Rok 2016 byl – jak já to vidím – obdobím velkých filmových návratů. Užívali jsme si povedených pokračování slavných snímků, např. Bridget Jones či Anděl Páně,  a hodně se také vzpomínalo na osobnosti, které poznamenaly nejednu generaci – za všechny jmenujme skupinu The Beatles a českou herečku Lídu Baarovou.

Podívejte se se mnou na několik filmů, které mě v roce, který právě končí, osobně nejvíce zaujaly. Pokud vám unikly a máte chuť se na ně podívat, jsou (nebo brzy budou) k dostání na DVD, případně je snad dříve či později zařadí do svého vysílání nějaká televize.

REVENANT Zmrtvýchvstání

První snímek, který zde zmiňuji, je vlastně čestnou výjimkou v tomto výčtu, protože nemá před sebou žádnou předcházející část. Nicméne i zde jde o návrat - návrat do života.

Ačkoliv jsem si po ukázce říkala, že na tento film raději nepůjdu. Snímky, které příliš realisticky znázorňují utrpení všeho druhu, poslední dobou příliš nevyhledávám, Leonardo DiCaprio mě nakonec přesvědčil.

REVENANT Zmrtvýchvstání, foto: CinemArt a.s.

(foto: CinemArt a.s.)

Nelitovala jsem. Byla jsem připravena na nejhorší a mohu odpřísáhnout, že každá scéna, každý výjev měl své opodstatnění.

  • A ten dlouho očekávaný Oscar je skutečně zasloužený (i za tu trpělivost...)

Lída Baarová

Slavná herečka s nezáviděníhodným životním příběhem se na plátnech našich kin objevila v roce 2016 hned dvakrát.

  • Poprvé v „nablejskaném“ snímku s jasným názvem Lída Baarová, pod kterým je podepsán Filip Renč, podruhé v dokumentu Heleny Třeštílkové Zkáza krásou.

O prvním filmu se mluvilo hodně. Pan režisér samozřejmě umí, to si řekněme na rovinu. Story jako z Hollywoodu nechybí nic - ani umně zpracovaná milostná scéna. Upřímně jsem byla (nic proti Táně Pauhofové) rozpačitá snad jen z obsazení hlavní ženské role. Asi bych si tam dovedla představit například Jitku Čvančarovou, ale... tady mluvím za sebe.

I když ohlasy nebyly příliš kladné, snímek rozhodně stojí za zhlédnutí. Mám ráda filmy, které nám připomínají, jak dobře se vlastně máme a jak těžké to měly naše babičky a prababičky. A ještě lépe to zobrazuje právě již zmíněný dokument, který bych - kdybych si měla vybrat jen jeden z těchto dvou filmů - rozhodně upřednostnila.

A pokud vám unikl, vřele doporučuji. Nejen že se podíváme na neveselé časy naší historie, ale velmi dobře pochopíme, že je snadné někoho šmahem odsoudit za jeho chování a ne nadarmo se říká: Než mě začneš soudit, vezmi si mé boty.

Doba ledová: Mamutí drcnutí první

Další velký návrat, tentokrát do doby ledové. Již od roku 2002 nás pravidelně dokáže rozesmát pěkně nesourodá banda zvířecích přátel. A zatím se jí to stále daří.

Co si budeme povídat, dokud naše děti baví tyhle filmy, máme vyhráno. Pobavíme se totiž skvěle i my. Inu, doba ledová je doba ledová...

Hledá se Dory

A pokračujeme v našich návratech. Tentokrát pod mořskou hladinu. Když se v roce 2003 ztratil Nemo, všichni najednou věděli, jak vypadá klaun očkatý (a byl také ozdobou každého akvária, které si ho mohlo dovolit).

Pokud jste na filmu byli s vašimi dětmi, už s vámi na pokračování zřejmě nepůjdou. Jestli dobře počítám, budou z nich puberťáci jako vyšití nebo možná i dospěláci. Je čas si půjčit nějaké dítě od známých, abyste měli záminku, proč se chcete dívat na tento film. Anebo proč se přetvařovat? Doma se přece můžete dívat, na co chcete!

Moje tlustá řecká svatba 2

A máme tu další návrat. Tentokrát se vrací pěkně ztřeštěná řecká rodina, která se umí zasmát sama sobě. První svatba byla v roce 2002 a nyní se schyluje k další. Více prozrazovat nebudu.

  • Jen že my se zase můžeme zasmát situaci, která čeká víceméně každého rodiče - a to když vejde v platnost ono známé přísloví: Vrátí se ti to na dětech.

Chcete-li si užít nenáročnou zábavu a máte rádi rodinnou pospolitost, tohle je film i pro vás!

Dítě Bridget Jonesové

I moje oblíbená smolařka Bridget Jonesové zažila letos velký návrat. Je opět zde a zase řeší problém jako ... jako obvykle.

Dítě Bridget Jonesové, foto: CinemArt a.s.

foto: CinemArt a.s.

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

O návratu velké hudební legendy jsem zde již psala. A samozřejmě ji nemohu v mém ohlédnutí za rokem 2016 vynechat.

Anděl Páně 2

A na závěr nejnavštěvovanější film celého roku v našich kinech. Ačkoliv odstartoval až 1. prosince, nechal za sebou všechny snímky.

Anděl Páně 2

foto: Marlene Film Production a Česká televize

Přeji vám krásný nový rok a ať si vždy vyberete film podle svého gusta.

Přečtěte si také:

Reklama