Vztahy

Manželství jen na sedm let

Nejpřitažlivější žena bavorské politiky Gabriele Pauliová (50), rudovlasá motorkářka, která pomohla svrhnout premiéra Edmunda Stoibera, šokovala katolické Bavorsko návrhem, že manželství by se mělo uzavírat jen na sedm let.

 

 

 

 

 

Gabriele Pauliová, která na svých webových stránkách pózuje v motorkářském koženém obleku, se snaží dostat v hlasování už tento týden na vedoucí pozici v bavorské CSU. Reportérům řekla, že chce, aby manželství po sedmi letech automaticky vypršelo a obvinila CSU, která podporuje tradiční rodinné hodnoty, z toho, že zachovává ideál manželství, který už neplatí. Ten přístup je prostě špatný. Hodně manželství trvá prostě proto, že si lidé myslí, že jsou tím zabezpečení. Já navrhuji, aby manželství po sedmi letech vypršelo."

Po sedmi letech by se pár mohl rozhodnout buď manželství prodloužit - a pokud se k tomu nerozhodne, svazek by automaticky skončil. Není překvapivé, že její návrh rozbouřil na bavorské politické scéně vlny kritiky. Jak uvádí agentura Reuters, Peter Ramsauer, který stojí v čele CSU v německém parlamentu, její návrh přirovnal ke špíně, co se vám dostane pod nehty."

Zdroj: Korzo

Co si o tom myslíte vy, ženy-in? Mělo by se manželství uzavírat na dobu určitou? A proč zrovna na sedm let a ne třeba na dva roky? Nebo stačí zjednodušit rozvody? Nebo by bylo lepší rovnou zrušit manželství a uzavírat jen obchodní smlouvy?

   
24.09.2007 - Láska a vztahy - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [55] Kassy [*]

  ad.astra: To zní sice strašně krásně a jednoduše, ale co když se předem dohodnou na nějakém výživném, které vychází ze současných příjmů, a v průběhu manželství třeba jednomu výrazně klesne příjem a on nebude schopný ho platit? Co když se dohodnou, že děti po ukončení manželství zůstanou s matkou, a z té se za těch sedm let stane alkoholička? Co když jednoho z nich srazí během manželství auto a on bude plně invalidní a odkázaný na druhého? V jedné smlouvě prostě nemůžeš zachytit všechny možné události, život je nevyzpytatelný. Takže byses nakonec stejně dostala do situace, že by o sporných bodech musel rozhodnout soud. V čem se to pak liší od rozvodu?

  superkarma: 0 25.09.2007, 11:21:29
 2. avatar
  [54] Lesana [*]

  A každopádně v době, kdy
  1. není povinnost uzavírat manželství
  2. je možnost z manželství vystoupit
  mi přijde jako nesmysl nutit lidi, aby manželství v pravidelných intervalech obnovovali. Pokud si někdo chce švihnout svatbu co sedm let, tak mu přeci nic nebrání se rozvést a znova provdat Pokud se ti dva mají stále rádi, tak i rozvod bude rychlý, protože se na něm dokáží dohodnout, takže proces rozvod - svatba nemusí být příliš zdlouhavý

  Já osobně kdybych manželství chápala tak, že si jenom najdu nějakého troubu, kterému se pověsím na krk po dobu, co budu na "mateřský" a budu mít snížený příjem, a pak si odkráčím najít někoho jiného, tak bych se nevdávala, ale jenom s ním žila na hromádce, přišlo by to pohodlnější než obíhat úřady kvůli svatbě Naopak pokud je pro manžeství závazkem vychovat děti a mít oporu, když ji potřebuji, nebo ji dát, když ji potřebuje manžel - tak to mi zas přijde nesmyslné uzavírat manželství na dobu tak krátkou

  superkarma: 0 25.09.2007, 11:14:20
 3. avatar
  [53] Lesana [*]

  ad.astra: tak znova - jak se chceš dohodnout o péči o dítě dřív, než se vůbec to dítě narodí a než víš, jakou bude mít povahu a jaká bude celková situace v době rozchodu? Já chápu, že dítě může být buď u matky, nebo u otce nebo u obou na střídačku, ale není mi jasné, jak s několikaletým předstihem zjistit, co pro dítě bude nejlepší Kde máš jistotu, že se nedohodne střídavá péče po měsíci, a pak se dítě narodí těžce postižené, bude potřebovat 24 hodinou péči, a tatík ze střídavé péče bude chtít vysouvat, protože by kvůli ní přišel o zaměstnání, neb zaměstnavatel mu nebude trpět, že měsíc pracuje, měsíc ne? Nebo předem se dohodne, že dítě bude v péči matky s návštěvami otce, a ono třeba matinka začne na mateřské potají popíjet a tatík najednou bude mít pocit, že matka - tajná alkoholička není pro výchovu to nejlepší? Nebo prostě jenom to nejjednoduší - dohodne se střídavá péče, ale rodiče rozestěhují na různý konec republiky? Nebo se dítěti narodí mladší sourozenec, který ještě bude na střídavou péči příliš malý, ale starší dítě bude špatně snášet to, že by mělo mladšího sourozence vždycky na měsíc nechat u matky a samo jít k otci? NEbo otec mezitím získá takovou práci, že bude pro něj velmi obtížné ji skloubit s péčí o dítě (třeba - časté zahraniční pracovní cesty)? Takových možností, které můžou nastat Prostě předem něco dohodnout bez ohledu na potřeby (budoucího) dítěte, mi přijde od rodičů krajně sobecké. Určit předem výživné si už vůbec neumím představit. Za prvé nejsem ekonom a netuším, jaké budou na trhu za 7 let ceny, před prvním dítětem jsem náklady na dítě spíš odhadovala, než bych věděla, vůbec jsem netušila, jaké kroužky jednou naše dítě bude navštěvovat a tudíž kolik budou stát (což se dost těžko rozhodne bez dítěte, že jo) a hlavně to, kolik za dítě utratíme vychází z našich finančních možností. Pokud si za trvání manžeství dítě bude moct dovolit finančně náročný kroužek, protože ho bude bavit a manželova finanční situace to dovolí, nevidím důvod, proč s ním mělo dítě fiknout jenom proto, že před sedmi lety byla úplně jiná situace, takže jsme se dohodli na nižším výživném, které bylo přiměřené tehdejší situaci... Tedy stejně buď bude platit předemdohodnuté, což může být v rozporu se zájmy dítěte a ostatně třeba i rodiče, nebo se nespokojený rodič bude stejně soudito neplatnost a nápravu, takže to bude z bláta do louže. Kdo se dohodnout chce, dohodne se i bez předchozích smluv, kdo se dohodnout chtít nebude, tomu předchozí smlouvy nepomůžou, pokud bude možnost je soudně změnit

  Ad majetek - pokud vím, tak ten si zájemci mohou vyřešit už dneska, formou předmanželské smlouvy nebo zrušení bezpodílového majetku Kdo chce, ten to udělá, kdo nechce, ten to neudělá.

  superkarma: 0 25.09.2007, 11:03:44
 4. avatar
  [52] ad.astra [*]

  Lesana: klasicky, zcela normálně - mluvíme "zde" o době určité 7 let (ve smlouvě může být třeba 5 let) takže děti nejsou natolik vyspělé, aby řekly, kde a s kým chtějí být, maximálně potíhnou k tomu, kdo si je bude více kupovat. Takže ohledně dětí jsou 3 možnosti - předem, než se vůbec ti dva rozhodnou spolu žít a sepsat smlouvu, si určí, zda děti po rozchodu budou 1/ s matkou 2/ s otcem 3/ ve střídavé péči (a ted rozvrh - po měcíci, po třech měcících, po půl roce atd.) Ohledně majetku a výživného na děti - výživné si dohodnou v určité výši, s kterou budou souhlasit oba - a jelikož jsou oba zamilovaní, jistě si nebudou házet vzájemně klacky pod nohy a jeden druhého napadat, že to nebude pro dítě, že dítě toho tolik nesní, že nemusí mít tohle a tohle...oba jsou vstřícnější. Co se týče toho, pokud by byla žena (nebo i muž) zrovna v době rozchodu na MD - také lze předem již sjednat, jak to bude s přispěním - každý ví, že z rodičáku se moc kouzel nenadělá. A potom majetek - sepíše se, co kdo vnesl (vložil) do tohoto vztahu (něco jako kdo měl byt před manželstvím, kdo měl auto před manželstvím...) a o dalším majetku lze také předem smluvně domluvit - buď si každý pojede na svém - co si vydělám, je moje, dám akorát do společné domácnosti, a tím pádem, když např. koupím ledničku, tak je moje apd. Nebo vševno je společné, takže automaticky vše napůl - nemůžou se ve finále dohodnout, čí bude ktřeba televize, tak již ve smlouvě zadám klauzuli, že při nedohodě se ta určitá věc prodá a výtěžek se dělí napůl.

  superkarma: 0 25.09.2007, 10:26:57
 5. avatar
  [51] Lesana [*]

  ad.astra: jak chceš předem určit, jak to bude s dětmi? Ještě před tím, než vůbec nějaké dítě máš? Jak chceš v nějaké smlouvě postihnout veškeré možné situace, jaké můžou nastat? Když mimo jiné neznáš povahu svých budoucích dětí?

  superkarma: 0 25.09.2007, 09:52:04
 6. avatar
  [50] Lesana [*]

  madda: ale on má každý právo zdrhnout, i dnes A pokud někdo je dneska tak závislý na manželovi, že se s ním nerozvede, ani když je od něj třeba týraný, tak je dost velká pravděpodobnost, že na tom stejně bude i při manželství na dobu určitou. V jedné netové diskuzi jsem s holčinama, u kterých se fakt divím, že s otcem svých dětí žijí - i když u nich byla krize, dočasně jsem jim nabízela možnost přístřeší. Možnosti nevyužily, radši snášely jedna psychické týrání, druhá navíc ještě sem tam nějakou tu facku. OBĚ za otce svých dětí nebyly vdané. Jedna nakonec přeci jenom odešla - i když s partnerem nebyli sezdaní, tak stejně museli projít soudem, kvůli péči o dítě a výživnému.

  Jinak pro mne znamená vstup do manželství něco jako slib společnosti, že teď jsme spolu, máme se rádi, pokusíme se společnými silami vychovat novou generaci. Obávám se, že 7 let na splnění tohoto "slibu" jaksi nestačí, ony ty děti jaksi nevyspívají až tak rychle

  superkarma: 0 25.09.2007, 09:49:08
 7. avatar
  [49] ad.astra [*]

  ...ps. vůbec se mi nelíbí, že tuto poslankyni, aniž ji více znáte, ihned někteří odsuzují, dokonce i neslušně pojmenovávají. Zameťte si prosím před svým prahem - nebo je to pouze závist, jaká je to v 50-ti letech kočka a aktivní?

  superkarma: 0 25.09.2007, 09:48:53
 8. avatar
  [48] ad.astra [*]

  Nejjednodušší by bylo zrušit manželství a nastolit jen soužití se smlouvou, kde by bylo již předem dané, jak by to bylo s majetkem, s dětmi. Smlouvy na dobu určitou, které by se eventuelně prodloužily, nebo rozchodem by se zrušily.

  superkarma: 0 25.09.2007, 09:47:05
 9. avatar
  [47] Suzanne [*]

  vlcice: to by se, myslím, právě včas naplánovalo. Lidé se rozcházejí i s majetkem a dětmi, takhle by se jen ušetřilo velké procento ubližování a pocitu ublížení. Mně se to líbí.

  superkarma: 0 25.09.2007, 09:08:36
 10. avatar
  [45] vlcice [*]

  Mne by spíš zajímalo, jak by se to řešilo po majetkové stránce, jak by se rozdělovaly děti....atd.
  Ono se lehce řekne, že manželství po sedmi letech vyprší. Ale ti manželé budou mít společný majetek a děti. Takže stejně jen tak od sebe jít nemohou. Musí se domluvit jak to bude dál. Jenže to už by asi zákon neřešil.
  Klasický rozvod sice tyto problémy ne vždy ideálně řeší, ale aspoň je nějak řeši.

  superkarma: 0 25.09.2007, 08:56:39
 11. avatar
  [42] Audrey [*]

  Já bych se bála toho, že bych si zapomněla vyřídit prodloužení a jednoho rána bych se probudila rozvedená .

  superkarma: 0 25.09.2007, 07:57:52
 12. [41] Rikina [*]

  Hmm, jaksi mi přijde, že by se tím manželství degradovalo. Však kdo má pocit, že je to moc závazné, se v dnešní době vůbec ženit či vdávat nemusí. Možnost kdykoliv se rozvést úplně stačí.

  superkarma: 0 24.09.2007, 23:35:07
 13. avatar
  [40] Suzanne [*]

  Mně to zas tak blbý nepřijde

  superkarma: 0 24.09.2007, 23:06:26
 14. avatar
  [39] Julča [*]

  jednapani: občanku si taky nevyřizuje? Uskutečnilo by se to naráz

  superkarma: 0 24.09.2007, 21:05:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [38] jednapani [*]

  Jéje, to by se zase na tom uživilo úředníků! MMCH, ten můj je takl ínej a má takový odpor k vyřizování čehokoli, že by to určitě nechal propadnout. Ani nevím, jak to tenkrát přišlo, že se na tu radnici šlo

  superkarma: 0 24.09.2007, 20:11:38
 2. avatar
  [37] Julča [*]

  Zuzinka.1: taky znám ženu,pro kterou by to bylo vysvobození

  superkarma: 0 24.09.2007, 19:27:42
 3. avatar
  [36] OlgaMarie [*]

  Meander: Děkuju.Ostatní se jen diví!

  superkarma: 0 24.09.2007, 17:11:38
 4. avatar
  [34] Meander [*]

  OlgaMarie: Vida. Gratuluju.

  superkarma: 0 24.09.2007, 17:02:50
 5. avatar
  [33] Vivian [*]

  Zuzinka.1: takovýmhle ženám asi žádné zákony nepomůžou

  superkarma: 0 24.09.2007, 17:01:37
 6. avatar
  [32] Zuzinka.1 [*]

  Pro někoho by to bylo ale vysvobození. Znám ženu, která v manželství trpí, a bojí se podat o rozvod. Ne že by jí mlátil nebo tak, to ne, ale ponižuje jí, a sama nic nesmí.... Ani jít s kamarádkou. Kdyby šlo jen o prodloužení, či zrušení, bylo by to možná snažší. Otázka je, jak by bylo vyřešeno rozdělení majetku. Jestli stejné tahanice, jak při rozvodu, tak by to nemělo smysl. Děti by trpěli stejně.. a ona taky

  superkarma: 0 24.09.2007, 16:58:06
 7. avatar
  [31] Julča [*]

  Manx: souhlasím,myslím že by se k sobě chovali mnozí líp

  superkarma: 0 24.09.2007, 16:53:31
 8. avatar
  [30] OlgaMarie [*]

  Meander: No,já když se vdávala,tak se nejen mě kdekdo ptal:Na jak dlouho?.Začínáme 35.rok.A myslím,že je to spíš lepší než na začátku.

  superkarma: 0 24.09.2007, 16:52:12
 9. avatar
  [29] Madison [*]

  To by mi nestálo za to se vdávat

  superkarma: 0 24.09.2007, 16:34:30
 10. [28] gentiana [*]

  Hlavně... no, shrnutí všech mateřských rad zní:
  Ano, děvče moje, Lojzík je nejlepší chlap na světě a nekonečně tě miluje a ty jeho, já vím. Ale přesto si nech bankovní účet na svoje jméno.

  superkarma: 0 24.09.2007, 16:09:53
 11. avatar
  [26] Meander [*]

  Manx: Já o tom radši nemluvím. Když jsem si brala svého exe, tak už ten den jsem věděla. Že to bude průser. Kdybych nebyla srab, tak jsem doslova utekla od oltáře. Já KRÁVA.
  Teď mám dojem, že by to už opravdu mohlo být ONO. Bože, ať to není jenom dojem.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:52:57
 12. avatar
  [24] Meander [*]

  Manx: Nebo tak.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:48:42
 13. avatar
  [21] Meander [*]

  kominice: Nač utrácet, však se lze vdát vleže v rubáši.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:41:58
 14. avatar
  [20] kominice [*]

  Meander: Pravdu máš.Ta tam je snad omylem...

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:40:13
 15. avatar
  [19] kominice [*]

  Vivian: To bylo obrazný!! I když třeba budeš za tu dobu nemohoucí a navlečou tě do horších věcí než jsou volánky

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:39:06
 16. [18] Stua [*]

  Jo a co zákon o bezpodílovém rozdělení majetku?

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:38:37
 17. avatar
  [17] kominice [*]

  Manx: Já se vdávala v 17ti letech a nikdo nevěřil že nám to vydrží.A hele!! ono už je to víc jak tucet let a změně neuvažuju.Musím zaklepat klape nám to.Je to jen o lidech.Když si vezmeš blba tak s ním nebudeš ani těch 7 let a když budeš mít šťastnou ruku tak ti bude nějaká hranice7 let ukradená.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:37:43
 18. avatar
  [16] Vivian [*]

  kominice: mě nikdo nenavlíkal do volánků ani na první a druhé svatbě, šaty si snad vybírám a oblíkám sama, ne?

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:33:40
 19. avatar
  [15] Meander [*]

  A vůbec, nebudu přidávat body článku o někom, koho bych honila bejčákem po poli, aby ho přešly roupy.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:32:38
 20. avatar
  [14] OlgaMarie [*]

  Manx: Časem přijdeš na to,že v každém vztahu je jeden,který se víc snaží,bez ohledu na to,že si slíbili až navěky...

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:32:36
 21. avatar
  [13] kominice [*]

  Vivian: Jo jo jo koláčky, žranice, veselo ale umíš si to představit třeba po pátým období??po 35 letech od první svatby tě navlíknou do volánků a hurá s tebou na ouřad...

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:31:58
 22. avatar
  [12] Meander [*]

  Manx: Ale to není o tom, že by jim to po sedmi letech zrušili. Tyhle páry to prostě dovedou. Snaží se, oba.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:31:24
 23. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  Meander: Tipuju velkou koalici.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:29:54
 24. avatar
  [9] Meander [*]

  Manx: Snažili? O co? Když to za sedm let stejně vyprchá, tak proč se přerazit. Je to krávovina. Kdo se chce rozvést, ať se rozvede. Lhostejno kdy.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:21:17
 25. avatar
  [7] Vivian [*]

  No ale zase mít každejch 7 let svatbu, to by nemuselo bejt špatný...

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:18:12
 26. avatar
  [6] Meander [*]

  OlgaMarie: Dám cizí ruku do ohně, že kdyby se takový blb našel, tak to bude komouš, socan nebo zelený.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:14:42
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Pojďme uzavírat sázky,který blb a z které politické strany s tím přijde u nás.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:10:52
 28. avatar
  [3] kominice [*]

  Proč zrovna po 7 letech? Kamarádka se rozváděla po 14dnech.
  Je to blbost!!! Zase někdo vymýšlí pí.....y!!

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:10:25
 29. avatar
  [2] Vivian [*]

  Zbytečnost.

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:06:27
 30. avatar
  [1] Meander [*]

  Však není zakázáno se po sedmi letech rozvést. Ale co, že si tu plácám játra. Však je to jenom o tom, že nějaká děvka se pokouší jakýmkoliv způsobem upoutat pozornost. Když se mohla na politiku vrhnout i Cicciolina...

  superkarma: 0 24.09.2007, 15:05:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme