Zdraví

Maminka Jana: oční vadu jsme objevili díky náhodě

Zrak a oči jsou velmi důležitým lidským smyslem. Když nefungují tak, jak mají, vidíme hůř, a tím je ovlivněn i náš další život. Proto je důležité zjistit případné oční vady u dětí co nejdříve, ideálně do šesti let.

To se týká i vady zvané astigmatismus, při níž je nepravidelně zakřivená rohovka. Tato porucha je často spojena s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí a trpí jí poměrně velké množství lidí. I šestiletá Anetka, jejíž maminka Jana nám popsala, jak na tuto vadu přišli.

kid

„Oční vadu naší Anetky jsme objevili kvůli nepříjemné náhodě, když jí byly čtyři roky, nakonec to ale bylo dobře, protože jsme to začali řešit včas. Syn Ondra, který tou dobou chodil do školky, donesl domů poměrně silný zánět spojivek. Do té doby jsem netušila, že se může sourozenec lehce nakazit od toho druhého.

Vůbec se mi nezdálo, že by měla Anetka problémy s očima. Na žádné kontrole jsme do té doby nebyli, ani nechodila do školky, protože ji nevzali. Věděla jsem jak ze soukromé školky, kam chvilku docházel syn, tak ze státní školky, kde právě byl, že do školek dochází paní očařka.

Když syn přinesl ten zánět spojivek, malá to chytila taky a nemohla otevřít očička, jak byla slepená. Museli jsme tedy na oční. Následná kontrola po nemoci se paní doktorce nezdála, přišlo jí, že Anetka mžourá na jedno očičko, a hned se ptala, kam chodí do školky, kdo ji navštěvuje za lékaře. Řekla jsem, že se nedostala do školky. Doktorka ji tedy předběžně vyšetřila a sdělila nám, že má podezření na astigmatismus. Dala nám termín na další podrobnější vyšetření a při něm se její podezření potvrdilo. Dcerka má jedno očičko ve tvaru ragbyového míče, a tak to druhé očičko muselo její koukání táhnout samo a už to nezvládalo, proto mžourala.

Anetka dostala brýle, vybrali jsme pěkné a v poměrně normální cenové relaci. I když jsem jako maminka měla tendenci brečet (protože jsem se bála dětského kolektivu, sama jsem jako malá brýle nosila a med to mezi dětmi nebyl), udělala jsem z toho přednost. Brýle Anetce sluší a já doufám, že další kontrola potvrdí nějaké zlepšení. Prý je šance, že brýle zcela odloží, pokud se splní základní a jediná podmínka - objevit vadu do šesti let věku. A tu jsme splnili.“

Co je astigmatismus?

 • Oční vada (tzv. cylindrická), která je daná nepravidelným zakřivením rohovky. Způsobuje nepřesné zaostření světla na sítnici, kde vznikají dvě ohniska, a tak je obraz rozmazaný. Často se tedy vyskytuje společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
 • Příčinou vady může být úraz nebo následky po operaci, vada je ale i vrozená.
 • Vada se koriguje brýlemi nebo kontaktními čočkami s cylindrickými čočkami, ideálně do 6 let věku.

Zdroj: www.detskeoci.cz a www.ulekare.cz

   
26.09.2013 - Oči - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [8] Jarkkka [*]

  Zánět spojivek nás doma taky potrápil, ale naštěstí to žádné další vady neodhalilo.

  superkarma: 0 02.01.2014, 20:42:30
 2. avatar
  [7] Makynka [*]

  jo takhle, to je možné.  Samozřejmě, že za to nemůže ani dítě, ani školka, to se prostě v kolektivech stává.

  superkarma: 0 30.09.2013, 15:14:04
 3. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Makynka — #4 Zdůrazní-li někdo ve vyprávění dvakrát, že to donesl syn, možná to řekne víckrát a to dítě to zaslechne, může začít cítit i vinu, že za všechno může. Nemůže.

  superkarma: 1 26.09.2013, 21:23:59
 4. avatar
  [5] tomáš [*]

  Mám tuto vadu také. I když jsem coby dítko u školní prohlídky čítala obrázkové i písmenkové tabule, nic mi nediagnostikovali, žádné brýle jsem nenosila...Myslím, že to ani nelze léčit. Nosím brýle až od dospělosti, když jsem na oční začala chodit sama. Snad tedy dnešní mládež má lepší péči (ale myslela jsem, že už dávno jsou odbourané hromadné rychloprohlídky... že se teď o veškerou prevenci musí postarat sami rodiče ?)

  superkarma: 0 26.09.2013, 20:41:43
 5. avatar
  [4] Makynka [*]

  Suzanne — #3 Mě syn také donesl zánět spojivek ze školky, měla to skoro celá jejich třída a doma jsme to pochytali všichni. Někdy je dost jasné, že to dítě prostě z kolektivu přineslo.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #6
  superkarma: 1 26.09.2013, 13:25:05
 6. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Barbucháč — #2 Taky mě zaujalo, že v článku je dokonce dvakrát uvedeno, že syn "donesl" zánět spojivek. Může to být i alergické, nebo stačí při rýmě promnout oko, dítě může sáhnout do lecčehos. Maminky si ale dokážou vytvořit pocit zloby na okolní svět. Ať mi nikdo neříká, že se to nepřenáší i na děti Sml24

  1. na komentář reaguje Makynka — #4
  superkarma: 0 26.09.2013, 09:41:03
 7. avatar
  [2] Barbucháč [*]

  moje dcera nosí brýle někdy od druhé třídy a nikdy neměla problém s dětským kolektivem, řekla bych, že tahle obava jen zakořeněná v rodičích a děti s tím ve skutečnosti  problém nemajíSml23

  přeju Anetce aby se vada úspěšně odstranilaSml72

  1. na komentář reaguje Suzanne — #3
  superkarma: 0 26.09.2013, 09:08:32
 8. [1] Leena [*]

  dětská doktorka by měla kontrolovat zrak na 3leté prohlídce a při jakékoli pochybnosti poslat na oční.

  Jak píšou výš, astigmatismus je téměř vždy spojen s krátkozrakostí či dalekozrakostí, takže dítě buď nevidí na dálku nebo na blízko, to se dá zjistit i jen s obrázkama...

  superkarma: 0 26.09.2013, 08:12:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme