Bulvár

Marie Habsburská se už nikdy nevdala…

Dnešní příběh úzce souvisí s úterním cestopisným povídáním o Moháči (čtěte ZDE), který jsme nedávno navštívili. Bude o jedné mimořádně silné ženě. Ovdověla v pouhých jednadvaceti letech. Do té doby byla českou a uherskou královnou. Smrt milovaného manžela byl pro Marii Habsburskou životní tragédií.

I když se ji snažili její příbuzní vmanévrovat do „výhodných“ politických sňatků, všechny odmítla. Vlastně i její jediný sňatek nebyl nic jiného než politický kalkul císaře Maxmiliána I. Nicméně tenkrát bylo vybráno dobře – do Ludvíka se opravdu zamilovala a především i ona jím byla bezmezně milována.

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Marie Habsburská

V podstatě mu byla přislíbena ještě předtím, než se její budoucí manžel narodil. Mariin dědeček, císař Maxmilián I., byl mistr v plánování svateb. I on sám se dvakrát výhodně oženil. Poprvé s Marií Burgundskou se láska dostavila, zato podruhé s Biankou Sforza se ani nesnažil. Maxmilián ostatně nebyl žádné béčko – historie mu přisuzuje na sedmdesát nemanželských dětí!

Jeho skutečný „majstrštyk“ bylo ale uzavření Vídeňských svatebních smluv v roce 1515. O co šlo? Ve Vídni se konaly dvě svatby mezi dětmi habsburskými a jagellonskými. Maxmilián měl koho nabídnout. Dva vnuky a čtyři vnučky, děti svého zemřelého syna Filipa Sličného a proslulé Johany Šílené, na kterou Habsburkové s oblibou v budoucích generacích sváděli všechny své psychické problémy.

Maxmilián měl o budoucnosti svých vnoučat jasno, hned jak se narodila. Dělal si zálusk na země české a uherské, kde tehdy vládl mírný a nerozhodný Vladislav II. Jagellonský. Tomu se teprve v jeho třetím, krátkém, ale velice šťastném manželství s Annou de Foix narodily dvě děti. Anna a Ludvík, jehož narození ale zaplatila matka životem. Že byla Ludvíkovi vybrána Marie Habsburská, bylo jasné od začátku. A Annin ženich? Tady si ponechal dědeček otevřená vrátka. Mohl to být starší Karel, ale i Ferdinand a pro jistotu nabídl Maxmilián ještě sebe.

Marii tedy čekala skvělá budoucnost. V roce 1515, to jí bylo právě deset let, se musela rozloučit se svými sourozenci a vyrazit z Nizozemí, kde vyrůstala u své milované tety Markéty, do Vídně na svatbu. Tam byla - stejně jako její dětská švagrová Anna - vřele přijata vídeňským dvorem i obyvatelstvem. Pak se obě dívky odebraly do Innsbrucku, aby zde získaly patřičné vzdělání, než začnou plnit manželské a vladařské povinnosti.

A jak Marie vypadala? Byla menší, štíhlé postavy, pleť prý měla tmavší, což v té době nebylo příliš obvyklé. Byla vzdělaná, vychovával ji humanista Adrien z Utrechtu, stoupenec Erasma Rotterdamského. Marie svého o rok mladšího, vysokého, světlovlasého manžela okamžitě okouzlila. Byla opravdu vyspělejší po všech stránkách.

Přejít na stranu:

 
   
12.06.2014 - Historie - autor: Jana Ládyová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Jindriska8 [*]

  Chválím,pěkný článek z historie!Sml67

  superkarma: 0 12.06.2014, 21:50:16
 2. [4] PEPI11 [*]

  Historii mám moc ráda,ikdyž se nemohu pochlubit, že ji znám. O to raději si však přečtu každý článek, na který tady natrefím.  Díky.

  superkarma: 1 12.06.2014, 19:55:51
 3. avatar
  [3] Hanula [*]

  Sml16Sml59Sml59Sml59hezký článek

  superkarma: 0 12.06.2014, 09:25:40
 4. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Díky za krásný článek, Jano, ty Vaše hltám jedním dechem.

  superkarma: 0 12.06.2014, 08:29:50
 5. avatar
  [1] gerda [*]

  Děkuji za pěkné čtení, ve kterém neživotné postavy z učebnic dějepisu získávají člověčí podobu.Sml16

  superkarma: 2 12.06.2014, 05:44:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme