Radka je momentálně maminkou na plný úvazek. Doma má tříměsíčního Péťu – svoje první dítě. V začátcích s miminkem, po návratu z porodnice, ji kromě obou babiček a šikovného manžela pomáhala také speciální novorozenecká postýlka, kterou si Radka pronajala. Tyto postýlky používají profesionálové pro péči o novorozence v porodnicích, nyní mají české maminky možnost si je vypůjčit i na doma. Čtěte, jak se Radce osvědčila a zda by si ji půjčila znovu pro další miminko.

radka_zehleni

Jak jste se o postýlce a možnosti pronájmu dozvěděla?
Od kolegyní v práci. Nemohly si ji vynachválit. Teď zpětně mohu jen říct, že to byla dobrá volba. Zatímco na některé ostatní pomůcky jsem ani nešáhla, tak postýlka byla výborná. Mezi nevyužité věci patřil například spací pytel, neboť ze začátku byla ideální zavinovačka a ze spacího pytle Péťa mezitím vyrostl. Pak jsem nevyužila zakoupený přebalovací pult, jelikož máme velkou polici nad pračkou a tam mám dvě přebalovací podložky vedle sebe, když náhodou jednu prcek hned po rozbalení znehodnotí. Taky se příliš neosvědčila většina dětské kosmetiky a koupili jsme zbytečně moc menších plínek předem, které jsme pak nespotřebovali. Naopak postýlku jsme využívali na více než 100 %. V podstatě jsem si na ní zvykla hned v porodnici, protože ji mají i na novorozeneckém oddělení v Litoměřické nemocnici, kde jsem rodila.

Jak proběhl porod a byl Péťa v pořádku?
Na to, že to bylo poprvé, to šlo docela rychle a bez problémů. I Péťa přišel na svět v pořádku s mírami – 3,84 kg a 53 cm, takže pěkný kousek, i když mně se zdál tak maličký!

Co jste nejvíce na postýlce ocenila?
Už v porodnici jsem díky postýlce mohla mít Péťu pořád u sebe. Když jsem byla v jídelně na obědě, na prohlídkách u lékařů specialistů. Podobně to pak fungovalo i doma.

V prvních několika dnech, kdy jsem měla při vstávání bolesti, jsem byla ráda, že mám Péťu pořád u nosu, nemusím se nahýbat a stejně na něj stále vidím. Také jsem ho v postýlce vždy jednoduše odvezla pod okno na sluníčko – preventivně, aby nedostal žloutenku.

Když jsem pak byla schopná „větších akcí“, například vaření, poklízení a žehlení, postýlku jsem vždy dovezla tam, kde jsem potřebovala. Několikrát dokonce i do koupelny, když byl Péťa vzhůru a já se potřebovala osprchovat. Kvůli hojení porodních ran to bylo potřeba několikrát denně.

To, že byl uprostřed dění a v hluku mu vůbec nevadilo, spíš naopak. Když byl vzhůru, měl zábavu a pozoroval, co se děje, když spal, tak spal a nic ho neprobralo – ani televize, rádio, štěkající pes pod lůžkem nebo třískání s nádobím.

Radka_s_postylkou

Postýlka se může polohovat do různé výšky nebo se může nastavit různý náklon vaničky, ve které leží miminko. Využila jste polohování se zdravým miminkem?
Rozhodně to byla velká výhoda. V noci jsem měla Péťu v MiMi v nejnižší poloze u své postele, abych přes průhlednou vaničku viděla, že už se budí.

Vysokou polohu jsem používala například při aplikaci speciální mastičky, kterou Péťa dostal od paní doktorky na vyrážku pod vlásky a na obočí.  Nemusela jsem se k Péťovi při této proceduře tak ohýbat.

Polohování náklonu vaničky jsem využila hlavně, když Péťu trápily s prominutím prdíky. V nakloněném lůžku se mu ulevilo a bylo mu to příjemnější, než ve vodorovné poloze.

Dalším plusem postýlky je bezpečí. Když ležel v postýlce, nemohl se nikam překulit, nehrozilo, že na něj něco spadne.

Jak dlouho jste postýlku využívali?
Péťa nebyl žádné tintítko hned po narození, řekla bych, že patří k vyššímu průměru. V postýlce byl zcela v pohodě do 2 měsíců. Pak se začal více pohybovat a rozhazovat ručičkama a postýlka už mu začala být těsnější. V necelých třech měsících, po návratu z dovolené, se už do postýlky prakticky nevešel, tak jsme ji vrátili a Péťa šel spát do připravené dřevěné postýlky.

Přiznávám, že kdyby existovalo něco podobného ve větším, klidně bych mobilní postýlku využila i nadále, jelikož Péťa má teď už osm kilo a chovat či nosit je pro mě náročné na delší dobu. Postýlka byla rychlé řešení, Péťa mě z ní viděl i slyšel a mohl být stále se mnou a dal se v postýlce lehce pohoupat či povozit – taková domácí náhrada kočárku. Co si budeme povídat, v kočárku je většině dětem fajn a jízda je uklidňuje. Jen MiMi je pohodlnější. Ono je znát rozdíl, když se zvedá osm kilo několikrát denně z postýlky, která je nízko položená. Rozhodně příjemnější je zvedat miminko z postýlky MiMi, které se dá přizpůsobit do individuální výšky. A záda dostávají zabrat už v těhotenství a pak u všech činností – kojení, přebalování atd. Pořád se člověk nad mimino naklání, aby ho mimčo mohlo vidět a tak každá vyšší maminka určitě záda cítí, protože ani standardní výška ložné plochy kočárku také není třeba pro mě zrovna ideální.

radka

Půjčila byste si postýlku znovu?
Jednoznačně ano, a v mezičase ji můžu doporučit ostatním. :) Nastávající maminka si určitě musí předem rozmyslet, zda je pro postýlku vhodná dispozice bytu a také svoje plány na život s miminkem, například maminkám, které chtějí i s miminkem pracovat z domova, postýlka může opravdu hodně usnadnit život.

O postýlce jsme psali v těchto článcích:

Více o postýlce najdete na www.prvnipostylka.cz

Reklama