Pisatelka s nickem mařinka shání dárky na poslední chvíli, ale nejraději by tuto vánoční „tradici“ zrušila a nechala ji jenom pro děti. No, něco na tom bude. Více již v jejím příspěvku.

Hezký den, posílám příspěvek k tématu.

Stresování se s dárky
Sháním dárky na poslední chvíli. Ne plánovaně, že bych čekala na skvělé ceny, ale prostě to tak vyjde. Dáváme si dárky s nejbližší rodinou, s níž se vídáme, žádné dávání tetičkám z pátého kolene, které vidíme jednou za rok či dva. Ale i přesto, že okruh obdarovávaných není veliký, není snadné vybrat dárky. Nesnáším dávání dárků, protože se to musí, protože je Štědrý den za dveřmi a pod stromečkem prostě dárky musí být. Asi by to bylo jiné, kdyby se rodině dávaly dárky snadno, ale tak to není. Ke každému dárku jsou nějaká ale - kosmetika je evrgrín, dává ji každý a pak má každý 10 balíčků a neví, co s tím, nepotěší to, nepřekvapí, prostě nuda. Oblečení - trefit se do vkusu a velikosti není snadné, navíc je to praktický dárek, který třeba chlapům radost neudělá. Knihy - prarodiče ze čtení bolí oči. I když jsem teď objevila křížovky pro seniory - s velkým písmem, takže jeden dárek pro babičku, vášnivou křížovkářku, mám, hurá! Lapače prachu (věci, které mají být hezké a postavit se do poličky) nesnášíme všichni, radost rozhodně nikomu neudělají - taky to křičí do světa, že dárce nevěděl, co dát, tak aby aspoň něco pod stromkem bylo, koupil tohle.

A takto bych mohla pokračovat ještě hodně dlouho. Dávat dárky pro naše nejbližší není opravdu snadné. Je to protivná povinnost, která všechny stresuje. Když řeknu, že chci jedlý dárek, slyším, že to se nepočítá, protože se to sní a nic z toho nezbude. Že dárky musí být nějaké věci, co vydrží (minimálně nějaký ten týden). Ale vybrat trvanlivý dárek, když ze všech stran slyším „nic nechci, nic nepotřebuji“ nebo ještě líp „nedělej si se mnou starosti“, není snadné.

Vadí mi, že se Vánoce staly konzumním svátkem, že si je bez dárků nikdo neumí představit, ale téměř každému v rodině to přivozuje špatné spaní. Během roku je to fajn - děláme si radost průběžně, když třeba vyjde nová knížka oblíbeného spisovatele, když má někdo těžkosti, doneseme sladkosti, vyrazíme na společné nákupy, pozveme se na výlet a podobně.

Ale jak se přiblíží Vánoce, najednou nikdo nic nechce, nic nepotřebuje, každý se každého ptá, co chce, a pak se u stromečku snažíme tvářit, že nám neběží hlavou „Proč jsem sakra dostal/a takovou pitomost? Co s tím mám doprčic dělat? Zase zbytečně vyhozené peníze!“

Ještě, že tu tragédii zachraňují děti. Těm je zatím snadné dávat, ještě jsou malí na to, aby chtěli značkové oblečení, nejnovější mobily a podobně. Potěšit je je opravdu snadné. A s manželem je pro nás nejkrásnějším dárkem, když jsme všichni pohromadě a pozorujeme ty naše ratolesti, jak jim září očička a upřímně se radují z nových hraček, zkouší tajně ujídat čokoládovou kolekci ze stromečku (ale my to stejně vidíme :)) a jsou tak nádherně šťastní. Z prázdnin, z pohádek, z dárečků, z toho, že jsme spolu.

Kdyby to bylo na mně, dárky pro dospělé zruším, bylo by po stresu a Vánoce by zůstaly tím, čím mají být - svátky klidu, radosti, rodinné pohody.

Mějte se krásně :) mařinka

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_______________

Zajímavý příspěvek, a jak už píšu v úvodu, něco na to bude. Vždyť dospělí si mohou „dávat“ dárky i jiným způsobem :)
Děkuji, že jste napsala a přeji krásný a klidný předvánoční čas.
Saša

Téma dnešního dne: Vánoční nákupy

Jak jste na tom milé Ženy-in?

  • Nakupujete vánoční dárky s předstihem, nebo na poslední chvíli?
  • A upřednostňujete nákup po internetu nebo v kamenných obchodech (případně na tržnici :)?

pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedné z vás menší nákup ušetříme, dostane „pro každého něco“.
Knižní novinku od Rudy z Ostravy pro teenagera, dárkové balení kolekce čajů Pigi pro babičku a vlasové tonikum Gliss Kur (to si zabalte pro sebe :)

darekvanoce

Reklama