Novinky

mařinka: S nechtěnými dary mám nemálo zkušeností

Jak patrno v titulku, naše čtenářka s nickem mařinka má s nechtěnými dary nemálo zkušeností. V jejím příspěvku si přečtěte, jak to řeší a zda se jí to daří.

Dobrý den, posílám příspěvek k dnešnímu tématu.

S nechtěnými dary mám nemálo zkušeností. Bohužel. V rodině i mezi pár přáteli se stále drží zakořeněný zvyk, že se na Vánoce MUSÍ něco dát. Dárek se dát musí (i když o to obdarovávaný nestojí) a musí to být něco trvalého, něco, co se hned nesní. Takže nevítané dárky řeším každý rok. Mrzí mě to, je to zbytečné vyhazování peněz, navíc já o kupované dárky opravdu nestojím, ale vysvětlujte jim to, když to ani po tolika letech nechápou. :( Můžu i na plnou pusu říct, že ta či ona kosmetika mi dělá vyrážku, stejně ji dostanu - když už ji berou od jisté „lady“ pro tu a onu kamarádku či sestru, vezmou i mně, ať mají dárky pro všechny jedním vrzem z krku.

Většinu nevhodných dárků vyřeším v krátké době. Máme výhodu, že začátkem roku v rodině slavíme hodně narozenin a svátků, takže dárky putují dál, přesně podle rčení „dvakrát darovaný dárek udělá dvojí radost / přináší víc štěstí“. Nejvhodnější je kosmetika - ideální dárek pro předání dál. Oblečení - to většinou nedostávám, a když už, tak od sestry, s níž máme stejnou postavu a i zná můj vkus, takže se vždy trefí. U tzv. lapačů prachu jsem si už přestala hrát na hodnou holku. Máme toho doma už tolik, že když to děti chtějí na hraní, dám jim to - ať to klidně zničí. Doufám, že když rodina uvidí, co se s takovými dárky děje, konečně je přestane dávat. A představte si, ono to zabírá! :) Lapače prachu už nedostáváme.

A co se elektrospotřebičů týče, tak na to jsme také vyzráli. Tvrdíme, že vaří manžel (a on opravdu často vaří, je mnohem lepší kuchař než já a baví ho to). A dávat chlapovi mixér, šlehač a podobně? To nejde. Takže ani těmito nevhodnými dárky se nemusíme trápit.

I tak nás ale rodina vždy překvapí, co nového si vymyslí. Někdy mám pocit, že neposlouchají, co si přeju (i když to říkám otevřeně), a dávají jiné, dražší dárky, navíc takové, aby mě utvářeli k obrazu svému. Abych si malovala oči (i když je mám citlivé a nechci-li vypadat ubrečeně, stíny a tužka nepřichází v úvahu), abych pekla domácí chleba, abych nosila takové či onaké oblečení, abych... Jediné, co se dá dělat, je donekonečna opakovat, že nic nechci, a nevhodné dárky dávat bez výčitek svědomí pryč.

Ještě zvažuji, jestli jít do těžšího kalibru. Někteří z rodiny mi totiž taky tvrdí, že nic nechcou, takže přemýšlím, jestli jim opravdu nedat žádný dárek, jen peníze v obálce. Vím, že by je to zamrzelo, protože to „nic nechci“ je jen póza, ale je to poslední možnost, jak jim ukázat, aby konečně byli upřímní a přestali si na něco hrát. Jo, a takové to „abych zkusila nenápadně zjistit, co by si mohli přát“ v tomto případě nepřichází v úvahu. To bychom se museli vídat víckrát než jen párkrát do roka na rodinných oslavách. A to nemluvím o vzdálených příbuzných, s těmi si naštěstí dárky nedáváme. Uvidíme, mám na rozhodnutí téměř celý rok. A do té doby můžu také doufat, že se aspoň někteří z nich změní či přehodnotí to „dárky se dávat musí“... Kéž by. Kéž by těch nevhodných dárků bylo minimum, nebo ještě lépe - kéž by nebyly žádné.

Mějte se krásně :) mařinka

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

__________________

Uf, vy jste to ale rozsekla! Myslím, že ti, kteří vás chtějí obdarovat, to nemají zrovna jednoduché :)
Ale moc děkuji, že jste napsala.
Mějte se krásně
Saša

Téma dnešního dne: Nechtěné dárky

Napište nám, jestli jste někdy vy nebo někdo z vaší rodiny dostal nějaký nechtěný dárek.

 • Jak jste na něj reagovaly?
 • A co jste s ním nakonec udělaly?
 • Leží dodnes hluboko ve skříni?
 • Nebo je to dárek putovní?
 • A jste si vědoma toho, že jste vy sama někdy někoho obdarovala dárkem, který se nehodil, byl nevhodný?
 • Zažila jste i nějakou úsměvnou historku nebo trapas s nechtěným dárkem?
 • A jaké máte zkušenosti s výměnou a reklamací?

 

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek odměníme pěkným dárkem: kosmetickým balíčkem Fa Shower + Lotion

kosmetika.

   
07.01.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] monkee [*]

  Rikina — #2 Někdy nedat nic je OPRAVDU víc.

  Kolik já dostala (rok co rok po sobě) nočních košil (ne mého vkusu) a šampónů (vůní mně ne velmi lahodících). Ty se vršily dokonce tak, že můj ex opravdu zakročil a zakázal je kupovat. Když je dostáváte bez fantazie z několika stran a několikrát do roka, případně ve velkoobjemovém balení, je to k uzoufání. Oč jednodušší je vložit peníze do obálky a napsat, co si za to má obdarovaný koupit. Místo šamponu bych si klidně koupila velké balení prášku na praní nebo aviváže a radost bych MĚLA. Tak jako my ji měli, když tchýně od nás dostala peníze na brýlové obroučky a koupila si svoje vysněné "zlaté".

  A dost, radši nevzpomínat. Letos jsem si po stromeček upletla šálu-tunel a jakou jsem si udělala radost.Sml54

  superkarma: 0 07.01.2014, 20:05:17
 2. [3] mařinka [*]

  Sašo, měli by to jednoduché, kdyby poslouchali a dávali dle toho, co chci já, a ne dle toho, co oni považují za dárek. Rikino, vhodný dárek samozřejmě existuje. Jenže zatímco mě by potěšila drobnost, třeba oblíbená sladkost či obyčejný krém, který prodávají v kdejaké drogerii, část rodiny tohle neuznává. Jak to není drahý, "luxusní" dárek, není to dárek. Nedávají, aby potěšili, ale spíš aby se předvedli před ostatními - "podívejte, kolik jsem za toho a onoho člena rodiny utratil peněz, já toho dal nejvíc". Sml15 Utrácí nemalé peníze za nesmysly, úplně zbytečně. Vánoce ale dle mého nejsou o dávání dárků za každou cenu. Mnohem lepší by bylo, kdyby místo běhání po obchodech přišli, společně jsme pekli cukroví, povídali si, ... Vadí mi, že se musí dát dárek, a musí být drahý. Proč? Kdo to takto určil? Vždyť to není smysl Vánoc, tak proč si je takovýmito věcmi kazit? Sml80

  superkarma: 1 07.01.2014, 19:55:11
 3. [2] Rikina [*]

  No... nějak jsem nepochopila, jestli tedy vůbec existuje nějaký "vhodný" dárek. Sml80 A na místě zmiňované "rodiny" bych se po přečtení tohoto asi už víckrát nesnažila pisatelku zatěžovat nějakými dárky... možná už ani svou přítomností ne.

  1. na komentář reaguje monkee — #4
  superkarma: 0 07.01.2014, 17:21:18
 4. avatar
  [1] enka1 [*]

  Sml80

  superkarma: 0 07.01.2014, 15:57:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme