Vztahy

Maminku vyhodili z práce!

Mojí mamince je padesát sedm let, celý život pracovala jako úřednice. Před patnácti roky nastoupila v jedné tuzemské velké bance. Protože je a vždycky byla spolehlivá a pracovitá, nikdy si na ni nikdo nestěžoval.

Naučila se i s počítačem, i když se toho bála, nakonec to všechno zvládla. Když jsem ji pozorovala, jak se opatrně dotýká kláves a má strach, aby tomu stroji něco neudělala, asi poprvé jsem si uvědomila, jak vlastně zestárla a jak je zranitelná...

Před pár měsíci začala chodit z práce nějak posmutnělá, ale přede mnou a mou mladší sestrou si nikdy nestěžovala. Ptala jsem se táty, jestli neví, co se děje. Říkal, že mamka má nového vedoucího oddělení. Je to prý nějaký osmadvacetiletý hoch, který předtím pracoval někde v PR angentuře a má pocit, že všechno, co tam dělali doteď, je špatně. A že prý to všem dává nepokrytě najevo a má podporu vedení.

Máma z toho pochopitelně nebyla moc nadšená, patří k těm lidem, co se snaží mít doma i v práci příjemné prostředí, takže nosila do kanceláře ochutnat svoje domácí buchty, když někdo potřeboval pomoci, nikdy ho neodmítla.

Nový šéf ji ovšem považoval za starou strukturu a dával jí to pěkně vyžrat. Když jednou vešel do kanceláře ve chvíli, kdy máma nabízela nějaký štrúdl a ona mu ze slušnosti nabídla, ani nepoděkoval a nevybíravě ji odbyl s tím, že na jídlo mají vyhrazenou polední přestávku...

Máma začala chodit do práce o dvě hodiny dřív, v naději, že si třeba všimne, kolik udělá práce. Ale mělo to spíš opačný efekt, zaslechla ho, jak říká, že někteří na svou práci evidentně nestačí, když tu tráví tolik času.

Když se začalo s propouštěním, byla samozřejmě první na řadě. Všichni jí radili, aby nastoupila aspoň na nemocenskou a až do důchodu byla doma jako marod. Kvůli penězům. Odmítla to. Ty přesčasy, kterých odpracovala neuvěřitelných 200 hodin, jí ani neproplatili.

Tenhle měsíc jí přestanou vyplácet i podporu, ačkoli se snažila najít si práci, nemá skoro šanci.

Vidím ji, jak se nám vždycky věnovala, jak se snažila být poctivá, nic nezanedbat, nestěžovat si a dělat. Kolik odvedla za celý život práce doma i v zaměstnání. A teď musí sedět doma, snažit se vyjít z tátova nevelkého platu a trpělivě čekat...  

 

   
29.08.2005 - Láska a vztahy - autor: Eva Rajlichová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [57] 1567 [*]

  Jak mají důchdci vyžít s důchodem, který je cca 6 000 Kč, zaplatit byt a jídlo...

  superkarma: 0 31.08.2005, 17:48:17
 2. avatar
  [56] Suzanne [*]

  Nyotaimori: Janulicek: Myslím, že až vám bude těch 60, bude vás prudit, když vás někdo pošle do starýho železa. V 60 spousta lidí prostě nejsou důchodci ani vzhledem, ani zdravím, ani duchem.

  superkarma: 0 31.08.2005, 01:13:08
 3. avatar
  [55] whitekitten [*]

  mně taky vyhodili před rokem z práce, po 30 letech. Do důchodu mám daleko, je mi teprve 48 a práci jsem hledala marně rok. Pracovala jsem na městském úřadě v kanceláři a svou práci jsem měla moc ráda. Jsem v invalidním důchodu a nikdo o mně neměl zájem. Ale nedala jsem se a práci si nakonec našla. Není to v kanceláři, budu 3 měsíce uklízet a pak budu na vrátnici. Protože pracovat chci, neštítím se žádné práce. Samozřejmě mám různá omezení, což mi v mnoha zaměstnáních brání. Nebudu sedět v kanclíku na teplém místečku, ale budu pracovat a budu mezi lidmi. Kdybych z invalidního důchodu vyžila, do práce bych už nešla a užívala si života. Jenže nevyžiju a také chci pracovat, vždyť jsem v produktivním věku. Ale pokud je člověk ve starobním důchodu a s důchodem vyjde, proč by měl pracovat? na mnoha místech sedí důchodci a užívají si dvou platů. Mladí a lidé ve středním věku pak marně hledají práci. Možná by si měla Tvoje máma najít nějakého koníčka a nehonit se v důchodovém věku do práce.

  superkarma: 0 30.08.2005, 13:51:19
 4. avatar
  [52] medved [*]

  pajda: povidani nad strudlem v pracovni dobe nenadchne zadneho zamestnavatele at je zamestnankyni 25 nebo 55 rozhodne bych tedy minimalne takovehle akce na pracovisti nebrala jako plus pro zamestnance

  superkarma: 0 29.08.2005, 21:06:15
 5. avatar
  [50] Suzanne [*]

  david.lister: u nás v rodině nikdo neumřel pod 80. Ženský se dožívají 89 -90, chlapi 78-85 (myslím naši rodinu). Vzhledem k tomu, že věk se prodlužuje, zdravotní péče léčí i to, na co se dřív odcházelo, dbám o sebe a smích prodlužuje život, plánuju si, že ve 105 uklouznu na Eifelovce Já to v 55 zabalit nemůžu, je to pro mě brzo.

  superkarma: 0 29.08.2005, 18:30:32
 6. avatar
  [49] pajda [*]

  Je mi maminky líto, ale na druhou stranu mi není jasné, jestli si za to trošku nemůže i sama...jak to bylo, proboha, s tou prací? Ona chodila o dvě hodiny dřív a dělala práci za někoho? Nebo si práci vymýšlela, aby jí měla dost? Nebo jak to dělala? Pracovala jsem na účtárně jako konzultantka a neumím si představit, jak bych dělala o dvě hodiny denně déle...tedy pokud bych opravdu dělala. A zbytek? Povídání u štrúdlu by mi netoleroval žádný zaměstnavatel...vím, že sehnat práci je těžké a moc bych jí přála, aby se jí to povedlo, ale nevím. Je také otázka, proč "byla odejita"...

  superkarma: 0 29.08.2005, 18:20:06
 7. [48] EvaH [*]

  Mně se stalo něco podobného a tak pocity tvé maminky úplně chápu.Je třeba,aby si to nebrala osobně, dnes je prostě taková doba.Chce to se s tím fakt poprat a práci hledat a hledat. Já ji našla po 8 měsících, kdybych to vše popisovala, dalo by to na povídku, fakt.Ani pak to nebylo lehké, nemohla jsem si zvyknout.

  superkarma: 0 29.08.2005, 17:52:04
 8. avatar
  [47] Amálie [*]

  šája: taky bych řekla, že to je tou jejich podmračeností..

  Moje babička teď oslaví 69 a od odchodu do důchodu se jí nestalo, že by nenašla práci - je celá žhavá poznávat počítače, mobily, lidi, je pružná a přizpůsobivá a to zaměstnavatelé berou. Vlastně na současné místo jsem jí před dvěma roky doporučila já sama, protože jsem v té firmě pracovala a babča si tam jako vedoucí skladu vede skvěle A nejvíc ne nasmějem, když začne házet termínama kolem počítačů, ona tomu fakt docela rozumí a umí si hlavně vždycky poradit, ovšem její někdy svérázné skutky by stačily na povídku

  superkarma: 0 29.08.2005, 17:27:01
 9. avatar
  [46] šája [*]

  a....: no to víš ty, vím to já a třeba i další...třicátníci(?) ale současní padesátnící svůj profesní a plodný život strávili trochu jinak, než je dnešní trend. O to hůř ztrátu místa nesou.
  gerda: bude na tom určitě líp, alespoň finančně, protože důchod se skutečně počítá podle příjmu za posledních x let (rozhodně ne celých plodných 30), nikoli podle podpory. A i ta podpora je nějaké procento z posledního příjmu, alespoň nějakou dobu. Chvíli sice bude mít jen tu podporu,a le pak naskočí důchod spočítaný podle osledních odpracovaných let. Kdyby šla pracovně z nějakých dejme tomu 15 tisíc na 8, pak by se jí důchod počítal spíše z těch osmi (jsou tamnějaké poměry a přepočty) a už by jí takhle nízký zůstal
  Amálie: ano a to je právě ten důvod, proč tihle lidé obtížně shání místo....

  superkarma: 0 29.08.2005, 16:58:56
 10. avatar
  [45] Amálie [*]

  ...že jsem SI to rozmyslela...
  ....paušalizuju....

  superkarma: 0 29.08.2005, 16:34:12

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [44] Amálie [*]

  Nedá mi to nenapsat... Dělala jsem teď ve firmě výběrové řízení a přihlásila se i pani, co jí po 29 letech propustili pro nadbytečnost v předchozím zaměstnání. Docela bych jí i přijala, protože byla evidentně pečlivá a pracovat chtěla, ale z ní vyzařovala taková ukřivděnost a negace, že jsem ti to rozmyslela a dala přednost podstatně mladší holce, plné elánu a nadšení. Té paní mi bylo moc líto, ale nejsem zaopatřovací ústav a už vůbec nerisknu přijmout někoho takhle podmračeného, aby mi v kolektivu dělal "blbou náladu". (poznámka: neni to reakce na paní zmíněnou v článku, jen moje čerstvá zkušenost! to abyste mě tu nekamenovaly, že pašalizuju )

  superkarma: 0 29.08.2005, 16:28:14
 2. avatar
  [43] Bába Bára [*]

  a....: Kromě oficiálních statistik, které berou v potaz celou populaci, si dělají statistiky taky pojišťovny (kvůli důchodovému připojištění), které vypočítávají tzv. pravděpodobnost dožití - tedy kolik let po dosažení důchodového věku ještě budeš (v průměru) žít. Tuhle statistiku žádné děti ovlinit nemohou a přesto i tady průměrný věk za posledních 15 let dost vzrostl.

  superkarma: 0 29.08.2005, 15:00:55
 3. avatar
  [40] gerda [*]

  šája: no jo, ale když bude doma na podpoře, tak na tom bude líp, než kdyby dělala prodavačku? Já tohle fakt nevím, ale když by třeba manžel své ženě přispíval na spoření k důchodu, pak by si mohla dovolit i hůř placené místo. Podle mě je lepší být mezi lidmi, je tak větší šance dovědět se o lepším umístění z toho provizorního zaměstnání, než kdyby byla doma. Jak člověk ztratí sebedůvěru, těžko se to vrací zpět.

  superkarma: 0 29.08.2005, 14:01:24
 4. [39] a.... [*]

  šája: no to je právě ten problém- podle mýho názoru je mnohem zdravější měnit práci, nebo i profesi po 5-10 letech a ne se zafixovat na jedno místo.Pro svůj osobní rozvoj dostaneš co pro sebe potřebuješ tak za 2-3 roky a pak by se měl člověk porozhlížet co dál.Je ale fakt, že od padesátky člověk asi touží už po nějaký tý stabilitě.

  superkarma: 0 29.08.2005, 13:56:56
 5. avatar
  [38] šája [*]

  gerda: a ještě k té "raději podřadné" práci - do důchodu se započítává hlavně těch posledních pár let před důchodem, pokud bys přijala podřadnou práci, klesneš platově tak, že se to dost výrazně projeví ve výpočtu důchodu. K čemu ti pak je, žes třeba skutečně 30 let dělala za slušný peníz? Ve výsledku pak nedostaneš skoro nic...Vůbec se nedivím, že to lidi těsně před důchodem šolíchají, jak se dá

  superkarma: 0 29.08.2005, 13:54:08
 6. avatar
  [37] šája [*]

  gerda: víš, třeba moje máma se místo "odpočinku" stále užírala tou křivdou, že ji po třiceti letech najednou už nepotřebují, že jim dala svoje nejlepší roky a jak dopadla a tak dále...co je to pak za odpočinek?

  superkarma: 0 29.08.2005, 13:49:29
 7. avatar
  [36] gerda [*]

  hm, já na maminčině místě bych si asi chvilku doma odpočinula a pak šla sondovat situaci v místě. Asi bych vzala i místo prodavačky, jenom abych nevyšla ze cviku být mezi lidmi. Lepší "podřadná" práce, než být doma, kde se jenom pozorujeme a zabýváme se kdejakou maličkostí. Nejhorší je rezignace a ztráta sebedůvěry. Ve spravedlnost se doufat nedá, ten arogantní šéfík si jistě neuvědomuje, jak se špatně rozhodl a rozhodl o životním osudu žendy, které třeba nesahá ani po kotníky. O svém dalším osudu už si maminka musí rozhodnout sama vlastní silou.

  superkarma: 0 29.08.2005, 13:48:16
 8. [35] a.... [*]

  Bába Bára: a přesto ti přijde, že se dožíváme vyššího věku než třeba před 20 lety???Mě teda ne.
  A ta nízká porodnost s tím přece taky souvisí- když se dětí v posledních 10 letech rodí míň % úmrtnosti může být přibližně stejné jako před 10 lety, ale na počet je to míň.

  superkarma: 0 29.08.2005, 13:44:44
 9. [33] Rikina [*]

  a....: Dramatizovat vyhození z práce - ono to není pro každého stejné. Když byl někdo zvyklý dřív pracovat celý život u jednoho zaměstnavatele, bere to jinak. Dřív se bralo za přednost být v zaměstnání desítky let. Kdo práci měnil, byl podezřelý fluktuant. Dnes je měnit zaměstnání běžné a mnohdy nezbytné, i když by si to člověk rád ušetřil. Sama mám poměrně pestrý profesní životopis, a už by mě nerozházelo přijít o práci, jenže mi ještě není 57 let. Až bude, třeba to taky nebude veselé...

  superkarma: 0 29.08.2005, 12:52:14
 10. avatar
  [32] šája [*]

  moje maminka dopadla úplně stejně...po 30 letech o OKD. Jenže je ještě "příliš mladá", nemá nárok zatím ani na předčasný důchod Ale zase je "příliš stará" na to, aby jí někde na ostravsku zaměstnali. Je jí 54 let.

  superkarma: 0 29.08.2005, 12:45:11
 11. avatar
  [31] Bába Bára [*]

  a....: O statistice náhodou něco vím - i o tom, jak se dělá. Ve statistice o dožitém věku se ale odráží nikoli nízká porodnost, ale úmrtnost kojenců (takže jeden 100letý stařeček + jeden mrtvý novorozenec udělá věkový průměr 50 let).

  superkarma: 0 29.08.2005, 11:59:28
 12. avatar
  [30] Bába Bára [*]

  Stua: Sorry, to skuhrání bylo na příspěvek 25 o tom, jak si prý neužijem důchodu.

  superkarma: 0 29.08.2005, 11:53:47
 13. [29] Stua [*]

  Bábo Báro,já neskuhrám.Ale nevím, proč bych měla litovat jednu úřednici, kterejch je všude plno, která bude v sociální siti. Politovat můžu ženu v produktivním věku, která se nemůže chytnout delší dobu na trhu práce, i když se snaží jak blázen.Já měla mámu, tchyni i tetu v tomto věku tak zdravotně postižené, že do práce už stejně nemohly.

  superkarma: 0 29.08.2005, 11:35:19
 14. avatar
  [28] Kocicka [*]

  je to nefér....

  superkarma: 0 29.08.2005, 11:34:39
 15. [27] a.... [*]

  Bába Bára: nevěř tomu, že ten průměrný věk tak rychle roste,kdybys mluvila s někým, kdo dělá tyhle statistiky, tak bys pochopila jak je to zkreslený- v těch propočtech se odráží naše nízká porodnost v posledních letech a pak vypadá, že je "průměrný věk" vyšší

  superkarma: 0 29.08.2005, 11:30:51
 16. avatar
  [26] Bába Bára [*]

  Stua: Opravdu "miluju" lidi, co takhle skuhrají a přitom nevědí, co mluví. Průměrný věk se v naší republice totiž neustále zvyšuje, za posledních 15 let rostl dokonce rychlejí než v západní Evropě (měli jsme toho po socialismu dost co dohánět). Takže i když nevím, která je ta "tvoje generace", určitě se dožije vyššího věku než dnešní důchodci.

  superkarma: 0 29.08.2005, 11:22:14
 17. [25] Stua [*]

  Ať je ráda, že může odejít v tomhle věku do důchodu.Naše generace si už důchodu neužije.Kdo se dožije 65 a v když, tak v jakém stavu?

  superkarma: 0 29.08.2005, 11:13:56
 18. avatar
  [24] Tina9 [*]

  Lidé, kteří mají nad 55 let věku a mají odpracováno alespoň 30 let mají opravdu nárok na podporu v nezaměstnanosti 1 rok. Platí od 1.10.2004.Těch odpracovaných 30 let je třeba doložit na úřadu práce nejpozději do 6 měsíců od podání žádosti o podporu.

  superkarma: 0 29.08.2005, 10:52:06
 19. avatar
  [23] Bába Bára [*]

  Jestli má maminka do důchodu necelý rok a nechce být doma, ať zkusí hledat práci v sociálních službách - tam pořád někoho shání. Já vím, není to "úřednická" práce, ale v její situaci je to mysím východisko. Vozit střečkům oběd nebo nákup, léky, trochu s nimi popovídat ... Měla by i dobrý pocit, že dělá opravdu něco pro lidi, kteří to potřebují. A těch pár měsíců by to jistě vydržela.

  superkarma: 0 29.08.2005, 10:51:43
 20. avatar
  [22] LenkaT. [*]

  Mám dojem, že ženy po 55 roce věku mají nárok na podporu v nezaměstnanosti 1 rok.

  superkarma: 0 29.08.2005, 10:10:27
 21. [21] a.... [*]

  je to čistě můj osobní pocit, ale nechápu, jak někdo může vyhození z práce tak dramatizovat: vždyť je do dnes úplně běžná záležitost, tak to prostě chodí.Proč kolem toho takový nervy???Vždyť je to zbytečný. Je ale opravdu nespravedlivá ta dikriminace věkem- zvlášť patrný je to u žen se středoškolským vzděláním, pokud je k mání mladé děvče, přestože třeba nic neumí a ani nemá potřebu se naučit, je mu dána přednost.

  superkarma: 0 29.08.2005, 10:09:53
 22. [19] rozina [*]

  Marjánko, je moc krásné jak máš o mamku starost. Vím co to je, zažila jsem něco podobného, mám dvě děti a pro jistotu se mnou nemluví, abych náhodou nic od nich nechtěla !! JO JO JO
  Ale pak se mi podařilo z toho vybřednout a zase moje dětičky mají námitky na co jí to je, ještě v důchodu chodit do práce( 2 hodiny denně). Já jsem sama a tak mezi lidmi ( a cizími ) je mi dobře !! Mamka má výhodu má vás ( rodinu) a kdo je na to sám- je to horší!!! Ale chce to mít dobrou náladu a hlavně veselou mysl. Držím palečky. Rozárka

  superkarma: 0 29.08.2005, 09:41:09
 23. avatar
  [18] Žábina [*]

  je to nespravedlivé, ale je to tak...držím mamince palce ať narazí na nějakou fajn práci, ať rozhodí sítě po známých...ať jen nečeká, to je nejhorší
  hodně

  superkarma: 0 29.08.2005, 09:31:01
 24. avatar
  [17] Mickey Mouse [*]

  david.lister: Upřímně si myslím, že tvoje nabídka je sice hezká, ale nesmysl. Myslím si, že by tvoji rodiče velmi těžce psychicky strádali, být závislí na někom dalším. A s perspektivou, že to tak bude dalších 25-30 let?
  Uvědom si, že ještě mají dost sil a chuti, a před sebou ještě docela dlouhý kus života. Ještě nejsou staří!

  superkarma: 0 29.08.2005, 09:30:46
 25. avatar
  [12] Suzanne [*]

  david.lister: v padesáti pěti jsou lidi dost mladí na to, aby zůstali doma. Když mi bylo 20, byli pro mě pětatřicátníci odkecaní a na sklonku života Dnes vím, že jsem ještě zdaleka nezvládla to nejlepší. A v 55 to lidi cítí podobně, vždyť mají před sebou možná 20 - 30 let života, to se přece nedá nic zabalit. Myslím, že v Čechách je to bohužel důsledek doby minulé a následného přerodu v jiný systém. Stačí se podívat do Německa, do Holandska, Švédska apod., jak tam žijí "staří" lidé. Někdy jsou mladší než všichni třicátníci, co vidím kolem sebe.

  superkarma: 0 29.08.2005, 09:06:46
 26. avatar
  [7] navia [*]

  Marjánko, do předčasného důchodu může maminka odejít i teď, jestli jsem dobře rozumněla, tak jí chyběl rok, když ji vyhodili, takže teď jí chybí 6 měsíců a to už by to krácení nebylo tak velké (bohužel už nikdy nedorovnané). Měla se fakt hodit marod, no bohužel to neudělala, ale i v evidenci pracáku může být nemocná, jen by měla o hodně míň peněz. Přeji jí, aby něco našla nebo aby se to vyřešilo jinak, hlavně k její spokojenosti.

  superkarma: 0 29.08.2005, 08:01:11
 27. avatar
  [6] Luciš [*]

  A to si ta pakáž nahoře myslí, že budem dělat do sedmdesáti a kde asi tak mamince přeju moc ale bohužel mám zkušenost, že bez známých se práce hodně špatně hledá

  superkarma: 0 29.08.2005, 07:50:16
 28. avatar
  [5] Sirikit [*]

  Držím mamince palce, snad se jí povede ještě najít práci, i když je to těžké. Sama jsem si to prožila v loňském roce, když jsem přišla o práci ve svých 55 letech. Přesto, že mám slušnou kvalifikaci, jsem jazykově vybavená, mám dvě státnice, umím s počítačem snad kde co s výjimkou programování, tak když jsem se ucházela o práci, než jsem uvedla věk, tak vládlo nadšení, potom ovšem už méně. Většinou jsem slyšela výmluvy - no víte, když my tu máme mladý kolektiv a tak jaksi, bohužel, litujeme.... atd. Teprve po snad dvacátém konkursu jsem získala odpovídající a slušně placené místo, neboť zaměstnavatel nekoukal na můj věk, ale na to, co umím. Co jsem si ovšem musela vyslechnout od mladších kolegyň a co si ještě vyslechnout musím, to nebudu komentovat. Přeju mamince, aby i ona našla dobré zaměstnání, než bude moci odejít do důchodu. Trápit se doma nemá smysl.

  superkarma: 0 29.08.2005, 07:36:28
 29. avatar
  [2] iljanka [*]

  To je bohužel druhá strana mince. Šanci na práci mají pětadvacetiletí s dvacetiletou praxí! Před časem se to ještě dalo nějak překlenout předčasným důchodem, ale to snad už není a práce se opravdu těžko hledá. Přeju mamince, aby se to nějak vyřešilo k její spokojenosti, hlavně ji podržte. Pro člověka zvyklého pracovat a být užitečný, je to strašný zlom. Hodně štěstí.

  superkarma: 0 29.08.2005, 01:13:19
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Určitě nemůže sedět a čekat Ale držím palce, ať se mamince povede najít práci, která má smysl. V dnešní době, kdy v 57 život zdaleka nekončí, nemůže házet flintu do žita. Hodně štěstí

  superkarma: 0 29.08.2005, 00:49:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme