.

Mandzarik: Odejít je jediná cesta, jak předejít sebezkáze a naprosté ztrátě důstojnosti

Vztahy

Mandzarik: Odejít je jediná cesta, jak předejít sebezkáze a naprosté ztrátě důstojnosti

Do tohoto příspěvku se nepouštím ráda, neboť jím otevírám třináctou, ne-li čtrnáctou komnatu, dva roky zamčenou. Má-li však moje zkušenost komukoliv pomoci, pak má smysl ji zveřejnit. Nebude-li příspěvek dost „kompaktní,“ pak proto, že se děti ještě nechystají spát, ale zřejmě bude dlouhý,  není to téma na dva odstavce.

Předesílám, že u rodičů jsem nikdy nezažila ani zvýšený hlas, natož fyzické násilí, a nikdy mě nenapadlo, že by se mě osobně mohlo týkat.

Vdávala jsem se poměrně pozdě – kolem třiceti. S bývalým manželem jsme dva roky chodili, rok z toho společně před svatbou žili. Byl to moc pěkný chlap, kariéru před sebou, vztah ke sportu … a mně tloukly hodiny. Signály přišly poměrně záhy. Demagogie, která je mu vlastní, byla nějakou dobu verbální. Byla jsem značně svobodomyslná, plná energie a říkala si, že takové drobnosti dám, podvědomě i vědomě jsem přehlížela stále jasnější signály, že se jedná o osobnost až patologickou, v každém případě minimálně velmi labilní se sklony k závislostem a agresi. Nebavilo mě už být single, klubů jsem si užila dost, na třídních srazech hned v úvodu každoročně přicházel dotaz – tak co, už jsi vdaná? Zdá se to být vtipné, ne ale pro toho, kdo tomuto dotazu osobně čelí. Přála jsem si rodinu a zařadit se do statistických průměrů, věk už ostatně minimálně po prvním dítěti volal, přišlo na prahu 34 let.

Fyzický útok přišel před svatbou jednou – po kolaudaci bytu, odmítla jsem se teple obléct na balkon, chytil mě pod krkem a přitlačil ke kuchyňské lince. Tehdy jsem ho vyhodila. A pak vzala zpátky. V té době už pořádně lítal v gamblingu. Jak naivní si myslet, že rodina tohle změní. Dceři bylo pár dní, kdy mě poházel po bytě a přinutil jít do bankomatu pro peníze. Tehdy jsem se měla sbalit a už se nevrátit. Pořád jsem doufala. Měl odletět do mise, hodně si od ní sliboval, kariérní postup, finance, sebevědomí … po odletu jsem zjistila, že čekám druhé dítě, jistě, lze namítnout, že jsem se měla chránit sama, spolehla jsem na manžela, nechal si informaci, že si není zcela jistý, zda opravdu vše stihl včas, pro sebe. Dostat ji, ještě tu hodinu jsem v nemocnici pro prášky. Z mise se vrátil s dvojnásobnou zlomeninou, zlomeným sebevědomím, přidal jen na intenzitě s gamblingem, alkoholem a násilím.

V té době už jsem hodně pila. Mnohokrát zkoušela přestat a mnohokrát selhala. Do psychologické ambulance dodnes dochází žena, která byla vystavena psychickému násilí. Alkoholem své problémy začala řešit, nakonec se rozvedla, ale závislost jí zůstala na památku. Je z ní troska.

Doufala jsem dál, nechtěla jsem to vzdát, chtěla vydržet kvůli dětem s tím, že já už si svůj život vybrala a jim ten jejich nemám právo kazit. Vyhrožování sebevraždou, rozházený nábytek, křik – běžné. V momentě, kdy se starší dcera zeptala babičky, babi – táta mámu pořád bije? – jsem se rozhodla. Právě kvůli nim je nutné odejít. Byla jsem už naprosto nesoudná, prášky přepíjela, hledala únik … všechno špatně. Přijímám za svůj alkoholismus plnou zodpovědnost a nikoho z něj neviním. Jen vím, co jej prohlubovalo. Pít jsem přestala v momentě, kdy jsem podala návrh na rozvod. Jedním z pilířů byla také žena-in, konkrétně Eva Eb, Kareta, Kuty, Tanzanie, Risina, Olafka. Moc Vám, holky, děkuju, z celé duše.

Už po rozvodu mi manžel vlezl sklepním oknem do domu, vzal mobil, pevnou linku, zatáhl závěsy, natáhl takovou, že jsem okamžitě přestala vidět, tři hodiny mě držel v domě, nakonec poslal pro děti do školky s tím, že on není schopen. Na rozloučenou. Ano, bylo by správné jej nahlásit. Nikdy jsem to neudělala, je voják. S každým podnětem by byl postaven mimo službu až do prošetření, následně na hodinu odejit bez výsluhy. Dost času na to, aby se vrátil mě dorazit. Kuchař zachází s vařečkou a voják s pistolí, v tomto ho znám. Ale nevylučuji, že bych jej nenahlásila ani v případě, kdy by měl jinou profesi. Jen jsem pořídila dokumentaci, návštěvu lékaře … pro všechny případy do budoucna a o těchto krocích jej informovala. Dodnes nevím, zda v afektu neudělá nějakou nepředvídanost. Vlastně se ho bojím doteď, o tom naštěstí neví. Ale v manželství jsem se bála každý den – střízlivá nebo opilá, to nehraje roli. Každý odchod kamkoliv – na hokej, na kolo, na pivo … ve mně vyvolal předem oprávněnou hrůzu z návratu. Domácí násilí si přinesl z domu. Jeho otec ověnčen doktorátem z pedagogiky pravidelně prohazoval matku skleněnými dveřmi. Tchyně se nechala mlátit dvacet let a svého syna zbožňuje. Já „jen“ tři a doufám, že si dcery nestihly odnést model raného dětství. To nejlepší, co jsem v životě udělala, byla nastoupená cesta abstinence a rozvod. Takhle je život přehlednější. A každé ženě, která se s domácím násilím setkala, dnes doporučuji okamžitě odejít. Na nic nečekat. Nikdy se to nezmění, nikdy. Udělá to znovu. A zase. Já odešla ve chvíli, kdy bylo dětem 3 a 2 roky. Všechno má řešení. Jeho děti nesrovnaly, neuklidnily, respekt k sobě a nikomu jinému nezískal … přes to všechno mu přeju, ať svou cestu najde. Já využila konzultace psychiatra, psychologa, Bílého kruhu bezpečí, literatury, ženy-in … a hlavně se rozhodla. Věřte, odejít je jediná cesta, jak předejít sebezkáze a naprosté ztrátě důstojnosti.

A jak říká kamarád policista – k případům domácího násilí jsou voláni často – a opakovaně do stejných domácností. To rozhodnutí je jen na ženě. A odejít, dokud nejsou děti, je určitě snazší, než ve chvíli, kdy přijdou. Ale i s nimi to jde.
Hodně štěstí přeje Mandzarik

Text nebyl redakcí upraven.

I my vám přejeme hodně štěstí. Snad už máte před sebou jen to dobré.

Dnes si povídáme o násilí na ženách. Zajímají nás vaše zkušenosti a názory na domácí násilí a násilí na ženách. Zajímá nás, zda-li jste se s ním také setkala a jak se zachovala.

Své příspěvky posílejte na adresu

redakce@zena-in.cz

 

   
13.12.2010 - Láska a vztahy - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [90] AndyC@email.cz [*]

  Nejdůležitější je najít odvahu odejít

  superkarma: 0 14.12.2010, 22:20:28
 2. avatar
  [89] Eva_CZ [*]

  mandzarik — #88 Sml67 Za uzasnej napad to povazuje i Dr.Nespor. Sml22

  superkarma: 0 14.12.2010, 13:16:48
 3. avatar
  [88] mandzarik [*]

  Eva_Fl — #78 Ano. Musí se o tom psát. Osobní zkušenost někoho dalšího je ohromně přínosná. A ta s dobrými konci nekonečně motivující. Je to řetěz, se kterým jsi začala, i mně se už dnes ozvou holky s problémem jen proto, že se tím svým netajím. Ta soudržnost moc pomáhá ... a ještě to odkarmuju Sml16 Psala jsem Vám na audi víckrát, jak moc mi pomohlo. Nebýt ž-in, snad bych to dala. Ale s Vámi líp. To vím. Závislost je nekonečnej průšvih, každá. Ty AA v Šumperku založím, to vím. A odkaz na server ž-in už jsem nechala i psychologovi, požádal mě o něj ...

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #89
  superkarma: 1 14.12.2010, 05:35:50
 4. avatar
  [87] mandzarik [*]

  Eva_Fl — #77 Nechtělo se mi, Evi. Dokonce jsem ještě po odeslání uvažovala, že napíšu redakci, ať to nezveřejňuje. Ale ne. Je to osobní zkušenost, osobní průšvih, osobní příběh, konkrétní. Měl tu být.

  superkarma: 2 14.12.2010, 05:25:39
 5. avatar
  [86] mandzarik [*]

  risina — #76 Já taky, risi. Děkuju.

  superkarma: 0 14.12.2010, 05:24:04
 6. avatar
  [85] mandzarik [*]

  tortora — #75 Tortoro, ani nevím, jestli o to stojím. Nevím. Přijala jsem odpovědnost za sebe a děti a musím se snažit hledat tu nejlepší cestu sama ... pokud na ní někdo bude, asi dobře. Pokud ne, nedá se nic dělat.

  superkarma: 0 14.12.2010, 05:23:36
 7. avatar
  [84] mandzarik [*]

  orangutan — #74 ano. Svoboda. Nad tu není.

  superkarma: 0 14.12.2010, 05:21:37
 8. avatar
  [83] mandzarik [*]

  ifulinkaa — #73 Sml15 respekt chybí ... přirozenej respekt k jiné osobě. samozřejmě je nejsnazší být hnusnej právě na své nejbližší. podivné pravidlo.

  superkarma: 0 14.12.2010, 05:21:04
 9. avatar
  [82] mandzarik [*]

  kareta — #72 motylek1 — #71 nemůžu posoudit. každý fanatismus je nebezpečný. můžu posoudit chlast, a ten je prokázaná a prokazatelná zkáza.

  superkarma: 0 14.12.2010, 05:19:30
 10. avatar
  [81] mandzarik [*]

  bokul — #70 Děkuju, je zajímavý, že se ty dobré věci začínají skládat společně ... ale dost možná proto, že se největší průšvihy odřízly - nejsem filozof Sml16

  superkarma: 0 14.12.2010, 05:17:39
 11. avatar
  [80] mandzarik [*]

  Ginger20 — #69 To víš, že jsem nad tím mockrát přemýšlela. Výchova dokáže napáchat ohromné škody. Ale ve třiceti už není omluvou. Naopak bych řekla, že při dobré vůli se z generačních chyb lze právě poučit. Ale ta chyběla.

  superkarma: 0 14.12.2010, 05:15:54
 12. avatar
  [79] mandzarik [*]

  Věrulinka — #68 Když jsem četla příběh Šárky a Kuličky - té hlavně - říkala jsem si, že je úplně jedno kdo a jak tě týrá. Ten výsledek je vždycky likvidační. A že to dělají rodiče vědomě svým dětem, je pro mě snad ještě hůř pochopitelné, než když se jedná o atak mezi dospělými.

  Není to důvod kopírovat zavedený model, ale tu rozlišovací schopnost to asi snižuje. Rozhodně však neomlouvá.

  superkarma: 0 14.12.2010, 05:13:54
 13. avatar
  [78] Eva_CZ [*]

  ...... kdyz jsem zakladala uplne prvni alko-toxi auditko, napsala mi spousta zen, ze je to k nicemu, ze tohle nikomu nepomuze. Rekla jsem jim, ze kdyby to melo pomoct jedne jedine zenske, bude to uplne nejvic. Pomohlo dvema. Neuveritelne! Ani ja jsem to necekala. Nepiji uz 2 a treti ma krasne nakroceno. 3 uzasny zensky, 3 maminky, 3 z nas. Sml16

  1. na komentář reaguje mandzarik — #88
  superkarma: 1 14.12.2010, 00:50:04
 14. avatar
  [77] Eva_CZ [*]

  Znam ten pribeh, je silenej, ale verim v dobry konce a tenhle ho proste mit bude. Marki, navzdory tomu, ze ho znam, se mi uplne sevrel zaludek. Vybavily se mi moje zkusenosti, moje minulost a vsechno tohle okolo. Jsem moc rada, zes to napsala. Jsem moc rada, ze se pise o piti a zavislostech vubec. Dokud z toho my sami budeme delat tabu, vzdycky to bude tabu.

  Upozornuji, ze Marketa je velice vyjimecna, nadherna a vzdelana zena. A ze pred ni smekam.

  1. na komentář reaguje mandzarik — #87
  superkarma: 1 14.12.2010, 00:47:23
 15. avatar
  [76] risina [*]

  Jsi moc statečná - žes dokázala odejít, že si organizuješ nový život, žes tohle napsala. A veřím, že budeš opravdu šťastná!

  1. na komentář reaguje mandzarik — #86
  superkarma: 0 13.12.2010, 23:23:11
 16. avatar
  [75] tortora [*]

  Sml79Sml79teď už bude líp,na světě je spousta hodných chlapů,tak snad jeden u tebe zakotví a holky budou mít prima tátuSml72

  1. na komentář reaguje mandzarik — #85
  superkarma: 0 13.12.2010, 23:01:07
 17. [74] orangutan [*]

  odejít -nic jiného ,vždy se najde něco ,co bude lepší než tady totoSml31

  1. na komentář reaguje mandzarik — #84
  superkarma: 0 13.12.2010, 22:35:29
 18. avatar
  [73] ifulinkaa [*]

  mandzarik — #63 do háje ano,ale trošku silnějšíma slovama.až mi samotné je studno :-(  no jo,každý máme doma nco,taky to nemám ze zlata...

  1. na komentář reaguje mandzarik — #83
  superkarma: 0 13.12.2010, 21:21:03
 19. avatar
  [72] kareta [*]

  motylek1 — #71 ti nechlastajíSml80

  1. na komentář reaguje mandzarik — #82
  superkarma: 0 13.12.2010, 17:31:33
 20. [71] motylek1 [*]

  co všechno musí ženská vydržet a to žijeme ve státě kde alespoň nějaká pomoc funguje co ty chuděry z co mají doma islámské fanatiky ......

  1. na komentář reaguje kareta — #72
  2. na komentář reaguje mandzarik — #82
  superkarma: 0 13.12.2010, 17:00:59
 21. avatar
  [70] bokul [*]

  Z příběhu mne mrazí a musím Vám gratulovat k tomu jak jste silná žena, že jste odešla. Přeji Vám, aby se Vám do cesty pletlo už jen štěstí a milí a dobří lidé!

  1. na komentář reaguje mandzarik — #81
  superkarma: 0 13.12.2010, 16:49:26
 22. avatar
  [69] Ginger20 [*]

  Docela drsný! Bohužel si to odnesl z dětsví, myslel si, že je to normální! Smutné, že mu jeho rodina takhle zničila život a on pak tím ničil život zase své rodině!Sml15

  1. na komentář reaguje mandzarik — #80
  superkarma: 0 13.12.2010, 16:38:46
 23. avatar
  [68] Věrulinka [*]

  mandzarik — #42 Sml15 když to vezmu podle sebe, týrala mě moje vlastní matka, naopak jsem byla v životě jiná, já nevím, ale asi se s tím narodil Sml15, dostal to vínku, bohužel.

  Jako důvod to neberu, neznamená že musím být stejná Sml23

  1. na komentář reaguje mandzarik — #79
  superkarma: 0 13.12.2010, 15:13:13
 24. [67] LenkaJ11 [*]

  no holky, držím vám palce, ať už je v životě jen líp Sml79

  superkarma: 0 13.12.2010, 14:31:20
 25. avatar
  [66] mandzarik [*]

  Když čtu ty další příběhy ... je to kanál, žumpa, hnus Sml68 Fuj. K večeru si spravím chuť zítřejším tématem Dětské představy Ježíška.

  Fakt mi ty osudy stahujou krk. Jdu pryč. Do města. Koupit zelené punčocháče vílám na besídku. Pryč odsud. A pryč od násilníků. To především.

  superkarma: 0 13.12.2010, 14:20:47
 26. avatar
  [65] SNÍŽEK [*]

  páni,otřesný chlap.Sml68

  superkarma: 0 13.12.2010, 13:50:13
 27. avatar
  [64] delfi.na [*]

  to jsou osudy ... hlavně, že jsi dokázala odejít a dostat se z těch promiň "sraček".

  superkarma: 0 13.12.2010, 13:14:00
 28. avatar
  [63] mandzarik [*]

  ifulinkaa — #60 Snad to nebude tak hrozný, poslat do háje není žádný drama ... znám to i z opačné stránky, chlap v misi a ženská za jinýma ... nehájím je, chraň Bůh, jen je to prostě specifická skupina ...

  1. na komentář reaguje ifulinkaa — #73
  superkarma: 0 13.12.2010, 12:29:07
 29. avatar
  [62] mandzarik [*]

  Mendie — #61 No ... jak se to probudí ... já myslím, že právě ta první facka odblokuje jakési zábrany. Pak už není cesty zpět. Ale jak píšeš - uvěřila. Chápu ji. A jsem za ni děsně ráda, že odešla relativně včas.

  superkarma: 0 13.12.2010, 12:27:17
 30. [61] Mendie [*]

  Teda, to je fakt hrozný, zažila sis hodně.

  K tomu odchodu po první ráně - mám kamarádku, která je také rozvedená. Ten její první manžel byl od začátku zmetek, pořád jen já, já, ona mu posluhovala /taky pěkná blbost/. On se k ní nechoval moc hezky, ale nebil ji.A ona vždycky s odhodláním tvrdila, že kdyby na ní vztáhl ruku, tak hned odejde.

  Jenže jednou - přišel namol z hospody, ona mu vyčetla, že pozvracel úplně nový koberec a už to jelo - vzal ji za vlasy, vymáchal jí v tom obličej, zbil ji. A ona? Byla z toho úplně v šoku, ale neodešla. Odpustila mu. On totiž dokázal přijít na druhý den s kyticí a na kolenou se omlouvat - a ona uvěřila.

  Utekla od něj až když ji zmydlil tak, že musela na úrazovku s otřesem mozku, poškozenou kůží na hlavě, jak ji rval za vlasy a s rozbitým nosem. Hrůza. Tehdy teprve odešla.

  1. na komentář reaguje mandzarik — #62
  superkarma: 0 13.12.2010, 12:22:31

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme