Život se s námi nemazlí. Každý občas zažíváme horší a lepší období. To, co právě teď prožívá paní Linda, je ale spíš noční můra. Její manžel prodělal mozkovou mrtvici, leží v nemocnici a zatím není jisté, co bude dál.

Je to smutné povídání. Lindin manžel Petr je na tom špatně, lékaři zatím nemohou přesně říct, jaké bude mít mozková mrtvice následky. Přežije, ale nejspíš bude mít částečně ochrnutou pravou stranu těla. „Je to prý tak na 60 procent, ale doktoři nemohou nic přesnějšího říct. Hlavně že Petr přežil, moc jsem se bála... Uvidíme, co bude, Petr je ještě mladý, tak doufám, že se s tím jeho tělo vyrovná. Pomůžu mu, jak to půjde,“ říká odhodlaně Linda.

art

Čtěte také:

Už teď má ale starostí až dost, a to je Petr v nemocnici, kde má veškerou péči. Až ho propustí domů, bude si muset Linda vzít volno v práci, aby se o něj mohla starat, než toho bude schopen sám. „Počítám s tím, nemohla bych ho nechat doma, aby se o něj staral někdo cizí. V práci jsem se domluvila s ředitelem, že si zatím můžu vybrat všechnu dovolenou a pak ještě měsíc neplaceného volna, pak to budeme řešit dál. Dlouho bez peněz ale doma zůstat nemůžu, když teď Petr nevydělává, je to všechno na mně. Navíc musíme platit všechny ty léky a poplatky v nemocnici... Asi budu muset potom pracovat částečně z domova.

Nejhorší je, že jsou z toho vystrašené děti, bojí se o tatínka a pořád se ptají, jak na tom je a kdy už se vrátí domů. Dvě starší děti (je jim dvanáct a čtrnáct) už se naštěstí o sebe postarají samy a ještě mi pomáhají, jak to jde, ale nejmladší dceři je teprve šest let, ta mě ještě hodně potřebuje. Musím se kvůli nim držet, aby to ještě víc neodnesly, radši před nimi nebrečím a snažím se jim věnovat víc, dokud to jde a Petr není doma, pak na ně asi nebudu mít tolik času.

Říkám si, kdyby se Petr dostal do nemocnice dřív, jestli by byl jeho stav lepší... A tahle myšlenka mě trápí. Nevím, jak přesně se mu to stalo, do nemocnice ho vezli z práce a mně samozřejmě žádný z jeho kolegů přesně neřekl, jak to bylo. Řekli mi jen, že přišli do jeho kanceláře a zdál se jim divný, ale teprve když si stěžoval na hroznou bolest hlavy a nebylo mu rozumět, zavolali záchranku. Ještě že ji zavolali! Snad to bylo včas...

Během malé chvilky se celé naší rodině změnil život, a ne jen teď, ale napořád. A to se může stát kdykoliv každému z nás. Buďte vděční, že jste zdraví...“

CO JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Neváhejte, mozková mrtvice vyžaduje co nejrychlejší přivolání záchranné služby (tel. 155). Čím rychlejší pomoc, tím menší následky!

Jak rozpoznáme mozkovou mrtvici (cévní mozkovou příhodu)?

Jaké jsou nejčastější příznaky?

  • náhlá slabost, ztráta citlivosti nebo mravenčení v obličeji, na horní nebo dolní končetině (typicky na jedné straně těla)
  • náhlé zamlžení nebo úplná ztráta vidění, typicky u jednoho oka
  • ztráta řeči, obtížná nebo nesrozumitelná mluva
  • pokleslý ústní koutek, spadlé oční víčko
  • náhlá a krutá bolest hlavy, která vznikne zdánlivě bez příčiny
  • náhlá nevysvětlitelná závrať, ztráta rovnováhy nebo náhlý pád - zvláště pokud jsou provázeny dalšími příznaky

Jak komunikovat s postiženým, pokud máme podezření na mozkovou mrtvici?

  • Chtít po něm, aby řekl jednoduchou větu - nejspíš mu nebude rozumět, může mluvit zmateně, nesrozumitelně
  • Chtít po něm, aby se zasmál - nepůjde mu to, bude mít jeden koutek svěšený dolů
  • Chtít po něm, aby zvedl obě ruce - půjde mu to těžko nebo vůbec, protože může mít ochrnutou jednu stranu těla
  • Chtít po něm, aby vyplázl jazyk - pokřivený jazyk je znak mrtvice

Záchranku zavolejte hned, pokud bude mít problém udělat jeden z výše jmenovaných úkonů!

Zdroj: www.ulekare.cz

Další články v našem magazínu:

Reklama