Zrak a oči jsou velmi důležitým lidským smyslem. Když nefungují tak, jak mají, vidíme hůř, a tím je ovlivněn i náš další život. Proto je důležité zjistit případné oční vady u dětí co nejdříve, ideálně do šesti let.

To se týká i vady zvané astigmatismus, při níž je nepravidelně zakřivená rohovka. Tato porucha je často spojena s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí a trpí jí poměrně velké množství lidí. I šestiletá Anetka, jejíž maminka Jana nám popsala, jak na tuto vadu přišli.

kid

„Oční vadu naší Anetky jsme objevili kvůli nepříjemné náhodě, když jí byly čtyři roky, nakonec to ale bylo dobře, protože jsme to začali řešit včas. Syn Ondra, který tou dobou chodil do školky, donesl domů poměrně silný zánět spojivek. Do té doby jsem netušila, že se může sourozenec lehce nakazit od toho druhého.

Vůbec se mi nezdálo, že by měla Anetka problémy s očima. Na žádné kontrole jsme do té doby nebyli, ani nechodila do školky, protože ji nevzali. Věděla jsem jak ze soukromé školky, kam chvilku docházel syn, tak ze státní školky, kde právě byl, že do školek dochází paní očařka.

Když syn přinesl ten zánět spojivek, malá to chytila taky a nemohla otevřít očička, jak byla slepená. Museli jsme tedy na oční. Následná kontrola po nemoci se paní doktorce nezdála, přišlo jí, že Anetka mžourá na jedno očičko, a hned se ptala, kam chodí do školky, kdo ji navštěvuje za lékaře. Řekla jsem, že se nedostala do školky. Doktorka ji tedy předběžně vyšetřila a sdělila nám, že má podezření na astigmatismus. Dala nám termín na další podrobnější vyšetření a při něm se její podezření potvrdilo. Dcerka má jedno očičko ve tvaru ragbyového míče, a tak to druhé očičko muselo její koukání táhnout samo a už to nezvládalo, proto mžourala.

Anetka dostala brýle, vybrali jsme pěkné a v poměrně normální cenové relaci. I když jsem jako maminka měla tendenci brečet (protože jsem se bála dětského kolektivu, sama jsem jako malá brýle nosila a med to mezi dětmi nebyl), udělala jsem z toho přednost. Brýle Anetce sluší a já doufám, že další kontrola potvrdí nějaké zlepšení. Prý je šance, že brýle zcela odloží, pokud se splní základní a jediná podmínka - objevit vadu do šesti let věku. A tu jsme splnili.“

Co je astigmatismus?

  • Oční vada (tzv. cylindrická), která je daná nepravidelným zakřivením rohovky. Způsobuje nepřesné zaostření světla na sítnici, kde vznikají dvě ohniska, a tak je obraz rozmazaný. Často se tedy vyskytuje společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
  • Příčinou vady může být úraz nebo následky po operaci, vada je ale i vrozená.
  • Vada se koriguje brýlemi nebo kontaktními čočkami s cylindrickými čočkami, ideálně do 6 let věku.

Zdroj: www.detskeoci.cz a www.ulekare.cz

Reklama