Další příspěvek k dnešnímu jazykovému tématu poslala čtenářka s nickem Maria28. Jazyky se učí snadno a rychle, bohužel, někdy ani ta znalost nestačí. Více se již dočtete, když kliknete.

Mluvím plynně německy, dobře anglicky a rusky. Jazyky se učím rychle a myslím, když má člověk motivaci, třeba dobře placené zaměstnání, tak to jde skoro každému. Cizinci, pokud zde žijí, by měli pár slov česky umět. Cizince bych si nevzala, je to opravdu jiná kultura. Dcera byla vdaná za Araba dva roky a opravdu to nešlo. I když se jí nedivím, že se do něj zamilovala – ty jejich hluboké tmavé oči dokážou divy.

V cizí zemi bych žít dokázala, myslím, že jsem přizpůsobivá a totéž by si měli uvědomit někteří cizinci u nás, co vyžadují mešity apod. Moc se mi líbí francouzština, ale na to opravdu nemám. Nelíbí se mi arabština a holandština – je to takové chrchlání.

Bydlím na malém městě ve východních Čechách, takže se tu těžko shání zaměstnání s využitím jazyků. Navíc je mi přes 50 let, takže i věk hraje roli. Pracovala jsem jako asistentka gen. ředitele u švýcarské firmy, bohužel šéf byl starší, takže už je v důchodu a já si těžko hledala zaměstnání. No podařilo se, pracuji jako referent exportu, ale je to menší firma s německým majitelem, takže plat nic moc...Lidé v dílně říkají, že kdyby znali jazyky, tak by byli úplně někde jinde. Ale ono to chce mít i jiné znalosti a schopnosti....    
Zdraví
Maria28

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

______________

Milá Mario, myslím, že jste trefila hřebíček na hlavičku. Bohužel dnes hledí řada zaměstnavatelů víc na to, co má žena na hlavě, než v hlavě. Jedna moje známá skvěle ovládá čtyři světové jazyky, je jí něco málo přes 40, když šla na konkurz do zahraniční firmy, kde vyžadovali alespoň tři světové jazyky, vzali místo ní dvacetiletou pipinu, která má jen malé základy angličtiny. Ale byla o dvacet let mladší :(
Děkuji za Váš příspěvek a přeji hezký den
Saša

Téma dnešního dne zní: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

  • Dokážete se domluvit v zahraničí?
  • Jdou vám cizí jazyky?
  • Jak vnímáte cizince v naší zemi? Měli by stejně jako my u nich i oni u nás znát alespoň pár základních slov česky?
  • Máte nějako veselou historku s dorozumíváním?
  • Vzala byste si cizince?
  • Dokázala byste žít v cizí zemi?
  • Využila jste znalost jazyků ve svém povolání?
  • Učíte se cizí jazyky snadno nebo těžce?
  • Jaká řeč se vám líbí nejvíc a jaká naopak vůbec?

Opět se nabízí celá řada otázek, které možná i samy vyplynou z vašich příspěvků a komentářů. A tak už nechám prostor jim.

Piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jak říkají cizinci, čeština je jeden z nejtěžších jazyků světa, pokud si přečtete knihy Aleše Cibulky – O češtině 1. a 2. díl, určitě už chybičku nikdy neuděláte. Čekají na jednu z vás.

knihy

 

Reklama