Novinky

Maminka: „Co k nám zase lezou?“

Ne každá návštěva je vždy vítána, ale maminka čtenářky, která nechce být jmenována, trousí tyto poznámky velmi často, ale navenek se chová jako mílius. Naši čtenářku, které tímto děkuji za příspěvek, to trápí.

Milá redakce, vítání je krásné téma. První, co mě napadá je vítání jara. I když i k nám chodí návštěvy a a my také občas někam zavítáme. Nejhorší uvítání je asi falešné, slizké a neupřímné. Opravdu víc ocením, když mi někdo řekne, hm, dnes se mi to opravdu nehodí, nemám náladu, přeložíme setkání na jindy a podobně než aby mě někdo vítal sladce a za rohem jsem zaslechla poznámky typu: to je hrůza, co tu chce, doufám, že tu nebude sedět dlouho.

Zažila jsem to několikrát a hodně mi to vadí. Já nebyla ani návštěva ani hostitelka. Je to moje maminka. Chovala se takto zcela běžně, mě to hodně vadilo. Opravdu bych raději neohlášenou návštěvu poslala pryč, pokud by se mi to nehodilo nebo na ně zrovna neměla náladu či sílu či čas a domluvená návštěva se dá přeložit, rozumný pochopí, s nerozumným stejně není domluva.

A jednou za mnou přišla teta a přemýšlela nahlas, zda když se takto chová k jiným návštěvám(zahlédne je z okna a pronese větu třeba: „Co tu zas chtějí nebo co k nám lezou?“ a pak jim otvírá s úsměvem kolem celé hlavy a objímá se s nimi a tak ráda je vidí a po usazení návštěvy v obýváku při vaření kávy v kuchyni nevynechá poznámky typu, že snad brzy vypadnou, zda takto se nechová i když vidí přicházet tetu a strýčka.

 I já jsem o tom přemýšlela a myslím si, že se takto chová vůči všem. A věřte, že je mi z toho velikánské smutno. Jak zpívá Marek Eben: jsou věci, který člověk nepochopí..

Taky se mi několikrát stalo, že se stavila paní, u které je to „stavení na chvilku“ několik hodin, tak jsem ji slušně řekla, nezlobte se, prosím, za hodinu musím odjet. Někdy šla dál a seděla pouze hodinu, někdy návštěvu odložila.

K vítání patří stisk ruky. Myslím ten upřímný, srdečný s pohledem do očí. Podá-li mi někdo ruku typu leklá ryba, udělám si obrázek.

Včera v Praze jsem zažila dvě setkání se svými milými kamarádkami. Obě setkání byla velice upřímná, s upřímným stisknutím ruky a přátelským obětím. I když jsem měla opravdu velmi málo času, velmi ráda jsem své kamarádky viděla, obě si na mě udělaly aspoň chvilku, v Praze si mě našly a dojely a já ještě dlouho budu cítit opravdové a upřímné obětí, vidět skutečnou radost v očích, že mě vidí rády stejně jako já je a holky, věřte, že mě obě setkání posunula někam víš. Díky!

Ráda bych u nás přivítala naše blízké nejen příbuzné, ale přátelé, kterých zrovna moc nemáme. Ale jsem moc ráda, že jsem se s nimi mohla setkat včera.

Letos chci poprvé u Štědrovečerní večeře prostřít o jeden talíř víc, i když nikoho na Štědrý večer nečekáme. Pátrám po zvycích našich předků a pomaloučku a postupně je zavádím k nám. Ať by přišel kdokoliv s dobrým úmyslem, dostalo by se mu srdečného a upřímného přijetí.

Radku, prosím, vynechte dnes můj nick. Natáhla jsem do ž-inky půl svého příbuzenstva i nepříbuzenstva, zná mě tu dost lidí. Maminka se opravdu takto chová a mě to vážně mrzí, ale je to upřímné a bolestné psaní.

Nevím, zda je lepší tam napsat třeba Pepa nebo raději nic.

Díky.


Téma dne – vítání milé i nemilé

 • Jak se vítáte s cizími lidmi a jak se známými
 • Které způsoby vítání jsou milé a které nemilé?
 • Na jaké přivítání nikdy nezapomenete?
 • Koho letos ještě přivítáte a jak se na ně, ji, něj těšíte?
 • Jaké přivítání byste nikomu nepřála?
 • A koho byste ráda přivítala?

Své úvahy, příběhy, fotografie, videa, prostě vše, co se k tomuto tématu váže, očekávám na redakčním e-mailu:

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás, co přispějete k tématu dne smysluplným příspěvkem, odměním. A věřte, že to bude vítané překvapení!

   
20.12.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Suzanne [*]

  opickajura — #11 Já mám tohle třeba ráda, když někdo zazvoní, klidně ho pozvu dál a udělám kafe. Ohlášené návštěvy mě vlastně stresují dopředu, protože - doufám, že nebudou moc dlouho sedět, nechce se mi se s nikým bavit, jsem nespolečenská. Když mě ale někdo přepadne, tak mu snesu modré z nebe a ráda si popovídám Sml30 Takže ohlašování mobilem ne, max. pět minut předem - jedu kolem, stav na kafe. Jinak jsem docela nevrlá Sml22 Můj muž návštěvy miluje a plánuje, nakonec ty lidi taky ráda vidím a bavím se, jenže dopředu frfňám a doufám, že nebudou sedět dlouho Sml54

  superkarma: 0 21.12.2013, 09:13:17
 2. avatar
  [13] gerda [*]

  jak vidím, tak u někoho by místo dřívějšího Božího požehnání nad dveřma v chodbě měl viset nápis Host do domu - hůl do ruky!Sml30

  superkarma: 0 20.12.2013, 18:01:23
 3. [12] MaVy [*]

  a to já mám návštěvy i nezvané ráda,nijak mi nevadí,nemám s tím problémSml16

  superkarma: 0 20.12.2013, 17:46:56
 4. [11] opickajura [*]

  teda holky, vy jste drsňačky.Ale asi to děláte dobře.Mobily jsou, ale na druhou stranu mě mrzí, že je pryč doba, kdy každý zazvonil a byla radost. Už jsme zpohodlněly, hlavně my ženský

  1. na komentář reaguje Suzanne — #14
  superkarma: 0 20.12.2013, 17:44:34
 5. avatar
  [10] v.poho [*]

  Hosty doma v podstatě nemám ráda, ale rozhodně se s tím netajím a obecně se to o mně ví. S kamarádkami se setkáváme ponejvíce venku, na kafi, v bazénu.... a nikdo nikoho neotravuje.

  Návštěvu míváme opravdu jen výjimečně a to vždycky ohlášenou a pozvanou. Když nechci někoho pozvat, tak ho nezvu a je to. Vúbec nechápu lidi, kteří někoho vidí na ulici a hned mu říkají: zastav se, až půjdeš kolem.

  A pak se strašně diví, když ten chudák to vezme vážně...

  superkarma: 1 20.12.2013, 15:06:52
 6. avatar
  [9] cicinka [*]

  gerda — #1 Tak to jsme na tom stejně. Manžel děsně rád na návštěvy a návštěvy u nás. A já si raději užívám klidu o samotě. Sml30

  Ale když už na ty návštěvy dojde, vydržím a chovám se jak se patří, žádná přetvářka.Sml23

  superkarma: 0 20.12.2013, 12:52:05
 7. [8] Rikina [*]

  A to já říkám rovnou nahlas hned za dveřma "kohopak to k nám nesou, ty čerti, kohopak to k nám nesou" Sml57  což je z nějaké scénky staré jak hnědé uhlí, aktéři Šimek, Sobota, Nárožný.

  superkarma: 0 20.12.2013, 12:45:34
 8. [7] cilani [*]

  já to mám jednoduché.. nezvaným návštěvám ani neotvírám... Neohlášenou ségru ještě tak pustím do předsíně,ať vyřešíme co potřebuje, dál ne a hned ji pakuju, ale jinak nikoho. V dnešní době mobilních telefonů není zas takový problém se ohlásit dopředu.. tudíž neohlášení mají smůlu..Sml80

  superkarma: 0 20.12.2013, 12:42:24
 9. [6] murat [*]

  DanaD — #5 Sml22 tak je to nejlepší, teď už to mám taky tak zařízené. nezvané návštěvy nepřijímám.

  superkarma: 0 20.12.2013, 11:42:51
 10. avatar
  [5] DanaD [*]

  no vsichni moji znami vedi ze musi napred zavolat ale na druhou stranu me zase nedela problem rict  dneska se mi to nehodi, djdete jindy.  Chvili to trvalo, ale ted si na to volani proste vsichni zvykli Sml16

  1. na komentář reaguje secret — #6
  superkarma: 0 20.12.2013, 11:40:08
 11. [4] murat [*]

  to dělá spousta lidí, taky ze mě někdy vypadnou podobné kecy, ale nemyslím to tak Sml30

  superkarma: 1 20.12.2013, 11:09:06
 12. avatar
  [3] Eliana [*]

  to nic, to dělá i moje matkaSml54 a jedna moje ségra je mistryně přetvářek..to chce brát sportovně a svoji domácnost si zařídit po svémSml22Sml16

  superkarma: 0 20.12.2013, 11:02:09
 13. [2] Nikar [*]

  Nejsmutnější je, že rodiče nezměníme, a když jim chceme něco vytknout, tak jsme potom my ti nejhorší.

  superkarma: 0 20.12.2013, 10:47:26
 14. avatar
  [1] gerda [*]

  Takhle je to asi ve více rodinách, taky nesnáším společenskou přetvářku. Ale já mám doma přesný opak - muž miluje návštěvy z celého srdce a upřímně, pozve každého a rád ho taky vidí, věnuje se mu, jen já to musím nějak zvládnout se ctí, když je to přepadovka.Sml30 Už jsem se vycvičila, že na rozdíl ode mě, samotářského jezevce, je nejšťastnější v houfu přátel. 

  1. na komentář reaguje cicinka — #9
  superkarma: 0 20.12.2013, 10:44:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme