Lidé jsou různí. Nesnášenlivost mezi jednotlivci je celkem přirozená, není prostě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. A nemusí jít pouze o povahu, ale třeba také o vzhled. Pavel má rasové předsudky, které bohužel dává hlasitě najevo i před svými dětmi.

S tím se nebav

tátaPavel byl jako malý velmi zakřiknuté dítě, bylo to dáno zejména přísnou výchovou ze strany otce, vojáka z povolání.
Když ho vzali na učňák, konečně se vymanil z přísného rodinného vlivu a pomalu, ale jistě, se stal vůdčí osobností party, která se vyznačovala hlavně tím, že všechny kolem sebe nesnášela.

Tato nesnášenlivost však Pavlovi zůstala až do dospělosti. Obklopoval se rasisticky smýšlejícími lidmi, měl řeči, které mnoho lidí z okolí popuzovaly. Neustále nadával na menšiny, nejraději by odsud vyhnal všechny uprchlíky… Jeho vášně trochu zkrotly, když se seznámil s Romanou. Vzali se a narodili se jim kluci, dvojčata. Pavlík a Míša
Z Pavla se stal vzorný táta, Romaně se vším pomáhal, kluky miloval, pro rodinu by udělal první poslední.
Ovšem všechna pro mají i svá proti. Už když vodil Pavel kluky do školky, tak si neodpustil poznámku, aby se tam s tím snědým chlapečkem, či tam s tou „šikmookou“ holčičkou vůbec nebavily.
„A proč tati?“
„Protože jsou to paraziti,“
zněla Pavlova odpověď, kterou kluci nechápali.

Otcovské rady pokračují

A „otcovské rady“ pokračují. Pavel se díky změně zaměstnání dostal opět do prostředí lidí, kde „ožil“. Kde je zase vůdcem party, která všechny nesnáší.
Pokud však vede silné řeči v hospodě u piva, budiž, jenže on se takto hlasitě vyjadřuje i doma před svými dnes už dvanáctiletými kluky.

Romaně se to nelíbí, už mockrát se kvůli tomu pohádali, jenže rozvést se s Pavlem nechce. Je bez práce, sama by kluky neuživila. A až na ty „blbé řeči“ je jinak Pavel celkem vzorný manžel.

Romanu však už několikrát upozornila učitelka ve škole, že kluci se ve třídě nevhodně vyjadřují, a dokonce prý má podezření i na šikanu jednoho jejich spolužáka.
Romana si uvědomuje, že to mají od táty. Ale jak tomu zabránit? Když Pavla okřikne, ať si své rasistické názory nechá pro sebe a neventiluje je před dětmi, tak jí slíbí, že si dá pozor, ale netrvá to ani pár hodin, stačí třeba jen sledovat Televizní zprávy, a Pavel se před dětmi zase hlasitě rozohní.

Počátek všeho... a také případný konec

Když se o tom Romana bavila se svojí kamarádkou, jejíž manžel je shodou okolností psycholog, bylo jí řečeno, že počátek všeho spočívá v Pavlově dětství. Přísná výchova ze strany otce a jeho následná zakřiknutost vedla k tomu, že se chtěl Pavel nějak vymanit, prosadit, upozornit na sebe. A toto byla snadná cesta.
Ať se ho zeptá, proč vlastně ty lidi nenávidí, jaký k tomu má konkrétní důvod? A kolik jich zná osobně? A ať si hlavně uvědomí, že svým chováním nevědomky ubližuje synům, které tolik miluje.
Ono by se to taky mohlo jednou obrátit proti nim, až budou dospělí, poněvadž migraci národů už nikdo nezastaví.
A pokud Pavel své chování nezmírní, měla by mu Romana vážně pohrozit, že ho i s dětmi opustí, a to on určitě nedopustí.

Přečtěte si také:

Reklama