Rodina

Maminky, darovaly byste pupečníkovou krev?

Asi víte, že úspěch transplantací závisí především na tom, zda se najde vhodný dárce, lépe řečeno zdroj krvetvorných buněk. Je velmi smutnou skutečností, že až 70 % pacientů umírá, protože se buď nenalezl vhodný dárce, nebo transplantované krvetvorné buňky nebyly dostatečně kompatibilní s organismem příjemce. Nikdo z nás jistě dopředu nedokáže odhadnout, zda nebude někdy v budoucnu pomocnou ruku v podobě krvetvorných buněk potřebovat. Proto je užitečné vědět, že jejich absolutně nejlepším zdrojem je vlastní pupečníková krev, neboť v těchto případech odpadá hledání vhodného dárce, a také nehrozí potransplantační reakce. Pokud není děťátko nemocné již při narození, jsou tyto buňky zdravé. Pupečníkovou krev můžete tedy darovat nebo si ji ponechat pro vlastní případnou potřebu (odběr pak ovšem stojí nemalý peníz).

 

Co je vlastně ta pupečníková krev?

Pupečníková krev je naprosto unikátní v tom, že obsahuje takzvané zárodečné buňky. V současné době se z těchto buněk využívají krvetvorné buňky, neboť právě ty jsou schopné po transplantaci obnovit tvorbu  nejen krvinek červených a bílých, ale i krevních destiček v kostní dřeni! Dnes se transplantace krvetvorných buněk používá při léčbě zhruba padesáti závažných onemocnění! Pupečníkovou krev však lze získat pouze z placenty a pupeční šňůry novorozence. Tuto tekutinu je samozřejmě možné pro případ potřeby zmrazit a uskladnit. 

 

Proč se liší buňky pupečníkové krve od buněk normálních krevních buněk a od buněk kostní dřeně?
Rozdíl je v podstatě jednoduchý, v pupečníkové krvi se nacházejí ony výše uvedené krvetvorné buňky, které v „normální“ krvi nenajdeme. Krvetvorné buňky jsou zárodečnými buňkami, které jsou schopné soustavně se množit a přeměňovat na červené i bílé krvinky, a také na krevní destičky. Není divu, že jsou tak čilé, je jim přece nula roků. Zatímco krvetvorné buňky dospělého jedince stárnou a jejich schopnost množení se neustále zmenšuje.

Kromě oněch výše uvedených úžasných schopností je pupečníková krev silně podezřelá z toho, že  obsahuje ještě i jiné další zárodečné buňky. Jedná se například o buňky schopné se diferencovat na buňky produkující inzulín, dále na kostní buňky, buňky srdce, ledvin i svalů atd. Existují dokonce vědecké práce, které naznačují, že zárodečné buňky, jenž se nalézají v pupečníkové krvi, jsou schopny modifikovat se na téměř jakýkoli typ buněk! Zde však vědce očekává ještě mnoho a mnoho práce, nicméně lze v této oblasti očekávat velké možnosti v léčbě dnes bohužel zatím nevyléčitelných onemocnění.
  

Která onemocnění se v současné době léčí pomocí zárodečných buněk z pupečníkové krve?
Dosud se v praxi zatím používají výhradně krvetvorné zárodečné buňky, a to především k transplantacím. Jedná se ponejvíce o léčbu zhoubných a často smrtelných nádorových onemocnění a o terapii vrozených poruch. V případě úspěšné transplantace je postižený úplně vyléčen! Bohužel, ve výjimečných případech u některých zhoubných onemocnění se nemoc opět vrátí. Obrovskou výhodou transplantace vlastních buněk je, že odpadá problém s inkompatibilitou, tak jak tomu bývá u transplantací pomocí dárce.

Transplantace krvetvorných buněk se v současné době provádí přibližně u padesáti různých onemocnění – např. u mnoha typů leukémie, některých závažných druhů anémie, Hodgkinovy choroby, Non-Hodgkinova lymfomu, rakoviny prsu, rakoviny vaječníků, nádorů mozku, karcinomu ledvin apod. Potenciální využití těchto buněk vidí věda v léčbě diabetu, Alzheimerovy choroby, svalové dystrofie, Parkinsonovy nemoci, ale i např. při úrazech míchy!


Je odběr pupečníkové krve nepříjemný či bolestivý?

Naprosto ne, protože placenta i pupečník jsou orgány dítěte, nikoli matky. V okamžiku odběru je novorozenec již  „odpojen“ od pupečníku a placenty. Ty jsou v této chvíli již jen mrtvými orgány, které dokončily svoje poslání. Odběr tedy nebolí ani miminko, ani maminku. Vše je možné dokonce uskutečnit za nestandardních situací, jakými mohou být – předčasný porod, porod po termínu, porod dvojčat a vícerčat, použití epidurální analgezie, porod do vody, užívání některých léků (antibiotika, antimykotika apod.)

Je třeba ještě připomenout, že odběr pupečníkové krve prakticky nezasahuje do průběhu porodu a je možné jej odmítnout i v poslední chvíli před porodem.

 

Jak odběr probíhá?

Odběr začíná po porodu dítěte, před porodem placenty. Po podvázání a přestřižení pupeční šňůry omyje porodní asistentka pupečník, podloží jej sterilní rouškou a opláchne sterilním roztokem. Placenta je v této chvíli zatím ještě v děloze, pupeční šňůra tedy „vykukuje“ ven z porodního kanálu. Poté napíchne asistentka či porodník žílu pupečníku a nechá krev volně odtékat do připraveného vaku. V případě, že zbyla ještě nějaká krev v placentě, existuje možnost, že zdravotník opakuje odběr ještě jednou. Po jeho ukončení počká porodník na poslední fázi porodu, kterou je porození placenty. Po její revizi lze ještě do třetice všeho dobrého zopakovat odběr, činí se tak po zavěšení placenty na speciální stojan.
Jediným pro rodičku v této souvislosti bolestivým okamžikem je odebrání krve kvůli provedení testů na infekční choroby.

 

Zdroj: Tiskové materiály firmy Cord Blood Center

           www.bpk.cz

Uvažovaly jste někdy o dárcovství pupečníkové krve?

Nechtěly jste někdy nechat svému potomku odebrat pupečníkovou krev pro jeho případnou vlastní potřebu?

   
23.05.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [87] Gedžitka [*]

  sajdka: však už sem to tu psala, že zatím to stejně neumí použít a ta krev, kterou některá z nás může dát se teď dá použít jen pro malý mimina, to samý nám říkali v kursu, když sme se na to ptali.

  superkarma: 0 23.05.2007, 17:08:17
 2. avatar
  [85] marcellina* [*]

  ellinor: pokud vhodneho darce najdes

  superkarma: 0 23.05.2007, 16:08:23
 3. avatar
  [84] ellinor [*]

  marcellina*: vždyť se to taky používá jako krajní řešení léčby, tedy při relapsech a to riziko tam samozřejmě je. Ale u leukémie je přece lepší krev dárce, protože právě její částečná odlišnost pomáhá bojovat proti nádorovým buňkám svou imunitní reakcí.

  superkarma: 0 23.05.2007, 16:06:25
 4. avatar
  [83] Dájka [*]

  Chtěla jsem pupečníkovou krev darovat v porodnici Fakultní nemocnice v Osravě Porubě. Na stránkách píší, že odběry provádějí a doktor mi řekl, že se to už nedělá a že to nemá význam. Pěkně mě naštval...

  superkarma: 0 23.05.2007, 16:03:25
 5. avatar
  [82] Gedžitka [*]

  Vivian: nám teda říkali, že se to dělá před porodem placenty, asi to probíhá stejně, jako to dělali mě na ty testy, přešmiknou šňůru a injekcí vezmou tu krev z té zbylé šňůry

  superkarma: 0 23.05.2007, 15:52:04
 6. avatar
  [81] marcellina* [*]

  ellinor: jenze z periferni krve lze odebrat kmenove bunky slozitou metodou odstredovani a to uz nesmis byt nemocna, aby vubec takto slo ty kmenove bunky odebrat... i k odberu vlastni kostni drene musis byt absolutne fit, takze vetsinou k tomuto ukonu ani nedochazi (navic kmenove bunky ziskane pri narozeni jsou mnohem mene diferencovane/mladsi nez ziskane po urcite dobe z vlastniho ziveho organismu <sml80), proti tomu je ziskani pupecnikove krve pri porodu "brnkacka"

  superkarma: 0 23.05.2007, 15:49:36
 7. avatar
  [80] Kuře [*]

  Já chtěla taky odevzdat, jenže mám dědičnou nemoc, takže to nešlo (aspoň mi to tak zdůvodnili).

  superkarma: 0 23.05.2007, 15:39:06
 8. avatar
  [79] Lubar [*]

  Já jsem na příjmu řekla, že chci pupečníkovou krev darovat ... papíry jsem odevzdala ... odběr krve proběhl ...
  leč, ač jsem se po tom sama pídila, nikdo mi nebyl schopen dál říct, co se s tou krví stalo ... rozhodně vím, že kontrolní odběry krve prostě nikomu neudělali ... takže celý odběr a moje snaha před třemi lety přišly vniveč

  superkarma: 0 23.05.2007, 14:52:38
 9. avatar
  [78] Vivian [*]

  Martina Machová: no jo, "být tvrdá", ale dohadujte se s někým po vyčerpávajícím porodu...

  superkarma: 0 23.05.2007, 14:28:22
 10. avatar
  [76] Vivian [*]

  To se asi před odběrem musí vyvolat porod placenty hormonální stimulací, ne? Nebo se může počkat, až se "narodí" normálně?

  superkarma: 0 23.05.2007, 14:09:32
 11. avatar
  [75] ellinor [*]

  marcellina*: Samozřejmě se liší PK různých mimin v kvalitě, ale problém je v tom, že se PK odebere jen jednou, zato krev dospělému se může odebrat vícekrát - třeba před razantní chemoterapií. Ale já nejsem lékař, takže jen používám dostupné informace.

  superkarma: 0 23.05.2007, 13:51:05
 12. avatar
  [74] Gabi [*]

  Darovat PK jsem chtěla - nikoliv pro svoji potřebu, vyplnila jsem několik formulářů, souhlasila s kontrolou po 6 měsících, ale nakonec jsme rodila jinde, kde se odběr neprováděl.

  superkarma: 0 23.05.2007, 13:41:30
 13. avatar
  [73] marcellina* [*]

  ellinor: krve neni malo... to je casta desinformace, vysledek odberu pupecnikove krve se hodnoti kilogramovym udajem, ktery se spocita z mnozstvi odebrane pupecnikove krve (v ml) a z poctu (koncentrace) jadernych bunek. Např. tento výpočet může vyjít cca 90kg a potom není problém využití třeba i u dospělého člověka

  superkarma: 0 23.05.2007, 13:13:45
 14. avatar
  [72] ellinor [*]

  Lindaa: Leukémii vlastní krví nevyléčíš, na to je právě lepší dárcovská. K rakovině: ta se kmenovými buňkami taky nevyléčí, ale dá se použít v jiném případě: když je u rakoviny potřeba dát hodně vysokou dávku chemoterapie, tak se zničí všechny krvetvorné buňky, včetně bílých krvinek. A jak známo, bez nich člověk umře na rýmu. Pak se infuzí vpraví ta uschovaná krev a tělo začne krev znovu vyrábět. Je to použitelné ale jen pro malé děti, protože té krve je málo.

  superkarma: 0 23.05.2007, 13:07:20
 15. [70] Lindaa [*]

  ellinor: Cukrovka asi ne, ale zrovna pri leukémii to zvysuje sanci na prezití a pokud patrís mezi tech pár procent stastlivcu tak i na vylécení. A na nekteré druhy rakoviny to PRY zabírá taky. Jak jsem uz psala NASTESTI jsem nebyla dosud nucena zjistovat si podrobnosti, moje znalosti jsou pouze teoretické, ale ráda se priucím kde se dá.

  superkarma: 0 23.05.2007, 12:05:18
 16. avatar
  [69] Gedžitka [*]

  pajda: teď se to prej spaluje, říkali v kursu , bys s tím musela souhasit a na dárcovství se mě nikdo neptal , asi už to dělaj jen někde, kde na to maj techniku - mrazáky.... jak říkám, tady musíš i to dárcovství prosazovat, aby si tu krev vzali, takže těžko si budou brát placentu jen tak. A já bych bývala klidně dala oboje - krev i placentu

  gerda: furt se ty tyčinky dělaj a prodávaj

  superkarma: 0 23.05.2007, 12:05:06
 17. avatar
  [68] OlgaMarie [*]

  Gedžitka: Vím,že se odebírala naprosto bezpečně a také vím,jak byly na sále naštvaní,když byl porod narychlo a rodičku nestihli vykoupat a ještě jim přišla špinavá. Tehdy se tomu neříkal odběr,ale chytání a podle toho,co asistentka nachytala měla odměny.A nedej bože,aby si při porodu instinktivně dávala do rozkroku ruce.To by jí je byly schopny i urazit.Pro odměnu!

  superkarma: 0 23.05.2007, 12:04:28
 18. avatar
  [67] gerda [*]

  pajda: dyť jo, já jsem měla oblíbenou tyčinku na rty. Jmenovala se případně=Placenta. Byla skvělá a hezky voněla. Prodávaly ji lékárny.

  superkarma: 0 23.05.2007, 11:30:27
 19. avatar
  [66] pajda [*]

  Gedžitka: podívej, mladýmu je už šestnáct, možná je to teď jinak, ale na ten pohled, když sestřička strčila moji placentu přede mnou do ledničky a vytáhla z téže ledničky flašku vína hned tak nezapomenu. A přímo při tom, když jsme se jí ptala, tak jednak byla vykulená, že mě odvezli do místnosti, kde jsem vůbec neměla ležet, ale hlavně mi řekla, že je to do kosmetiky.

  superkarma: 0 23.05.2007, 11:20:25
 20. avatar
  [65] marcellina* [*]

  ellinor: vsak jak jsem psala nize: kazdej ma jine priority

  superkarma: 0 23.05.2007, 11:13:58
 21. avatar
  [64] ellinor [*]

  marcellina*: Já neříkám, že zrovna ty, ale objevila jsem to jinde. Využití dárcovské krve je širší a navíc považuji (až na specifické zdravotní výjimky) uschovávání pro vlastní potřebu za sobecké. Je to asi blbej argument, uznávám, ale já si za ním stojím. Takže všem, které darovat do registru chtějí, jen tleskám.

  superkarma: 0 23.05.2007, 11:10:28
 22. avatar
  [63] marcellina* [*]

  ellinor: a propos ellinor: jinak ja jsem o zadnych zazracich v Cine a Rusku nikde nepsala .
  jinak proc by vysledky transplantaci napr. v USA i v nasich sousednich zemich nebyly prokazatelne a jednoznacne?

  superkarma: 0 23.05.2007, 11:06:06
 23. avatar
  [62] Gedžitka [*]

  OlgaMarie: neprovádělo se to, to by o tom ty maminy vědeěly, dělá se to tak, že odebírají krev z pupeční šňůry po narození dítěte, ale před vytlačením placenty, mě tu krev brali kvůli testům.... nevím úplně přesně jakým, chtěla jsem darovat na uschvání pro "nás" nemáme peníze, ale když došlo k té konkrétní situaci, nějak sem nad tím nepřemejšlala, byla sem ráda, že budou děti i já v pořádku a navíc tu krev brali kvůli těm testům, takže by to asi ani nešlo.

  pajda: je to nebolestivé, bez rizika, ale někdy to prostě nejde a nikdo se tě dopředu neptá, musíš křičet hned u příjmu sama, že chceš darovat. Ale hlavně, co kde říkali, tak oni stejně zatím neví, co s tím, kdo si to zaplatí, tak jen proto, že by v budoucnu někdo právě vymyslel, jak tu krev použít, aby mu pomohla, teď se to dělá tak, že se používá jen pro malý mrňata, alespoň tak nám to říkali. A placenty a ostatní věci spalujou, neschovávají , na to se ptal nějakej chlap v předporodním kursu - prej jestli tím nekrmí nějaký psy nebo tak něco .

  superkarma: 0 23.05.2007, 11:05:22
 24. avatar
  [61] ellinor [*]

  marcellina*: Ale ony prostě prokazatelné nejsou! Jistě, ve výzkumu se na tom pracuje, jako na řadě dalších věcí, které nám zatím připadají nemožné, ale prostě relevantí výsledky nejsou k mání!!!!!

  superkarma: 0 23.05.2007, 11:02:56

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] marcellina* [*]

  ellinor: že je odborník na alogenní transplantace neznamená, že má ve všem pravdu, podle mne by mel byt schopen prijmout i jine prokazatelne protiargumenty a to on schopen neni

  superkarma: 0 23.05.2007, 11:01:05
 2. avatar
  [59] ellinor [*]

  marcellina*: Sedláček má svaté právo být zastáncem, protože je to odborník! Stejně jako jeho x dalších kolegů z oboru. I to je ti podezřelé?

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:58:49
 3. avatar
  [58] ellinor [*]

  marcellina*: Vycházím ze statistik českých odborníků, kteří se touto léčbou zabývají. Pokud se ale někdo opírá o nějaké zázračné případy uzdravení ochrnutých děvčátek v Číně, tak pamatuj na to, že stejně jako dříve v Rusku, tak dnes je v Číně možné úplně všechno. Nemyslíš si, že kdyby skutečně něco takového Čína dokázala, našla by skulinku ve své cenzuře a pozvala na ten zázrak mrknout novináíře z celého kapitalisticky prohnilého světa?!
  A za druhé: to, že existují nějaké granty, ještě vůbec neznamená, že se výzkum potvrdil.

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:56:41
 4. avatar
  [57] marcellina* [*]

  ellinor: Sedlacek ... je zastance alogennich transplantaci ale ma recht v tom, ze pokud je to leukemie vrozena, vlastni kmenove bunky se nepouzivaji, mohou totiz jiz ve svych znacich mit geneticky zaklad nemoci

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:54:38
 5. avatar
  [56] marcellina* [*]

  ellinor: proč se rovná nule? za jakých statistik vycházíš? Už nyní existují granty poskytované evropskou unii na léčbu "diabetické nohy" kmenovými buňkami

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:52:30
 6. avatar
  [55] ellinor [*]

  Evikus: Navíc vlastní krev má (právě proto, že má až příliš mnoho shodných znaků) mnohem menší záběr využití, než krev od dárce, která se právě k léčbě krevních nádorů používá. "Od léčby leukemie vlastní pupečníkovou krví se však pomalu upouští. V současné době autologní (vlastní krev) transplantace u leukemie neprovádíme," říká Petr Sedláček, vedoucí lékař transplantační jednotky kliniky dětské hematologie a onkologie(mfd).

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:50:33
 7. avatar
  [54] Modré z nebe [*]

  Evikus: Přesně tak!

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:46:38
 8. avatar
  [53] ellinor [*]

  Evikus: Já jsem absolutně pro darování do oficiální banky pupečníkové krve a sama jsem i v registru dárců kostní dřeně. Jen varuju všechny přítomné před soukromým Archivem buněk, který úspěšně plní média články o výhodách uchování PK pro vlastní rodinu. Neříkají celou pravdu a někdy mlží. Navíc oni krev jen odeberou a skladují někde v Belgii, jelikož v Čechách na to nemají povolení. Tak si to milé dámy přeberte.

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:45:54
 9. avatar
  [52] Sapita [*]

  Darovala bych, bohužel, tady v Rakousku, kde tentokrát budu rodit, zatím všude nabízejí jen odběr pro svou potřebu, a vychází to neskonale dráž,než v ČR...A to ani neuvažuji, jak by to probíhalo po přestěhování zpět do ČR...Jestli by to vůbec šlo nějak převést do databanky v ČR...smůla

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:44:11
 10. avatar
  [51] Evikus [*]

  Modré z nebe: to jo, to je určitě lepší než aby se vyhodila

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:42:18
 11. avatar
  [50] Evikus [*]

  ellinor: proč si myslíš, že zrovna tebe se nebude týkat leukemie? Jak můžeš vědět, že zrovna tvoje děti jí nebudou mít?

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:41:47
 12. avatar
  [49] Modré z nebe [*]

  Evikus: Darovala jsem jí nemocnici, jak s ní naložili/naloží, to jsem nechala na nich, ale vážně to ani nebolí. A měla jsem dobrý pocit, že tím někomu pomůžu.

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:41:37
 13. avatar
  [48] ellinor [*]

  Pardon, to měl být vzkaz pro Lindaa...

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:38:58
 14. avatar
  [47] ellinor [*]

  marcellina*: a jaké priority to jsou? Ta pravděpodobnost, že to použiješ pro svou rodinu, se téměř rovná nule. A snad nevěříš tomu, že se tím dá léčit cukrovka a ochrnutí, což směle nakukává Archiv buněk. Holky, zjišťujte si to pořádně!!!!!

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:37:55
 15. avatar
  [46] marcellina* [*]

  Evikus: kdybych deti mela, tak bych do toho sla

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:36:32
 16. avatar
  [45] Evikus [*]

  Modré z nebe: darovala si ji "všem" nebo jí máš schovanou pro sebe?

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:30:35
 17. avatar
  [44] Evikus [*]

  marcellina*: jo aha, já že o tom toho tolik víš

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:30:10
 18. avatar
  [43] Modré z nebe [*]

  Pupečníkovou krev jsem při porodu samozřejmě darovala. Budoucí rodičky, není se vůbec čeho bát ...

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:29:21
 19. avatar
  [42] marcellina* [*]

  Evikus: nemám deti

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:28:18
 20. avatar
  [41] Evikus [*]

  marcellina*: a ty sis jí nechala vzít a máš jí schovanou pro sebe?

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:25:50
 21. avatar
  [40] gerda [*]

  hledala jsem nějaký článek k tématice porody, protože nedávno se tu šíleně diskutovalo, jestli dulu, přirozený porod, a jak jsou u nás porodnice děsné - teď jsem narazila na líčení porodu i zdravotníků v Anglii, stojí to za přečtení, fakt ...http://ona.idnes.cz/priserny-porod-ve-velke-britanii-d4s-/ona_pribehy.asp?c=A070522_115118_ona_pribehy_jup

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:23:57
 22. avatar
  [39] dzijana [*]

  Chtěla jsem dát pupečníkovou krev,ale při císaři na to prý nebyl čas.

  superkarma: 0 23.05.2007, 10:23:46
 23. avatar
  [38] pajda [*]

  marcellina*: díky moc. Já se o to před těmi 16 lety nijak nezajímala a dneska to už potřebovat nebudu, tak o tom opravdu nic moc nevím - snad jen to, že tahle možnost existuje.

  superkarma: 0 23.05.2007, 09:56:05
 24. [37] Lindaa [*]

  marcellina*: díky za vysvetlení. Zatím jsem tyto znalosti nepotrebovala a doufám, ze u toho i zustane.

  superkarma: 0 23.05.2007, 09:45:27
 25. avatar
  [36] kareta [*]

  ano, ale u nás to nedělali
  viz. výše

  superkarma: 0 23.05.2007, 09:44:54
 26. avatar
  [35] marcellina* [*]

  Lindaa: vsak ja s odberem pro vlastni potrebu souhlasim, kazdy mame jine priority

  superkarma: 0 23.05.2007, 09:42:40
 27. avatar
  [34] marcellina* [*]

  Lindaa: pajda: je to cele bez bolesti a rizika, odebira se to tesne po porodu, kdyz se mimino odstrihne od pupecni snury, takze ta tkan jiz neni spojena ani s matkou, ani s miminem, takze to neboli a bohuzel krve neni tolik, aby se uspokojila jak matka, ktera si chce krev nechat uschovat, tak darcovsky registr , krve se v prumeru odebira cca 60 ml
  jinak pupecnikova krve neni pouze klasicka krev, je to vlastne krev plna kmenovych bunek a pri transplantaci se delaji testy na HLA kompatibilitu, coz jsou tkanove znaky, kterych je 6 a pro uspesnou transplantaci musi byt ve shodne alespon 4

  superkarma: 0 23.05.2007, 09:41:18
 28. [33] Lindaa [*]

  marcellina*: A proc ne? Normálne más pojistení na byt, na auto, zivotní pojistku a co já vím co vsechno se dá pojistit, tak proc ne zdraví vlastní rodiny? V tomto prípade bych byla sobecká s cistýnm svedomím. Já jsem pro vsema 10. Bohuzel uz jsem za vodou - dalsí díte skutecne neplánuji, ale doufám, ze nez dospejí moje deti tak tato "pojistka zivota" bude automatická a veda dojde zase o neco dál.

  superkarma: 0 23.05.2007, 09:41:06
 29. avatar
  [32] pajda [*]

  pohodarka: noooo...každý zubař se ti bude dušovat, že vrtání zubů je nebolestivé - dokud ty vrtané zuby nejsou jeho Nejsem si úplně jistá, že to celé je bez rizika a bez bolesti. Tohle je propagační článek a podle toho je napsaný. Já si to představit nedovedu...navíc placenty se, pokud vím, schovávají pro kosmetický průmysl, tak proč by neudělali v nemocnici stejně tak bezbolestný a bezrizikový odběr krve? Ale ptám se jako teoretik - nic o tom nevím.

  superkarma: 0 23.05.2007, 09:36:27
 30. [31] Lindaa [*]

  pajda: Na tom neco je. Ale proc to neudelat jak tady nekdo uz psal - cást krve pro díte/rodinu a zbytek pro kohokoliv (nevím jaké mnozství krve se dá odebrat a kolik je potreba na lécbu, takze to je pouze teoretický názor).
  pohodarka: Já myslela pouzití a ne odber-samozrejme je rozdíl mezi odberem obyc. krve od dárce a odberem pupecníkové krve. Moje poita je, ze ta obycejná-pouzitá krev se shání tezko, nekdy v prípade nutnosti berou krev i od dárcu s alergií a jinými "bezpecnými" nemocemi a pritom na druhé strane novou krev plnou nových bunek vyhazujeme. Samozrejme rodicka má mít právo odmítnout, ale jinak bych odber udelala automatickou soucastí porodu.

  superkarma: 0 23.05.2007, 09:36:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme