.

mařinka: Ještě, že tu tragédii zachraňují děti

Novinky

mařinka: Ještě, že tu tragédii zachraňují děti

Pisatelka s nickem mařinka shání dárky na poslední chvíli, ale nejraději by tuto vánoční „tradici“ zrušila a nechala ji jenom pro děti. No, něco na tom bude. Více již v jejím příspěvku.

Hezký den, posílám příspěvek k tématu.

Stresování se s dárky
Sháním dárky na poslední chvíli. Ne plánovaně, že bych čekala na skvělé ceny, ale prostě to tak vyjde. Dáváme si dárky s nejbližší rodinou, s níž se vídáme, žádné dávání tetičkám z pátého kolene, které vidíme jednou za rok či dva. Ale i přesto, že okruh obdarovávaných není veliký, není snadné vybrat dárky. Nesnáším dávání dárků, protože se to musí, protože je Štědrý den za dveřmi a pod stromečkem prostě dárky musí být. Asi by to bylo jiné, kdyby se rodině dávaly dárky snadno, ale tak to není. Ke každému dárku jsou nějaká ale - kosmetika je evrgrín, dává ji každý a pak má každý 10 balíčků a neví, co s tím, nepotěší to, nepřekvapí, prostě nuda. Oblečení - trefit se do vkusu a velikosti není snadné, navíc je to praktický dárek, který třeba chlapům radost neudělá. Knihy - prarodiče ze čtení bolí oči. I když jsem teď objevila křížovky pro seniory - s velkým písmem, takže jeden dárek pro babičku, vášnivou křížovkářku, mám, hurá! Lapače prachu (věci, které mají být hezké a postavit se do poličky) nesnášíme všichni, radost rozhodně nikomu neudělají - taky to křičí do světa, že dárce nevěděl, co dát, tak aby aspoň něco pod stromkem bylo, koupil tohle.

A takto bych mohla pokračovat ještě hodně dlouho. Dávat dárky pro naše nejbližší není opravdu snadné. Je to protivná povinnost, která všechny stresuje. Když řeknu, že chci jedlý dárek, slyším, že to se nepočítá, protože se to sní a nic z toho nezbude. Že dárky musí být nějaké věci, co vydrží (minimálně nějaký ten týden). Ale vybrat trvanlivý dárek, když ze všech stran slyším „nic nechci, nic nepotřebuji“ nebo ještě líp „nedělej si se mnou starosti“, není snadné.

Vadí mi, že se Vánoce staly konzumním svátkem, že si je bez dárků nikdo neumí představit, ale téměř každému v rodině to přivozuje špatné spaní. Během roku je to fajn - děláme si radost průběžně, když třeba vyjde nová knížka oblíbeného spisovatele, když má někdo těžkosti, doneseme sladkosti, vyrazíme na společné nákupy, pozveme se na výlet a podobně.

Ale jak se přiblíží Vánoce, najednou nikdo nic nechce, nic nepotřebuje, každý se každého ptá, co chce, a pak se u stromečku snažíme tvářit, že nám neběží hlavou „Proč jsem sakra dostal/a takovou pitomost? Co s tím mám doprčic dělat? Zase zbytečně vyhozené peníze!“

Ještě, že tu tragédii zachraňují děti. Těm je zatím snadné dávat, ještě jsou malí na to, aby chtěli značkové oblečení, nejnovější mobily a podobně. Potěšit je je opravdu snadné. A s manželem je pro nás nejkrásnějším dárkem, když jsme všichni pohromadě a pozorujeme ty naše ratolesti, jak jim září očička a upřímně se radují z nových hraček, zkouší tajně ujídat čokoládovou kolekci ze stromečku (ale my to stejně vidíme :)) a jsou tak nádherně šťastní. Z prázdnin, z pohádek, z dárečků, z toho, že jsme spolu.

Kdyby to bylo na mně, dárky pro dospělé zruším, bylo by po stresu a Vánoce by zůstaly tím, čím mají být - svátky klidu, radosti, rodinné pohody.

Mějte se krásně :) mařinka

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_______________

Zajímavý příspěvek, a jak už píšu v úvodu, něco na to bude. Vždyť dospělí si mohou „dávat“ dárky i jiným způsobem :)
Děkuji, že jste napsala a přeji krásný a klidný předvánoční čas.
Saša

Téma dnešního dne: Vánoční nákupy

Jak jste na tom milé Ženy-in?

 • Nakupujete vánoční dárky s předstihem, nebo na poslední chvíli?
 • A upřednostňujete nákup po internetu nebo v kamenných obchodech (případně na tržnici :)?

pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedné z vás menší nákup ušetříme, dostane „pro každého něco“.
Knižní novinku od Rudy z Ostravy pro teenagera, dárkové balení kolekce čajů Pigi pro babičku a vlasové tonikum Gliss Kur (to si zabalte pro sebe :)

darekvanoce

   
25.11.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [11] blondes [*]

  Je fakt, že se mi na Vánocích nelíbí, že se všichni ženou jenom za dárky, i když je dostávám ráda. Ale čím jsem starší, tak je raději dávám.

  superkarma: 0 29.11.2013, 00:53:00
 2. [10] Boros [*]

  dalma — #9 Mně taky!!!!

  superkarma: 1 26.11.2013, 06:32:26
 3. avatar
  [9] dalma [*]

  Moc hezky napsané. Sml22 Sml67  Mluvíš mi mařinko z duše. Sml79

  1. na komentář reaguje Boros — #10
  superkarma: 1 25.11.2013, 21:00:11
 4. avatar
  [8] peetrax [*]

  Jaj, a já jsem se lekla, že se vám stala nějaká tragédie... třeba že vám někdo zemřel.

  superkarma: 3 25.11.2013, 19:24:27
 5. avatar
  [7] marianaant [*]

  *Lefff* — #5 Moc pěkné, moc by mně zajímalo jak jste to vyřešili s těmi dárky. Protože u nás v rodině by toto nikdo nepochopil, proč nedáváme dárky.Sml15

  superkarma: 5 25.11.2013, 19:03:13
 6. avatar
  [6] Alenka0010 [*]

  Tak u nás bývají vždy Vánoce krásné, miluju je, sejdeme se všichni, přijedou i dospělé děti a loni si přivezl syn i kamaráda ze zahraničí, který tady studuje a zůstal by jinak sám na kolejích. Dárky nesháním, vím už dopředu, co by si kdo přál, takže nakupuju během celého roku a nejsou to rozhodně žádné veledary, ale dárky, které opravdu potěší, vidím to všem na očích.

  superkarma: 7 25.11.2013, 18:44:06
 7. avatar
  [5] *Lefff* [*]

  Pěkný příspěvek Sml22Sml67

  My už před pár lety dárky zrušili. Jen se sejdeme v rámci širší rodiny, pojíme, popovídáme si, mrkneme společně na pohádku a je to. Stres ze shánění dárků a následné "překvapení" a jásání nad balíčky kosmetiky jsme odbourali. A všem se nám ulevilo.

  1. na komentář reaguje marianaant — #7
  superkarma: 6 25.11.2013, 17:21:16
 8. [4] mařinka [*]

  SNÍŽEK — #3 Jo, kéž by toto fungovalo, ale v naší rodině jsou peníze vnímány jako zpráva "nevím, co ti dát, nechce se mi přemýšlet a shánět, tak to řeším nejpohodlnější cestou". A přitom kolikrát kdyby ty peníze nevyzahovali za zbytečnosti, které nepotřebujeme, a dali je v hotovosti, udělali by líp. Ale někomu to prostě nevysvětlíte. :(

  SNÍŽEK — #1 Až budou děti velké, pak to bude možné, ale teď? Rodiče mají kompletně vybavenou domácnost, nic nepotřebují, a když ano, tak nečekáme na Vánoce - např. zmiňovaná televize se pokazila během roku, tak se hned pořídila nová. Možná bude potřeba nový pc, tak by aspoň jeden dárek byl, ale jinak techniku kupovat - ne, není co. :( Díky za radu, aspoň mě napadl ten pc, který teď jedny rodiče zlobí...

  superkarma: 8 25.11.2013, 16:25:30
 9. avatar
  [3] SNÍŽEK [*]

  vmarta — #2 pro dospělé děti jsou nejlepším řešením peníze Sml22

  1. na komentář reaguje mařinka — #4
  superkarma: 3 25.11.2013, 16:03:27
 10. avatar
  [2] vmarta [*]

  Jo to znám, děcka taky vyrostli, děti nemaji...a teď ...dilema , pořád říkají ...mami nic nekupuj nic nepotřebujemSml30

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #3
  superkarma: 2 25.11.2013, 15:58:36
 11. avatar
  [1] SNÍŽEK [*]

  co tak se domluvit a koupit jeden společný dárek-třeba televizi?

  1. na komentář reaguje mařinka — #4
  superkarma: 2 25.11.2013, 15:46:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme