Pokud snad některým z vás jméno mladé herečky Marie Štípkové stále nic neříká, kdo ví, možná jednou o ní uslyšíte právě jako o české Meryl Streep. Pojďme se s ní blíže seznámit.

Čas od času se mi dostane možnosti zúčastnit se absolventského představení divadla Disk, kde si můžu pohovořit nejen se známými herci v roli pedagogů, ale také s jejich studenty, budoucími herci. Ze všech představení mi dodnes utkvívá v paměti sympatická zrzavá „holčina“, která svým hereckým výkonem absolutně převálcovala všechny ostatní. Jmenuje se Marie Štípková.

MS

Měla bych upřesnit, že ono absolventské představení, které zmiňuji, se odehrálo už před dvěma lety, ale já přesto dodnes nezapomenu na vaše bezprostřední a otevřené herecké podání, které odzbrojilo i samotné profesory. Vy už jste se jako malá ráda „předváděla“?
(smích)
Vůbec ne, já jsem povahou spíš introvert, ale na druhou stranu, třeba na střední škole jsem ve třídě fungovala jako takový uvolňovač napětí, to znamená, že jsem shazováním vážnosti určitých situací uvolňovala atmosféru. Baví mě dostávat lidi do dobré nálady.

marie

Říkáte introvert. V jakém jste narozena znamení?
Narodila jsem se v září, ve znamení Panny.

To jsou nejen introverti, ale také puntičkáři.
(smích) To mi povídejte. To přesně sedí. Já třeba věším prádlo skoro dvě hodiny, aby bylo přesně natažené, nebo žehlím kalhotky, motám ponožky do klubíčka, známí si ze mě dělají legraci. Ale chápu, že tato moje vlastnost může být pro někoho i nepříjemná. To když se například dostanete do situace, kdy vás spolubydlící nachytají, jak po nich přemýváte nádobí.

Za to nemůžete, to je tím znamením. (smích) Pojďme od nádobí zpátky k divadlu. Proč jste si zvolila právě studium na DAMU? Rodiče jsou z umělecké branže?
Vůbec ne. Maminka je strojní inženýrka a tatínek právník, vůbec si nejsem vědoma, že by někdo v rodině někdy hrál, byť třeba jen ochotnicky. Jsem asi první. A k divadlu jsem se dostala přes dramatický kroužek, do kterého jsem ale začala chodit poměrně pozdě, protože jsme se starší sestrou měly takovou nepsanou dohodu, že co se týče zájmů, tak si nepolezeme do zelí. Ona totiž už jeden takový dramaťák navštěvovala. Takže já tam začala chodit, až když ona kvůli škole nemohla a hned jsem se shodou náhod dostala na scénu Těšínského divadla. Tam jsem „přičuchla“ k divadelnímu prostředí a ve čtvrťáku na střední jsem se řídila heslem, že by mě celý život mrzelo, kdybych ty zkoušky na DAMU nezkusila. S tím jsem do toho také šla a ono to vyšlo.

tancuje

Vy pocházíte z Českého Těšína?
Ano, jsem přímo od polských hranic. Teď už tam ale nebydlíme, rodiče se spolu s dalšími sourozenci přestěhovali o pár kilometrů dál, no a já bydlím od prváku v Praze. To znamená, že jsem tu sedmým rokem.

Tedy kromě sestry máte ještě víc sourozenců?
Tak to jste trefila otázku, mám ještě čtyři sourozence. Starší sestru, dva mladší bratry a pak ještě jednu nevlastní, malinkou sestřičku.

Na konci studia DAMU vám byla udělena Cena Jiřího Adamíry, jenž se uděluje nejlepším studentům daného ročníku. V souvislosti s panem Adamírou mě napadá otázka, zda máte nějaké vzory z této starší herecké generace.
K mým velkým vzorům patří bohužel dnes již zesnulá herečka Jaroslava Adamová, moje pedagožka na DAMU, která mně osobně dala, co se herectví týče, obrovskou školu. Setkání s ní bylo pro mě jedním ze zásadních momentů mého života. Do poslední chvíle měla neuvěřitelné množství energie a životního elánu. Samozřejmě těch vzorů z řad našich hereckých bardů je víc… třeba Dana Medřická… Mohla bych zmínit i nějaké zahraniční vzory? 

Určitě.
Tak to je sice herečka, která patří k mladší generaci, než o jaké jsme mluvily, ale velmi obdivuji umění americké herečky Meryl Streep.

str…a víte, že teď když se tak na vás dívám, tak mi ji i trochu připomínáte?
To už mi bylo řečeno, proto ji zmiňuji. (smích)
Ale ne, vážně, mám ji moc ráda, velmi obdivuji její všestrannost. Baví mě, když někdo dokáže vypadat krásně a zároveň i ošklivě, když dovede obsáhnout obě tyto polohy, to je moc cenné. A zrovna Meryl Streepto dokáže. Také obdivuji Barbru Streisand, u té je ta všestrannost vidět snad ještě víc. Z českých hereček můžu jmenovat třeba Zuzanu Bydžovskou, Báru Hrzánovou nebo Simonu Stašovou… s těmi bych se ráda někdy při práci potkala.  

Skvělé vzory. K tomu není co dodat. A možná by teď bylo na místě čtenářky upozornit, že kromě dobrého vkusu a hereckého talentku máte také úžasný hlas, velmi dobře se poslouchá. Neuvažujete o dabingu?
Děkuji za kompliment. To víte, že uvažuji. Ale copak já můžu jít za dabingovým režisérem a říct mu: „Prosím vás, mě tak napadlo, že mám příjemný hlas, nechcete mě?“ Okruh lidí pracujících v dabingu je poměrně uzavřený a vzhledem k tomu, že dnes je všeobecným trendem udělat co nejvíce práce v co nejkratším čase, nikdo není ochoten věnovat svůj čas tomu, aby někoho učil dabovat. Několikrát jsem se už k této práci dostala, ale zatím se to zastavilo na mrtvém bodě.  

Na mrtvém bodě ale nezůstal film a televize. Zahrála jste si v úspěšném českém seriálu Kriminálka Anděl, máte za sebou už tři celovečerní filmy, z nichž v jednom z nich – ve filmu režiséra Vladimíra Drhy - Anglické jahody, jste si zahrála rovnou hlavní roli. Děj filmu se odehrává v srpnu 1968, bylo pro vás, jako pro mladou ženu, která v té době ještě nebyla zdaleka na světě, těžké, vcítit se do událostí těchto dnů?
Nebylo to jednoduché. Snažila jsem se vyzjistit si co nejvíce dobových souvislostí, povídat si s lidmi, kteří tu dobu zažili a skrze jejich zážitky se pokusit vcítit do postavy Táni. Samozřejmě určitý charakter té postavy byl také dán scénářem. Já jsem kupříkladu ze svého tehdejšího pohledu dvaadvacetileté holky nedovedla pochopit, že ti dva (Tomáš a Táňa) nestojí někde na barikádách, nejsou na Václaváku a nelehají si ruským tankům pod pásy, že se jich ruská okupace zdánlivě vůbec netýká. V porozumění mi pomohlo až vyprávění mé babičky, která v době okupace měla malé dítě a další čekala. Řekla mi, že okupace a boj proti ní, bylo opravdu to poslední, co ji tehdy zajímalo, starost měla především o děti. Hlavně tou dobou málokdo mohl dohlédnout důsledky. Zaměřila jsem se tedy v herecké práci na Táninu lehkovážnost a určitou sebestřednost, díky které vnímá své těhotenství jako nejzásadnější problém celého světa.

jahody

s Ivanem Luptákem ve filmu Anglické jahody

Anglické jahody (2008)

Dalším filmem, který bych ráda zmínila, je film režiséra Tomáše Vorla st. Cesta do lesa, který měl nedávno premiéru. Umíte si představit, že byste bydlela jako hrdinové filmu na konci vesnice, bez ruchu velkoměsta?
Nejen, že si to dokážu představit, ale postupem času se to stává mým snem. Bydlet někde na samotě, na statku, který funguje jako soběstačné hospodářství…zkrátka tak nějak blíž přírodě. Během natáčení filmu Cesta do lesa jsem se v tomto svém uvažování ještě utvrdila, ale uznávám, že dokud člověk život na vesnici se vším, co to obnáší, nevyzkouší, nemůže tvrdit, že by to zvládl. Třeba zrovna já uteču po měsíci s pláčem zpátky do města.

Cesta do lesa (2012)

Avšak jako herečka ve velkoměstě utajena nezůstane, a tak pronikl na veřejnost také váš partnerský vztah se zpěvačkou Anetou Langerovou, který je dnes už minulostí. Jak jste se spolu seznámily?
Je zajímavé, že jste první, kdo se mě na to ptá, a paradoxně ve chvíli, kdy už to není aktuální. Ve chvíli, kdy se o tom psalo jako o hotové věci v bulváru, nikoho můj názor nezajímal. Tak jen abych to uvedla na pravou míru. Netvrdila bych, že bychom kdy byly partnerky, ve skutečnosti jsme spolu nikdy nežily, v určitém období jsme k sobě měly velmi blízko a trávily spolu hodně času a navzájem se lidsky obohacovaly, což přetrvává dodnes, ovšem už ne v takové intenzitě, aby to snad mohlo vypadat jako partnerský vztah.
Ale zpět k otázce, seznámily jsme se na jednom večírku v Disku po představení, ve kterém jsem hrála. Přišla za mým spolužákem Tomášem Klusem.

anVáš vztah tedy nijak neztroskotal…
Ne, stále trvá, jen se přetransformoval do jiné podoby. Aneta je pro mě stále jedním z nejbližších lidí.

Marie, můžu se zeptat, kdy jste zjistila, že vás více přitahují ženy?
Tak to je otázka, na kterou se špatně odpovídá, na tohle téma by se totiž dal napsat celý rozhovor. Základně bych netvrdila, že to tak definitivně je. V současné době mám blíž k osobám stejného pohlaví, v přítomnosti žen se cítím více v bezpečí a také má komunikace s nimi je tak nějak samozřejmější. Signály, že to tak může být, přicházely už kolem mých patnácti, a některé i dřív, ale vždycky jsem je zaháněla s myšlenkou, že kdyby to mělo být „takhle“, je můj život „nežitelný“. Zároveň jsem si některé ty signály vyložila až zpětně, díky povídání s Anet, která prožívala určité záležitosti stejně. Vůbec mi komunikace s ní otevřela spoustu témat, nejen co se sexuální orientace týče. Jakési jasnější uvědomění přišlo kolem mých dvaadvaceti.
A přijetí toho faktu až s Anet, o dva roky později. Zároveň však nemůžu tvrdit, že je to tak navždy, nechci se zaškatulkovávat a limitovat. Dnes je pro mě zkrátka přirozenější spolubytí s ženou, ale kdo ví, co bude zítra…

Co říkali na vaši sexuální orientaci rodiče?
Celá ta situace tzv. coming-outu byla mírně bizarní. Naši se to totiž dověděli z bulváru, respektive od známých nebo sousedů, kteří si to v novinách přečetli. Měla jsem naplánováno jim to sdělit při nejbližší cestě domů, ale bulvár mě předběhl. Dnes jsem schopná se tomu pousmát, ale tehdy to příjemné nebylo. Každopádně to přijali s nadhledem. V podstatě mi oba řekli, že je jim jedno, s kým žiju, hlavně když jsem šťastná.

Nebudu vás už trápit bulvárními dotazy, poněvadž na orientaci vůbec nezáleží, důležité je, aby člověk dělal svoji práci dobře a s láskou, což vy děláte. Ale přece jen, spousta mladých herců si dnes stěžuje, že je hodně těžké se uživit. Jak jste na tom vy?
Já si nestěžuju. V současné době jsem třetí sezónu na volné noze (z vlastního rozhodnutí, po škole jsem dostala nabídku nastoupit do angažmá v MDP, ale odmítla jsem to) a zatím jsem byla schopna se uživit. Samozřejmě to bylo mnohokrát na hraně, ale když jsem si jednou vybrala tenhle způsob života a obživy, musím válčit. Když je herec na volné noze, musí se umět otáčet, kolikrát mám i tři představení v jednom dni. Od ledna ovšem nastupuji do angažmá v Městském divadle Kladno, takže bych po dlouhé době mohla zakusit jistou finanční stabilitu, na což se těším!

Posledně jste mi říkala, že vám už jako studentce byly na divadelní scéně přidělovány většinou role umírajících matek, starších žen, jedinou roli mladší ženy, kterou jste dostala, byla prostitutka. Pořád žádná role princezny?
Už mám jednu na kontě! (smích) V Divadle Minor hraju Zlatovlásku a doufám, že minimálně díky mému hlasu je to princezna, která bourá stereotypní představy o princeznách. Byla bych ráda, kdyby si z toho děti odnesly uvědomění, že každá holka může být princezna, když je princeznou v očích svého protějšku, ať už je to princ, Jiřík nebo Hloupý Honza. Ovšem na plátně zatím nic. Mám kamarádku, se kterou sníme o tom, že si zahrajeme princezny, nejlépe sestry a nejlépe zlé, jako byla třeba princezna Tritonka Báry Hrzánové.

tance

foto z představení Velmi společenské tance

Tak tu neznám, ale vám přeji pohádkový život a ještě nám prozraďte, kam se na vás můžeme přijít podívat.
V současné době mám čtyři představení v Divadle Minor (Hon na Jednorožce, Broučci, Zlatovláska, Music of Kocourkov), také vystupuji s uskupením Kašpárek v rohlíku (Kašpárek I., Nevíchovný koncert). Ve Švandově divadle hraji v představení Byla jsem doma a čekala až přijde déšť, v Kolowratu v představení Cesta kolem světa za absolutní tmy (zážitkové představení, při kterém žádný divák neuvidí) a v Meet faktory vystupuji v představení Politický kabaret aneb seber si to hovno. Dále potom v Divadle Na prádle v muzikálu Plantáž a na malé scéně divadla ABC v představeních souboru Geisslers Hofcomoedianten (Láska ke třem pomerančům, Ambrosia, Don Juan aneb Strašlivé hodování).

Panečku, máte toho dost. Cena za nejlepší studentku vám byla udělena oprávněně. Tak už jen nějakého toho „Oskara“ jako u Meryl Streep. :)
(smích) Děkuji a srdečně zvu všechny vaše čtenářky na některá z uvedených představení.

marieS

 Vizitka

  • Marie Štípková se narodila 9. 9. 1986 v Českém Těšíně
  • V letech 2006-2010 studovala na DAMU, obor činoherní herectví
  • V roce 2010 ji byla udělena Cena Jiřího Adamíry za nejlepší studentku ročníku
  • Účinkuje (účinkovala) v Divadle Minor, ve Švandově divadle, Divadle Na prádle, Divadle Kampa, Meetfactory, na malé scéně divadla ABC, na Nové scéně ND, v Divadle Ponec, Kolowrat, v pražské Viole a v Divadle Disk
  • Zahrála si také na otáčivém hledišti v Českém Krumlově
  • Před studiem na DAMU dlouhodobě externě spolupracovala s českou scénou Těšínského divadla
  • Ve filmu zaujala zejména rolí Táni ve snímku Anglické jahody (2008)
  • Další filmy: Chyťte doktora! (2007) , Cesta do lesa (2012),TV seriál Kriminálka Anděl (2008)
  • V současnosti zkouší inscenaci Hrdina západu (režie Filip Nuckolls) v Městském divadle Kladno, kam od ledna nastupuje do stálého angažmá

 poskytnuté fotografie: Marie Štípková

Čtěte také:

Reklama