Bylinka s roztomilým názvem Mařinka vonná je právě v plném rozkvětu a nabízí nám nejen svoji příjemnou vůni, ale i léčivou sílu. Tu kdysi dodávala i vojákům při bitvách v poli.
Výskyt
Mařinka vonná, jak už napovídá sám název, je vytrvalá bylinka s příjemnou vůní, jejíž domovinou je Evropa. Odtud se pak rozšířila dále do Ameriky a Asie.
Obvykle ji najdeme v okolí dubových, bukových a habrových lesů. Je vysoká asi patnáct centimetrů, má drobné bílé hvězdičkové květy, které kvetou od poloviny jara do léta (květen, červen, začátek července).
Uklidňující účinky Mařinky vonné
Mařinka vonná je v lidovém léčitelství značně oblíbená nejen pro svoji příjemnou vůni, ale také pro rozsáhlé léčebné účinky.
Pro rostlinu je charakteristický kumarinový glykosid, ze kterého se uvolňuje kumarin, jenž má na lidský organismus uklidňující účinky. Dále Mařinka obsahuje také třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a vitamín C, tedy další komplex blahodárných látek.
Lidoví léčitelé Mařinku vonnou hodně používali proti nespavosti, dále také proti bolestem břicha, nadýmání, nebo při menstruačních potížích.
Proti nespavosti se Mařinka používá v podobě nápoje, který je vynikající nejen na spaní, ale i na celkové uklidnění. S plátkem citronu se doporučuje také při stresu z přepracování.
Mařinkový nápoj
Jedna a půl lžičky sušené mařinkové natě se na hodinu namočí v půl litru jablečného moštu, nebo obyčejné pitné vodě. Poté se nápoj přecedí, dobře vychladí a pije po malých doušcích.
Vůně Mařinky odpuzuje hmyz
Sušenou nebo čerstvou Mařinku můžeme používat také zevně, a to ve formě obkladů či jako přísadu do koupele. Je účinná při zanícení ran, ulevuje kůži s hnisavými vyrážkami. Mařinku vonnou dříve nosili vojáci na helmách, aby jim přinesla štěstí v bitvách. A možná také proto, aby si ji přiložili na hnisavé rány.
Další předností této bylinky je i její schopnost odpuzovat hmyz, a to díky své atypické vůni.
Mařinku si můžete vypěstovat také sami
Mařinka se v přírodě vysévá sama, ale lze ji vypěstovat i ze semen. Jednodušším způsobem je však množení nebo dělení kořenovými řízky. Namnožené rostliny se vysadí na předem připravený záhon ve vzdálenosti asi dvacet pět centimetrů od sebe. Vysazují se do vlhčích půd v lehkém polostínu. Mařinku lze vysazovat i do větších nádob. Použitelná část mařinky je kvetoucí nať, která se sklízí na jaře a počátkem léta. Suší se při teplotě 35 stupňů, nebo na slunci.
Posvátná bylina druidů
Mařinka vonná je označována jako posvátná bylina druidů - keltských duchovních. Tuto bylinku u sebe nosili, aby mohli předvídat vítězství. Později ji nosili do boje již zmínění vojáci.
Pokud ji budete u sebe nosit dnes, měla by vám prý pomoci odstranit veškeré překážky. Ovšem neuvádí se, zda jen ty u lesní cesty, anebo ty životní.
Použitý zdroj: www.lecive-bylinky.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990
Přečtěte si také:
- Měsíček lékařský dokáže nejen léčit, ale i předvídat počasí
- Kokoška, pastuší tobolka: přírodní lék proti krvácení
Nový komentář
Komentáře
akčak — #17 Nedaleko nás roste na okraji lesa... tak proč ji pěstovat
Marinka - to mi nic neríká, ale jinak léčba prírodou - super a az v nejhorším prípadě antibiotika.
já tu bylinku také neznám
Tuto bylinku jsem neznala.
Budu muset mrknout do lesa, teď by se mi docela hodila
gerda — #8 Kdysi se dala koupit v prodejnách léčivých rostlin, ale zda je ještě její volný prodej, nevím.
janinkab — #12 doporučuji bloumat spíš v lese
Nevím, jestli jsem ji někdy viděla...možná vyhledám v knihovně nějakou chytrou knihu a půjdu bloumat s dětma po loukách...
krásně voní
Pavla_b — #9 píšu jak prasátko - v lese a všude!
gerda — #8 u nás - orlickoústecko - roste ve lese skoro všeude
řinka — #7 děkuju, u nás určitě neroste, jinak bych ji poznala. Docela mě to mrzí. Znám ji jen z pohádky Šibal Krakonoš, tam se o ní mluví. Takže možná roste v Krkonoších?
Na úvodní fotce je dost nejasná
Svízel vonný (Galium odoratum, dříve mařinka vonná - Asperula odorata)
V přírodě jsem na ni nenarazila
Zajímavý článek
O mařince jsem vůbec nic nevěděla
,díky.
Odvar z mařinky vonné je výborný při bolesti zubů, abyste dospali rána k odchodu k zubaři. Je ale také lehko dostupnou drogou, což věděli už Keltové.
Mařinku vonnou neznám
ten nápoj bych si z fleku dala