Bulvár

Marie Antoinetta: Otřete tu gilotinu, ať mi nezamaže límeček


Krásná, přitažlivá a statečná osobnost, narozená ve Štíru. Jako matka i žena vytrpěla své, jako královna zemřela hrdě pod gilotinou.

Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko-Lotrinská, známá především jako Marie Antoinetta byla patnáctým a předposledním potomkem panovnice Marie Terezie.

Arcivévodkyně rakouská, císařská princezna rakouská, královská princezna uherská a česká, korunní princezna a královna francouzská a navarrská se narodila 2. listopadu 1755 ve Vídni.

Ludvík je ošklivý a tlustý

Nikdo se nedospělého čtrnáctiletého děvčátka neptá, jestli chce ošklivého Ludvíka za manžela. Konec konců je vychována a předurčena stát se manželkou krále Francie. Co na tom, že o rok starší adept na trůn je tlustý, neimponující a, jak se brzy ukáže, rovněž psychicky labilní a sexuálně „jiný“. 
Svatba se koná roku 1770. O čtyři roky později se její manžel stává králem.

Její krása dráždí kde koho

Marie vyniká půvabem. Je to na svou dobu překrásná žena. Její portréty se malují samy a Ludvík je její osobou doslova fascinován. A nejen Ludvík. Mladá královna okouzlí kde koho. Také aby ne, stručný horoskop, který naleznete pod článkem, je malou škvírkou do její zvláštní duše, osobní statečnosti i přitažlivosti. Byla štíhlá s jemnými rysy a hladkou růžovou tváří. Podobala se otci Františku Štěpánovi. Měla široké čelo, velké, od sebe vzdálené oči a plné rty. Pomněnkově modré oči měla Antonie po matce.

Jako matka i žena vytrpěla své

První dítě, dcera, Marie Tereza „Madame Royale“ se mladé královně narodí po osmi letech manželství 19. prosince 1778 v 11.30 hodin. Je jediným potomkem Ludvíka a Marie, který přežije Velkou francouzskou revoluci.

Ludvík má problémy v sexuální oblasti a je psychicky narušený. Svou ženu ale vřele miluje a ona se k němu chová jako k příteli.

Královna touží po synkovi. Několikrát však potrácí. Citové útrapy si vynahrazuje obrovskou zálibou v drahých šatech, špercích, mušelínu i karetních hrách.
Jakkoli je Ludvík poškozený, je ale také vděčný.
Navzdory tomu, že královnu Marii politika příliš nezajímá, vděčí právě jí král za mnoho nápadů okolo vedení svého úřadu, a tak jí její záliby toleruje a dále platí. Marie utrácí nebývale a státní pokladna ji nechává vcelku chladnou. Má několik desítek šaten, je schopna utratit v přepočtu miliony korun třeba za jedinou objednávku, a co nestihne probendit za šaty, prohrává v kartách. 

Vymodlený synek Ludvík Josef Xaver přichází na svět 22. října 1781. Je však rachitický a má deformované obratle. Umírá v červnu roku 1789 v osmi letech na kostní tuberkulózu.

Příliš mnoho Ludvíků

Další syn, malý vévoda z Normandie, někdy označovaný jako Ludvík XVII, Ludvík Karel, spatří světlo Francie 25. března 1785.


Dítě má světlé vlasy a modré oči. V náročné době nastupující revoluce je královně odebrán a dán na převýchovu. Královna bojuje o svého syna doslova jako lvice, ale není jí to nic platné.
Malý Ludvík Karel si nemá nikdy vzpomenout, odkud pochází a kdo jsou jeho rodiče. Vychovatelem se stává švec Simon, který později končí na popravišti.
Ludvík Karel je vláčen z místa na místo, má mnoho dvojníků, se kterými se různě kupčí a kteří jeden po druhém v chaotické době umírají. 
Nakonec i malý princ Ludvík XVII rovněž umírá za zvláštních okolností, snad na kostní tuberkulózu jako jeho bratr. Jeho tělo je vhozeno do společného hrobu na hřbitově Sainte-Margueritte, neboť zákony o rovnosti v životě stejně jako ve smrti byly stále v platnosti.   

Marie Antoinetta se stala také matkou dcerky Madame Sophie, která se ovšem narodila 9. června 1786 s těžkou tělesnou vadou a měla slabé plíce. V jedenácti měsících malá princezna umírá.

Madame Deficit

Trochu macešsky je Marie Antoinetta často označována jako hlavní viník bankrotu státní pokladny. Přes všechny drahé látky, krajky, šperky, nákladné plesy a jiné drahé koníčky bylo hlavní příčinou bankrotu financování amerických kolonií v boji o nezávislost na Velké Británii.

Královna je však trnem v oku mnoha vlivným lidem. Francouzi ji nazývají „pyšnou Rakušankou“, nebo i „rakouskou děvkou“ a prakticky je to právě ona a její osobnost, co je jednou z příčin Francouzské revoluce.

Předposlední kapka

Předposlední kapkou je paradoxně něco, s čím nebohá Marie nemá nic společného a co je vykonstruovanou a dobře připravenou lží. 
Komplot má na svědomí tehdy bezvýznamná, ale protřelá intrikánka hraběnka La Monte. Královnu nenávidí, a tak se snaží všemožně jí uškodit a při té příležitosti i něco pro sebe urvat. Jejím jménem tedy požádá kardinála Louise de Rohana o zakoupení překrásného briliantového náhrdelníku, který má nevyčíslitelnou hodnotu, pro kterou ho ve skutečnosti Marie s těžkým srdcem předtím odmítla. Kardinál uposlechne a stává se i ručitelem tohoto šperku. Ten ovšem Marie nikdy ani nezkusí. Později je kardinál zproštěn obžaloby a všechna vina padá na královnu. Královský pár je nenáviděn a záhy svržen.

Ludvík XVI. je v ovzduší nenávisti a hořící revoluce v lednu roku 1793 popraven. 
Královna Marie Antoinetta je vystavena obrovskému tlaku a žije v nenávisti. Zájem o její osobu neutichá, ale ani ona se nedrží zpátky.

Vzdor ji stál život

Prostředek k projevení vzdoru, odporu a možná i jisté úcty k manželovi si Marie vybírá stylově a po svém. Nechává si ušít bezpočet drahých šatů černé barvy, která je zakázána, a do jiné barvy se již ani přes varování neoblékne. Je to gesto statečné, osobité a vypovídá o její hrdosti i odvaze. Je ale také fatální a je poslední kapkou.

Otřete mi tu gilotinu, ať mi nezamaže límeček

Královna přežívá svého manžela o devět měsíců. Při převlékání do posledních šatů Antoinettu pozoruje dozorce. Její služebná se před ni postaví.


Krásná, upravená a hrdá, leč pohublá královna Marie Antonie Josefa Johana, v bílých honosných šatech a v ruce s krajkovým kapesníčkem namáhavě kráčí směrem ke gilotině. Dav šílí.
Uprostřed popraviště podává katu Henrymu Sansonovi kapesníček se slovy: „Otřete mi tu gilotinu, ať mi nezamaže límeček.“  Je popravena 16. října roku 1793 v Paříži.

                                               

Jaká byla podle horoskopu?

Měsíc ve Váhách – Osobní vzezření a gestikulace se vyznačovaly šarmem a elegancí. Byla zdvořilá, přátelská a příjemná.

Merkur ve Střelci
 – Ve způsobu vyjadřování byla přímá, ráda říkala, co si myslí. Vyžadovala svobodu myšlení. Nejraději by zastávala místo ve veřejných institucích, které poskytují vzdělání, nebo ve státní správě. Jejím vysněným cílem bylo se stát se intelektuální autoritou.

Venuše ve Štíru
- Měla barvitou a přitažlivou osobnost, umělecký vkus a tendenci k výrazným dramatickým kontrastům. Ani v případech, když byla uražena nebo jí někdo ublížil, neztrácela osobní hrdost a důstojnost.

Venuše trigon Uran
- Měla veselou, bujnou povahu, skrývající četná překvapení. Sklon stále vidět slunnou stránku života. Uvedený aspekt ovlivňuje spontánnost, která je důležitá zejména ve výtvarném umění.

Venuše kvadrát Neptun
- Ve snaze uniknout tvrdé realitě života se mohly objevit snahy utéci do světa fantazií. V praxi se to může projevit i ve formě alkoholismu. Aspekt ukazuje na přecitlivělost. Její city byly snadno a bezdůvodně zranitelné. Aspekt může vést někdy k lenosti a k neuspořádanému způsobu života. V milostných vztazích chybí obezřetnost a schopnost zdravého úsudku. Musela mít strach ze smrti, byla opatrná na své zdraví.

Slunce trigon Uran
- Dodává osobní přitažlivost, schopnost vést a řídit a rovněž kreativitu. Ukazuje na silnou vůli a ochotu experimentovat v nových oblastech poznání i snahu vyvolat reformní hnutí. Zastává humanitární názory a postoje. Musela mít velmi vřelý vztah k dětem.

Mars v Raku - Byla nekonfliktní, až k některým problémům laxní. S takovým postavením Marsu musela Marie upřednostnit veselí, pořed řešením náročných úkolů. Všechno její konání směřovalo ke spokojenosti a bezstarostnému životu. Nechápala nenávist, ani intriky.


   
20.11.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] jifa [*]

  Protože se mi líbil článek (ač dneš už starý), pročetla jsem si i komentáře. Ráda bych se zastala Míši (i po letech) - každý dělá chyby. Dokonce i učitelé. Moje kamarádka, učitelka češtiny, dokonce do diplmoky napsala "děti zpracovali" - dodnes se tomu směje. A samozřejmě se tomu smála i komise..

  Tesay: Prudíš, ale neumíš napsat zkratku paní - ta se vždy píše bez tečky!!!

  superkarma: 0 29.08.2012, 19:50:35
 2. avatar
  [22] Tesay [*]

  Suzanne: neprudím. Od pí.Kudláčkové by stačil rdící se smajlík, a oprava hrubek. To co napsala dál je hnus. V každé práci jsi placená za výkony, to co se děje v tvém osobním životě nikoho nezajímá .

  superkarma: 0 24.11.2008, 08:28:14
 3. avatar
  [21] Suzanne [*]

  Tesay: nepruď Co ti na to měla napsat jiného? Nebo tu měla v přímém internetovém přenosu spáchat rituální sebevraždu? Možná by tě to uspokojilo

  superkarma: 0 23.11.2008, 02:00:46
 4. avatar
  [20] Tesay [*]

  michaela.kudlackova: u člověka který se psaním živí se předpokládá, že má jazyk který je jeho "obživou" zvládnutý. Napsat dvě takového hrubky v jedné větě je hnus. Zbytek Vašeho sdělení nebudu komentovat .

  superkarma: 0 21.11.2008, 08:38:47
 5. [19] 7kraska [*]

  koho M.A. zajima, at si precte Lisky na vinici

  superkarma: 0 20.11.2008, 22:47:09
 6. avatar
  [18] evelyn [*]

  michaela.kudlackova: vypoved?

  superkarma: 0 20.11.2008, 20:02:12
 7. avatar
  [17] evelyn [*]

  kareta: mela by kntaktovat toho plastickeho chirurga tady, naoperoval by ji trochu silikonu

  superkarma: 0 20.11.2008, 20:00:36
 8. avatar
  [16] kareta [*]

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/Marie_Antoinette_Young2.jpg/430px-Marie_Antoinette_Young2.jpg

  tady se mi líbí moc

  superkarma: 0 20.11.2008, 19:29:01
 9. avatar
  [15] Michaela Kudláčková [*]

  Tesay: ooo ano !!!!!.. Udělala jsem chybu, které jsem si nevšimla!! Myslím, že jsem po neandrtálcích první, komu se to stalo. Zrovna jsem dala výpověď a návdavkem jsem si rozbila hlavu popelníkem. Snad tím uspokojím Váš vzedmutý adrenalin a pobouřené lingvistické cítění. Míru zdar.

  superkarma: 0 20.11.2008, 19:27:03
 10. avatar
  [14] Tesay [*]

  michaela.kudlackova: Zkončilo? A to se živíte se psaním?

  superkarma: 0 20.11.2008, 17:59:10
 11. avatar
  [13] Michaela Kudláčková [*]

  Solei: No to ano, hlavně Marie měla víc povahu po otci... hodně věcí jí uniklo ne proto, že byla hloupá, ale tak nějak naivní a zaměřená na spokojenost. To racionální trpělo vedle citového...

  superkarma: 0 20.11.2008, 17:17:05
 12. avatar
  [12] Michaela Kudláčková [*]

  Dášule: P.S. tu část s gilotinou jsem nevěděla. Dík

  superkarma: 0 20.11.2008, 17:14:16
 13. avatar
  [11] Michaela Kudláčková [*]

  Dášule: Ano tak jsem to také četla. Jinak je toho mnohem víc, jenže to by článek byl děsně dlouhý. Například je zajímavé, že při pitvě Ludvíka Karla, bylo zcizeno srdce s tím, že bude uloženo dle tradice.... no možná bylo. Každopádně tělo zkončilo tak, jak zkončilo.

  superkarma: 0 20.11.2008, 17:13:18
 14. avatar
  [10] Altamora [*]

  Tak jsem si jednou říkala, že Marie Antoinetta dojela na to, že tenkrát neexistovali PR poradci. Stačilo tak málo, mohla to dělat jako Diana - nakoupit oblečení, trochu si ho užít, pak ho prodat a výtěžek použít na charitu. A lid by ji miloval. Jenže tenkrát neznali PR.

  superkarma: 0 20.11.2008, 16:54:15
 15. avatar
  [9] Dášule [*]

  Četla jsem někde, že jejich postelové problémy řešil syn Marie Theresie, budoucí císař Josef II, který jel do Francie, aby naučil Ludvíka XVI. co dělat, aby vůbec měli děti. I Ludvík byla zajímavá osobnost. Původně mělo ostří gilotiny tvar půlkruhu a byly s tím problémy při popravách. Když se to dověděl Ludvík XVI. který byl technicky mnohem víc zdatný a nadaný než v posteli, nakreslil prý šikmé ostří a tím problémy odstranil. Pokud je to pravdu, jak mu asi bylo, když už byl pod gilotinou. Historiky uznávaným faktem je i to, že k rozhodnutí odstranit francouzský královský pár pomohlo svou politikou i Rakousko a pokus o útěk, při kterém byli chyceni.

  superkarma: 0 20.11.2008, 16:08:13
 16. avatar
  [8] Jupíí [*]

  Solei: koláče jsou historická pomluva .

  superkarma: 0 20.11.2008, 16:05:35
 17. avatar
  [7] Solei [*]

  michaela.kudlackova: to jsem nevěděla, vím že jí matka psala výchovné dopisy a v některých se s dceruškou zrovna nemazlila. Ale pravdou asi bude, že jí trvalo docela dlouho než se trochu srovnala se svou situací. Dokonce i s tím utrácením přestala (začala nosit jednodušší anglickou módu) ale už jí to moc nepomohlo.

  superkarma: 0 20.11.2008, 15:40:05
 18. avatar
  [6] Michaela Kudláčková [*]

  Solei: Tohle ale ona nikdy neřekla. Vážně jí to vsunuli do úst. (tedy lze-li spolehnout na řeč histroiků)

  superkarma: 0 20.11.2008, 15:34:25
 19. avatar
  [5] Solei [*]

  A ve výsledku za to může matinka Marie Terezie. Dcerunka byla tak mimo, že když lidé pod okny volali, že nemají na chleba vzkázala jim ať jedí koláče - neměla ani tušení co se děje za zdmi paláce. Proto Kateřina se stala Velikou.

  superkarma: 0 20.11.2008, 14:36:29
 20. [4] mindulinka [*]

  Silná osobnost a pro ty při změně "režimu" dřív nebylo místo.

  superkarma: 0 20.11.2008, 14:18:51
 21. avatar
  [3] Kelly [*]

  Ohledně manželství mi to připomnělo Kateřinu Velikou. V panování však měla větší štěstí.

  superkarma: 0 20.11.2008, 09:34:20
 22. avatar
  [2] navia [*]

  No jo, první dcera se jí narodila 8 let po svatbě.. ale tuším, že zhruba rok po "realizaci" manželství. Její muž byl poloimpotent... a ona se odreagovávala tím, že utrácela a hrála..... Chudák holka... všichni ji pozorovali, jestli už je těhotná, přitom všichni věděli že sotva...v době, kdy jedinou prací královny bylo dát trůnu následníka.... Brrrr.

  superkarma: 0 20.11.2008, 07:40:59
 23. avatar
  [1] aninas [*]

  Obdivuhodna zena. Jenom si nejsem jista, jestli se narodila ve spravnou dobu na spravnem miste

  superkarma: 0 20.11.2008, 01:18:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme