Novinky

Mamograf: je nutný ochranný límec?

S tímto dotazem se na nás obrátila čtenářka Alena a my jsme vyhledali odbornici MUDr. Janu Prausovou, aby jí odpověděla. Jak to tedy je s ochranným límcem při mamografickém vyšetření?

Krásný den, potřebuji pravdivou informaci. Je mi 61 roků, pravidelně chodím od roku 1994 na mamograf kdysi + ultrazvuk, nemocnou štítnou žlázu mám 12 roků a mám obavy z měkkého záření. Tomu, kdo nemá nemocnou štítnou žlázu, záření „třeba“ neškodí, ale já mám prostě strach.

V Novém Jičíně tvrdí, že límec nedávají, ale jak je přimět, aby takové opatření bylo.

Děkuji, Alena

Zavolala jsem onkoložce MUDr Janě Prausové, která s naším magazínem dlouhodobě spolupracuje, a dostala jsem následující odpověď:

„Límec není ve standardu a většina mamografických ordinací ho ani nemá ve své výbavě. Proto by ani vymáhání pacientkou nemělo smysl. Ale abych vaši čtenářku uklidnila, opravdu se nemá čeho obávat. Měkké záření prostupuje jenom do vyšetřovaného prsu a niijak pacientku neohrožuje.“

 

   
06.05.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] blesksoft [*]

  já se ptala na endokrinologii a doktorka říkala, že je to zbytečné , že mně to neohrožuje léčím se už 5 let

  superkarma: 0 06.05.2014, 19:31:32
 2. avatar
  [2] gerda [*]

  u nás v Olomouci na mamografu je v kabince vývěska s poučením o škodlivosti (spíš neškodnosti) záření, kdo má zájem, tomu límec kolem krku i zástěrku na reprodukční orgány bez řečí dají. Myslím, že to není žádná mimořádná služba a že by to mělo jít všude, kde je zájem.

  superkarma: 0 06.05.2014, 15:07:56
 3. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16také jsem vyžadovala límec, ale bylo mi řečeno - že by snímek nebyl kvalitní a že snímkování bez límec štítnou žlázu neohrožuje.

  Když jsem u zubaře na rentgenu, límec dostanu vždy automaticky.

  superkarma: 0 06.05.2014, 14:04:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme