Dnešní téma je kruté... Citové vydírání, toho jsem si užila za 21leté manželství víc než dost. Já bez tebe nemůžu žít, já tě mám rád! Jestli podáš žádost o rozvod, zabiju se!" píše čtenářka Jitulenka. Více v této novince...

Tématem je dnes citové vydírání a další příspěvek je opět velice jímavý. Co všechno snášela čtenářka Jitulenka po dobu jednadvacetiletého manželství, plného hraní na city z manželovy strany? Čtěte dál!

Jitřenko, vy tedy máte nervy...


Milé ženy-in,

dnešní téma je kruté... Citové vydírání, toho jsem si užila za 21leté manželství víc než dost. Já bez tebe nemůžu žít, já tě mám rád! Jestli podáš žádost o rozvod, zabiju se! Děti, maminka má radši kamarádky a hospodu než vás! Co to čteš - Jak (ne)zvládnout manželství? To si bereš příklad, co? Co to píšeš? Zase mě pomlouváš? Zažaluju tě za to! Žárlivé scény byly samozřejmostí, jistěže tajně, aby děti nic netušily. Žárlil nejen na muže, ale i na moje kamarádky (všechny bez výjimky), a dokonce i na přítele starší dcery. V noci pak provokativně odcházel pouštět vodu do vany, abych si myslela, že si tam podřezává žíly, nebo odcházel na půdu, kde by se přece mohl oběsit... Také náhlé bezdůvodné a razantní vyjížďky autem nebyly výjimkou. Občas padla nějaká facka a několikrát mi šlo o život - opět tajně, na tohle byl dokonale opatrný, veškeré následky jako stopy krve ještě v noci a v jakémkoliv stavu opilosti uklidil.

Oprostila jsem se od všeho až po rozvodu, ke kterému jsem nabírala sílu po celých 21 let. Nedávno jsem si všechno docela oživila při četbě knihy Deník citového vyděrače od Simony Monyové, která ve mně zanechala velmi hluboké stopy. Je to příběh ze současnosti a umím si představit, že se skutečně mohl stát. Hlavní hrdinkou je žena, mladá a úspěšná podnikatelka v oboru dámského prádla, která se po úrazu ocitla na invalidním vozíčku a plně odkázaná na svého manžela. Ten je o pár roků starší a pracuje v knihovně, Alence (tak se hlavní postava jmenuje), vychází všemožně vstříc a rád se o ni stará, tedy na první pohled to tak alespoň vypadá.

Stalo se ale to, že Alena jednoho dne nechtěně objevila manželovy zápisky, jakýsi jeho deník. Samozřejmě si ho zvědavě a s chutí přečetla, aby s odporem zjistila, jak se vůbec věci mají a jak jí její manžel ubližoval. Nevěřícně četla o všem, co se kdy mezi nimi stalo, jak to viděl on, jak fingoval některé věci kvůli vlastnímu prospěchu, o tom, jak opovrhoval její prací i jí samotnou, jaký to byl sobec, který uměl milovat jen sám sebe, i když se bláhově domníval a častokrát sám sobě nalhával, že miluje i Alenu, jaký byl egocentrik, jak ho vlastní žárlivost sžírala, jak nesnášel Aleninu samostatnost a společenskost, stejně jako to, že si vydělává mnohem víc peněz než on, jak ho sžíralo její moderní oblečení, jak by si ji nejradši k sobě připoutal nebo zamknul doma, aby vůbec nevycházela ven...

Jeho žárlivost, bezmocnost a marná snaha si ji k sobě připoutat natolik, aby ztratila zájem o okolní svět, ho nakonec přiměla až k tak podlému činu, který udělal a který také zapříčinil Alenin úraz, což by nikdy nezjistila, kdyby neobjevila manželův deník. Když totiž jednou onemocněla nějakou chřipkou, Františkovi se tak zalíbilo, že na něm byla více závislá než obvykle, že když se začínala uzdravovat, tak jí tajně podával léky - sedativa. Alena byla malátná a stále unavená, a manžel stále zvyšoval dávky, aby se účinek projevoval až natolik, že Alena musela zůstat zase v posteli. Tehdy byl ten bídák nejšťastnější.

A pak se stalo, že pod vlivem těchto léků Alena spadla se schodů a o krutých následcích tohoto pádu jsem již hovořila. I po zjištění takto tvrdé a kruté reality by možná kdejaká druhá žena na jejím místě, vědoma si vlastní bezmocnosti, zůstala tiše nadosmrti mlčet a nechala se opečovávat svým rádoby milujícím manželem, který až teď byl konečně opravdově spokojený - jeho žena nikam nechodila, s nikým se nestýkala a byla zcela odkázaná na jeho pomoc. Alena však pravděpodobně (konec nebyl zcela jasně určen) zvolila opačnou cestu, sice náročnější, zato svobodnou.

Tuto knížku vřele doporučuji k přečtení všem ženám, nejenom těm našim ženám-in!

JITULENKA

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Citové vydírání

Už vás někdy někdo citově vydíral?

Zavzpomínejte na citové vydírání, které se vám přihodilo, milé čtenářky! Posílejte mi své příspěvky k dnešnímu tématu do redakční pošty. Vaše vzpomínky nechť jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu. Proč? Jen tak budete mít šanci, získat za příspěvek krásný dárek v podobě dévédécka Cvičení po porodu a aviváže Silan Aroma Therapy - orchidea a růže.

Reklama