Vyrovnat se s partnerovým handicapem po nehodě není nic lehkého. Zvlášť, když muž ochrne kompletně od pasu dolů. Má smysl v takovém svazku zůstávat a navždy se zříct potěšení i naděje na děti? Paní Jana si právě takovým rozhodováním prošla...

Dokázala byste zůstat s partnerem, který by po nehodě ochrnul kompletně od pasu dolů? Jen hádám, ale jestli to dobře počítám, tak hlavní hrdince následujícího příběhu muselo být lehce přes třicet, když její manžel právě k takovému úrazu přišel. Víc už si přečtěte ve vyprávění čtenářky Veroniky, která nám příběh zaslala, aby vzdala obrovský hold a poklonu svým dvěma přátelům, se kterými si osud zahrál vabank.

man

Jana, Vítek a vozík

Milá redakce,

všimla jsem si, že poslední dobou často uveřejňujete příběhy vašich čtenářek. Většinou se však jedná o různé stesky či potíže, se kterými si ženy musejí poradit. I já vás moc prosím o otištění příběhu, který vám posílám, byť se nejedná o můj vlastní zážitek. A není to ani žádná stížnost na nespravedlnost osudu, nýbrž obrovská poklona a vzdání úcty.

Jde o dva mé nejlepší kamarády - Janu a Vítka. Oba byli mí spolužáci na vysoké, poznala jsem je už jako pár a přátelství nám vydrželo dlouhých dvanáct let. A proč vlastně píši?

Před třemi lety se stala strašná nehoda, kdy Vítek boural na motorce tak nešťastně, že dlouho bojoval v nemocnici o holý život. Dokonce byl i v kómatu a doktoři nedokázali říci, zda se vůbec probere.

Protože je ale Vítek odjakživa bojovník, a protože se Jana od jeho lůžka prakticky nehnula a promodlila celé dny a noci prosíce za jeho záchranu, Vítek to zvládl a dostal se z nejhoršího. Naneštěstí si ale vážně poranil páteř a od pasu dolů zůstal ochrnutý. A to včetně pohlavního ústrojí.

Pro Janu to tehdy byla strašlivá rána. Hrozně bojovala s pocitem zmaru a beznaděje. Na jedné straně byla Bohu vděčná, že Vítek vůbec žije a může se na ni usmát, ale současně byla i strašně vyděšená a plná obav z budoucna. Oba byli vždy velmi aktivní sportovci. Možná i proto, že jim Bůh nedopřál vlastní děti, snažili si užít alespoň sebe navzájem - sjížděli vodu, chodili po horách, jezdili na dovolenou do všemožných zemí jen tak, s batohem na zádech. Teď si Jana vůbec nedovedla představit, jak bude jejich život vypadat dál. Byla na absolutním dně - neschopná smířit se krutou ránou osudu a současně neschopná sama sobě odpustit, že nedokáže být silnější a lépe se s danou situací vypořádat. Nedovedu ani spočítat kolik nocí jsme spolu s pláčem promodlili, prosíce Boha, aby pomohl Janě najít dostatek sil a víry.

Bylo pro ni strašně těžké být Vítkovi oporou, když se sama cítila úplně na dně, ale nějak to tehdy dokázala. Až po dlouhých týdnech společných promluv se mi svěřila, že se snad nejvíc bojí ztráty sexuálního života. Že se bojí, zda dokáže svému muži zůstat celý život věrná, tak jak mu slíbila před oltářem. A já opravdu nevěděla, jak jí mohu pomoci, jak jí na tuhle otázku dát odpověď. I já se bála, zda jejich manželství bude na takovou zkoušku dostatečně silné. Upřímně, opravdu netuším, jak bych se s takovou skutečností vypořádala já sama. Vím, že milování je jen jednou částí spokojeného manželského života, ale je jistě částí důležitou a nezanedbatelnou.

Na radu doktorů začala Jana navštěvovat specializovaného psychologa, který jí společně s naším pastorem moc pomohli. Dokázali v ní znovu probudit neskutečnou sílu lásky. Lásky ke svému manželovi i lásky k Bohu, která odjakživa dokáže zázraky.

Než se Vítek po dlouhém čase léčby a následných rehabilitací vrátil domů, byla Jana s osudem smířená.

Začala chodit často do knihovny, kde si o životě s invalidním vozíkem načetla spousty informací a snad se i začala těšit na novou etapu jejich společného života. Odlišnou od té původní, ale stejně naplňující a aktivní.

Od té doby spolu podnikli už nespočet různých výprav a výletů - Vítek se naučil jezdit na speciálním kole s ručním pohonem, hraje basketball, jezdí na koni a plave.

A co jejich sexuální život, ze kterého měla Jana takové obavy? Naučili se to řešit ke vzájemné spokojenosti obou dvou. V dnešní době sexuální revoluce prý není nouze o dostatek informací, takže směle experimentují.

Je to ani ne týden, kdy společně oslavili desáté výročí svatby. Bylo tak nesmírně dojemné vidět všechnu tu lásku a radost ze života. Vítek pronesl řeč tak upřímnou a nádhernou, že jsem všichni plakali jak želvy. A co bylo na tom všem úplně nejkrásnější? Vrchol oslavy, kdy Jana s Vítkem všem přítomným přátelům a rodinným příslušníkům oznámili, že by si chtěli adoptovat chlapečka Jirku z blízkého dětského domova.

Janičko, Vítku, jste oba naprosto úžasní lidé a mí velcí učitelé. Jsem nesmírně vděčná Bohu, že zkřížil naše cesty a dovolil mi vás poznat, protože jste mi zdrojem každodenní inspirace. Moc si vás obou vážím, moc obdivuji, jak jste se se vším dokázali tak neskutečně vyrovnat, a v neposlední řadě vám přeji tu největší kupu štěstíčka v adopčním procesu. Protože pokud se to povede, bude mít Jirka ty nejlepší rodiče na světě!!!

Vaše čtenářka,
Veronika

Čtěte také...

Reklama