Zdraví

Mandlové trojúhelníky

Plískanice, déšť, sychravé počasí a velké teplotní výkyvy – tak se nám každoročně připomíná nejpošmournější roční období. Obhájci podzimu možná dovedou popsat krásu žloutnoucího listí a svěžest podzimního větříku, ale ať chceme, nebo nechceme, toto období pro většinu z nás znamená masivní útok virových onemocnění. Jedním z nejnebezpečnějších a nejnepříjemnějších z nich je chřipka. Projevuje se malátností, únavou, horečkou (až 39oC), bolením hlavy, kloubů a svalů, kašlem, rýmou, pálením v krku, ucpaným nosem a zalehlýma ušima. Vyskytuje se obvykle v epidemiích a protože její šíření prakticky není možné zastavit, dokáže nadělat spoustu neplechy. Samozřejmě pokud se otužujete, máte dobrou fyzičku a dostatečný přísun vitaminu C, můžete se jí lépe bránit. Ale co dělat, když už vás má?
Chřipku, podobně jako jiná virová onemocnění, nemůžeme léčit, ale dokážeme zmírnit její průběh. Již při prvních chřipkových příznacích je dobré použít některý s volně prodejných léků na snížení bolesti, teploty a usnadnění dýchání, například MODAFEN. Tento lék je určen ke krátkodobé symptomatické léčbě počátečních stadií infekčních onemocnění horních cest dýchacích s projevy jako je rýma, zánět nosohltanu nebo hltanu a podává se dospělým (kontraindikace - choroby jater, žaludku, těhotenství, kojení…) a dětem od 12 let.
Při chřipce míváme dost často rýmu a odřený nos. Od těchto obtíží nám může ulevit mast BOROZAN, která je určena k ošetření podrážděné pokožky v okolí nosu při rýmě, zbavuje nepříjemných pocitů při smrkání a přispívá k rychlejšímu odstranění ucpání nosu. Vonné silice obsažené v masti navíc napomáhají lepšímu dýchání a desinfikují sliznici.
Pro předcházení chřipkových onemocnění, ale i pro odstranění nepříjemných akutních příznaků této nemoci, účinně pomáhá vitamin C. Jeho potřeba je zvýšena rovněž u těhotných žen, u dětí, při nadměrné zátěži, v rekonvalescenci, u obyvatel velkých měst, u kuřáků a při nedostatečné či jednostranné výživě zejména u starých lidí. Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, čímž přispívá k tvorbě kostí, zubů a jiných tkání, urychluje hojení ran, napomáhá udržet elasticitu kůže, je důležitý pro tvorbu hormonu nadledvin, pro vstřebávání železa z potravy, je potřebný k odolnosti proti infekcím, vysokému krevnímu tlaku a ateroskleroze a také je jedním z antioxidantů. Jeho nedostatek může způsobit vážné zdravotní potíže. Pokud vitamin C podáváme preventivně nebo alespoň od samého začátku chřipky, můžeme výrazně zmírnit a zkrátit její průběh. Ideálním zdrojem vitaminu C v „chřipkovém“ období jsou například rozpustné šumivé tablety Celaskon 600, které se podávají jednou denně v podobě osvěžujícího nápoje.
   
02.10.2000 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Ťapina — #2 ja take tuk tuk

  superkarma: 0 05.11.2012, 00:43:02
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: já taky ťuky ťuk

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:31:10
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Poslední dobou jsem proti chřipce odolná (ťuky ťuk)

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 06.12.2003, 16:19:55
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Uh, zase se blíží chřipkové období, tak článek bude aktuální. Jen když si přečtu ty příznaky, tak se mi přitíží ...

  superkarma: 0 12.11.2003, 13:49:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme