Domácnost

Maminko, já chci zvířátko!

 

Jako dítě jsem přitáhla domů zástupce snad každého živočicha, který se dá v našem zeměpisném pásmu nalézt. Úspěšně jsem chovala například housenky a trpělivě čekala, až se zakuklí a promění se v krásného motýla. Časem jsem došla k poznání, že čím krásnější housenka, tím ošklivější můra.

 

Podařilo se mi také odchovat mládě kosa, kterému jsem, na prkénku, kde moje maminka klepala řízky, svědomitě porcovala žížaly. Za to prkénko mě maminka honila po bytě s vařečkou.

Dále jsem ve sklepě opatrovala velikého pavouka jménem Bedřich, kterého jsem krmila mouchami, jimž jsem odoperovala jedno křídlo, aby mu neulétly.

Vlastnila jsem též několik myší, křečků, morčat, želv, hadů, žab, zatoulaných koček apod.

Maminka byla velice tolerantní (až na to prkénko) a otec byl doma málokdy. Když náhodou byl, nebyl tak tolerantní. Jednou jsem se dokonce v touze obohatit své chovatelské zkušenosti stala hrdou majitelkou asi deseti šneků, které jsem umístila do krabice od bot. Zrána probudil rodinu nepříčetný řev otce.

Moji miláčci totiž v noci opustili bedýnku a lezli volně po zdech a stropě vymalovaného pokoje, nechávajíc za sebou lesklou, slizkou dálnici. Překvapilo mě, kolik jsou toho zdánlivě pomalí šneci schopni procestovat za jednu noc. I otce to překvapilo, ale neocenil to.

 

Člověk léty nepatrně zmoudří, a tak již netoužím mít doma zoo

 

Aby to ale bylo spravedlivé a já dostala svůj díl maminčina nervového zápřahu, touží dnes po zvířátkách zase moje děti. Proto máme doma křečka ve dvou provedeních (zatím), kočky, nově i psa a nárazově různé živočichy, kterým se snažím věnovat nepozorovaně svobodu s podlým tvrzením, že „ta ještěrka nejspíš v noci utekla“.

 

Děti se prostě vyznačují tím, že potřebují ke spokojenosti nějaké zvíře, a pokud je to jen zakrslý králík, je to ještě v pohodě.

 

Lékaři a dětští psychologové se na rozdíl od některých rodičů shodují v tom, že zvíře je pro dítě velice vhodný kamarád a leckdy dokonce forma velmi úspěšné terapie.

 

Hipoterapie

Paní Šárka z Prahy je maminkou čtyřletého Danečka (viz foto), který je po operaci srdce a má celkovou ochablost svalstva (hypotonie). Svého fyzioterapeuta si s maminkou nemohou vynachválit.

Je jím totiž kůň.

 

Chodíme na hipoterapii už druhý rok. Díky ní začal syn z osmdesáti procent chodit a zlepšuje se mu celková stabilita," uvedla paní Šárka.

Kůň se učí tento druh práce s nemocnými dětmi zhruba pět let. „Pro práci s postiženými dětmi jsou koně tak dobře připraveni, že pokud je na jeho zádech dítě, nevyplaší se, ani kdyby kolem něho proletěla raketa," vypráví Danečkova maminka. „Malý už od malička koně miloval, ukazoval obrázky a má spoustu knížek s koníčky. Léčba je tedy pro něho především zábavou, na kterou se nesmírně těší. Myslím, že to je také klíč k jeho tak velkým pokrokům. Měsíční náklady činí přibližně 500 korun a zbytek nám hradí pojišťovna. Docházíme sem dvakrát v týdnu," řekla závěrem paní Šárka.

 

 

 

Daneček a jeho kamarád i pomocník

 

Vedle hipoterapie je poslední dobou velice úspěšná léčba malých pacientů za pomoci vycvičených psů.  

 

Canisterapie

Ta pomáhá především při léčení psychických poruch, osvědčila se dobře i u epileptických poruch a mentálních postižení. Výborné výsledky zaznamenala canisterapie u lidí po těžkém psychickém otřesu apod.

 

Je to bezvadná věc, která už pomohla mnoha malým i velkým pacientům. Zvířata a lidé patří k sobě. A děti, ty v tom mají rozhodně jasno. Jen bychom uvítali větší zájem státu a aktivnější podporu tam nahoře,“ prozradil nám Jiří Štros z Brněnského hipoterapeutického centra Epona.

 

Nevím, jestli to musí být právě šneci rozlezlí po vymalovaných zdech, ale nějaký ten živý tvor by měl dělat společnost asi každému dítěti, které po tom touží. A to je zřejmě bez výjimky každé.

 

Jaké zvířátko jste dopřáli své ratolesti vy?

   
02.06.2008 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [39] Rikina [*]

  Na ježka jsem zapomněla. Jednu zimu u nás bydlel, aby se do jara vykrmil a mohl zpět do přírody.

  tyrkys: ony na jména neslyší. Jedna má ušlechtilé jméno v rodokmenu, druhou pojmenovali v útulku, než k nám přišla. Ale ani jedna se ke svému jménu nechce znát. Tak jim říkám souhrnně kočky, bando jedna, čiči, můry, nebo která důra kočičí?!?

  superkarma: 0 02.06.2008, 22:57:21
 2. avatar
  [38] tyrkys [*]

  Rikina: Kočky nemají jména? Kačenka na něj slyší. Tedy slyší na vše, co začíná Kač .

  superkarma: 0 02.06.2008, 17:44:17
 3. avatar
  [37] Michaela Kudláčková [*]

  Rikina: Hezky - pěkně! ...

  superkarma: 0 02.06.2008, 17:21:32
 4. [36] Rikina [*]

  Mám to jmenovat všechno? Korelu, andulky, potkany, morčata, myši. Vodní želvy, vodní šneky, nepočítaně rybiček, žabky. Normální šneky, mravence, mloky. Rorýse, kachnu, sem tam nějaké to ptáče z hnízda vypadlé, vesměs sýkorky. Dvě kočky, a asi tak 12 psů... odhadem. Možná jsem na něco zapomněla. Pochopitelně ne současně, je to výčet za posledních 25 let. Současný stav je dvě kočky. Jména dostávali jenom psi, u ostatní havěti toho nebylo zapotřebí, neb na jméno beztak neslyší.

  superkarma: 0 02.06.2008, 16:31:02
 5. avatar
  [35] Ajiiiii13 [*]

  Mně se teď povedl dobrý trapas na veterině, kde jsem byla s potkanem a paní veterinářka chtěla zapsat do karty její jméno. Když jsem se dotlemila a vypadlo ze mě Blbka, tak se se zase začala tlemit ona a že už se snad radši neptá, jak se jmenuje ta druhá. To je pro změnu Trubka...

  superkarma: 0 02.06.2008, 15:48:41
 6. avatar
  [34] svetluszka [*]

  gentiana:
  u nás se jmenujou zvířata...Pes, //je to teda fena//...kočka je Kocour, osmák Osman...a Podkani už to mají za sebou

  superkarma: 0 02.06.2008, 15:08:48
 7. avatar
  [33] svetluszka [*]

  máme už týden kočičku...Kocourka . Měla jsem va výběr mezi dvěma....klidný a divoký...vyhrálo klidný...a on to na nás neřád malej jenom hrál.... ...Za ten týden máme všichni doškrábný nohy po kolena, šestkrát denně kvůli němu vysávám a spal snad naposledy v pátek
  skvěle mezi ty naše zapadl....
  a už je i vidět, jak ho i malá ani ne dvouletá slečna předpisově nosí a hladí...

  superkarma: 0 02.06.2008, 15:06:37
 8. avatar
  [32] Juana [*]

  gentiana: to vzniklo tak, že jsme měli doma Ukrajince a oni říkali, že je ten kocour nějakej tlustej - tolstoj. Tak jsme mu začali podle toho říkat Lev Nikolajevič a aby to bylo stylový, tak jsme jeho sestře taky vybrali ruský jméno. Ale tlustej nebyl, to jen vypadal, protože měl hrozně chlupatej kožíšek, asi byl mezi jeho předky nějakej angorák.

  superkarma: 0 02.06.2008, 15:04:34
 9. avatar
  [31] Vivian [*]

  My chováme zvířata nezávisle na dítěti, neumím si představit nemít zvíře... :)

  superkarma: 0 02.06.2008, 14:50:59

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Mánička [*]

  Tak to my dětem se škemráním o zvířátko nedali šanci. Kočky jsme si pořídili ještě dřív, než děti něco podobného napadlo

  superkarma: 0 02.06.2008, 14:25:25
 2. avatar
  [29] OlgaMarie [*]

  Kassy: On mi to jejich táta, když se k dětem vrátil, řekl, co je to za rasu a dodal, že kdysi to byl Horákův... a to bylo, co jsem si pamatovala. Já totiž na dceřina psa mluvím tím nejhanebnějším jazykem (pojď, udělej hají apod. )a občas i poslechne.

  superkarma: 0 02.06.2008, 14:20:09
 3. avatar
  [28] Janinas [*]

  Dcera si také velmi přála zvířátko, takže jsme jí koupili malého bílého zakrslého králíčka. Je to nenáročné zvířátko a dcera, které bylo tenkrát šest let, se o něj sama dokázala postarat. Jenže v deseti zatoužila po štěňátku. Dost dlouho jsem odolávala, protože bydlíme v bytovce. Nakonec jsme koupili štěňátko bišonka, kterého máme moc rádi a stal se členem rodiny.

  superkarma: 0 02.06.2008, 14:01:18
 4. avatar
  [27] Michaela Kudláčková [*]

  Dante Alighieri: gentiana: Ať je to aristokrat, nebo ne, ať si má rodokmen dlouhý až k druhohorám, stejně se každá kočka nakonec jmenuje "typotvoromizernávypadnitamvocaď"

  superkarma: 0 02.06.2008, 13:55:28
 5. [26] gentiana [*]

  Juana: jeden kamarád je z nějaké famílie rusistů a mají rodinnou tradici pojmenovávat kočky podle postav z Dostojevského děl. A ano, volají na ně Kníže Miškine, pojď žrát! Naděždo Ivanovno, slez z toho lustru atp.

  superkarma: 0 02.06.2008, 13:50:25
 6. [25] hajcena [*]

  Zvíře jsme pořídili po tom, co náš syn lovil po domě pavouky, aby si je mohl dát do skleničky a hrát si s nimi. Vzali jsme si "papírového" kocoura z útulku, který si nechá líbit téměř všechno a je moc fajn.A syn už pavouky neloví, protože tuto činnost teď vykonává právě náš kocour

  superkarma: 0 02.06.2008, 13:44:28
 7. avatar
  [24] Juana [*]

  Oba naši psi nám umřeli a teď máme doma dvouměstíční štěně - voříška. Zatím každý, kdo ho viděl, je z něj úplně mimo, jak se prý krásný. Nevím, hlavně vím, že všechno okousává a dělá všude loužičky. Snad se to odnaučí. Kromě toho máme kolem baráku a občas i v baráku několik koček, teda kočku jednu a kocoury tři. Ti jména nemají, protože jakmile jsme kočku někdy v minulosti pojmenovali, tak nevydržela déle jak tři měsíce. Poslední kočky, co měly jména, byl kocour Lev Nikolajevič a jeho sestra Nina. Byli krásní, pěkně chundelatí, ale dlouho nežili. Od té doby jim jména nedáváme a vydrží mnohem déle.

  superkarma: 0 02.06.2008, 12:50:03
 8. avatar
  [23] cicinka [*]

  Tak u nás už se rok a půl chovají hlodavci.začlo to myšáčkem,kterého v lednu při sáńkování dala synovi spolužačka.No přece ho nevyhodíme na mráz.Myšáček za 15,- kč spotřeboval výbavu asi za 500,-
  Ale byl sladkej bohužel do půl roka onemocněl a umřel.Teď je u nás pískomil a džungarská křečka.Její předchůdkyně zdrhla a zašla ošklivou smrtí-hlady uvězněná ve sklenici,kde jsme jí bohužel nenašli.Tak odteď zvířátka raději kontroluju sama.myslím,že je fajn mít doma nějakého živého mazlíka.

  superkarma: 0 02.06.2008, 12:40:56
 9. avatar
  [22] Kassy [*]

  OlgaMarie: Horákův laboratorní se už pár let oficiálně jmenuje "český strakatý pes" Jinak souhlasím, že nejde jen o tu koupi. My jsme si psa (hádej jakého ) pořídili, když mi bylo dvanáct po několika letech soustavného přemlouvání, chovu křečků a pískomilů a hlavně pečlivé přípravy a studia nejrůznějších knížek a dalších materiálů o výchově psa. Obě se sestrou jsme věděly, co nás čeká a stejně jsme psa chtěly. Asi díky tomu rodiče nakonec povolili. S vlastními dětmi bych postupovala stejně. Rozhodně je blbost koupit dítěti psa k narozeninám, protože se před měsícem zbláznilo do kamarádova...

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:59:56
 10. [21] wrtoshiwa [*]

  pro info o kralicich doporucuji www.kralici.cz. tam je popsane snad vsechno a jeste neco vic - samozrejme vcetne vhodnych kombinaci kralicich pohlavi a jejich souziti s jinymi zivocichy.

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:56:05
 11. avatar
  [20] aviaki [*]

  Přijde holčička s lízátkem v puse do Zverimexu a povídá:
  Máte pwosím malé kwálíčky?
  Prodavač si k ní sedne na bobek, začne taky šišlat:
  A jakýho bys chtěla kwálíčka? Tady je jeden majinkej, běwoučkej, tady máme hezoučkýho čewňoučkýho a nebo tady toho stwakaťoučkýho?
  Holčička vyndá lízátko z pusy a řeknne:
  Myslím, že mojí krajtě je barva úplně ukradená.

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:52:40
 12. avatar
  [19] Žábina [*]

  Modré z nebe: díky moc, hned to kamarádce napíšu
  ona je z toho docela nervní
  taky jí hoří termín , králíčci byli původně slíbeni ke Dni dětí, který byl včera

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:50:04
 13. avatar
  [18] femme [*]

  naše ratolesti neměly snad jen žirafu a hrocha

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:46:34
 14. avatar
  [17] Modré z nebe [*]

  Žábina: Když je koupí najednou, nejlépe bratry, snesou se dobře. Hůř by bylo, kdyby si do vedlejší klece koupili samičku. To by se prát jistojistě začali ... znáš to, chlapský boj o ženskou! Já bych pořídila dvě samičky - sestry. Jsem zvědavá, jestli se na toto téma ještě někdo ozve, taky bych se ráda ještě přiučila

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:44:06
 15. avatar
  [16] Žábina [*]

  Modré z nebe: díky, mně jde právě o to, když koupí dva samce, tak aby se neprali
  protože malí králíčky mít nechtějí, čili nepřipadá v úvahu samec a samička

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:20:44
 16. avatar
  [15] Dante Alighieri [*]

  michaela.kudlackova: Kromě Michel de Bahnhof (Míša) máme ještě Terinalda von Čerčanského a Miciletu von Čerčanskou. A říkáme jim Terísek a Míca. Podle mě kočky musí mít ušlechtilá jména.

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:12:48
 17. avatar
  [14] Aja [*]

  michaela.kudlackova: Housenky se chovají...

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:07:24
 18. avatar
  [13] Michaela Kudláčková [*]

  Vasil a Ščura,Michel de Bahnhof,Lojza . Jména vskutku originální... u nás bydlí jedna paní a ta má takového ošklivého, olysalého, černého, psa, který vypadá jako jitrnice a říká mu Šulina .

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:03:14
 19. avatar
  [12] Modré z nebe [*]

  Žábina: Zakrslí králíčci oproti morčatům dost stůňou. Kolega měl dva a u obou měl smůlu na nemoci. Dva kousky schvaluju, to je stejné jako u morčat - taky jsou rádi spolu dva a více kousků. Je dobré navykat na sebe oba od malička, při pozdějším seznámení se často perou - taky pozor na pohlaví

  superkarma: 0 02.06.2008, 10:43:18
 20. avatar
  [11] Žábina [*]

  máte někdo zkušenost se zakrslými králíčky? kamarádka chce dceři koupit 2 - aby jim nebylo smutno - to asi není moc dobrý nápad, což

  superkarma: 0 02.06.2008, 10:39:08
 21. avatar
  [10] Modré z nebe [*]

  Miluju veškerou tu "havěť", co se dá chovat doma! Od mala jsem byla taková. Dlóóóuho jsem naše přemlouvala, aby mi něco koupili. A když jsem k 10. narozeninám dostala morče, byla jsem v sedmém nebi - morče bylo můj nej nej kamarád, a když mi bylo 13, koupili jsme psa. Prosím všechny rodiče - dovolte dětem nějakého zvířecího kamaráda! Teď mám 2 morčata, jsou to vážně šikovné a učenlivé holky

  superkarma: 0 02.06.2008, 10:33:06
 22. avatar
  [9] Dante Alighieri [*]

  ZOO se u nás taky konala. Začalo to tím, že nám babička přinesla žáby a pak andulku. Zřídili jsme tedy akvárko a klec. I když oba jedinci umřeli, nakoupili jsme další. Ti ale umřeli taky, takže s žábami a andulkami jsme skončili. Jednoho dne přinesla sestra v kapse potkana. Máma se jich v té době strašně bála a když si asi po dvou týdnech všimla, co máme doma, málem zešílela. Nakonec si ale zvykla a potkánka dokázala i pohladit. Běda ale, když v noci utekl z klece a rovnou do její postele - to musela vylítnout a jít nás budit, abysme si to odnesli. Odchovali jsme několik potkaních řad, teď máme posledního.

  Před rokem a půl náš kůň šlápl na kotě, a tak jsme ho vzali k doktorovi a nechali u sebe na doléčení. Ovšem zvíře u nás už zůstalo a po nějaké době se k nám dostala i jeho sestra, která si pro změnu poranila oko a taky u nás zůstala na doléčení i po něm. Třetí kočku jsme získali tak, že jí sestra sebrala na nádraží v Benešově, kde za každým běhala a něco mu říkala. Ta měla skončit u babičky na chalupě, ale než jsme jí tam odvezli, zamilovali jsme se do ní. Jmenuje se Michel de Bahnhof.

  superkarma: 0 02.06.2008, 10:23:39
 23. avatar
  [8] Mipe [*]

  Kdysi jsem vypiplala malé ještě slepé kotě,které jsme našli,housenku na motýla,jinak jsme vlastnili rybičky,laboratorní myši,morče,korelu,teď momentálně kocoura už 8 let a zvířátka mám ráda až na pavouky.

  superkarma: 0 02.06.2008, 10:02:15
 24. avatar
  [7] myše [*]

  My už jsme si toho taky užili...Začali jsme křečkama - jeden utekl a chcípnul po měsíci volného života v bytě... Druhý byl snad křížený s tchořem nebo s čím. A všechny kousal...Potom dcera chtěla pískomily... Pitomé to zvíře, nedá se chytit ani mazlit. navíc musí žít ve skupině takže se množí. Rychle. Věnovali jsme je známým, které to baví. Dnes jich mají myslim 18..´. Syn chtěl taky něco, tak si přinesl myši bodlinaté. Jsou krásné, jenom dokáží utéct odkudkoli... Nakonec je vrátil do zverimexu a přinesl potkana . Tak máme dva- Vasila a Ščura. Jsou fajn, čistotní, ochočení... Byla to dobrá volba.
  Jinak máme psa, dva kocoury, rybičky a nově 6 slepic... Snad je to konečný počet exemplářů naší zoo...

  superkarma: 0 02.06.2008, 09:50:38
 25. avatar
  [6] Aja [*]

  Zvířátka se chovají, kytičky se pěstují

  superkarma: 0 02.06.2008, 09:06:19
 26. avatar
  [5] Žábina [*]

  jo, šneky...ty jsem taky chovala v krabici s dírama...ale pro jistotu na balkoně

  superkarma: 0 02.06.2008, 08:41:32
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Včera mi tříletý klouček ukazoval, jak ho poslouchá fena Horákova laboratorního psa. Pouze gesty, bez slovních povelů. Sedni, lehni, k noze. Sestra onoho chlapečka hned poučovala, že psa musí odměnit a dávala mu něco ze dlaně.
  Nejde jen o to, pořídit dítěti zvíře.

  superkarma: 0 02.06.2008, 08:19:08
 28. avatar
  [3] arjev [*]

  Mám svobodného kamaráda a svého papouška naučil mluvit. Pěkně po sobě smýkají sprostými slovy. Kámoš říká, že papoušek je lepší než žena, protože když mu dojde trpělivost, chytne Lojzu, dá do klece a na ni vhodí hadr a Lojza ztichne

  superkarma: 0 02.06.2008, 08:08:49
 29. avatar
  [2] Evikus [*]

  kominice: Tu vaši korelu bych chtěla slyšet
  Jinak mě se kdysi podařilo pěstovat housenku, ze které se na jaře skutečně vylíhl motýl, kterého jsem s pláčem musela vypustit .
  Měli jsme křečka, morče a andulku. Všichni už umřeli, teď máme s manželem další andulku a psa.

  superkarma: 0 02.06.2008, 07:06:17
 30. avatar
  [1] kominice [*]

  Také jsme domů tahali kdejakou havěť a maminka- dobrá to duše- se o všechno co nás omrzelo starala
  Jako rodič jsem zdárně odolala všem nástrahám (zablešení Punťové ukradení i s řetězem od sousedovic boudy, křečky a myši propašované domů v kapsách atd.) a ustoupila jen v případě korely která se velice rychle naučila to podstatné z lidského slovníku: blbeč.u, nečum, debi.e, a zpívat včera večer u sila prvně jsem to zkusila, nestůj a pojď nebo třeba znělku večerníčka.
  A dalším ústupkem v touze po zvířecím daru bylo koťátko. Kdo mohl tušit, že za nějaký čas se z koťátka stane šéf celé naší lidské smečky???
  Další zvířata odmítám!!!!!

  superkarma: 0 02.06.2008, 06:19:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme