Studovat se dá v každém věku. Dnes už existuje mnoho soukromých škol i univerzity třetího věku, kam se může přihlásit i ten, kdo třeba dříve studovat nechtěl nebo nestihl. Jak to ale vypadá, když se rozhodne studovat máma dvou malých dětí? Dá se to zvládnout?

Ondřej má poslední dobou obavy. Z toho, jak teď bude vypadat jeho rodinný život. Jeho manželka Alice se totiž rozhodla studovat vysokou školu, kam zanedlouho nastoupí. Na tom by nebylo nic divného, a Ondřej jí v tom rozhodně nechce bránit. Má jen strach, jak to doma všechno zvládnou, když bude žena jeden víkend v měsíci pryč a do toho bude muset něco psát a učit se na zkoušky.

study

Největším problémem budou děti, dvouletý Míša a o rok starší Adélka. Alice je s nimi už tři roky doma a doteď se jim plně věnovala, protože Ondřej chodí z práce většinou až večer. Už teď mají na sebe málo času, a bude to ještě horší.

„Myslím, že to nakonec zvládneme, Alice je skvělá ženská. Navíc o mě ani tak nejde. Bojím se ale, aby nějak nestrádaly děti. Přece jen jsou ještě malé a na Alici jsou zvyklé, netuším, jak budou snášet, když bude jejich máma jezdit na víkendy pryč. Já o víkendech bývám doma, to není problém, umím se o děti postarat, ale chybět nám bude všem. A jen doufám, že nebude víc nervózní, aby ty děti byly v klidu. Dohodli jsme se, že když to opravdu nepůjde, tak studium přeruší. Uvidíme,“ říká Ondřej.

Alice chtěla vysokou školu vždycky studovat. Jenže po maturitě se dva roky po sobě na žádnou nedostala, pak začala pracovat, později se vdala a narodily se jí děti. Jenže myšlenky na studium se nevzdala, naopak, teď má o důvod víc, proč se přihlásila do školy. „Alici vždycky bavilo pracovat s dětmi, chtěla být učitelkou. Když se nedostala na vysokou, začala pracovat ve škole v kanceláři, ale nebavilo ji to. Pořád má touhu dělat s dětmi. Než nastoupila na mateřskou, s ředitelkou školy se domluvila, že ji pak zaměstná jako učitelku, když si dodělá aspoň bakalářské studium zaměřené na pedagogiku. A Alice se téhle myšlenky chytila.“

Nakonec si podala přihlášku na soukromou školu, kam se dostala, a od konce září ji čeká dálkové studium. „Budou to asi náročné tři roky, já se musím víc starat o děti, to mi ale samozřejmě nevadí, peníze na studium taky seženeme. Snad to všechno půjde bez nějakých větších zádrhelů. Doufám, že pak Alice bude v práci spokojená.“

Další články v našem magazínu:

Reklama