Bulvár

Marie Terezie – císařovna, která nám zavedla povinnou školní docházku

Možná nevíte, že titulování Marie Terezie císařovnou není úplně přesné. Byla jí pouze díky titulu svého manžela Františka Štěpána Lotrinského, který se stal (mj. také její zásluhou) císařem Svaté říše římské. Korunovat se však nedala - a to údajně záměrně (vymluvila se na těhotenství). Nicméně se toto označování se vžilo. Ona sama ale používala označení královna - císařovna.

 

MT1

Socha mladé panovnice ve Wiener Neustadt

Marie Terezie, v dětství nazývaná Rézi či Rézička, byla dcerou císaře Karla VI. Její rodiče se několik let snažili počít potomka a všechno tomu podřídili. Je známo, že Karel VI. dokonce nechal vymalovat ložnici erotickými motivy a jeho žena se léčila různými medicínami, jednou z těch zaručených byla i vinná kúra. Dlouho nic nepomáhalo. Nakonec se přece jen narodil syn, který ale po několika měsících zemřel a tím uvrhl rodiče do ještě většího zoufalství než předtím. Narození Marie Terezie v roce 1717 bylo proto ve Vídni velkou událostí, i když otec pochopitelně toužil mít syna a dědice.

karel

Socha Mariina otce Karla VI. v Prunksaal der Nationalbibliotek, Vídeň 

Malá Rézi byla bezstarostné, veselé dítě, které otec nijak nezatěžoval přípravou na pozdější vládu, poněvadž stále doufal v mužského potomka. Ve svých šesti letech poznala Františka Štěpána Lotrinského, svého budoucího manžela. Jemu bylo v té době patnáct a byl do Vídně poslán svým otcem, který si od toho sliboval, že se mu zde dostane dalšího vzdělání. Možná v tom hrála roli i úvaha o případném budoucím sňatku, i když původním „ženichem“měl být Františkův starší bratr, který ovšem nečekaně zemřel.

Marie Terezie se do Františka zamilovala už tedy jako dítě. Byl to veselý mladík, na nic si nehrál (ani v budoucnu), zdaleka nebyl tak ctižádostivý jako jeho pozdější žena. Získal si okamžitě sympatie i samotného císaře, který vlastního syna postrádal. Byl mu dobrým společníkem především při častých císařských honech.

Když zemřel otec v Lotrinsku, musel se František z Vídně vrátit domů. Mezitím z Rézi vyrostla krásná mladá dívka zralá na vdávání.  Zpočátku vůbec nebylo tak úplně jasné, že se ženichem stane právě František Štěpán. Zájemců bylo hodně.

Dokonce princ Evžen Savojský, který měl ve Vídni velké slovo u císaře díky svým zásluhám v boji s Turky, přišel s nápadem, že by se Marie Terezie mohla vdát za syna pruského krále Fridricha, později zvaného Velikého. Fridrich by se svatbou i souhlasil a dokonce se přijel do Vídně tajně na „nevěstu“ podívat. A Marie Terezie se mu líbila! Nakonec to dopadlo - naštěstí pro Marii Terezii – úplně jinak. Kdo ví, jak by se situace vyvíjela, kdyby se tyto plány uskutečnily. Přinejmenším by asi nedošlo ke slezským válkám a následné ztrátě Slezska. Ale to jsou zase úvahy, co by bylo kdyby …

Nakonec tedy k „svatebnímu“ jednání s Pruskem ani nedošlo a Marie Terezie se o tom prý nikdy nedozvěděla. A v budoucnu Fridricha právě díky válkám upřímně nenáviděla, zatímco on si jí jako panovnice naopak velice vážil. Poněvadž byl ale Fridrich známý suchar, nejspíš by ani v takovém manželství nebyla šťastná.

V 19 letech se tedy po mnoha složitých diplomatických jednáních provdala v kostele sv. Augustina ve Vídni za milovaného Františka. Své ano si řekli snoubenci latinsky a svatební veselí trvalo dva dny. A manželství bylo opravdu šťastné, i když František Štěpán měl později velkou slabost i pro jiné urozené ženy. Ze svazku se narodilo neskutečných 16 dětí, několik dalších těhotenství prý skončilo potratem či narozením mrtvého dítěte (uvádí se 7).

MT2

Portréty císařských manželů ve vídeňské Albertině

Když nečekaně zemřel Marii otec, nebyla absolutně na vládu připravena. Musela bojovat o své země v několika válkách, i když Karel VI. ještě před jejím narozením vydal tzv. pragmatickou sankci, listinu, která stanovila nedělitelnost habsburských držav a v případě vymření po meči také nástupnictví v ženské linii.

Určitě začátky byly velice krušné. Navíc prvních dvacet let své vlády byla vlastně téměř nepřetržitě těhotná. Ale propustila starou garnituru a obklopila se schopnými mladými rádci, velkého pomocníka měla i ve svém manželovi. František Štěpán sice vždy stál tak trochu v jejím stínu, ale jako obchodník byl více než zdatný. Je pravda, že velké bohatství mu spadlo nečekaně do klína jako dědictví, ale to uměl obratem ruky šikovně rozmnožit. Zakládal manufaktury, ale hlavně rozuměl financím, kterých se jeho ženě v říši nedostávalo. Došlo to tak daleko, že vlastně Marii Terezii půjčoval peníze na dosti vysoký úrok. A vytvořil do budoucna pro dynastii habsbursko-lotrinskou takovou finanční rezervu, že už nikdy nemuseli Habsburkové finančně živořit.

Když nečekaně zemřel, byla to pro Marii Terezii opravdová katastrofa, ačkoli předtím už pohřbila několik svých dětí a se smrtí se setkávala často. Manželství trvalo 29 let, 6 měsíců a šest dní. Marie Terezie si nechala ostříhat své dlouhé vlasy, šperky rozdala dětem a garderobu svým dvorním dámám. Do konce života nosila jen černé šaty, vdovský čepec a perly na znamení smutku. Ještě jí ale zbývalo patnáct let vlády.

MT3

Marie Terezie jako vdova, zámek Schlosshof

Nemá smysl vypočítávat, jaké reformy Marie Terezie za 40 let své vlády uskutečnila.  Z toho velkého množství vzpomeňme zavedení povinné školní docházky, protože se tu na webu občas to školství připomíná. Když se žáci základní školy dozví, komu za to vděčí, příliš velkou láskou k Marii Terezii většinou nezahoří.  Jenže ono to úplně přesně tak, jak to dnes chápeme my, nebylo. Marie Terezie vydala Všeobecný školní řád, kde je věta: „Rádi bychom viděli, kdyby rodičové svých dětí ve věku ve věku 6-12 let do škol posílali“. Takže to bylo spíše jakési doporučení, tu skutečně „povinnou“ školní docházku (a zatím jen pro chlapce) zavedl až o třicet let později vnuk Marie Terezie František II., uváděný též jako František I.

Pro děti navíc existovala řada úlev – v létě například  nemusely do školy, ale chodily „relaxovat“ na pole. Také neposílání dětí do škol se zprvu ani nesankcionovalo a na druhé straně bylo tolerováno i domácí vzdělávání dětí např. ve šlechtických rodinách. A ještě jednu věc bychom si měli uvědomit. Toto opatření k „povinně-doporučené“ školní docházce bylo vydáno v době, kdy v textilkách mnohdy pracovaly desetileté děti i od 5 ráno do 10 hodin večer - a to denně kromě nedělí. Takže toto rozhodnutí Marie Terezie bylo opravdu revoluční a určitě chvályhodné.

 A na závěr už jen pár poznámek k údajnému neřestnému životu Marie Terezie.

Ano – anekdoty a smyšlené historky o Marii Terezii jako nymfomance, která střídá jednoho milence za druhým, se prý skutečně šířily. Podle historiků ale neměly naprosto žádné opodstatnění a měly nejspíš svůj původ ve zřízení mravnostní komise, která měla původně špehovat jejího záletného manžela, ale později se rozšířila na celou Vídeň. A Vídeňané řádění komise nenáviděli, a tak na tuto vnucovanou mravnost reagovali právě tímto způsobem.

Zřejmě k tomu přispívá kniha Maxe Adlera Milenci Marie Terezie vydaná i u nás popisující údajné pikanterie ze života této panovnice.

Četli jste také o:

   
22.10.2012 - Společnost - autor: Jana Ládyová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [31] kapkamore [*]

  Moc pěkný článek, díky za něj..

  superkarma: 0 29.10.2012, 23:02:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] free [*]

  V Evropě s neztratilo několik významných panovnicSml24

  superkarma: 0 24.10.2012, 10:22:01
 2. avatar
  [29] ivusa [*]

  Díky za prima článek. Všem kdo se chtějí o MT dozvědět více doporučuji knihu MEZI TRŮNEM A LÁSKOU od Marie Christenové. Krásně se čte a je tam spousta zajímavého.

  superkarma: 0 23.10.2012, 13:43:15
 3. [28] Terinka1984 [*]

  Ač jsem jako malá na Marii Terezii nadávala, že kvůli ní musím do školy, nyní to vidím úplně jinak :)

  superkarma: 0 22.10.2012, 20:27:15
 4. avatar
  [27] carmi [*]

  Mně se líbí spíš ten nápad věnovat se Marii Terezii a historii vůbec. Ale asi by to chtělo vybrat si něco z jejího života a trošku se o tom rozepsat. Takhle je to moc povrchní a opravdu připomíná článek z učebnice dějepisu pro 8. třídy.

  superkarma: 0 22.10.2012, 18:41:24
 5. avatar
  [26] daska59 [*]

  Musela to být úžasná žena Sml22

  superkarma: 0 22.10.2012, 18:35:57
 6. [25] jithule [*]

  moc hezký článek

  superkarma: 0 22.10.2012, 16:55:40
 7. [24] magic11 [*]

  zase jsem se dozvěděla něco navíc Sml67

  superkarma: 0 22.10.2012, 15:05:38
 8. avatar
  [23] tajnostii [*]

  Pěkný článekSml22

  superkarma: 0 22.10.2012, 14:03:02
 9. avatar
  [22] OlgaMarie [*]

  gerda — #16 Můj obdiv má i v tom, že nejen přežila neštovice, ale obětavě dokázala i ošetřovat onemocnělé příslušníky rodiny, což nebylo vůbec běžné.

  superkarma: 1 22.10.2012, 13:37:55
 10. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Jana Ládyová — #20 Nejde o realitu, jde o to, jak vyzněla vaše formulace. Mimochodem, dost nešťastně.

  superkarma: 0 22.10.2012, 13:03:18
 11. [20] Jana Ládyová [*]

  ToraToraTora — #19 Myslím, že autoři románů a učebnic i lidé v historii se malinko orientující v tom jasno samozřejmě mají.

  Jako poslední císař Svaté říše římské byl Františkem II., poté jako první rakouský císař logicky Františkem I.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #21
  superkarma: 0 22.10.2012, 12:54:46
 12. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  František I, někdy se uvádí jako František II? To jako že v tom mají autoři románů a učebnic zmatek? Tomu říkám skok na kudlu. On byl přeci obojí !

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #20
  superkarma: 0 22.10.2012, 12:24:03
 13. [18] Saritka [*]

  Pěkný článek, v naší době by ani nebylo možné tolik děti uživit a zaplatit školy.Sml23

  superkarma: 0 22.10.2012, 12:18:13
 14. [17] doginka [*]

  Pěkně jsem si početla Sml67

  superkarma: 0 22.10.2012, 11:47:48
 15. avatar
  [16] gerda [*]

  Oni se měli opravdu rádi v dobách, kdy to nebylo v urozené společnosti běžné, takže je to obdivuhodné o to víc. Láska se projevila i v počtu potomstva. Musela být hodně statečná, tolikrát rodit, i když v pohodlí. Bolesti si musela odtrpět tak jako tak a na císaře určitě nešlaSml57 Prožila hodně trápení, Marie Antoinetta byla provdána do Francie jako mladinká, dobré rady maminky moc neposlouchala - taky to tam podle toho dopadlo.Sml15

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #22
  superkarma: 0 22.10.2012, 10:55:25
 16. avatar
  [15] xx-b [*]

  super - tak jsem si zase o něco obohatila své vědomosti z historie Sml67

  superkarma: 0 22.10.2012, 10:41:59
 17. avatar
  [14] ladouch [*]

  Hezky napsané, byla to osvícená žena.Sml58

  superkarma: 0 22.10.2012, 10:06:19
 18. avatar
  [13] Kytinkak [*]

  Moc hezky napsané, takové články mám ráda a zajímají měSml67

  superkarma: 0 22.10.2012, 09:46:15
 19. avatar
  [12] Hanula [*]

  Jindriska8 — #11 Sml67 aj já - historii mám moc ráda

  superkarma: 0 22.10.2012, 09:22:03
 20. avatar
  [11] Jindriska8 [*]

  O historii si vždy přečtu ráda.Sml22

  1. na komentář reaguje Hanula — #12
  superkarma: 0 22.10.2012, 09:21:09
 21. avatar
  [10] Marbulka [*]

  Moc pěkný článek. Jen houšť Sml67Sml59

  superkarma: 1 22.10.2012, 08:32:56
 22. [9] Trefa [*]

  Trefa:dekuji za tyto clanky,hezke cteni je to.aspon si clovek ozivy uceni ze skoly,diky.

  superkarma: 0 22.10.2012, 08:31:55
 23. avatar
  [8] Hanyna [*]

  Díky za tyto články o historických osobnostech!Sml59Sml67

  superkarma: 0 22.10.2012, 08:17:27
 24. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Jana Ládyová — #2 Díky tomu, jak velmi zdatným finančníkem byl její manžel, byly v tehdejším Rakousku-Uhersku zavedeny i papírové peníze.

  superkarma: 1 22.10.2012, 08:07:56
 25. avatar
  [6] gerda [*]

  Děkuji za hezký článek, tu zmiňovanou knížku o milencím M.T. jsem prolistovala a o autorovi jsem si pomyslila své.Sml68 Bulvár, jen to praští.

  superkarma: 0 22.10.2012, 07:54:04
 26. avatar
  [5] Žofie [*]

  Moc zajímavý článek. Ráda jsem si početla Sml22

  superkarma: 0 22.10.2012, 07:24:13
 27. [4] lidicka [*]

  Mám tuhle historickou dobu ráda. Přečetla jsem hodně knih věnovaných Maii-Terézii i době ve které vládlaSml22

  superkarma: 0 22.10.2012, 06:38:21
 28. avatar
  [3] LudPa [*]

  Momentálně učivo osmáků.

  superkarma: 0 22.10.2012, 06:25:13
 29. [2] Jana Ládyová [*]

  OlgaMarie — #1 Dík za doplnění. 

  Nechtěla jsem zabíhat do příliš velkých detailů.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #7
  superkarma: 0 22.10.2012, 00:58:53
 30. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Také po mnoho let těžce bojovala o své místo na trůně, neboť podle znění Pragmatické sankce uplatňovaly nástupnické právo na trůn její dvě sestřenice.

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #2
  superkarma: 0 22.10.2012, 00:16:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme