvu a k tomu ještě dalších devět se za různé preparáty. Ale kolik bude stát návštěva, jsem věděla dopředu.

Zaujala mě ta akupunktura - bolelo to?
Na to, že jde o zarážení jehliček pod kůži, to nebolelo skoro vůbec. Sem tam nepříjemně štípalo.

Měla návštěva nějaký zdravotní výsledek?
Ne. Lépe mi nebylo. Jenže po první návštěvě se asi nic takového ani nedalo očekávat. Na druhou stranu vyletěly dva tisíce komínem a nic z toho.

Jasně, že první prohlídka asi moc neukáže. Budeš nějak léčena dále, nebo stačí jen ta jedna návštěva a měla bys být zdravá? Tedy, jsi objednaná?
Jsem, ale zvažuji, zda to má cenu.

Co tě tak demoralizovalo? Byla jsi s něčím nespokojená?
Když jsem přišla, tak jsem si na recepci všimla tří různých druhů krabiček. Jen tří. Na odchodu jsem dostala dva z nich. To mi tedy přišlo podezřelé. Jako kdyby každý dostal plus minus ty samé „zázračné tabletky“. Navíc je už beru měsíc, a nic z toho. Lépe mi není. Bez potíží nejsem.

Kolik času jsi vlastně u čínského lékaře strávila?
Hodinu.

A proč jsi vůbec zvolila tuhle cestu - přirozeně inklinuješ k východní medicíně, nebo tě zklamala ta západní?
V poslední době mě nesmírně zklamala západní medicína. K doktorovi přijdete s bolením hlavy a dá vám modrou tabletku, po které vás bolí žaludek. Řeknete mu to a k modré tabletce dostanete žlutou proti bolení žaludku. Po žluté tabletce však trpíte plynatostí, a tak dostanete tabletku červenou... Neléčí se příčina, ale potlačují se následky. Navíc je to vše velmi drahé.

Ale i čínský lékař byl podle tebe drahý, jak to vychází v porovnání?
Čínský lékař byl nepoměrně dražší. Medikamenty vyjdou tak nastejno.

Jaký máš teď pocit - že ses rozhodla správně, nebo jsi dál zklamaná?
Upřímně? Asi spíš lehce zklamaná. Zázrak se rozhodně nekonal. Změnu nevidím. Ale asi není na místě čekat zázraky hned po první návštěvě. Jenže co když ani druhá a třetí nepomohou? Jak dlouho bude člověk sypat peníze, než pochopí, že je to podfuk? Co když přesně z tohoto žijí? Z lidí, kteří sypou peníze, dokud nepochopí, že jim to nepomáhá. Mezitím přichází další...

Jakou máte zkušenost s čínskou medicínou vy?

Možnost%
Kladnou.13,4
Zápornou.0
Žádnou.86,6

Čtěte také...

   
15.03.2013 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [18] mallibu [*]

  Já jsem měla chronickou mykózu. Čínské vložky Zi Mei Shu mě do slova zachránily

  život. Mám je neustále po ruce a je to čínský zázrak.  Sml67

  superkarma: 0 22.12.2013, 09:36:46
 2. [17] agapollia [*]

  Možno jsem šťastnou výjimkou. Před 3 lety šla za praktikem

  tčm, dostala jsem odporné pilulky Dračí žluč a ještě něco a pak jsem zjistila,

  že cca po měsíci zmizela mě alergie, co jsem trpěla přes 15 let.  Není to léčba příčiny?  Jsem naprosto spokojena s čínskou medicínou.

  superkarma: 0 20.12.2013, 18:57:19
 3. [16] paetr [*]

  Vytvořil jsem malý informační web o různých druzích alternativní medicíny. Cílem je to, aby si čtenář udělal základní přehled o různých metodách a aby díky tomu dokázal rozeznat dobrého lékaře od šarlatána.

  Čínská medicína a další asijské systémy nám opravdu mají co nabídnout i v dnešní době. Jde hlavně o princip propojení celého těla a řešení příčin místo následků.

  Na něco je zkrátka lepší západní medicína a na něco zase tradiční systémy.

  superkarma: 0 15.11.2013, 13:45:39
 4. avatar
  [15] datura [*]

  Zatím nemám s čím bych k němu šla Sml23

  superkarma: 0 20.03.2013, 19:30:33
 5. avatar
  [14] ladouch [*]

  Moc těmto medicínám nevěřím.Sml23

  superkarma: 0 20.03.2013, 19:19:16
 6. [13] V19 [*]

  na akupunktúru chodiem asi 3x ročne

  superkarma: 0 20.03.2013, 17:51:21
 7. avatar
  [12] Linde [*]

  nemůžu si pomoct, ale vše, co má spojitost s Čínou, mě už předem dost odrazuje kvalitativně Sml68.

  Nejspíš křivdím dobrým čínským lékařům, ale pokud nezná mou anamnézu důkladně, nezná rozbory krve a hodnoty v těle, nemůže léčit nic konkrétního. A ta částka za hodinové vyšetření odpovídá tomu, že to dotují opravdu zoufalí lidé. Pan doktor se napakuje během krátké doby a ani se moc nejspíš nenadře. Vlastně jako většina léčitelů-šarlatánů.

  superkarma: 0 18.03.2013, 08:40:22
 8. [11] Trefa [*]

  Trefa:radeji bych sla 10x k nasemu doktorovi nez k cinskemu.

  superkarma: 0 17.03.2013, 17:44:24
 9. avatar
  [10] Suzanne [*]

  peetrax — #9 Kéž bych na to uměla odpovědět. Díky několika lékařům, kterým věřím, tuším princip fungování lidského zdraví. Ale je to neprobádaná oblast. Věřím, že na to lidstvo jednou přijde. Ale je fakt, že ani přítomnost příčiny ještě neznamená u mnoha lidí propuknutí samotné. V tom je šance.

  superkarma: 0 16.03.2013, 22:49:33
 10. avatar
  [9] peetrax [*]

  Suzanne — #8 já třeba mám vrozený pozitivní antigen HLA B27, díky kterému je u mě velká pravděpodobnost autoimunitních onemocnění jako je Bechtěrev a dalších svinstev, která se u mě už začala projevovat tak od 25. Ráda bych s tím pracovala, ale jak ovlivňovat vrozenou dispozici a další a další zdravotní problémy, které z ní vyplývají? Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #10
  superkarma: 0 16.03.2013, 21:31:39
 11. avatar
  [8] Suzanne [*]

  peetrax — #7 Já s cicinkou v zásadě souhlasím, ale jde o to, že se to "můžeme sami" neomezuje pouze na způsob jídla, pohyb či spánek. Je to i způsob života, myšlenkové vzorce, které souvisejí s dědičností (tam si za to nemůžeme sami na vědomé úrovni). Už s tím trochu pracuje celostní medicína. Ale samozřejmě, když se řekne, že si za to člověk může sám, je to velmi zjednodušené a i trochu kruté (jak k tomu třeba přijdou vážně nemocné děti, že...). Ale v zásadě se dá přijít na hlubinnou příčinu a s tou pracovat, pokud člověk přijme tu "alternativní" myšlenku, že všechno ovlivňuje mysl. Bohužel u vážných nemocí bývá často podvědomí a "program" silnější než naše vůle.

  1. na komentář reaguje peetrax — #9
  superkarma: 0 16.03.2013, 19:02:01
 12. avatar
  [7] peetrax [*]

  cicinka — #6 to by mě zajímalo, jak si moje jedna velice blízká osoba může za systémový lupus. Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 16.03.2013, 18:30:55
 13. avatar
  [6] cicinka [*]

  Já zastávám názor, že si za vše můžem sami. Teda za většinu. Takže měli bysme si dávat pozor co jíme. Životospráva je taky důležitá.

  ¨Já to nedodržuji, protože pracuju v třísměnném provozu. Týden spím mizerně a nanic (noční), týden spím málo (ranní). Jídlu taky moc nedám, jelikož při celodenním sezení a mačkání břicha u pásu mi nebývá fajn. Pohybu taky moc nemám, jelikož nejraději ležím. A práci těžko změním.....

  Takže je to jen na mně.Sml24

  1. na komentář reaguje peetrax — #7
  superkarma: 0 16.03.2013, 18:06:35
 14. avatar
  [5] monkee [*]

  pajda — #3 Nesouhlasím. U čínského lékaře jsem nebyla, ale spoustu si toho sama prošla na netu i v časopisech se zaměřením na alternativní medicínu. Vybrané "kuličky" mi opravdu pomohly (oproti známé, která se stejným problémem skončila pod kudlou).

  superkarma: 0 16.03.2013, 10:30:04
 15. avatar
  [4] daska59 [*]

  peetrax — #1 Koukla jsem oč se jedná a asi se po knížce poohlédnu. Díky za tip Sml67

  superkarma: 0 15.03.2013, 14:22:40
 16. avatar
  [3] pajda [*]

  Tipla bych si, že pomáhá i čínská, i tradiční medicína - když ovšem člověk dodržuje všechny pokyny: jíst ta a ta jídla, pít tolik, kolik přesně potřebuje, nebýt ve stresu a dost spát a denně mít chvíli pro sebe a cvičit a meditovat...bohužel zatímco obvoďák to do nás hučí odmalinka zadarmo a proto ho neposloucháme, čínský lékař za tytéž rady shrábne nemalé peníze...a stejně ho neposloucháme. A ty kuličky nebo tabletky jsou ve většině případů už jen přidaný efekt.

  1. na komentář reaguje monkee — #5
  superkarma: 0 15.03.2013, 14:09:58
 17. avatar
  [2] gerda [*]

  peetrax — #1 tuhle knížku máme doma, je skutečně výborná.

  superkarma: 0 15.03.2013, 10:27:53
 18. avatar
  [1] peetrax [*]

  Markéto, jestli jsi skutečná, zkus se objednat do Dobřichovic k MUDr. Hnízdilovi. A předtím si přečti knížku "Mým marodům", třeba ti mnohé napoví. Sml54

  1. na komentář reaguje gerda — #2
  2. na komentář reaguje daska59 — #4
  superkarma: 0 15.03.2013, 00:52:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme