Zdraví

Mamograf – co vás čeká?

Rakovina prsu opravdu není žádná legrace. Naštěstí existuje několik možností, jak se můžeme nechat zkontrolovat, abychom měly jistotu, že máme prsa v pořádku. Jednou z metod prevence je vyšetření na mamografu. Vyzkoušela jsem to a není se čeho obávat.

V České republice má každá žena ve věku od 45 let právo na jedno preventivní mamografické vyšetření za 24 měsíců bez úhrady. V případě, že jsou vyšetření prováděna v kratších intervalech, můžete být vyzvána k úhradě tohoto ošetření.

Pokud vás na preventivní vyšetření nepošle váš gynekolog nebo praktický lékař, můžete se na mamograf objednat sama. Na samotné vyšetření ale musíte mít od svého lékaře (nejlépe gynekologa) doporučení.  Jaké centrum si vybrat?  V České republice existuje síť akreditovaných mamografických screeningových center, která vyhověla náročným kritériím.  Seznam center najdete na webových stránkách Asociace mamodiagnostiků ČR (www.mamo.cz).

Jak probíhá mamografické vyšetření?

Nemusíte se bát, že vás čeká něco nepříjemného. Jako první vyplníte dotazník, odpovíte na otázky, které se týkají vašeho zdravotního stavu a na otázky vztahující se k rodinné anamnéze. Pro rakovinu prsu a pohlavních orgánů je důležitá informace, zda tímto onemocněním netrpěl někdo z rodiny.

mamograf

Po vyplnění dotazníku vás vyzve setra, abyste si v kabince odložily vrchní oblečení a sundaly šperky a hodinky. V ordinaci vás lékař seznámí s mamografem, což je speciální přístroj pro diagnostiku vašich prsů.

Aby bylo vyšetření provedeno dobře, je nutné rozložit tkáň prsu tak, aby byly vidět jednotlivé struktury. Proto se prs upevní mezi dvě speciální desky, které jej lehce stlačí. Nemusíte se bát, nejde o nic bolestivého. Stlačení trvá jen 2-3 vteřiny.  Ženy s citlivými prsy mohou cítit trochu nepohodlí, které se ale dá vydržet, stlačení je opravdu velmi krátké. Pokud máte prsy citlivější, je lepší si naplánovat preventivní v první polovině menstruačního cyklu, kdy jsou prsy méně citlivé. Mamograf pro mapování struktur v prsu využívá speciální měkké rentgenové záření. Moderní medicína a kvalitní mamografie vedla v poslední době ke značnému snížení dávek záření, takže preventivní vyšetření je možné provádět i každoročně bez jakékoliv obavy.

Pokud se chystáte na druhé a další preventivní mamografické vyšetření, je dobré navštívit stejné centrum, kde jste byla na předchozích vyšetřeních. Díky srovnání vašich předchozích snímků je možné změny odhalit ještě lépe. Pokud jdete na jiné pracoviště, vyžádejte si před vyšetřením svou předchozí dokumentaci a předejte ji ošetřujícímu lékaři v novém centru. Je to důležité, nezapomeňte na to.

Pokud je vyšetření v pořádku, centrum zašle vašemu lékaři zprávu s výsledky. Pokud se po prozkoumání výsledků vyšetření lékaři něco nezdá, narazí na nějaký patologický jev, zkontaktují vás a domluví se s vámi na dalším postupu.

Proč chodit pravidelně na mamograf?

Důvodem pravidelných vyšetření je potvrzení, že se tkáň prsu nemění a že se ve tkáni neobjevují podezřelá ložiska. Díky pravidelné kontrole lze odhalit i velmi jemné, nenápadné počáteční změny, které by se při pohmatu projevily podstatně později. Mamografie je dosud nejspolehlivější metoda k odhalování nádorů prsu i v počátečním stadiu. Spolehlivost mamografického vyšetření (pokud je prováděno v akreditovaných mamografických screeningových centrech) je přibližně 96 %.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Důležité odkazy:

   
10.04.2014 - Zdraví - autor: odborný článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] syrrit [*]

  Na mamograf nechodím, přijde mi, že je to celé uměle nafouknutá bublina. Je potřeba zrentgenovat, vyšetřit a nechat si zaplatit buď hotově nebo  pojišťovnou, co nejvíce peněz. Případné sporné případy předat k dalšímu zkoumání,  ořezávání, dalším supům čekajícím na body od zdravotních pojišťoven.

  Navíc baba doktorka akreditivaná v našem městě, je neprofesionální, chová se k pacientkám hrubě a přezíravě, nehovoří nevysvětluje, jen oznamuje, sestry jsou sekernice, oslovující pacientky ve stylu "ženský pojďte si tři tady do kabinky".  Když si propočtu, že od jedné pacienty dostane kolem tisíce korun, čekání v čekárně dlouhé a úmorné, ale pacientky vcházejí zhruba po 5-7 minutách. Vynásobím-li jednu pacientku tisícikorunou, nemůžu se ubránit pomyšlení, že provozování mamografu je dobrý job.

  superkarma: 1 11.04.2014, 09:19:26
 2. avatar
  [32] sarce [*]

  Tak já jsem byla asi před měsícem. Když jsem byla loni v říjnu na kontrole u gyneko.,tak v prosinci jsem měla 45 let, tak sám mi nabídl vyšetření a hned dal doporučení,ať se objednám po narozeninách. V Třinci máme 2 mamografy,ale pojišťovna už je neplatí,Sml80 tak musíme jezdit do Frýdku Místku nebo Karviné.

  Vše OK!

  superkarma: 0 11.04.2014, 08:45:37
 3. [31] hannika [*]

  Šla jsem na mamograf dobrovolně hned po 40. narozeninách. Mamo jsem platila, ultrazvuk už ne. A už jsem v kolečku a chodím pravidelně. I když mám pokaždé "ztažený zadek", tak jsem ráda, že mě sledují a nalezené útvary jsou nezhoubné. Na mamo posílají při sledování každý druhý rok. Po roce mě kontroluje pohmatem lékařka.

    Nepodceňujte vyšetření. Když se to zachytí včas, je to rozdíl mezi žitím a nežitím!!!

  superkarma: 0 11.04.2014, 07:33:32

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Karo Líná [*]

  I když tady mají největší slovo onkologové.

  superkarma: 0 10.04.2014, 23:19:40
 2. [29] Karo Líná [*]

  Alka1 — #27 Levné, to bude ta odpověď.

  paníliška — #28 Chtělo by to vyjádření nezaujatého a finančně nezainteresovaného odborníka. Ale takového těžko najít. Svého gynekologa se ptát radši nebudu (jak se zmíním o jiném gyndařovi, bude stát při něm), to spíš praktické doktorky, její názor mě zajímá víc.

  superkarma: 0 10.04.2014, 23:18:41
 3. avatar
  [28] paníliška [*]

  Karo Líná — #26 Možná se brzy dočkáme toho, že se budou posít už ve 20. Nebo 15. Sml54

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #29
  superkarma: 0 10.04.2014, 20:53:37
 4. avatar
  [27] Alka1 [*]

  Alternativou mamografu je termografický screening - medicinální termografie. Využívá vyšší teploty nádorové tkáně (intenzivněji září v infračervené části spektra) a odlišné zásobování nádorové tkáně krví (při chladném podnětu postižené cévy reagují pomaleji než zdravé).

  Žena jen několik minut stojí nedaleko skeneru. Žádná radiace, žádné bolestivé stlačování prsní tkáně.

  Jednoduché a levné a zřejmě proto nevyužívané? Sml68

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #29
  superkarma: 2 10.04.2014, 20:38:13
 5. [26] Karo Líná [*]

  janinkab — #23 Tak povinné to není, je to na tobě.

  paníliška — #24 Taky mi přijde, že je to teď horká novinka, posílat od 40. Všechny ženy 45+ co znám, se s tím nesetkaly, prostě je tam doktoři poslali v těch 45. I pro mě je tohle novinka, od sestřenky jsem to slyšela prvně.

  1. na komentář reaguje paníliška — #28
  superkarma: 0 10.04.2014, 20:30:38
 6. avatar
  [25] paníliška [*]

  janinkab — #23 Vymyslí mamograf. Jestli chceš sono, řekni si o něj.

  superkarma: 0 10.04.2014, 20:14:32
 7. avatar
  [24] paníliška [*]

  Karo Líná — #21 No jasně, že o ty peníze zas tolik nejde, není to nijak závratná suma. Víš ale, oni sami doktoři toto nevidí moc rádi (samozřejmě ti "normální"), i oni sami uznávají, že se ženským navěší bulíky na nos a ty se pak horlivě nechávají zbytečně ozařovat. Toto mi říkal známý lékař, který byl zrovna po nějakém školení ohledně mamografu.

  Od 40 let mě nikdo na mamograf neposílal, letos už ale na něj nárok mám, takže mi ho navrhla má gynekoložka. Ukecala jsem ji, že bych raději sono. Vyhověla mi, ale dodala, ať se připravím na to, že doktorům se to líbit nebude, protože mamograf je dražší. Moje doktorka se taky řadí k těm rozumným.

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #26
  superkarma: 1 10.04.2014, 20:13:12
 8. avatar
  [23] janinkab [*]

  Před měsícem mi bylo 40 a čeká mě vyšetření letos...doktorka už to minule říkala. Taky bych šla raději na sono než mamograf. Ale uvidíme, co vymyslí....

  1. na komentář reaguje paníliška — #25
  2. na komentář reaguje Karo Líná — #26
  superkarma: 0 10.04.2014, 19:58:32
 9. [22] Karo Líná [*]

  Proto mě napadlo, že se tady zeptám na názory a zkušenosti, když už tady to téma padlo.....

  superkarma: 0 10.04.2014, 19:09:14
 10. [21] Karo Líná [*]

  paníliška — #18 No právě, trochu nám to tak přišlo. Tím spíš, že víme, že pan gynekolog a primářka toho mamografu jsou dobří přátelé Sml30 Na druhou stranu, o těch 850, kolik tam za to chtějí, zas tak nejde. Spíš o to zbytečné ozařování.

  1. na komentář reaguje paníliška — #24
  superkarma: 0 10.04.2014, 19:04:31
 11. [20] Karo Líná [*]

  Klára Křížová — #17 Tak já vám nevím, tohle jsem našla na stránkách Masarykova onkologického institutu: "Ženám mezi 40 až 45 lety může být mamograf proveden nejvýš jednou do

  roka, a to jen tehdy, jsou-li rizikové. To znamená, když v rodině matka

  či sestra rakovinu prsu měly."

  A vzhledem k tomu, že do 40. roku je mamograf přímo zapovězen (i v případě problému se vyšetřuje ultrazvukem), přijde mi, že hnát se tam bezprostředně po 40. narozeninách není nic moc. Nevím, co se změní v 39 a ve 40 letech, ale asi toho tolik nebude Sml80 (Když ještě v 39 mamograf škodí a ve 40 by neměl.) Ale jasně, to si musí každý rozhodnout sám.

  superkarma: 1 10.04.2014, 19:02:47
 12. avatar
  [19] paníliška [*]

  Nějak mi blbne klávesnice, ale snad je to pochopitelné. Sml9

  superkarma: 0 10.04.2014, 18:57:25
 13. avatar
  [18] paníliška [*]

  Karo Líná — #16 Souhlasím s Tebou, ať se na to vykašle. Budu hnusná  vím, že píchnu do voího hnízda, ale i v tom případ jde jen o komerci. Bohužel.

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #21
  superkarma: 0 10.04.2014, 18:54:42
 14. [17] Klára Křížová [*]

  Karo Líná — #16 Chodím na mamograf od 40, kdy to doporučují lékaři jako prevenci, hradím si ty prohlídky (kolem 500,-), protože to pojistovny proplácejí až od 45. To centrum si může vybrat, kam chce.

  Každý den na momografech odhalí minimálně 1 nemocnou ženu, já bych to tedy nepodceňovala a šla bych tam.

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #20
  superkarma: 0 10.04.2014, 18:19:35
 15. [16] Karo Líná [*]

  Mojí sestřenici bylo minulý rok 40. Když byla na pravidelné preventivce u gynekologa, řekl jí, ááááá, vám už bylo 40, tak to půjdete na mamograf. Sestřenka pochopitelně namítla, že to je přece od 45. Vůbec se s ní nebavil, napsal jí poukaz a jenom utrousil, že prevence je důležitá.

  Podotýkám, že v naší široké rodině se nikdy rakovina tohohle typu nevyskytla a sestřenka nemá ani žádný nález jak od doktora, tak ze samovyšetření, prostě nic. Když si doma poukaz prohlídla, zjistila, že je napsaný přímo do konkrétního mamografického zařízení a že je na něm zaškrtnuto "přímá platba pacientkou, nehradí pojišťovna".

  Co si o tom myslíte? Já jí doporučila, ať se na to vykašle. Proč se nechat zbytečně ozařovat Sml80

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #17
  2. na komentář reaguje paníliška — #18
  superkarma: 0 10.04.2014, 17:35:45
 16. avatar
  [15] datura [*]

  Altamora — #8 taky jsem objednaná na určitou hodinu, ale stačí, aby dorazilo pár matek s dětmi a mají přednost, navíc u nás je to jediné místo široko daleko a věčně plno. Na objednání jsem čekala měsíc Sml80

  superkarma: 0 10.04.2014, 16:25:22
 17. [14] FAXÍK [*]

  Byla jsem na mamografu jednou a příště bych měla jít na sono.

  superkarma: 0 10.04.2014, 15:00:11
 18. avatar
  [13] denkas [*]

  Chodím pravidelně.Objednám se ,nečekám.Ale nikdo se tam se mnou nevybavuje,nic nevysvětluje.Jen mě z rengénujou,a pak jen řeknou v pořádku a tím to končí.Sml80

  superkarma: 0 10.04.2014, 14:45:15
 19. avatar
  [12] Allma [*]

  Vlastka — #4 dcera si nahmatala bulku, gynekoložka ji poslala na mamograf, který si musela zaplatitSml24 tam jí řekli, že je to "jen"něco a za 3 měsíce má dojít na kontrolu. Přes známou se dostala dál, ti se divili už jen tím, že platila mamograf a jaké 3měsíce čekání a ať to jde co nejdřív ven. Tak se přes ně dostla během 14 dnů do nemocnice a nebylo to nic vážného, ale nervy jsem měla. Mě čeká mamograf příští měsíc.

  superkarma: 0 10.04.2014, 13:17:35
 20. [11] anina4 [*]

  na mamografu jsem byla 2x,objednání vyřeším po internetu a nějak zvláště dlouho nečekám,i tam to trvá fakt do půl hodiny a hned mi řeknou výsledky a odcházím

  superkarma: 0 10.04.2014, 09:29:33
 21. avatar
  [10] paníliška [*]

  Letos bych měla na mamograf poprvé, ale ukecala jsem gynekoložku na sono. Teprve se budu objednávat, tak jsem zvědavá, jak se to pánům doktorům bude líbit. Sml57

  superkarma: 0 10.04.2014, 09:16:46
 22. avatar
  [9] Pentlička [*]

  datura — #1 Já se objednávám na určitou hodinu, vezmou mě přesně na čas, udělají snímek, pak jdu do jiné kabinky, kde se svléknu, ihned mě zavolají do vyšetřovny, doktorka mě prohlédne a vyhodnotí snímek. Bývám hotová do půl hodiny.

  superkarma: 0 10.04.2014, 09:06:42
 23. avatar
  [8] Altamora [*]

  datura — #1 To mají nějak špatně zorganizované. V naší fakultce mě vzali  přesně na dobu, kdy jsem byla objednaná, snímek hned vyhodnotili a kontrolní sono udělali taky hned. Při čemž se mnou mluvili a uklidňovali mě (to ani nemuseli, nebyla jsem rozhozená, tothoto typu karcinomu se nebojím), nepřipadala jsem si tam jako kus masa. Stejně to probíhalo i v naší městské.  Rozhodně to bylo příjemnější vyšetření než u zubařeSml16

  1. na komentář reaguje datura — #15
  superkarma: 0 10.04.2014, 09:04:08
 24. [7] V19 [*]

  datura — #1 ja chodím tiež pravidelne, u nás sa objednáva na hodinu, takže čakanie je  bez stresovSml16

  superkarma: 0 10.04.2014, 09:02:37
 25. avatar
  [6] Altamora [*]

  Vlastka — #4 Mám opačnou zkušenost. Na mamografu a následném sonu mi vždycky najdou něco, co já nenahmatám. Tvar bouličky to nemá.

  superkarma: 0 10.04.2014, 08:56:07
 26. avatar
  [5] Hanula [*]

  Sml16chodím do Vinohradské - tam se dá objednat přes net a vezmou vás přesně....

  superkarma: 0 10.04.2014, 08:50:01
 27. avatar
  [4] Vlastka [*]

  Chodím pravidelně a také si dělám samovyšetření.Udělala jsem si ho i týden po mamografu,tak ze zvyku.Jaké bylo moje zděšení,když jsem si nahmatala tvrdou bulku jak hrášek.Zkrátim to...bulku mě vyřízli,nebyla zhoubná,ale já si kladu otázku,jak to,že to mamagraf nezjistil.Lékařka mě řekla,že je pouze na odhalení rakoviny.Moc se mě tomu věřit nechce.Sml23

  1. na komentář reaguje Altamora — #6
  2. na komentář reaguje Allma — #12
  superkarma: 0 10.04.2014, 08:27:48
 28. [3] Ivushka12 [*]

  Maminku pravidelná návštěva mamografu zachránila a proto, když mi oznámila, že mě objednala, ať si dojdu pro doporučení ke svému lékaři, neváhala jsem. Je pravda, že napětí, které vládlo v čekárně bylo trýznivé, ale zvládla jsem to. Dopadlo to dobře a tak jsem se rozhodla: budu tuto prevenci podstupovat pravidelně!

  superkarma: 0 10.04.2014, 08:10:53
 29. avatar
  [2] wich [*]

  Jedine pri podezreni na problem, jinak by me tam nedostali....

  superkarma: 0 10.04.2014, 07:38:10
 30. avatar
  [1] datura [*]

  Chodím pravidelně, ale radost mi to nedělá, trávím tam zpravidla celé dopoledne, je tam plno a jde to pomalu. Jednou mi volali, že mám nález, ať přijdu znova a pak mi řekli, že se spletli, ty nervy bych nikomu nepřála Sml80Sml80

  1. na komentář reaguje V19 — #7
  2. na komentář reaguje Altamora — #8
  3. na komentář reaguje Pentlička — #9
  superkarma: 0 10.04.2014, 07:20:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme