Domácnost

Manželství – vrchol vztahu nebo archaický rituál?

Je mi pětatřicet, mám tři děti a s partnerkou žiji již třináctým rokem. Jsem odhodlán neoženit se. Proč to píši? Inu, protože jsem známými, méně známými i zcela neznámými lidmi stále dotazován: „Proč si Zuzku nevezmeš?“ Snad ani nemusím dodávat, že je tazatelkou žena. Obvykle se odehraje následující dialog:

Vyšetřovaný: „A proč bychom měli?“

Vyšetřovatelka: „No, jako jste spolu dlouho…“

Vyšetřovaný: „No, a?“

Vyšetřovatelka: „A máte děti…“

Vyšetřovaný: „Máme. No, a?“

Vyšetřovatelka: „Ty Zuzku jako nemáš rád?“

Vyšetřovaný: „Ale mám.“

Vyšetřovatelka: „Tak proč si ji teda nevezmeš???!!!“

Vyšetřovaný (ve snaze ukončit tento absurdní výslech): „Přece nejsem padlej na hlavu, abych si pověsil na krk svobodnou matku s třema harantama!!!“

 

Dodejme, že svatba je samozřejmě čistě náboženský rituál, stejně jako zpověď a odpustky. Proto pochopím, pokud se žení a vdávají praktikující věřící. My jsme však veskrz ateistické populace. Proč tedy každoročně stovky, tisíce lidí v 21. století provádí tak směšnou věc? Kdo si to vlastně přeje?

 

Muži

Drtivá většina mužů si svatbu nepřeje. Kdo by také stál o to, škrtit se motýlkem vedle ženský navlečené do nějakého předpotopního krajkového přehozu. To vše za dlouhého nudného blábolení alkoholického úředníka městského úřadu a napjaté pozornosti všech příbuzných darmožroutů, kteří se přijeli najíst a opít na váš účet. A nakonec po vás chtějí, abyste slíbil tak nereálnou věc, jakože navždy, daleko, v dobrém i zlém a to do smrti a jen a pouze s ní  jedinou („Už nikdy nevypláznu jazyk ani nebudu slintat, slavný senáte,“ dušuje se u soudu vlčák jistého I. P. Pavlova). Děkuji, nechci. Dokáži si najít lepší důvody, proč se pořádně opít a skončit s ženskou v posteli. Tvrdím, že pokud tohle má být jeden z milníků života muže, je to spíše důkaz trapnosti jeho existence!

Existuje však i nepočetná skupinka mužů, kteří svatbu chtějí:

Slaboduší – najdou se muži, kterým pokud řeknete, ať skočí deset metrů před rozjetým rychlíkem do kolejiště, že to mašinfíra ubrzdí, učiní tak.

Tchánové – muži, kteří zradí jiné muže, aby se zbavili břemene, které jim visí léta na krku.

Alkoholici – muži, kteří slíbí svatbu v opileckém rauši, a jejich drahá je drží pod parou až do dne, kdy šumlujícím hlasem nepronesou své Ano.

Neúspěšní – zakomplexovaní, uťáplí, nudní šedí muži bez úspěchu u žen, kteří se bojí osamění.

 

Ženy

Proti tomu většina žen si svatbu bytostně přeje (Ó Bohové, díky za mou drahou Zuzku, která tak nečiní). Proč, proboha?! zeptáte se jistě nyní, kdy jsme si dokázali, že svatba je trapný archaický rituál, který nemá v moderním světě opodstatnění. Důvodů, respektive motivů mají ženy několik. Většinou jde o jejich kombinaci:

Svatební šaty – ženy s totální absencí vkusu v odívání, které považují ty hrůzné kýčovité svatební úbory za krásné.

Rituál – pro řadu nudných všedních žen je ten obskurní svatební rituál vrcholem. Po celý zbytek jejich šedých dní budou se slzou procházet svatební fotky neschopny objevit skutečné krásy života.

Schizofrenie – ženy jsou zvláštní stvoření, která družně nadávají na muže (K čemu ty chlapy vlastně potřebujeme, no, k čemu?), tlučou do stolu emancipací, ve skutečnosti však trpí chorobnou absurdní nelogickou touhou „někomu patřit.“

Amorálnost žen -  drtivá většina žen je nečestná a chamtivá, nevěří slovu muže, že se o ně a jejich potomky postarají, pod pojmem láska si představují ukojení svých hrabivých potřeb, pod slovem svatba právní zajištění hmotných statků. Rituál svatby se tak paradoxně stává pravým opakem aktu lásky – jde o projev nedůvěry ženy ke svému partnerovi.

 

K čemu jsme tedy dospěli? Inu k tomu, že v moderní svobodné společnosti patří rituál svatby na smetiště dějin a je uměle udržován při životě pouze absurdními zájmy žen. Ty jediné si svatbu přejí!!! … pardon, ne ony jediné – ještě gayové, lesbičky a lidovci.

 

Agent Jejího Veličenstva James006

k Vašim službám

   
17.02.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [261] ratonito [*]

  Koldice:

  superkarma: 0 20.02.2005, 19:06:17
 2. avatar
  [260] *Kotě* [*]

  james006: člověk se ti tady smolí s nějakou smysluplnou reakcí a dočká se toho, že napsal "iracionální výkřik s velmi ale opravdu velmi roztěkanou logikou" bez jediného dalšího komentáře jak na úrovni

  superkarma: 0 19.02.2005, 20:44:21
 3. avatar
  [253] brunhilda [*]

  nemuzu soudit, zatim nejsem zastancem ani jednoho polu, ale rozhodne sem se u clanku pobavila, a to mi zatim staci :o))

  superkarma: 0 19.02.2005, 12:03:58
 4. avatar
  [252] Avilka [*]

  james006: To či niekomu veríš alebo nie závisí od toho, ako dotyčného poznáš, jeho vlastnosťí , tvojej "naivite" dôverčivosti a nie od právneho zväzku medzi vami.
  Aj dobrý obchodní partneri, ktrorí si roky veria každý biznis šupnu na "glejt"
  A obávam sa, že ten glejt bude chcieť aj štát v ( a to ti neprajem)hraničných situáciach, ktoré môžu nastať.viď. príspevky gerda, Feng, Mickey Mouse..

  Osobne mi je šumafuk, či sa oženíš alebo nie. Je to tvoj problém, len neviem prečo si to musíš sám sebe obhájiť verejne.

  superkarma: 0 18.02.2005, 23:51:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [237] gerda [*]

  řečeno hodně sucharsky: manželství je právní vztah dvou osob. Při rozchodu dvou svobodných osob nemají tyto k sobě žádné závazky, pouze morální - snad.V manželství to tak snadné není, zvlášť, když jsou děti. Pokud se neženivy muž dokáže postarat o partnerku, případně o společné děti tak, jako by se musel starat jakožto manžel a má to např. podepřeno i smluvně u právníka, proč ne? Mně ošem nepřipadá, že by si pisatel dost dobře uvědomoval, jaký dopad pro jeho rodinu bude mít např. jeho smrt, odchod za jinou... z článku vidím mužsky nadřazenou filosofii, že manželství je pro blbce, takže tady lze těžko něco radit, když tu radu očividně nepotřebuje, neb to ví líp...

  superkarma: 0 18.02.2005, 13:49:25
 2. avatar
  [236] falcona [*]

  Je mi 21, studuji vysokou skolu a za mesic a pul se vdavam...clanek je psany opravdu ponekud iracionalne, spis je to podle me vyliti si nejakeho komplexu nez objektivni posouzeni manzelstvi jako takoveho. Pritel a ja jsme k tomuto kroku dospeli spolecne naprosto nenasilnou cestou po trech letech souziti a bereme to jako dalsi etapu naseho zivota, kdy uz nebudeme ja a ty,ale my.Verim, ze dotycny podotkne, ze to on je se svou pritelkyni i bez papiru, avsak to uz je opravdu jen veci nazoru. Taky se mi zda, ze pana predevsim stve obrad svatby samotny, nez manzelstvi jako takove. A to je prece uplne neco jineho...

  superkarma: 0 18.02.2005, 13:29:46
 3. [235] miramff [*]

  to je vul...

  superkarma: 0 18.02.2005, 11:18:55
 4. avatar
  [230] jiti [*]

  A tady vidíme, jaký je pan james slaboch, když se neobtěžuje napsat sem ani čárku

  superkarma: 0 18.02.2005, 09:08:30
 5. avatar
  [229] Ginevra [*]

  Co to zase je?

  superkarma: 0 18.02.2005, 09:02:18
 6. avatar
  [228] vlcice [*]

  Z tvého článku milý Jamesi006 jsem vyrozuměla, že každý chlap, který se dobrovolně ožení, není chlap nebo je cvok nebo úplný ubožák.
  Takže můj je špatný, protože si mne chce vzít sám ze svého rozhodnutí a dobrovolně (přesto, že jsem ho o to nežádala a dokázala bych s ním žít i bez svatby). Ale ty, protože chápeš svatbu jen jako nepochopitelný náboženský rituál jsi naprosto dokonalý jedinec Takže každý chlap, který nesdílí tvůj názor je slaboduch, tchán, alkoholik nebo neúspěšný.
  Upřímně řečeno, většího egoistu jsem ještě nepotkala.
  Z tvého článku čiší tolik nadutosti, že se nestačím divit. Možná se ovšem mýlím. Možná se takový nejsi, jen neumýš správně formulovat své myšlenky.
  Znám dost chlapů, kteří se ženili dobrovolně (a chtěli se oženit) a nemyslím si, že by patřili do některé ze skupinek, které jsi zde uvedl.
  Jinak kdyby tě zajímal názor někoho jiného, tak tady je ten můj:
  Lide jsou většinou exhibicionisti a rádi se předvádí. Takže mají rádi nejrůznější obřady (např. promoce, svatbu, ....atd.)
  Když se dva lidé mají rádi, vyznávají si lásku a chtějí spolu žít a k sobě patřit. A protože se rádi předvádějí, tak si tu lásku chtějí vyznat veřejně. Ale nejde o nějaké vychloubání. Prostě chtějí všem blízkým říct, jak moc se mají rádi a jak moc k sobě patří. Chtějí se o svou radost a štěstí podělit s ostatními.
  Někteří lidé však mají rádi soukromí, tak se berou jen za účasti svědků a nedělají žádné velké oslavy. Možná se ptáš, proč tedy v takovém případě svatba? Protože většina z nás ráda něco slaví a má ráda slavnostní obřady.
  Kdyby tomu tak nebylo, tak nebudeme slavit vánoce - se stromečkem, dárky...atd, Silvestr - se šampáněm a velkým veselím, velikonoce - s vajíčky a pomlázkou, Valentýna - s růžovými srdíčky, narozeniny - s dortem a plno dárky, maturitu, promoce, ale ani pohřeb.

  superkarma: 0 18.02.2005, 08:10:27
 7. avatar
  [227] *Kotě* [*]

  Feng: Na to nemusí být manželé, to se dá upravit i smluvně

  superkarma: 0 17.02.2005, 21:24:03
 8. avatar
  [223] *Kotě* [*]

  Beruška Elliah: přečti si, co jsem psala úplně dole o manželství... je to opravdu ekonomický svazek. Pokud lidé nejsou věřící a nechtějí mít děti, není vlastně důvod, aby se brali, ve vztahu k sobě navzájem z toho žádné výhody nemají

  superkarma: 0 17.02.2005, 20:59:18
 9. avatar
  [222] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: tak se mi to líbí. Co James složitě okecával svými rádobyargumenty, ty dokážeš tak pěkně upřímně vyjádřit jednou větou.

  superkarma: 0 17.02.2005, 20:57:59
 10. avatar
  [218] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: Pokud vím, tak ty nechceš mít ani děti - o tom to asi bude, že? Proč by ses vdávala, když nechceš potomky?

  superkarma: 0 17.02.2005, 19:27:11
 11. avatar
  [197] Hannah01 [*]

  elephant:

  superkarma: 0 17.02.2005, 15:23:32
 12. avatar
  [196] elephant [*]

  Hannah01:

  superkarma: 0 17.02.2005, 15:19:21
 13. avatar
  [195] Hannah01 [*]

  elephant: Většinou to bývá "Svůj k svému"

  superkarma: 0 17.02.2005, 15:14:44
 14. avatar
  [194] elephant [*]

  marcellina 139: jo "rozumná ženská" tak to 99% mých známých nejsou rozumné ženské. nejsou to extrémní feministky, ale taky žádný puťuky domácí, bez názoru.
  asi mám fakt štěstí na normální lidi v mém okolí

  superkarma: 0 17.02.2005, 15:09:30
 15. avatar
  [192] Sirikit [*]

  To je snad záležitost dvou lidí, kteří se mají rádi, jestli svůj vztah uzákoní svatbou a nebo ne. Tenhle článek je ale blábol.

  superkarma: 0 17.02.2005, 15:01:50
 16. avatar
  [191] marcellina* [*]

  Manx: jednoho takovyho znam taky a ted jeste prohlasuje to, ze zeny ho chteji jen jako nosice spermii , podle mne spis chtel rict, ze je zajima jen penis, pac na co spermie, kdyz nechtej byt svobodny matky

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:59:40
 17. avatar
  [189] marcellina* [*]

  elephant: ja se zamyslela nad svym okolim... zvlaste se mi tam libil termin, ktery citovala *Kote" ... a to - "rozumna zena"
  Jen jsem se zamyslela, v Tvem okoli to klidne muze byt jinak

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:51:36
 18. avatar
  [188] elephant [*]

  marcellina: já nevím, v mém okolí se většinou pohybují ženy s VLASTNÍM názorem. ale třeba to je jen náhoda.

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:45:59
 19. avatar
  [187] marcellina* [*]

  *Kotě* - s tim odvozenim zenskych nazoru od muzskych a popirani sama sebe - neco pravdy na tom v teto spolenosti fakt bude

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:34:32
 20. avatar
  [186] Deja [*]

  Manx: přesně tak, ve vesnici žili dva jako druh a družka. Ona s ním žila v jeho domečku 30 let, když zemřel, tak ji jeho synovec vyhodil jen s taškou osobních věcí!!!!!! Možná, že o to Bondovi jde!!!

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:32:54
 21. avatar
  [185] elephant [*]

  Aprilka1: hm, tak mi tak přijde, že jsem chlap.....od svých 14 let říkám, že se vdávat NECHCI. ťeď už jsem po přítelově naléhání slevila a říkám MOŽNÁ,ČASEM.... jéjé, tak to asi budu chlap a ještě homosexuální....

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:32:10
 22. avatar
  [184] Hannah01 [*]

  Manx: To mi povídej - my se brali, protože chtěl manžel, já měla ze svatby osypky. Vzali jsme se na dovolené, v kruhu nejužších přátel a rodiny - já měla světlý kostým, sukni nad kolena, žádný dort, stejně to nikdo od nás nejí - jenom pár druhů pečiva, aby něco bylo na stole, šli jsme do normální hospůdky - spíš pro rodiče, v podvečer už jsme se válely na dece u řeky a večer to šli zapít s přáteli...

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:30:43
 23. avatar
  [183] *Kotě* [*]

  mam-ča: Můžu se absolutně mýlit a pokud ano, tak se předem omlouvám, že budu Jamesově partnerce křivdit. Ale z toho, jak ji James prezentuje, mi připadá jako vystřižená z charakterizace, kterou nedávno zmiňoval ve vynikajícím článku na Britských listech můj kamarád Honza Matonoha. Cituji ten úryvek, protože stojí za zamyšlení (naráží primárně na článek jisté novinářky, ale platí to samozřejmě obecně):

  "Rád bych se mýlil, ale mám nepříjemný dojem, že jsme zde svědky častého jevu ženské komplicity s patriarchálním hodnotovým světem. Genderové fungování české společnosti je bohužel nastaveno tak, že ženy zpravidla svou integritu zakládají na větší či menší míře participace na patriarchálním řádu. Svou cenu odvozují od mužského názoru a snaží se osvědčit v mužských očích jako jakási “rozumná ženská” právě tím, že popírají samy sebe, systematicky přehlížejí všechny problémy, deficity a nerovnovážnosti v genderové struktuře české společnosti."

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:30:43
 24. avatar
  [179] risina [*]

  A co dědictví? Když jeden z partnerů umře a nejsou manželé, druhý po něm nedědí...

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:21:35
 25. avatar
  [177] Kelly [*]

  Prosba pro redakci: ... nechte, prosím, Jamesovi006 napsat zítřejší "páteční jiskření" ... myslím, že se zde konečně všichni mooooc pobavíme ...
  Prosíííím, stejně jej tu už někteří podezírají z exhibicionismu ...

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:18:32
 26. avatar
  [176] Laila [*]

  Hannah01: to já znám taky , nemají sice tři děti, ale jen jedno. Ale o tom ten článek není. James prostě napadá podle mě všechny vdané nebo ty, co se vdávat chtějí a teďka si medí a baví se nad našima příspěvkama.

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:15:18
 27. avatar
  [175] Pala [*]

  No jo, zase James . Nuda.

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:13:54
 28. avatar
  [174] Hannah01 [*]

  Laila: Taky znám lidi, kteří se nevzali a mají 3 děti - ono je to totiž dost finančně výhodné - matka dostává dost peněz od sociálky a ještě nadává, že nemá náro na přídavky . Upozorňuji, že její partner bere kolem 40 tis. čistého...

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:12:51
 29. avatar
  [173] Aprilka1 [*]

  letos v září máme svatbu. Každá holka snad sní ve skrytu duše že se vdá. A hlavně už kvůli tomu dni...... šaty, obřad, hostina..........je to Váš den. Moc se na to těším. I když je svatba značně nákladná peněz nelituju. Oženit se neznamená, že je muž slaboch, ale když si někdo žije jen tak "na psí knížku" a vyhovuje jim to, proč ne.

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:12:48
 30. avatar
  [172] Kelly [*]

  ... už v 1. třetině článku mi bylo jasné, žes to psal TY Jamesi006 ... Ty´s tu asi opravdu nasazen jako placený konfident ...

  superkarma: 0 17.02.2005, 14:10:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme