Vztahy

Maminko, já už tu sestřičku nechci!

 

Každý jedináček zpravidla projde obdobím, kdy prahne po partnerovi do hry a lumpáren. Maminka si sice pěkně hraje s bárbínou, ale dost mizerně imituje Kena. Tatínek si zase, co si budeme povídat, staví vláčky a vystřihuje tunely, hlavně pro sebe, soudě podle jiskřiček zářících v jeho očích, když vlak míjí papundeklové nádraží.

 

U holčiček je touha po sourozenci ještě umocněna přirozenou potřebou se o někoho starat. Panenka „Šu-šu“ je sice super, krká, brečí, čůrá, mlaská, a dokonce zcela nelogicky, navzdory faktu, že jde o imitaci kojence, i plynule mluví, ale její monotónní, kybernetické pindání za chvíli obtěžuje i dítko, o mamince nemluvě. (Než tuhle vražednou věc, to raději tři přirozeně řvoucí kojence.)

A tak je opravdové miminko to pravé.

 

Tak to je tvoje sestřička…

Většina miminachtivých jedináčků si ale neuvědomuje, že momentně, kdy do postýlky v pokojíku přibude kýžený sourozenec, je starší dítko rázem jaksi druhé.

Téměř veškerá pozornost všech je najednou směrována na tu uslintanou, věčně kvičící věc, která si kupodivu vůbec nehraje, nehledě na to, že její plánované napěchování do kočárku místo „Šu-šu" poněkud nevyšlo.

 

Je to hloupé mimino

Ani u hošíků to není lepší. Snaha o společné postavení bagru z lega skončila zavalením kojence hromadou barevného stavebního materiálu a jeho následným hysterickým řevem vylepšeným poblinkáním, což uvedlo do pohybu všechny ostatní jako v mraveništi, a starší bráška byl pranýřován za nerozumnost. Zklamaným výrokem „Takové hloupé mimino jste sem neměli nosit!“ si reputaci opravdu nevylepšil. Jediné, čím nový přírůstek zabodoval, bylo, když si při přebalování počůral hlavu.

 

 

Když není vidět, jako by nebyla

Moje straší dcera například ve snaze eliminovat přítomnost té mladší – nové, chodila a při každé příležitosti ji celou přikryla dekou tak, že nebyla vidět. Její dvouletá hlava zřejmě vyhodnotila, že když nebude Míša vidět, prostě nebude, a hotovo. Dceru jsem tak zachraňovala minimálně čtyřikrát denně. Její obličej vždy připomínal zralou brusinku, vyrazila jásavý výkřik a funěla jako sentinel. Pavlína se vždy, jako správný záškodník, v té chvíli nacházela zapikaná v malém prostoru za otevřenými dveřmi.

 

Moje sestra působila rušivě

Také jsem si prošla obdobím, kdy jsem toužila po sourozenci. Byla jsem sice samotářské dítko a vydržela jsem celý den lézt po čtyřech, tvářit se záludně a masírovat hlasivky chrčením jako lvice Elsa, ale mít někoho, kdo by mě při tom nečastoval shovívavým úsměvem a přidal se, by bylo zábavnější. Nějaký dobrotivý příbuzný mi tehdy nakukal, že děti nosí čáp a vrána. Celý rok jsem se pak bavila tím, že jsem sypala za okno mák a strouhanku, bohatší pouze o vědomí, že holubi, vrabci a sýkory děti nenosí, pouze kálí na římsy.


Když mi pak opravdu v sedmi letech rodiče opatřili sestru, zábavná nebyla. Naopak, neustále jsem ji měla na krku, což mě rušilo. Navíc jsem jí musela všechno půjčovat. Nejsem lakomá, ale z jejích ručiček se mi hračky vracely ožižlané, uslintané a často poloviční, protože byla hrozně žravá. Když jsem odmítla odepsat další předmět, vřeštěla, a já se ústy mé maminky měla stydět. Jednou jsem ji „zapomněla“ na sídlišti, ale nevyšlo to. Byla nalezena a já seřezána. Před Vánoci se mi podařilo ji vyklopit z kočárku do kádě ke kaprům, což bylo omylem, ovšem nikdo mi neuvěřil. 

 

Když jsem mamince s vážným výrazem sdělila, že už sestřičku nechci, zareagovala tím, že mi pořídila ještě bratříčka. Tak už jsem raději mlčela.

 

 

 

 

 

 

PhDr. Karel Humhal, klinický psycholog

Vlastně ani nemohu rodičům mnoho poradit. Dítě je tvor společenský, ale také sobecký. Rozhodně je dobré se snažit, aby se dítě necítilo odstrkováno, či nemělo pocit, že za všechno může ono. Citlivý přístup rodičů a spravedlivé hodnocení časem upraví i pocit, že malý bráška je vetřelec, který krade maminku. Staršímu dítěti by mělo zůstat, co je jeho, a nemělo by být příliš zatěžováno nucenou péčí o sourozence. V přístupu k novému členovi rodiny jsou děti hodně individuální. Při větších výchovných problémech doporučuji návštěvu dětského psychologa. Zde platí raději dříve než později.

 

Jak se snáší vaše děti? Jste jedináček? Přáli jste si sourozence? Dostali jste, co jste chtěli?

   
03.07.2008 - Láska a vztahy - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [40] Eva_CZ [*]

  Tichá hrůza
  kolektiv autorů
  beletrie přidáno: 14.07.2007 podobné
  Sbírka horových a jinak strašidelných povídek: Daphne du Maurier - Ptáci; Robert Aickman - Čekárna, Vyzvánění; Henry Kuttner - Byl to démon; Ray Bradbury - Zástup, Malý vrah; Keith Roberts - Boulterovi kanáři; Joan Vatseková - Souboj; Richard Bloch - Plášť; John Seymour Sharnik - Meze Waltera Hortona; Stanley Ellin - Specialita šéfkuchaře, Smrt na Štědrý večer; Carter Dickons - Muž s kožešinovým límcem; E.C. Tubb - Drzoun; Robert M. Coates - Muž, který zmizel;; Shiriey Jackonsonová - Letní hosté

  superkarma: 0 03.07.2008, 19:52:50
 2. avatar
  [39] Eva_CZ [*]

  http://search.seznam.cz/?q=tich%C3%A1+hr%C5%AFza&mod=f&sug=1

  superkarma: 0 03.07.2008, 19:49:26
 3. avatar
  [38] Eva_CZ [*]

  barasv: http://apache-hcr.blogspot.com/2006/03/tich-hrza_114208528638788712.html

  Kde hledas? Zkus web.

  superkarma: 0 03.07.2008, 19:48:52
 4. avatar
  [37] Eva_CZ [*]

  OMG - Specialita

  superkarma: 0 03.07.2008, 19:47:49
 5. avatar
  [36] Eva_CZ [*]

  barasv: Maly vrah, Zastup, Listicky, Cpecialita sefkuchare atd.atd. byly povidky v knize, ktera se jmenovala Ticha hruza a vysla kdysi davno v edici Smaragd. Ta knizka byla senzacni. Pak jsem z ty edice jeste milovala Past na Popelku. Ale to byla samostatna knizka.

  superkarma: 0 03.07.2008, 19:47:21
 6. avatar
  [35] Meander [*]

  Jsem moc ráda, že nebylo technicky možné pořídit mi mladšího sourozence. S největší pravděbodobností bych ho zabila.

  superkarma: 0 03.07.2008, 17:37:49
 7. [34] mindulinka [*]

  Mám o rok a kousek staršího bráchu a rvali jsme se jako koně. Ale v pubertě mi dělal ochranku na zábavách, což nebylo špatný. Klukovi budou 4 a čekáme další mimi. Strašně chce bráchu a vůbec si nepřipouští, že by se mohla narodit holka. Už teď se mu snažím vysvětlovat, že mimi neumí nic než řvát, jíst a kakat. A co všechno s ním budeme dělat, a že jsme to dělali i s ním. Že ho budeme chovat stejně jako syna apod. Tak uvidíme, jak to dopadne.

  superkarma: 0 03.07.2008, 16:05:14
 8. avatar
  [33] barasv [*]

  michaela.kudlackova, Eva_Fl: co to je za knížky - Malý vrah, Tichá hrůza a Zástup? Na netu jsem o tom nic nenašla , ale podle toho, co píšete, to asi bude stát za to...

  superkarma: 0 03.07.2008, 15:45:30
 9. avatar
  [32] Michaela Kudláčková [*]

  Angelika.Devil: To i my. I s bráchou, který si pak užil s námi oběma... i když on nám to také pěkně sladil... Jednou jsme ho poslaly na konec duhy pro hrnec zlata. Přivezla ho policie z Vysočan a my měly zaracha 14 dnů .

  superkarma: 0 03.07.2008, 13:48:33
 10. avatar
  [31] Michaela Kudláčková [*]

  Eva_Fl: jo jo to je ono - ještě mě dostal "Zástup"

  superkarma: 0 03.07.2008, 13:45:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Angelika.Devil [*]

  Míšo tak teď jsem se tak smála, že jsem si sklepala oběd a mám opět hlad
  Moje sestra je o 6 let mladší, nevím která jsme si užila víc radostí s tou druhou, ale troufám si říct, že jsme to obě přežily ve zdraví alespoň fyzickém .
  Naučily jsme si spolu hrát a do dneška v záchvatech smíchu vzpomínáme na některý hovadiny, který jsme byly schopné spolu vymyslet
  IMI: tu teorii o tom, že sourozenec je na terorizování pouze ode mě, jsem razila taky:D

  superkarma: 0 03.07.2008, 13:25:06
 2. avatar
  [29] Eva_CZ [*]

  femme: to me taky vzalo, krome zrave segry.

  superkarma: 0 03.07.2008, 13:23:07
 3. avatar
  [28] Eva_CZ [*]

  michaela.kudlackova: Maleho vraha miluju! Cetlas celou Tichou hruzu? Moje jedna z nejoblibenejsich....

  superkarma: 0 03.07.2008, 13:21:55
 4. avatar
  [27] Michaela Kudláčková [*]

  Lindaa: Jen aby Vás to pak nenudilo. Když jsou holky teď velké, přemýšlím ještě o jednom. Jinak Johanka také nespala, pouze padla-li vysílením, a to kdekoli, nejčastěji v sedě na zemi mezi hračky. Také uměla bravůrně usnout a nechat hlavičku volně dopadnout do talíře s věčeří

  superkarma: 0 03.07.2008, 13:10:19
 5. [26] Lindaa [*]

  michaela.kudlackova: Tak podobným zpusobem se holcicky bavily tak od 2(mladsí) a 4(starsí)let. Kdyz sly spát najednou tak byl v pokojícku mejdan jeste o pulnoci. Kdyz jsem nejdrív dala spát malou a s vetsí si cetla v obýváku, tak potom kdyz jsem ulozila i starsí tak ta vzbudila mladsí, spolu potichu chvíli rádily, pak starsí mezi 22-23 hod padla unavou a mladsí mi zpríjemnovala noc tak do 1, protoze to nejhorsí uz mela naspaný, ale byla porád unavená, nicméne ne natolik aby znovu usnula. A starsí kdyz jednou zabrala tak ji nevzbudil ani dymanit, za to, kolem 5 ráno byla ciloucká a musela jsem si jí vzít k sobe do loznice aby mi zase nevzbudila mladsí. Vydrzela jsem to 3,5 roku a pak jsme musely koupit 4pokoják a dát je od sebe, protoze já permanentním nedostatkem spánku byla zralá pro psychiatra. Jak já jsem ráda, ze uz z tech blbostí vyrostly. Dneska se pouze pokud jsou spolu nenávidí a chtejí se vzájemne povrazdit a pokud nejsou spolu tak jsem jim po ségre desne stýská a smskou si spolu o závod. U nás je permanentní blázinec . Jak já se tesím, az se jim jednou v daleké budoucnosti konecne zklidní hormóny

  superkarma: 0 03.07.2008, 12:57:08
 6. [25] varanka-misa [*]

  Jedináček sice nejsem, ale můj bratr je o 16 let starší. Jelikož neznám, co jsou sourozenecké hry a můj přítel je jedináček, chtěli bychom dvě dítka hned po sobě. Myslím, že je pro dítě přirozené a i lepší mít sourozence.

  superkarma: 0 03.07.2008, 12:52:31
 7. avatar
  [24] Michaela Kudláčková [*]

  Lindaa: Běžný jev. Můj mladší bratr když zjistil, že jsem si přečetla horror "Malý vrah" a v noci se bojim, schválně postával v postýlce, řval a rudnul, div mu neprakla hlava...no, možná to ve dvou letech nedělal až tak schválně, ale hrozný to bylo...

  superkarma: 0 03.07.2008, 12:44:34
 8. [23] Lindaa [*]

  Já jsem nejmladsí a jak se tvárili tenkrát pubertální bráchové na muj príchod do rodiny netusím.
  Moje holky jsou 2 roky a 5 mesícu od sebe. Starsí se na miminko nejak výrazne netesila, brala to jako fakt, bude miminko. Mela desnou srandu, kdyz v mi posledních mesících tehotenství poskakovalo bricho, jak malá kopala. Kdyz se mladsí narodila, chtela o ni pecovat, velice rychle zjistila, ze ségra je vecne nenazrané mimino a ona coby chronická nezerka jí cpala svým jídlem, aby jí ubylo z talíre. Na druhou stranu vyzadovala nasí pozornost vzdycky kdyz mimco zabrecelo. Kdyz mladsí spala starsí si hrála a pomalu jsem o ní nevedela, jakmile se mladsí ozvala tak starsí hned na me a chtela po me mozný nemozný a nejlépe ted hned. Jakmile jsem malou nakrmila a ulozila, starsí opet zmizela z dohledu a starala se sama o sebe.

  superkarma: 0 03.07.2008, 12:23:04
 9. [22] Astřička [*]

  Fakt, že budu mít sourozence jsem podle mých rodičů ve svých 4 letech vzala normálně a když mamka malého přivezla, tak jsem se od něho ani nehla. Pořád jsem to nosila a šahala na něho, až mě museli naši upozorńovat, abych ho nechala. Prali jsme se asi jako ostatní děti, ale rodíl mezi námi rodiče nedělali. Pak nastalo období, kdy mi ho dávali na starost třeba na táboře a je fakt, že mě dost otravoval. Já si to tam užívala, on řval jak protržený, že chce k tatínkovi a k mamince domů. Teď jsme oba už dospělí, vycházíme spolu bezvadně a jeden na druhého se můžeme spolehnout. Mám velkou radost, že si brášula rozumí i s mým manželem.

  superkarma: 0 03.07.2008, 12:20:14
 10. avatar
  [21] jajynka [*]

  na poslední otázku: moje mamka mi vyprávěla, že mi těsně před odjezdem do porodnice slíbila, že mi půjde koupit nové bačkůrky. No už to jaksi nestihla. A tak jsem místo bačkůrek dostala sestřičku

  superkarma: 0 03.07.2008, 12:18:40
 11. [20] atej [*]

  já mám mladší sestru (narodila se když mi bylo 5), strašně jsem byla nadšená, bohužel jsme měli společný pokoj a ona byla to nejuřvanější mimino na světě, teď je jí 16 a je samý průšvih, je rozmazlený spratek. Já bych si nikdy nedovolila na mamku křičet jako ona. Nemáme dobrý vztah, jen spolu přežíváme. Už se těším až se odstěhuju.

  superkarma: 0 03.07.2008, 11:13:55
 12. avatar
  [19] Pentlička [*]

  Já jsem jedináček a sourozence jsem nikdy nechtěla. Neměla jsem pocit, že by mě připravili o lásku nebo pozornost rodičů, to mě vůbec nenapadlo, ale byla jsem a jsem ráda sama a jiné dítě by pro mě bylo rušivý živel.
  Sama mám děti dvě - holku a o necelé 2 roky mladšího kluka. Když se syn narodil, dcera trochu žárlila, posléze si spolu začali hodně hrát a taky se hádali a bili, ale po odeznění puberty se mají moc rádi, pokecají si, chodí spolu do kina atd. Jsem ráda, že jsou dva, budou mít jeden druhého, až já tady nebudu.

  superkarma: 0 03.07.2008, 10:22:23
 13. avatar
  [18] femme [*]

  "Když jsem mamince s vážným výrazem sdělila, že už sestřičku nechci, zareagovala tím, že mi pořídila ještě bratříčka. Tak už jsem raději mlčela" já jsem jedináček, ale určitě jsem nikdy žádného sourozence nechtěla, takhle se aspoň točilo všechno a všichni jen a jen kolem mne naštěstí jsem z té rozmazlenosti a sobeckosti časem vyrostla a pak jsem si pořídila děti rovnou tři, abych viděla, o co jsem přišla no řeknu vám, že jsem si několik let myslela, že vůbec o nic, bo naše dvě starší děti se spolu v dětství rvaly jako koně ale i ony z toho naštěstí už vyrostly

  superkarma: 0 03.07.2008, 10:10:30
 14. avatar
  [17] ToraToraTora [*]

  Naši dva se perou i milují zároveň. Se ségrou jsme nebyly jiné...myslím, že to tak má být. Nikdy neexistuje jen láska bez konfliktů a v té sourozenecké to platí dvojnásob. Nakonec co se škádlívá...

  superkarma: 0 03.07.2008, 10:08:01
 15. avatar
  [16] Simba [*]

  Pěkný článek

  superkarma: 0 03.07.2008, 09:54:40
 16. avatar
  [15] Modré z nebe [*]

  Já mám bráchu. Nesnesli jsme se za dětství a nemusíme se ani nyní Já mám jen jedno dítě. Stačí. Úplně.

  superkarma: 0 03.07.2008, 09:52:18
 17. avatar
  [14] barasv [*]

  Já jsem vyrůstala jako jedináček a nebylo to špatné, ale synovi jsme loni pořídili brášku a velkej brácha byl a pořád ještě je z malýho nadšenej. Tak ho to snad nepřejde...

  superkarma: 0 03.07.2008, 09:27:43
 18. avatar
  [13] IMI [*]

  :-) jsem nejstarší ze čtyř dětí, první ségru jsem měla v roce a půl, takže si to vůbec nepamatuju, jaký je to pocit, být sám. Jako děti jsme se děsně řezaly, pak spolu táhly proti rodičům a teď je to moje nejlepší kámoška. Další ségry jsou o 11 let a s těma to bylo horší - měla jsem je ráda, ale asi ne jako sourozence, míjíme se, nejdřív jsem jim dělala chůvu a teď když jsou v pubertě, tak já jsem ta trapná dospělá , co si s ní nemají co říct.
  MOje děti jsou od sebe 3 roky. Mladší dostával kapky, jak ho holka "chovala" nebo o něj pečovala, nechávala jsem jí dost volnou ruku. Bezvýhradně ji miluje a ve všem kopíruje. Nikdy jsem jí neslibovala parťáka na hraní, naopak, byla připravená na to, že miminko pláče, pokakává se a všechno ho budeme muset naučit. Problémy začaly v momentě, kdy se začal samostatně pohybovat - začal jí lézt do věcí a ničit je. Takže bitky jsou na denním pořádku a pořád se o něco hádají.Na druhou stranu razí teorii, že svého sourozence si mohu mlátit pouze já sám, takže běda, kdyby se na některého z nich křivě podíval někdo cizí. Takže si myslím, že jsme to docela ukočírovali.

  superkarma: 0 03.07.2008, 08:59:13
 19. [12] beruška07 [*]

  Máme děti 3 a půl roku od sebe. Starší dceru a mladšího syna. Řekla bych, že se snáší celkem dobře, i když se kolikrát hádají jako koně, ale na druhou stránku na sebe nedají dopustit. Dnes je jim skoro 6 a 9. Dcera se na brášku moc těšila a i dobře zvládla jeho příchod. Ráda pomáhala. Já sama jsem byla jedináček a sourozence jsem moc chtěla, ale možná lepší, že jsem ho neměla, protože můj táta má problém brát dvě děti rovnoceně. To vidím dnes na svých dětem. Pro vnučku všechno a vnuka hlídat nebude.

  superkarma: 0 03.07.2008, 08:56:00
 20. avatar
  [11] Kassy [*]

  Já mám sestru mladší o dva roky a jestli jsem si ji přála, si fakt nepamatuju. Ale asi mi nevadila, protože máma tvrdí, že jsem se o ni starala a odjakživa spolu dobře vycházíme. Řekla bych, že rodiče můžou vztah mezi sourozenci často ovlivnit víc, než si sami uvědomují. Říct staršímu dítěti, že se má stydět, když odmítá mladšímu půjčovat své hračky, protože se mu nevracejí celé... Přijde mi, že někteří rodiče si neuvědomují, že i po narození druhého dítěte je to první taky pořád dítětem, nedospěje a nestane se z něj třetí rodič.

  superkarma: 0 03.07.2008, 08:54:09
 21. avatar
  [10] bookcase [*]

  superkarma: 0 03.07.2008, 08:22:10
 22. avatar
  [9] šája [*]

  to nemá chybu

  superkarma: 0 03.07.2008, 08:03:55
 23. avatar
  [8] evelyn [*]

  starsi mela tri, ctyri, kdyz zadonila, ze nejsme vsichni. Jeji kamarad mela sestru, maminku a tatinka a my byli jen tri . Mladsi se narodila, kdyz ji bylo skoro pet. Nesla to celkem dobre, i ji sama prenbalila, kdyz jsem rychle odbehla do obchodu. Ne ze bych to po ni chtela, sama byla tak aktivni . Prezily to obe
  Pak uz byl scenar podobny, rozdil je to dost velky a tak to nebyl rovnocenny partner na hrani. a byl znatelny hodne dlouho, az ted v dospelosti je to lepsi

  superkarma: 0 03.07.2008, 07:52:23
 24. avatar
  [7] Suzanne [*]

  ...vyrazila jásavý výkřik... Míšo, dost dobrý

  superkarma: 0 03.07.2008, 07:45:24
 25. avatar
  [6] LBU [*]

  Mému známému se narodila 2. dcera a starší to tak špatně nesla, že z ničeho nic začala silně koktat. Půl roku jí z toho dostávali - lékaři se shodli, že to byla reakce na sourozence.

  superkarma: 0 03.07.2008, 07:20:48
 26. avatar
  [5] LBU [*]

  Mám mladšího bratra, který je odmalička problémový a ani teď skoro ve 40 to není o nic lepší. Když se mě někdo zeptá jestli mám sourozence, tak musím chvilku přemýšlet jestli jo nebo ne - moje podvědomí ho asi (v rámci zachování duševní pohody) eliminuje. Ještě, že bydlíme 500 km od sebe. Nejhorší je řešit jeho problémy po telefonu

  superkarma: 0 03.07.2008, 07:18:46
 27. avatar
  [4] rek11 [*]

  Tohle u nás nikdy nebylo,asi proto ,že když se narodila maldší , starší ještě nemluvila a jsou jak jedna ruka...což sice vypadá jako výhoda,ale lumpárny se násobí geometrickou řadou

  superkarma: 0 03.07.2008, 07:14:48
 28. avatar
  [3] RenataP [*]

  Nás to teprve čeká takže jsem ještě sladce naivní a výjimečně tu souhlasím s psychologem, že oboum dětem dát, co jejich jest a zbytečně nepropojovat jejich svět a "majetky", např. nechat schválně opižlávat ty hračky staršího...I když mám docela strach, mimino je přece jen dost "obtěžující" (obětavé milující matky prominou) i pro relativně trpělivé rodiče, natož pro dítě zvyklé na svůj klid. Budu se snažit najít míru, zapojit staršího do péče dotud, dokud bude chtít a nedělat z mimina drámo. Nejhorší jsou takový ty matky, co ožužlávají mimino a starší jde na druhou kolej.
  K druhé otázce, ano, jsem jedináček, přála jsem si vždycky staršího bratra, aby mě chránil, nebo mladší sestru, abych ji chránila a nedostala jsem, co jsem chtěla... Nicméně dodnes zastávám názor, že kdo se na dvě děti necítí, ať je nemá, stačí, že dělá rodičovské pokusy na jednom

  superkarma: 0 03.07.2008, 06:08:37
 29. avatar
  [2] kominice [*]

  Jsem čtvrté dítko v řadě a po dost dlouhé odmlce po těch třech starších. Moji pubertální sourozenci mi dávali "kapky" hned od mala.

  superkarma: 0 03.07.2008, 06:00:56
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  často poloviční, protože byla hrozně žravá

  superkarma: 0 03.07.2008, 01:22:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme