Vztahy

Manžel měl žít v minulém století!

Některé příběhy znějí při prvním poslechnutí celkem úsměvně. Člověk si často pomyslí, že podobné starosti by chtěl mít, a s mávnutím ruky o nich přestane přemýšlet. Když se však náhodou k něčemu podobnému dostanete blíž, či v tom dokonce žijete, úsměv se může postupně vytratit.

Jeden takový příběh prožívá paní Anna (33 let). Žije v na prvním pohled spokojeném manželství. Kdybyste se prý na ni poptali u sousedů a známých, řekli by pravděpodobně něco pochvalného, protože její rodina skutečně patří mezi ty šťastné, co nemusí řešit existenční ani žádné jiné problémy.

pedant

Nebo je něco jinak? „Zpočátku to opravdu vypadalo jako to, čemu se teď moderně říká americký sen,“ začíná své vyprávění Anna a nervózně si při tom prohrábne vlasy. „S manželem jsme se brali celkem mladí, brzy přišly dvě děti. Pořídili jsme si auto, pak pěkný dům, který splácíme dodnes, nechybí pravidelná dovolená a teď už nás čekají jen samé sociální jistoty,“ pokouší se smutně o vtipkování žena, která doma v kuchyni chodí v prvorepublikové zástěře a na večer si obléká na míru ušitý korzet, manžel to tak chce.

Na podobných přáních by nebylo nic divného, ne nadarmo se říká proti gustu žádný dišputát, ale časem se manžel paní Anny čím dál více vžíval do role pána a vládce světa, resp. jejich domácnosti, a nešťastné ženě na mateřské začaly krušné časy.

„Dokud byly děti malé, tak to nějak šlo. Sice mě štvalo, že zatímco já tlačím kočárek a hlídám, aby se starší syn někam nezaběhnul, manžel si kráčel o pár kroků napřed a my za ním cupitali jako otroci, ale můj mozek znavený nočním kojením a permanentním nevyspáním tomu nepřikládal větší význam,“ vzpomíná na první společné roky Anna a hned dodává, že situace se začala zhoršovat, když chtěla nastoupit zpět do práce.

Manžel prohlásil, že ji chce mít doma, aby se mohla starat dobře o rodinu a dům. „Přiznávám, že mi to nejdřív přišlo jako dobrý nápad, neboť jsem si nedovedla představit, jak zvládnu dojíždění a rozvoz dětí, kam je potřeba, ale časem se to nějak zvrhlo,“ vypráví Anna, jež je finančně plně závislá na manželovi, který chce po ní vyúčtovat každý pitomý rohlík, který koupí.

„Ale to není to nejhorší,“ směje se nervózně mladá žena, která celý den tráví péčí o dům a děti a každý večer se obává, že se najde na její práci nějaký nedostatek, za který bude peskována.

„Jsem úplně na nervy z chodu naší domácnosti. Když manžel přijde domů, musíme ho společně uvítat, kluci nesmí být rozcuchaní ani špinaví, o nějakém nepořádku doma ani nemluvím. Pak zasedneme k večeři a čekáme, až náš živitel řekne ´dobrou chuť´. To znamená, že se kluci a já můžeme pustit do jídla. Vím, že je to spíš jako z nějaké komedie a nevypadá to jako žádný problém, ale ono to člověku začne lézt na mozek,“ vysvětluje Anna.

„Dost mi taky vadí jeho přístup. Netrpíme nedostatkem, ale samozřejmě musím nakupovat s rozumem a on jako živitel vždy musí dostat to nejlepší sousto, většinou jde o maso, pak teprve mohu zbytek rozdělit mezi děti a sebe,“ svěřuje se s podrobnostmi ze svého soukromí žena, s kterou byste možná na první pohled měnily, ale ruku na srdce - jak dlouho byste to vydržely?

Když jde Anna někam ven, manžel jí vybere šaty, které si má obléknout, a před odchodem zkontroluje, zda je správně nalíčená a učesaná. Zásadně také rozhoduje o programu rodiny, který se samozřejmě sestavuje tak, aby plně vyhovoval jemu. „Vím, že je to náš živitel, jak neustále zdůrazňuje, ale když udělá scénu kvůli pěti minutám, když kluky nemůžu dostat včas z dětského hřiště, a nemám tedy připravenou večeři přesně na 18.15 hodin, tak mi to přijde dost nepřiměřené,“ svěřuje se nešťastná manželka, která uvažuje, že už to dlouho nevydrží. „Ano, spousta žen mě asi odsoudí, nemám si na co stěžovat a kluci svého tátu milují, i když z něho mají strach, ale já jsem úplně ztratila svůj život, jsem loutka, která ztratila duši...“

Tak co, milé dámy, ještě byste s Annou měnily? A jak by se podle vás měla zachovat?

Přečtěte si také:

   
27.06.2014 - Ona s ním - autor: Marcela Macáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [67] phoebe24 [*]

  Marcela Macáková — #66 Možná bude jednodušší mazat příspěvky přispěvatelů, kteří nerozumí nebo nechápou argumentaci v jazyce českém: "Nechapem o co niektorym konkretnym

  prispievatelkam tuna", musí editovat zpětně fonty a ještě sem píší v cizí řeči Sml57

  superkarma: 0 29.06.2014, 19:34:06
 2. [66] Marcela Macáková [*]

  Kimmy — #64 Navrhnu. Hezký den.

  1. na komentář reaguje phoebe24 — #67
  superkarma: 0 28.06.2014, 11:39:14
 3. [65] spavec [*]

  Kimmy — #63

  Kimmy, dovolila jsem si jen souhlasit s názorem Nikar, v jejím příspěvku č.26. Nikde jsem nepsala, že manželovo chování schvaluji. Nikoho nesoudím.

  Dodala jsem, že si život ve zlaté klícce tak nepředstavuji. Ale o té zlaté kleci se v článku nepíše, píše se o tom v komentářích. Nikoho takového neznám, kdo v té pomyslné zlaté kleci opravdu žije. Pouze z příběhů a článků. Za to znám ženy, které jsou týrané a neťastné.

  Té paní je mi velmi líto a jejích dětí taky. Pokud je na manželovi plně finančně závislá a nemá nikoho, kdo by jí pomohl, bude to pro ni velmi těžké. Anna v závěru rozhovoru přiznává, že už to asi dlouho nevydrží.

  A co se týká Vaší poznámky o komentářích - Nechapem o co niektorym konkretnym

  prispievatelkam tuna (nebudem menovat ale je to urcite kazdemu jasne)

  ide, o to aby ste si svojimi radobyvtipnymi irelevantnymi komentarmi

  dokazovali svoju chytrost alebo co? Pateticke... 

    Je jen na Vás, jak komentáře vnímáte. Každý má právo vyjádřit svůj názor. Mně tedy není jasné, koho tím myslíte. Většina žen, které se vyjádřily, radí Anně odejít.

  superkarma: 0 28.06.2014, 07:52:48
 4. avatar
  [64] Kimmy [*]

  Mila redakcia, nedala by sa do vasho programoveho kodu zabudovat nejaka moznost aby sa prispevky dali spetne editovat aspon na fonty (bold, italicts, atd.)? Prosim navrhnite to ako dalsi bod do programu vasej buducej redakcnej schodzky. Dakujem Sml16

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #66
  superkarma: 0 27.06.2014, 23:31:00
 5. avatar
  [63] Kimmy [*]

  spavec — #26 Len za to ze barak nemaju rovno vyplateny ale este ho splacaju neznamena, ze ona nezije stylom "vtacik v zlatej klietke". To nie je o tom ci uz maju barak vyplateny ale o jeho pristupe k nej a ich spolocnemu zivotu. Mozno ze akurat v jej pripade nie je ta klietka este uplna zlata, ale zatial len pozlatena, ale to nic nemeni na fakte ze tam je uvaznena ako vtacik, ktory nielenze nemoze lietat, ale si nemoze ani poriadne povystierat kridielka. Tie reci o tom ako jej on vybera saty ktore si moze obliect mi pripomina analogiu so zenami ktore ziju niekde v Irane alebo rovno v Afganistane, ktora musia vonku chodit zahalene v cadore alebo burke pretoze tak si to chlapi zelaju (aspon ja som vetu "Když jde Anna někam ven, manžel jí vybere šaty, které si má obléknout[/b]pochopila tak ze jej manzel urci co si moze obliect a co nie, nie tak ze ona si oblecenie vyberie sama a jeho sa len opyta na jeho nazor ako jej to pristane a ci jej to svedci). Tato zenska sice moze byt materialne zabezpecena, ale je to na ukor zakladnej ludskej slobody. A este mimochodom: aj to terajsie materialne zabezpecenie je len na neurcito, jej manzel si totiz moze hocikedy - teraz aj neskor, ked uz ich deti vyrastu - najst milenku alebo mladsi model, rozviest sa a ak si najde sikovneho, teda skor vychcaneho pravnika, tak sa mu moze podarit si aj nechat vsetok alebo aspon vacsinu majetku pre seba, a kedze ona cele roky bola doma ako zena v domacnosti a nepracovala, tak je mozne ze na stare kolena bude mat od statu velmi maly dochodok, a tak sa jej pri takomto scenari moze stat ze na stare kolena bude triet biedu. A potom sa pozrie naspat na vsetky tie roky a uvedomi si svoj zahodeny zivot.... Nechapem o co niektorym konkretnym prispievatelkam tuna (nebudem menovat ale je to urcite kazdemu jasne) ide, o to aby ste si svojimi radobyvtipnymi irelevantnymi komentarmi dokazovali svoju chytrost alebo co? Pateticke... 

  1. na komentář reaguje spavec — #65
  superkarma: 0 27.06.2014, 23:26:31
 6. avatar
  [62] samecka [*]

  Karo Líná — #60 Karo Líná — #61 Já myslím, že se jí to nedotklo. Jen se zastala mentálně postižených lidí. Říká se tomu empatie. Apropo - její nick ti nic neříká? Mě už taky párkrát setřela. Ona je totiž chytrá.

  superkarma: 1 27.06.2014, 22:07:15
 7. [61] Karo Líná [*]

  samecka — #56 Sml67Sml67Sml67

  1. na komentář reaguje samecka — #62
  superkarma: 0 27.06.2014, 21:58:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [60] Karo Líná [*]

  peetrax — #54 Jsem se tě nějak osobně dotkla? Jestli ano, tak to pardon, tvůj nick mi neříká vůbec nic a fakt to nebylo osobní Sml79

  1. na komentář reaguje samecka — #62
  superkarma: 0 27.06.2014, 21:54:29
 2. avatar
  [59] janinkab [*]

  Z vlastní zkušenosti vím, jaké to je, když si zvyknete- jak tu někdo trefně napsal.....Pořád jsem věděla, že ten vztah není úplně v pořádku- když začal o svatbě a dětech, tak mě přepadala hrůza...ale pořád mě souběh událostí nějak nutil zůstat....no a nakonec mě zachránila pani, která si myslela, že našla výbornou partii....

  Trvalo mi sice dlouho, než jsem zase sama za sebe zvládla rozhodovat, chodit mezi lidi a bavit se- ale jsem to zase já! Celkem klidná, vyrovnaná a většinou usměvavá....

  Přeju paní hodně sil a doporučuju neváhat dlouho- lepší to nebude, může se to jen zhoršit.....

  superkarma: 2 27.06.2014, 20:58:35
 3. avatar
  [58] kareta [*]

  V19 — #33 správně, utekla bych alespoň na měsíc. 

  Rikina — #36 vtipálkuSml30Sml30

  Co by jako pán udělal, kdby nebylo po jeho? posral by se? Asi se bojí, aby nepřišel o dům, tak všechny hlídá, aby se mu investice nějak nerozpadla. A strach je špatný rádce. Anna může být v klidu a dělat co se jí líbí. Klidně mít hochy rozcuchané, špinavé a na večeři gumový medvídky, nic jí nemůže udělat. jediné slovo o živiteli a už by byl ex. Gruntovat  a starat se o domácnost a děti je mnohem větší záhul jak nějaká práce, pokud nerube v uranovým dole 16h denně!

  superkarma: 0 27.06.2014, 20:08:34
 4. avatar
  [57] samecka [*]

  Ajinka11 — #41 Sml49no, nemyslí.

  superkarma: 0 27.06.2014, 20:04:53
 5. avatar
  [56] samecka [*]

  peetrax — #54 Sml67Sml67Sml67

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #61
  superkarma: 0 27.06.2014, 20:02:34
 6. avatar
  [55] samecka [*]

  V19 — #33 Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 27.06.2014, 19:55:54
 7. avatar
  [54] peetrax [*]

  Karo Líná — #49 mentálně postižená? Sml14 Ti lidi jsou nemocní, ne tupí a když je někdo postižený, neznamená, že na sobě nechá dříví štípat. Ale u tebe mě už hloupé kecy tohoto druhu nepřekvapují. Sml24

  1. na komentář reaguje samecka — #56
  2. na komentář reaguje Karo Líná — #60
  superkarma: 0 27.06.2014, 19:20:01
 8. avatar
  [53] Dudlajlama [*]

  kobližka — #40 presne na Marvana jsem si vzpomnelaSml52

  superkarma: 0 27.06.2014, 19:08:51
 9. avatar
  [52] janaa1 [*]

  bič a pryč...

  superkarma: 0 27.06.2014, 17:29:05
 10. [51] molly [*]

  Dobře pojistit a na výletě shodit ze skály Sml57

  superkarma: 0 27.06.2014, 17:18:50
 11. avatar
  [50] marianaant [*]

  TAky znám jedno takové manželství, manžel své manželce kupoval dokonce i klobouky, atd. Byl o dvanáct let starší a kolegyně si na to nějak tak zvykla, že ji to ani nepřišlo. Já bych to ovšem nevydržela.

  superkarma: 0 27.06.2014, 16:57:55
 12. [49] Karo Líná [*]

  Měnit s Annou? Sml28 To by snad mohla chtít jedině nějaká mentálně postižená, ne? Jak už tady zaznělo, klasický začátek domácího násilí. Anna se zřejmě nikdy nevzepřela, takže zatím je to "jen" ve stadiu psychického teroru, ale jsem si skoro jistá, že až se vzepře, bude zle. Mám o tom dost načteno a tohle je skoro učebnicový příklad. Až mu Anna dá najevo, že takhle dál ne, začne násilí i fyzické Sml68

  Jinak takovou rodinu jsem znala, měli jsme ji v příbuzenstvu. Otec se choval velmi podobně, přesto se s ním matka nerozvedla a nechala v tom nejen sebe, ale i jejich tři dcery. Všechny tři vypadly úderem osmnáctin a už se nikdy neohlédly, stýkají se jen s matkou a výhradně mimo jejich byt. Otec se právě dostává do věku, kdy může časem potřebovat pomoc, protože přestane být soběstačný. Má smůlu, bude si to muset nějak zařídit, děti tu pro něj nebudou Sml32 Aneb kdo chce kam......

  1. na komentář reaguje peetrax — #54
  superkarma: 1 27.06.2014, 16:54:18
 13. [48] Elis19 [*]

  První pozitivní krok vidím v tom, že paní se svým problémem svěřila, už to je v tom uzurpátorském prostředí kde žije výkon a věřím, že další kroky budou brzy následovat. Jsou dvě možnosti, buď to zvládne se vzepřít a ukončit tenhle naprosto nezdravý vztah nebo se z toho zblázníSml22

  superkarma: 1 27.06.2014, 14:50:47
 14. [47] Rikina [*]

  Barbucháč — #43  Sml32  Sml52

  superkarma: 0 27.06.2014, 13:27:25
 15. [46] mařinka [*]

  Jeden příklad ze skutečného života. Jeden takový chlap žil a buzeroval celou rodinu, jen s tím rozdílem, že manželka musela chodit do práce, peněz nebylo. Dcera v patnácti zdrhla z domu a radši žila na internátu a na kolejích, protože doma se nedalo vydržet. Syn zůstal, však se jako tátův miláček měl moc dobře. Vlastní ženu si přivedl do domu rodičů, nedokázal se ani v 35 letech osamostatnit. Otec-diktátor buzeroval i snachu, terorizoval ji, ponižoval, zakazoval jí vycházet z domu, ... Dokonce ji vyhodil z domu s falešným obviněním, že je děvka, a to i přesto, že v době, kdy se měla nevěry dopustit, bylo dítě vzhůru a do místnosti snachu a kamaráda několikrát přišla zkontrolovat na rozkaz svého muže maminka (tchýně). Manžel se otci ani v takové chvíli nepostavil, protože táta se musí poslouchat, táta má vždy pravdu (naštěstí svou ženu z nevěry nepodezříval, v tomhle jediném tátovi nevěřil). Kdyby tyran předčasně nezemřel, manželství by se rozpadlo. Možná škoda, že se nerozpadlo. Syn je totiž taky diktátor, k ženě se nechová hezky, ale není tak šílený jako jeho otec, jen si má jako služku a na ukojení svých mužských potřeb, jinak chce mít klid na své koníčky, samé já, já já. A kdybyste viděly tu mámu, jak neuvěřitelně po smrti svého tyranského manžela rozkvetla! Jak si najedou užívá života! I v obličeji vypadá najednou o několik let míň! Ale tolik promarněných let, tolik zničených životů, tolik šrámů na duši, zničené zdraví z života v neustálém stresu. Sml15 Stojí to za to finanční zajištění? Ne!

  Nemluvě o tom, že manželé mají mít stejnou životní úroveň a vím, že jsou případy, kdy chlap musí platit alimenty i na manželku. Ať si paní zjistí, jaké jsou možnosti, a zdrhá! I kvůli dětem!!! Bude to těžké, ale po roce, dvou, až se ohlídne zpět, zjistí, že udělala dobře. Hodně sil!

  superkarma: 2 27.06.2014, 13:23:05
 16. [45] llkacaba [*]

  Děsný,co si ten chlap o sobě vůbec myslí.Sml80

  superkarma: 0 27.06.2014, 13:12:55
 17. avatar
  [44] denkas [*]

  No bejvalá švagrová to měla podobně. nakupoval jí oblečení včetně prádla,o vše se staral,o všem rozhodoval,ale i vařil a snad i uklízel,ona se starala jen o mimino.Ale jí to tak vyhovovala.Sml80 Já bych to nesnesla.Co je moc ,to je moc. A ještě aby muž dostal nejlepší k jídlu! Děti mají mít to nejlepšíSml80

  superkarma: 0 27.06.2014, 12:54:39
 18. avatar
  [43] Barbucháč [*]

  Rikina — #36 Sml52 ty, osobo, já jsem celkem dost hodně neutrální a snažím se vždycky vidět obě strany mince, ale tak dobrá jako ty, tedy fakt nejsemSml30

  1. na komentář reaguje Rikina — #47
  superkarma: 0 27.06.2014, 12:49:51
 19. avatar
  [42] Barbucháč [*]

  Já bych s Annou měnila. Tomu jejímu choti bych se vyloženě přálaSml52 Ten by chudák koukal myslím hned první den v 18.15Sml57Sml30

  Už jenom podle té její poslední věty je znát, že je tak krásně zadupaná do podlahy jejich uklizeného domu, že jí ani nenapadne trošku zvednout hlavu.

  Tohle není na psychologa, to je na radikální řez. Ten chlap se nezměníSml23

  Docela by mě zajímalo, jak to funguje u jeho rodičů. Odhaduju, že stejně. Tak jestli chce paní vychovat ze svých synů stejná macha, ať dál slouží svému pánu.

  Nedej bože, že by ještě povila holčičku. Ani si nechci představit, jak by vychovával tu.

  superkarma: 0 27.06.2014, 12:48:27
 20. avatar
  [41] Ajinka11 [*]

  Sml31To si děláš srandu, to nemyslíš vážně. Málokterá dnešní žena by to vydržela, tomu se už nedá říkat ani zlatá klec, pryč od něj, co nejrychlejcSml80 Rikina — #36

  1. na komentář reaguje samecka — #57
  superkarma: 1 27.06.2014, 12:39:59
 21. avatar
  [40] kobližka [*]

  Typický poslední mohykán.Divím se,že v dnešní době sebou nechá žena takhle vláčet,no ale nikdo jiný než ona,to změnit nemůže!

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #53
  superkarma: 1 27.06.2014, 11:14:23
 22. avatar
  [39] Judo [*]

  Altamora — #4 Souhlasím s tebou.

  superkarma: 0 27.06.2014, 10:58:43
 23. [38] vozanova [*]

  strašné, strašné, takový život a svým způsobem ponižování, a hlavně ztráta vlastního rozhodování, co můžu nebonemůžu. Přijde mi to jako otroctví. Já bych to určitě nedala, začala chodit do práce a nebo sbalila kufry a utíkala, co by mi nohy stačily!!!

  superkarma: 0 27.06.2014, 10:32:59
 24. [37] Helena Svatková [*]

  Zajímavé počtení.Sml16

  superkarma: 0 27.06.2014, 10:26:25
 25. [36] Rikina [*]

  To je jednoduché - pán chce za své peníze kvalitní služby, ony zřejmě až tak tip top nejsou, tak holt dohlíží osobně na to, aby byly věci podle jeho představ. A paní si myslela, že je to láska. Sml57 

  Upřímně - je to tak náročný požadavek, aby bylo uklizeno a děti nebyly rozcuchané a špinavé? Sml80 Vyúčtování nákupů taky nevidím tragicky - musí se splácet barák, tak holt není na utrácení za zbytečnosti, a někdo to kontrolovat a hlídat musí. Ohledně oblečení - i tady na diskuzích jsem se často dočetla, že hodně žen pokládá za vhodné, aby dohlížely na to, co si manžel oblékne, když někam jdou. Aby například neměl ponožky do sandálů a vůbec nedělal na veřejnosti ostudu. Sml57 Tak proč by totéž nemohl dělat muž? Sml80 Co tam máme dál - pozdní příchody. No i to řada žen vyžaduje, aby manžel chodil z práce rovnou domů, nikde se necoural, a každé zpoždění žádají vysvětlit. A často taky muži vysypou doma celou výplatu, včetně výplatní pásky a běda, kdyby chyběla dvacka. Říká se tomu být pod pantoflem. Tady je pod tím pantoflem paní. Ovšem nikde nečtu, že by s manželem o tom někdy hovořila, takže on může mít dojem, že jeho vedení vítá, a bez něj by si neporadila. Což je velice pravděpodobné. Člověk si strašně rychle zvykne a pak je bez toho velení bezradnej. Sml80

  1. na komentář reaguje Ajinka11 — #41
  2. na komentář reaguje Barbucháč — #43
  3. na komentář reaguje kareta — #58
  superkarma: 4 27.06.2014, 10:24:02
 26. [35] mařinka [*]

  Stepfordská panička. Sml15 Rychle pryč, i do azyláku. I kvůli dětem - copak chce, aby kluci vyrůstali s tím, že je normální ženu ponižovat, buzerovat a urážet? Sml31

  superkarma: 1 27.06.2014, 10:14:04
 27. [34] bobulebob [*]

  taková cenzura   s oblékáním a líčením Sml23

  superkarma: 0 27.06.2014, 10:03:44
 28. [33] V19 [*]

  Ťažko radiť, keď to človek nezažil na vlastnej koži...Sml52

  Určite by som s dotyčným pánom pozhovárala, vyjadrila svoje "pocity" a názor ak by to nepomohlo, "zbalila" kufre a odišla na pár dní z domu. Nech sa postará o deti a domácnosť podľa jeho vlastného "rozvrhu"Sml80

  1. na komentář reaguje samecka — #55
  2. na komentář reaguje kareta — #58
  superkarma: 2 27.06.2014, 09:41:12
 29. [32] posp [*]

  Rychle do práce a na  poloviční uvazek.A občas si dupnout ,nejste přece služka?

  superkarma: 0 27.06.2014, 09:35:55
 30. avatar
  [31] evelyn [*]

  Ale k takovemu modulu se dopracovavali postupne, nikdy se nesprajcla a neposlala ho kam patri, do koncicich zad? Popis jeho chovani mi otvira nuz v kapse, za sebe nepochopim, jak tohle nekdo muze snaset. Jasan, je to typicka psychicka manipulace, kdy ta zenska uz ztratila veskere sebevedomi a zije v presvedceni, ze by to sama nezvladla, proto je nejvyssi cas s tim neco udelat.

  superkarma: 2 27.06.2014, 09:24:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme