Vztahy

Manželství na dálku – a klape!

 

Radek a Sylva jsou spolu už patnáct let. Znají se od střední a dvanáct let jsou manželé, mají spolu dvě děti, jedenáctiletého Radka a devítiletou Sáru.

„Velký Radek jezdí domů jenom na víkendy,“ říká spokojeně Sylva, „občas, když finišují projekt, se nám ani o těch víkendech nevrací,“ dodává trochu smutně. „Někdy se sbalíme a jedeme za ním.“

Takhle vypadá stereotyp Radka a Sylvy. Radek je stavbyvedoucí a jezdí po celé Evropě po projektech. „Prakticky co půlrok jsem někde jinde,“ usmívá se Radek, „je to zajímavá práce, hodně se podívám po světě.“

Se Sylvou se poznali za studií. Chodit spolu začali ve druháku a hned po maturitě se vzali. „Byli jsme taková bláznivá láska,“ smějí se oba. „Naši byli proti, pořád nám říkali, že bysme měli nejdřív něco být a pak se teprve brát,“ dodává Sylva, „jenže já si tenkrát život bez Radka nedovedla představit...“
„Navíc jsme se brát museli, čekali jsme malýho,“
vysvětluje Radek.

Když byla Sylva na mateřské se Sárou, dostal Radek nabídku, která se neodmítá. „Předtím jsme žili, jak se říká, z ruky do huby. Firmě, pro kterou jsem dělal, se začalo dařit a majitelé mi nabídli pozici stavbyvedoucího, služebák, možnost dalšího vzdělání...“ Byl v tom ale jeden háček: Radek by se musel začít za prací stěhovat.

„Tenkrát jsme nad tím rozhodnutím proseděli dva víkendy,“ vzpomíná Sylva. „Bylo to hodně emotivní.“

Sylva s Radkem se nakonec dohodli, že to zkusí. „Radek mě přesvědčil, že to bude v pohodě. Navíc mi pomohla kamarádka, co má za manžela cesťáka,“ svěřuje se nám Sylva.

„Dostudoval jsem dálkově vysokou, dneska máme barák, auto za osm set tisíc,“ pochvaluje si Radek, „děti nebudou mít problém. Jediná zvláštnost je, že se s rodinou vídám je o víkendech, a někdy ani to ne. Ale neměnil bych, zase si nelezeme na nervy – vždycky se těším domů.“

Jejich víkendy jsou akční. Věnují se koníčkům a dětem, jezdí na dlouhé výlety na kolech... Radek vydělává tolik, že Sylva nemusí chodit do práce. Když se jich zeptáme na nevěru, potutelně se na sebe podívají a pak se rozesmějí: „Tak tohle máme vyřešené,“ říká Sylva, „než jsem si zvykla, tak jsem se bála, ale dneska už je to jiné. Prostě si věříme.“

„Moje práce je hodně zodpovědná. Udělám chybu a můžou to odskákat stovky lidí. A do toho ještě řešit nevěru? Díky, nechci,“ dodává Radek.

Myslíte si, že takovýhle rodinný model-nemodel může mít vliv na děti? Sylva jen krčí rameny: „Děti jsou v pohodě.“

PhDr. Zdeňka Sládečková
klinická psycholožka působící v
Klubu Diana

Může manželství na dálku nějak neblaze působit na děti?
Podle toho, jak moc na dálku, jestli přijede jednou za rok, tak to samozřejmě dopad má. Ale jezdí-li domů o víkendech, tak spíš záleží na tom, jaký ten rodič je. Zda dokáže z dětí vychovat pilné, odvážné a pracovité lidi.

Mohou si být takoví partneři vůbec věrní?

Domnívám se, že věrnost a nevěra není otázkou fyzické vzdálenosti, ale psychické blízkosti.

Čtěte také:
SOS: Jeho děti mě nemají rády
SOS: Můj táta s cizí ženskou
Jsme spolu ze zvyku

Stála byste o takový partnerský vztah? Myslíte, že se Radek a Sylva skutečně nepodvádí? Znáte někoho, komu podobný vztah funguje? Myslíte si, že má takový vztah vůbec smysl?

   
30.09.2008 - Láska a vztahy - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [66] Barbora10 [*]

  Jsem s manželem již 17 let a od samého počátku žijeme tak,jak ti z článku.....A stále jsme spolu,i když to není vždy růžové...ale zvykla jsem si.Nyní mám problém,když je dlouho doma....Ale není to tak hrozné...žít se tak opravdu dáSml58

  superkarma: 0 18.04.2011, 21:16:59
 2. [65] jitka2 [*]

  rodice meho pritele maji vikendove manzelstvi 36 let a musim rict, ze to pro pritelovu maminku bylo tezky bejt na vsechno sama a taky pritel nemel od malicka vzor rodiny - otec+matka=spolecne souziti a mel problemy navazovat dlouhodobe vztahy.

  superkarma: 0 02.10.2008, 11:00:30
 3. avatar
  [64] malenina [*]

  a....: No, já takových manželství z okruhu mých přátel znám víc. Jsou spolu přes 20 let, žádné odloučení ani víkendová manželství to nejsou a fungují. Koneckonců, já mám taky takové spokojené manželství

  superkarma: 0 01.10.2008, 06:23:54
 4. avatar
  [63] Suzanne [*]

  a....: klíííd, znám minimálně 4 manželské páry, které jsou spolu víc než 30 let, a odloučení nijak nebyli.

  superkarma: 0 30.09.2008, 21:22:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [62] Korálek [*]

  a....: Neděs slušný lidi! Já doufám, že nám to s vydrží, když už jsme načli druhou desítku. A to jsme pořád spolu. Firmu máme v bytě, já jsem doma na ID a fakt si na nervy nelezeme.

  superkarma: 0 30.09.2008, 16:18:51
 2. [61] mindulinka [*]

  Já měla tátu doma také jen na víkendy, ale musím říct, že na všechny svátky a prázdniny byl doma. První den do školy s námi taky byl a pamatuju si jaký s námi vyváděl lumpárny. Ono je to taky na houby, když je chlap každý den od 3 doma, když leží na gauči a čučí na televizi apod.
  Syn si táty přes týden taky moc neužije, většinou už spí, když přijde táta domů. Když je náhodou muž doma dřív, tak dodělává barák a syn si s ním "hraje" na stavbu. Teď jsem zavedla, že ho muž vozí každý ráno do školky a malej je nadšenej. Na druhou stranu musím říct, že ten výchovný element v rodině jsem já a muž se synem jsou ti divoši, co porušují pravidla.

  superkarma: 0 30.09.2008, 16:12:08
 3. [60] 7kraska [*]

  jak znam naseho tatu, tak by mne nechal pres tyden kmitat - prace/dite/domacnost a o vikendu by cekal, ze jednak vyperu a vyzehlim jeho spinavy pradlo a jeste pojedu na hory nebo na kolo nebo makat na chalupu - celej natesenej, ze bude mit volno a budeme se vsichni venovat jeho konickum...ale nechtela bych to tak, holka by ho skoro neznala

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:20:11
 4. avatar
  [59] femme [*]

  měla jsem kolegu, který v takovém manželství žil víc jak 20 let a nemohl si to vynachválit, asi i proto, že v Praze měl od podniku garsonku, kde s ním přes týden bydlela jeho milenka

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:10:55
 5. avatar
  [58] Kelly [*]

  a....: O.K. ale nelze to brát paušálně. Je to sice vzácný jev, ale existuje.

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:01:00
 6. [57] a.... [*]

  Kelly: To mám odpozorované ze života. Jediná fungující manželství po dvaceti letech, která znám, jsou ta, která jsou víkendová nebo taková, kdy měli manželé od sebe na pár let pauzu kvůli práci v zahraničí jednoho z nich.

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:51:10
 7. avatar
  [56] Kuře [*]

  Lorain: Když nejsou děti, tak je to v pohodě. Teda aspoň u nás to tak bylo. I s jedním to ještě balo pohoda. Se dvěma to bylo náročnější, ale šlo to zvládnout. Dokud malej nezačal mít potíže.

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:50:18
 8. avatar
  [55] Lorain [*]

  U nás to fungovalo bez problémů Dokonce bych řekla, že dokonce líp než teď, když sdílíme jednu domácnost. Dřív jsme si to v týdnu oba zorganizovali tak, abychom na sebe o víkendu měli čas a bylo celkem jedno, jestli se potkáme v jednom z bytů nebo někde mimo. Dařilo se nám potkávat se každý víkend a celkem pěkně si ho společně užít. Tu "organizaci" jsme asi zvládali úplně bez problémů, protože si vůbec nepamatuju, že by nás to kdy zatěžovalo nebo omezovalo.
  Teď sice žijeme spolu, ale nezřídka se stává, že se doma potkáme dvakrát v týdnu pozdě večer a třikrát v polovědomí ráno, a chceme-li se užít, máme na to beztak jen ten víkend. Který si navíc teď, když už jsme přece "pořád spolu", zorganizujeme občas i individuálně

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:47:00
 9. avatar
  [54] Kuře [*]

  Jeremi: Mám ve svém okolí hodně exponovaných a vytížených tatínků, ale v létě stihnou občas (třeba 1x - 2x týdně) přijet večer třeba kolem šesté a s dětma to kolo zkouší. Stejně tak když je opravdu problém (třeba větší úraz dítěte), tak dokáží aspoň na chvilku přijet do nemocnice. Popřípadě, když je děcko v nemocnici, tak za ním každý den zaskočí. A i tito vytížení tatínkové si najdou čas, aby přišli děcku na jeho vystoupení v divadle. Což všechono odpadá ve chvíli, kdy táta není v místě, nebo aspoň v republice. Mmch., když měla dcera první vystoupení v divadle, tak manžel jel 3 hodiny autem domů, koupil kytku, doklusal do divadla, shlédl představení, předal kytku a odjel zpět.... Ovšem když byl v Hamburku, tak by tohle udělat nemohl.

  Netvrdím, že děcka vídají denně, ale rozhodně častěji, než když někod přijede v pátek v noci a v neděli odpoledne už zase bere kufry do ruky.
  A budeš se divit, ale dětem už jenom ten pocit, že táta je blízko, hodně pomáhá.

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:40:33
 10. avatar
  [53] Kelly [*]

  a....: a to máš od které "Blažkové" ?

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:37:53
 11. [52] a.... [*]

  Manželství na dálku jsou fajn. Jsou to ta jediná, která i po letech klapou

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:10:30
 12. avatar
  [51] stasha [*]

  Jeremi: Většinou s praním taky čekám na víkend, až muž přijede, přestože má oblečení dostatek. Dost často vytáhne z tašky něco, co chce vyprat, protože je to oblíbená věc nebo barva košile požadovaná klientem apod.

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:02:12
 13. avatar
  [50] Ťapina [*]

  Jeremi: No já si celou dobu myslím, že řeč je o vztazích na dálku obecně, tak píšu, jak to bylo u nás

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:56:26
 14. avatar
  [49] Ťapina [*]

  stasha: V úterý by nám to vyhovovalo No jo, na to jsem taky zapomněla. Za tu dobu, co jsem byla pryč, jsme nebyli kromě prodlouženého víkendu o Velikonocích ani jednou na víkend pryč. Jedu domů, tak chci být doma. A po těch Velikonocích jsem se vrátila do práce tak vyčerpaná, že to na mně bylo i vidět.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:55:35
 15. avatar
  [48] Jeremi [*]

  Ťapina: Bože, to je furt dokola. Ano necestujou. Ale taky pak nejsou srovnatelné ty "provozní záležitosti".

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:55:20
 16. [47] dkd [*]

  Znám manželský pár, kterým podobný vztah (podobný, protože on nebýval doma pravidelně o víkendech, spíš méně často) funguje už téměř 40 let (vychovali dvě děti).Jistě, je to netradiční a nežije tak každý druhý, ale není důvod, proč by vztah na dálku neměl fungovat a určitě má smysl.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:53:21
 17. avatar
  [46] stasha [*]

  U nás funguje víkendové manželství tak jednou do roka na 1-2 měsíce. Zvládáme to v pohodě, ale není to styl života, kterým bychom chtěli žít pořád. Největší problém u nás je v tom, že muž se vrací naprosto vyřízený a těšící se domů a na svou postel, já bych naopak ráda někam vyrazila na víkend, jak je u nás běžně zvykem. Ten měsíc, dva není problém se nějak domluvit, ale mít to tak pořád, asi by vznikaly třenice, protože by se naše představit o volném čase rozešly navždy.
  Už se několikrát stalo, že taky jezdil domů jen na jeden den. A to je teprve maso. Obzvlášť, když to vycházelo na úterý

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:52:29
 18. avatar
  [45] Ťapina [*]

  Jeremi: No jo, ale oni ne vždycky jsou pracovně pryč chlapi s velkýma.... výdělkama

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:51:47
 19. avatar
  [44] IMI [*]

  a ta žena je zas na prášky z toho, že je za služku a podušku a na všechno sama. Nicméně prachy mají

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:50:02
 20. avatar
  [43] IMI [*]

  vzpomněla jsem si na jeden pár našeho věku, který takhle žije. když se ten chlap účastní běžného provozu, je za chvíli na prášky. děti totiž jsou tvorové hluční, dokonce drobí pod stůl a rozlévají pití do tatínkova nového drahého notebooku. časem děti nejsou nadšené, že přijel vzácný tatínek, ale už předvedou i nějakou tu válecí scénu; hysterák, že se jim nechce jet na kole, protože si právě teď chce kreslit s pepíčkem v písku a na nějakého prudícího tatínka kašle. třetí den už není ten byt tak exkluzivně ze škatulky jako po příjezdu a pokud má být, tak kupodivu žena se musí úklidu jít věnovat na úkor času stráveného s mužem, ó jaké překvapení.kupodivu má pytle pod očima, protže když kačence lezou zuby a honzík má horečku s průjmy a ona k nim celý týden vstává ve dne v noci sama, tak o víkendu myslí tak maximálně na to, aby si je někdo vzal nastarost a ona mohla dva dny v kuse spát

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:48:55
 21. avatar
  [42] Jeremi [*]

  Ťapina: No, ale opět - hádám, že chlap, co vydělává tolik, aby mohl mít dům, drahý auto a manželku v domácnosti, bude mít triček víc než Ty.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:45:01
 22. avatar
  [41] IMI [*]

  kuře 32 : mám stejný názor. Můj táta jezdil v době mého dětství pryč a byl doma o víkendu, někdy 1x za 14 dní. Když se vrátil, měl doma dvě pubertální děti, které s ním absolutně nepočítaly a braly ho maximálně jako zábavného kámoše a zdroj financí. Vidím, že s mladšími sestrami, které už měl když se usadil zpátky doma, má ten vztah daleko bližší , těsnější, víc se jim věnuje, víc jim rozumí, víc se o ně zajímá (a je to vzájemné) a je pro ně daleko víc otec než pro nás starší.

  Můj muž se rodině stíhá věnovat hodně a děti ho zbožňují a když je služebně pryč, tak se nemohou dočkat, až se vrátí. Pro mne takový model není.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:39:05
 23. avatar
  [40] Ťapina [*]

  Jeremi: Je, když máš pět triček a potřebuješ si je zase odvézt

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:38:16
 24. avatar
  [39] Jeremi [*]

  Ťapina: Aha, tak hádám, že zrovna tohle je ve výše zmiňovaném případě naopak. Nepere ten, kdo se vrací z práce na víkend. A nejspíš asi není třeba řešit to praní zrovna o víkendu.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:30:57
 25. avatar
  [38] Ťapina [*]

  Jeremi: Mezi organizační věci počítám třeba taky to, že když jsem přijela na víkend z práce, tak jsem si musela vyprat, vyžehlit a nabalit věci na celých dalších 14 dní. To mi zabralo podstatnou část pobytu doma.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:19:08
 26. avatar
  [37] Jeremi [*]

  bookcase: Napadlo mě totéž. Nechce se mu řešit nebo sexovat?

  Ťapina: Já teda nevím, co řešíte doma vy, ale u nás organizační věci zaberou maximálně pár minut týdně.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:12:20
 27. avatar
  [36] Jeremi [*]

  Kuře: Ale to, co popisuješ, fakt není jen problém víkendových tatínků. Málokterý chodí z práce tak brzo, aby mohl ještě odpoledne s dětma jezdit na kole. Stačí se rozhlídnout v čekárně u pediatra a taky je jasné, kolik bolístek řeší maminky a kolik tatínkové. A na školních besídkách jsou tatínkové v hledišti taky spíš výjimkou.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:07:59
 28. avatar
  [35] bookcase [*]

  Ťapina: řešit věci nebo sex?

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:02:42
 29. avatar
  [34] bookcase [*]

  Pokud by to bylo nezbytně nutné, tak ano.
  Myslím, že se nepodvádí.
  Ano. Funguje jim to skvěle.
  Pokud si dotyční věří a mají to zorganizované, tak proč ne.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:02:17
 30. avatar
  [33] Ťapina [*]

  Jeremi: Než vyřešíš organizační věci a dojde taky na sex, tak je víkend pryč. A teď si představ, když se třeba jednomu zrovna o víkendu nechce

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:00:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme