Rodina

Manuál pro kontakt s těhotnou: Na co se neptat a kam nesahat

Při setkání s těhotnou ženou je dobré našlapovat opatrně. Zvláště pokud ji neznáte důvěrně, můžete se dopustit mnoha malých faux pas, které nastávající maminku, jejíž hormonální hladina je značně nestálá, mohou zbytečně rozhodit. Právě proto vznikl náš malý manuál, na co si dát při kontaktu s maminkami, které jsou ještě dva v jednom, pozor. Berte ho s humorem, nejde o život, ale něco na tom přece jen bude...

Jednou to přijít muselo. Jedna z členek vaší „dívčí“ party, která už odrostla školním střevíčkům, je těhotná a tento fakt podstatně mění kurz konverzace při vašich pravidelných dýcháncích. Nebo snad otěhotněla vaše sousedka v domě, kolegyně v práci či někdo z příbuzenstva?

pregnancy

Setkání s těhotnou je vždycky něčím jiné, ale věřit můžete jednomu – zvlášť pokud je těhotenství vaší známé poměrně čerstvé: Pro ni je nová situace složitější než pro vás a není vůbec jisté, jestli má vůbec chuť se o ní bavit.

Samozřejmě nelze všechny těhotné házet do jednoho pytle. Těhotenství každé ženy a její pocity z něj jsou záležitostí velmi individuální. Zatímco některé ženy jsou štěstím bez sebe, že jsou konečně ve sladkém očekávání, hladí si bříško snad už od první návštěvy u gynekologa, hrdě nosí oblečení pro těhotné, ačkoli na nich zatím není vůbec nic vidět a mluví o svém požehnaném stavu všude, kudy chodí, jiné ženy mohou být těhotenstvím zaskočené a zvláště první měsíce jsou pro ně obdobím nejistoty a mnoha otázek, které samy nedokážou zodpovědět.

Pokud těhotnou ženu ze svého okolí dobře znáte, patrně nebudete mít s komunikací s ní problém. Přesto buďte maximálně vnímavá k tomu, jak se chová a co říká ona sama, nechte spíše prostor vy jí a nepouštějte se na tenký led.
Nejste si jistá, kde se takový tenký led nachází? Třeba vám pomůže můj malý manuál, k jehož sepsání jsem v začátcích svého těhotenství nasbírala materiál já sama. Jdeme na to!

Top 5 hlášek, které si radši nechte při kontaktu s těhotnou pro sebe (případně zvolte citlivější formu)

 • A kde to dítě jako máš? / horší varianta: Ty máš ale břicho!

Máte snad dojem, že těhotná neví, jak momentálně vypadá? Ano, je možné, že její bříško je větší, než by vzhledem ke stupni těhotenství být mělo, nebo naopak na ní ještě v pátém měsíci není vůbec nic znát, ale věřte, že tohle je to poslední, o čem byste ji musela informovat!

 • Už máš porodní plán? / další varianty: Jak chceš rodit? Bude otec u porodu?

Nápověda především pro zasloužilé matky: Pokud je žena v začátku těhotenství a navíc prvorodička, patrně v případě porodního plánu ani neví, na co se jí ptáte. Není potřeba ji dopředu stresovat a seznamovat s podrobnostmi. Jednoho krásného dne se o porodním plánu dozví a začne se jím sama zabývat, aniž by potřebovala něčí nápovědu. Dotazy na způsob porodu či přítomnost otce u porodu rovněž patří k těm, které byste si měla nechat pro sebe. V prvních měsících těhotenství o nich nemá jasno ani sama nastávající matka a navíc jsou to záležitosti velmi intimní, o kterých se nebude bavit s každým na potkání.

 • Tohle bys neměla jíst/pít!

Samozřejmě existují potraviny, kterým by se nastávající matka měla vyhnout. Zvláště v prvních měsících ale těhotná bojuje s nevolnostmi a na to, aby řešila, jestli může sníst brambory posypané petrželí, skutečně nemá ani pomyšlení. Nějaký ten stravovací přešlap ji určitě nezabije, a jak sama víte, pokud máte těhotenství za sebou, chutě těhotných jsou nevyzpytatelné.

 • Měla bys cvičit!

Nápověda pro aktivní sportovkyně: Většina nastávajících matek se během těhotenství snaží udržet režim, na který byla zvyklá před otěhotněním, což je (většinou) stojí dost sil. Pokud byla budoucí matka aktivní už před otěhotněním, je pravděpodobné, že cvičí dál. Pokud ne, zbytečně těhotnou nenervujte radami, co všechno by pro sebe ještě měla dělat. Ona je patrně ráda, když zvládá pracovní proces a běžné povinnosti.

 • Už máte vybrané jméno?

Nápověda pro všechny bez rozdílu: Je pravděpodobné, že nastávající matka už má jméno pro své dítě vybrané, potom vám je bez okolků sdělí sama od sebe. Pokud tak neučiní, má k tomu své důvody (například oprávněné obavy, že by jméno podléhalo následné analýze z vaší strany, o kterou ale ona nestojí). Stejně tak je možné, že jméno dosud vybrané nemá nebo se o něj pře s partnerem, proto nemá cenu z ní jméno mámit. Jméno se tak jako tak jednou dozvíte, tak se nechte překvapit!

Další dotazy a poznámky, kterým je radno se vyhnout:

 • Cože, vy máte doma kočárek?

Nápověda zejména pro příbuzenstvo staršího data narození: Tato a další narážky, plynoucí z pověr spojených s těhotenstvím, patří na smetiště dějin. To už se radši bavte o počasí!

 • Prsa ti teda moc nenarostly!

Nápověda pro poťouchlé kamarády: Zřejmě si myslíte něco o svém dokonalém ostrovtipu, ale tady jste opravdu vedle. Jakékoli poznámky k ne/měnícímu se tělu těhotné jsou naprosto nemístné, tedy myslím tím ty, které nejsou lichotivé. Pochvalné komentáře jsou samozřejmě vítány!

 • Můžu si sáhnout?

Pro všechny, kteří těhotnou opravdu důvěrně neznají: Toto je strašák všech těhotných bez rozdílu. A vy necháte na oplátku těhotnou sáhnout si na vaše faldy? Možná že budete mít obrovské štěstí a narazíte na ženu, které pohlazení bříška vadit nebude, ale spíše počítejte s opakem a otázku i sáhnutí si prostě rovnou odpusťte. Potřebujete-li nutně tělesný kontakt, vyhledejte osobu, která není gravidní. :)

A jak by vypadal váš manuál, pokud jste právě těhotná nebo jste maminka a vzpomínáte na dobu, kdy jste ještě byla dva v jednom?

Čtěte také:

   
09.09.2015 - Těhotenství a porod - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Klára Wimmerová [*]

  Brixik — #6Na tu se nedá zapomenout. Sml16 Zpětně mě mrzí, že jsme té latiny neměli víc - dodnes z toho čerpám.

  superkarma: 0 09.09.2015, 17:16:40
 2. avatar
  [27] Klára Wimmerová [*]

  Anime Otaku — #25 Gratuluji k čerstvě narozenému miminku. :) Téměř všechno, co popisujete, mě také potkalo a zatím ještě potkává... tak hlavně ať máte rychle a šťastně za sebou šestinedělí.

  superkarma: 0 09.09.2015, 17:13:14
 3. avatar
  [26] gerda [*]

  Anime Otaku — #25tak gratuluju!Sml72 Nosit dítě v těch šílených tropech, co tu byly, to je hrdinský čin jako hrom. Obdivuju každou rodičku a zvlášť ty, co končí těhotenství v létěSml67.

  superkarma: 0 09.09.2015, 17:07:23
 4. [25] Anime Otaku [*]

  Jo tak zážitky mám čerstvé, cvrčka mám na světě 14 dní a co mi nejvíc vadilo bylo, že se spousta lidí se mnou odmítala bavit o čemkoliv jiném než o mém těhotenství. Jako by se mi mozek přestěhoval do dělohy Sml16 (teď se definitivně utopil v mlíce a nevyspání).

  Jinak to sahání na břicho je hrozný zlozvyk spousty lidí. Prostě nemůžou pochopit, že i když se počítají mezi příbuzné, tak na mě opravdu sahat v tak intimním prostoru jako je břicho nemusí (například tchyně - to jsem málem způsobila rozkol v rodině když jsem jí důrazně řekla že mi na břicho sahat nemá - po asi pěti předchozích zdvořilých prosbách).

  Jo a ještě bylo hrozně fajn, že když jsem měla před termínem a cítila se jako verlyba tak takové neviné otázky jestli tam ty mimča nejsou dvě. To jsem měla chuť zabíjet. Jako bych nevěděla, že se přes ten pupek nedostanu nikam a vařit můžu jen na zadních hořácích sporáku aby mi nechytlo triko.

  Takže ano, někteří lidé by takovéhle manuály měli mít vyvěšeny na spoustu situací, protože jsou prostě nevychovaní a neomalení.

  1. na komentář reaguje gerda — #26
  2. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #27
  superkarma: 1 09.09.2015, 15:19:21
 5. avatar
  [24] amphora [*]

  Sml16 no jak se bavit s těhotnou ???? Těhotenství není nemoc , takže s hloupou těhotnou vůbec, není o čem a ani předtím nebylo a s chytrou a inteligentní úplně normálně, jako předtím, když ještě těhotná nebyla !! Proč dělat rozdíl ?? Já mám zrovna vedle sebe těhotnou kolegyni,normální, inteligentní a bavíme o všem, co nás zrovna zajímá- od politiky až po oslavu a grilování, o módě, dárcích na vánoce i o snímku z ultrazvuku...no prostě pořád stejně !! Není to stav chorobný, těhotenství nezbavuje ženy rozumu. Myslím.Sml80Sml80Sml80Sml59Sml59

  superkarma: 2 09.09.2015, 13:49:33
 6. avatar
  [23] Léthé [*]

  Elis19 — #20 Vy si ještě celá ...mi opakoval každý týden na kontrole můj gynekolog, který první mi termín porodu vypočítal na 29.prosince a druhý na 5 ledna a já rodila 12 únoraSml52.

  superkarma: 0 09.09.2015, 13:01:22
 7. avatar
  [22] Léthé [*]

  navia — #19myslíš jako;

  "Mami děti se mi smějí že mám velký nos"

  "Buď rád že neštěkáš, to byla tenkrát pařba...".Sml30Sml52Sml52

  superkarma: 2 09.09.2015, 12:58:03
 8. avatar
  [21] navia [*]

  Elis19 — #20Jo - mě se ptali - ty jsi ještě tady? Přišel manžel a tchán domů.. a oba se zeptali stejně a stejně blbě :)

  superkarma: 0 09.09.2015, 12:32:39
 9. [20] Elis19 [*]

  Myslím, že záleží na tom jak hodně si je člověk s nastávající maminkou blízkýSml22jinak mi ten manuál připadá úplně zbytečnýSml22

  ale z vlastní zkušenosti jsem bytostně nesnášela poznámky typu " ty jsi ještě celá????"

  1. na komentář reaguje navia — #21
  2. na komentář reaguje Léthé — #23
  superkarma: 0 09.09.2015, 12:14:39
 10. avatar
  [19] navia [*]

  Léthé — #4dnes už kolikrát ani ta matka jistá není... se všemi těmi dárkyněmi vajíček, náhradními matkami apod...Sml30

  1. na komentář reaguje Léthé — #22
  superkarma: 0 09.09.2015, 12:10:55
 11. [18] Rikina [*]

  gerda — #16 Lidé jsou prostě různé. Sml80 Moje snacha to neřekla ani vlastní matce, natož v práci, dokud nebyla v pátém měsíci a už to na ní začínalo být vidět. Asi k tomu měla nějaké důvody... no a já jsem, po zkušenostech s prvním dítkem, to druhé taky tajila, dokud to šlo Sml57 člověk si tím leccos ušetří.

  superkarma: 0 09.09.2015, 12:05:36
 12. avatar
  [17] gerda [*]

  gerda — #16BavilY....dneska dělám takové hrubky, jsem ostudaSml30

  superkarma: 0 09.09.2015, 11:52:34
 13. avatar
  [16] gerda [*]

  Rikina — #13v takové situaci jsem zaplaťpánbu nikdy nebyla, bavili jsme se zcela uvolněněSml30 Ba dokonce za mnou kamarádka přišla do práce, aby mi tu sladkou novinu sdělila jako první (teda druhé v pořadí, první byl otec dítěte)Sml52 A bavili jsme se jen a jen o tom těhotenství.

  1. na komentář reaguje gerda — #17
  2. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 0 09.09.2015, 11:51:28
 14. avatar
  [15] nelysek [*]

  kobližka — #14 s hloupou se nebavit, to je o nervy Sml57

  superkarma: 1 09.09.2015, 11:33:45
 15. avatar
  [14] kobližka [*]

  No vida,tak ona se už dělá věda i z toho,jak se bavit s těhotnou ženou...Sml6 tak to prosím o manuál,jak se bavit s tlustou ženou,hubenou,hloupou,chudou,bohatou,línou....je jich mraky.

  1. na komentář reaguje nelysek — #15
  superkarma: 2 09.09.2015, 11:27:26
 16. [13] Rikina [*]

  gerda — #12 Však se to nahoře píše - je vhodné počkat, jak se k tomu dotyčná žena sama staví, a jestli o svém stavu mluví a jak. Podle toho se zařídit.

  1. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 1 09.09.2015, 11:19:26
 17. avatar
  [12] gerda [*]

  Rikina — #10Jo jistě, bavit se dá naprosto o všem. Ale úzkostlivé vyhýbání se tématům, týkajících se těhotenství, mi připadá docela praštěné. Pak by si zas nastávající maminka mohla stěžovat, že je to každému jednoSml30

  1. na komentář reaguje Rikina — #13
  superkarma: 0 09.09.2015, 11:10:59
 18. [11] Rikina [*]

  Mně už to rozhodně nehrozí, že bych se do takové situace dostala, tak mi to může být jedno. Sml57 Nicméně poměrně nedávno čekala potomka moje snacha, a hovořívaly jsme spolu o veliké spoustě věcí, které se těhotenství vůbec netýkaly. Jsou ženy, které hormony nezblbnou. Sml80 Výše uvedené dotazy či napomenutí, co by dotyčná měla nebo neměla, jsou otravná nevychovanost, a sahat si, to už je vyloženě drzost a obtěžování. Sml80

  superkarma: 2 09.09.2015, 11:04:30
 19. [10] Rikina [*]

  gerda — #7 To jako těhotenství automaticky znamená, že se o ničem jiném nelze bavit? Zejména pak ne o mezinárodní situaci? Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  superkarma: 2 09.09.2015, 11:01:10
 20. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Nechápu, proč bych měla předstírat, že těhotná vůbec těhotná není. Jasně, že se o těhotenství zmíním a zeptat se jestli bude otec u porodu nebo jestli už mají jméno, případně říct, že bříško je malé či velké mi nepřipadá jako nic závadného. Vy děláte jako by těhotná byla smrtelně nemocná a tudíž se nikdo raději o její nemoci nezmiňuje, aby se jí nedotkl.

  superkarma: 4 09.09.2015, 10:54:18
 21. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  No jo, hodit pod skleněný poklop a obcházet obloukem Sml24

  superkarma: 3 09.09.2015, 10:49:44
 22. avatar
  [7] gerda [*]

  A o čem se chcete s těhotnou bavit? O mezinárodní situaci?Sml57Sml30 Já tyhle dotazy nebo poznámky nevidím nijak špatně, je docela fajn, když se zajímají.

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 0 09.09.2015, 10:45:11
 23. avatar
  [6] Brixik [*]

  Klára Wimmerová — #3 Kláruš, ta latina se ti nějak vryla pod kůži Sml59.

  1. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #28
  superkarma: 0 09.09.2015, 10:28:35
 24. avatar
  [5] Brixik [*]

  Je pravda, že to asi musí občas naštvat, když okolí říká těhotné, co má jíst a co smí dělat a co ne. Přece jenom ona sama ví, jak se cítí a co si může dovolit. Dotaz na jméno mi taky přijde v pohodě, ale argumenty uvedené chápu.

  superkarma: 0 09.09.2015, 10:28:06
 25. avatar
  [4] Léthé [*]

  Klára Wimmerová — #3 tak Sml22takSml22...pouze matka je jistáSml30

  1. na komentář reaguje navia — #19
  superkarma: 0 09.09.2015, 10:00:47
 26. avatar
  [3] Klára Wimmerová [*]

  Sml52 Ano, to nás učila už profesorka na gymnáziu v hodinách latiny: Mater semper certa, pater incertus est (jestli si to dobře pamatuji :))

  1. na komentář reaguje Léthé — #4
  2. na komentář reaguje Brixik — #6
  superkarma: 0 09.09.2015, 09:50:39
 27. avatar
  [2] Léthé [*]

  tak na jméno bych se určitě zeptala. To mi nepřijde ujeté. Jinak to ostatní mě nikdy ani nenapadlo komentovat. A sahat na bříško těhotné ženy mě osobně nikdy nenapadlo. Podobné "důvěrnosti" jsem nedělala ani v rodině. Nemám to ráda. Ale vím že spousta žen to má jinakSml80

  Chybí ještě jedna rada, na co se raději nezeptat....." a víš s jistotou kdo je otec? "Sml30Sml52

  superkarma: 0 09.09.2015, 09:42:11
 28. [1] Pavla_b [*]

  Proč není vhodná otázka týkající se jména?Sml80

  Celý ten "manuál" mi připadá podivný.

  superkarma: 0 09.09.2015, 08:42:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme