Přímo ukázkový příspěvek k dnešnímu tématu přišel od mařinky. Pisatelky, která má doma kuchařských knih desítky, jednu lepší než druhou.

Dobrý den, díky za krásné téma, posílám k němu příspěvek.
Kuchařek mám doma desítky!

První kuchařky jsem dostala, když jsem vylétla z rodného hnízda a začala žít se svou drahou polovičkou. Byly to nějaké staré kuchařky, podle kterých se učila vařit moje máma, pak nějaké tenké sešitky, tématicky zaměřené (hrnková kuchařka, těstoviny na x způsobů, ...). Nějaké recepty jsem hledala i na internetu, ale nebylo to ono. Nejraději jsem sbírala vyzkoušené recepty od kamarádek, ideálně na buchty, koláče či cukroví, které jsem u nich ochutnala.

Ale kuchařkám jsem zůstala věrná a ráda si je pořizuju a ještě radši jimi listuju. Mám ráda ty, které mají něco navíc. Zajímavě pojatá je třeba kuchařka Dity P., je to deník, a i když mne recepty nijak extra nenadchly, doprovodné texty umí navodit atmosféru a chuť vařit. Nebo kuchařky Romana Vaňka - mám doma dvě a doufám, že mi Ježíšek přinese i tu nejnovější. Pravda, nevařím z nich vše, třeba recepty ze zabíjačky jsou hodně specifické, suroviny těžko k sehnání a ani by to doma nikdo jíst nechtěl. Ale je tam spousta jiných receptů, krásně zpracovaných, vyfocených, postupy podrobné, že podle nich zvládne uvařit i úplný začátečník. Teď na zimu dělávám zázvorový sirup, který je na konci Vaňkovy druhé kuchařky.

Také mám kuchařky Petra Havlíčka a některé z pomazánek či polévek se u nás staly doslova hitem. Např. bramborovo-mrkvová polévka - strašně jednoduchá a naprosto vynikající. I moje vybíravé děti ji milují, protože je krémová. (Recept je jednoduchý - 2 střední mrkve, 2 velké brambory - očistit, nakrájet, zalít vývarem - já používám dětské polévkové koření - uvařit, rozmixovat, případně dochutit solí, lze zalít hrnkem mléka - ten jsem nedávala, když byly děti maličké, a i tak byla polévka moc dobrá. V receptu je ještě kousek pórku, ale dětem vadili „šlupičky“, a pórek, na rozdíl od mrkví a brambor, doma nebyl vždy, takže jsme ho nedávali.)

Nesmím zapomenout ani na kuchařky ze Smart Pressu, mají tam hodně hezkých a řadu z nich už mám doma. Mezi oblíbené patří Bio kuchařka Hanky Zemanové a její Bio abecedář. Z domu jsem něco jako celozrnné mouky, pohanku, jáhly a podobně neznala, takže tyto knihy byly vítaným pomocníkem a rádcem.
A nebo kuchařky Jany Florentýny Zatloukalové „pro dceru“. Nejraději mám Hovory s řezníkem - kuchařka pro dceru z masa a kostí. Máma mě s masem zacházet nenaučila, většinou koupila malý kousek masa, nakrájela na kostky a udělala k tomu hrnec husté omáčky a kupu přílohy. Hovory s řezníkem vysvětlují, jak které maso připravovat a proč, co dělat, aby nebylo vysušené, ...

Mám ráda i české kuchařky, např. Jezte česky (získala třetí cenu za nejlepší českou kuchařku roku 2013) - ukazuje, jak vařit během roku, jsou tam recepty ze surovin, které jsou v tom kterém období k sehnání. Teď vyšla Regionální kuchařka, tak na tu jsem také zvědavá, jestli bude stejně hezká a inspirativní.

Koukám, kolik jsem toho už napsala. :) Kuchařky prostě zbožňuju, doma jich mám desítky a stejně mi to nestačí. :) Pod stromečkem bych si přála najít nejen už zmiňovanou novou Vaňkovu kuchařku Klenoty klasické evropské kuchyně, ale také mě láká Sladký design (o zdobení dortů, teprve má vyjít), Nakupujeme s rozumem, Sladká kniha domácích bonbonů, ... Jé, toho by bylo. :)

Mějte se krásně :) mařinka

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_______________________

Tedy Vy jste opravdová odbornice přes Kuchařky - a určitě i přes vaření. Magdalena Dobromila by měla velkou radost, že se „kuchařské spisy“ tak ujaly :)
Děkuji za skvělý příspěvek a mějte krásný den.
Saša

Téma dnešního dne: Kuchařská kniha

 • Máte doma nějakou kuchařskou knihu?
 • Máte jich víc?
 • Vzpomenete si, kdo vám dal tu první?
 • Kupujete si kuchařské knihy i vy samy?
 • Kupujete je druhým?
 • Podle čeho vybíráte jejich obsah?
 • Experimentujete s cizokrajnými kuchařkami?
 • Vaříte podle kuchařky?
 • Jak často?
 • Máte nějakou nejoblíbenější, nejvíc používanou?
 • Našly jste v ní recept, který se stal vašim oblíbeným?
 • A naopak recept, který se nevydařil?

Tolik pár záchytných bodů, jinak pište samozřejmě vlastním stylem, jak chcete, ale aby se to týkalo kuchařské knihy a jejího využití - nebo nevyužití.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Těšíme se na vaše příspěvky, a aby těch kuchařek nebylo málo, jedné pisatelce další kuchařskou knihu pošleme. Blíží se Vánoce, může se hodit (i to nakupování s rozumem :)).

kucharkakniha

Reklama