Rodina

Maminka byla pečlivá, já taková nejsem...

V příspěvku čtenářky Verči27 k dnešnímu tématu o domácím účetnictví, se přesvědčíte, že rozdíl mezi generacemi je i v přístupu k penězům. Žijeme asi holt v blahobytu...

Nučila vás maminka hospodařit s penězi? Čtenářka Verča27 přiznává, že měla v mamince velký vzor, ale sama její pečlivosti nikdy nedosáhla...


Vedení domácího účetnictví pro mě není neznámá věc. Moje maminka to tak dělá od té doby, co se vdala. Pěkně tabulka s příjmy a výdaji za jednotlivé položky. Týden po týdnu, měsíc po měsíci. Za ta léta už je to několik tlustých sešitů. První záznamy byly hodně podrobné, takže pokud bych chtěla, jistě snadno zjistím, kolik stálo mléko, máslo a 10 dkg šunkového salámu v 80. letech. Dnes už záznamy tak podrobné nejsou, ale to, kolik se utratilo za potraviny, drogerii, oblečení, nebo kolik se stržilo ve sběrně za harampádí z kůlny je ihned zřejmé. Maminka má o všem dokonalý přehled. Za tuhle pečlivost ji moc obdivuji. Sama jsem si účetnictví vedla několikrát, ale nikdy jsem u toho nevydržela. Asi jsem málokdy měla tak napjatý rozpočet, abych musela sledovat každou korunu. Vedení účetnictví se mi ale velmi osvědčilo, kdykoliv jsem v životě něco měnila a musela se vyrovnat s novou ekonomickou situací. Když jsem nastoupila na vysokou, do práce, měnila zaměstnání, přestěhovala se. Obvykle ale stačily tři měsíce k tomu, abych věděla, jak na tom s příjmy a výdaji jsem a v dalších měsících už se nikdy nic podstatného neměnilo. Plus mínus nějaká ta stovka jsem na tom byla stejně. Pokud se vyskytly nějaké větší výdaje, tak buď na danou věc bylo, nebo se bez ní člověk obešel. Vedení účetnictví, aspoň na čas, ale doporučuji každému, kdo se chce zorientovat, jak na tom vlastně finančně je, a kde jsou možné rezervy. A ještě jednu věc jsem se od maminky naučila - pečlivě zakládat všechny výpisy z účtů, potvrzenky, dokumenty o koupi a záruční listy. Už se mi to nejednou vyplatilo.
Verča27

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 2. listopadu 2011: Vedete si účetnictví?

Zasílání příspěvků k tomuto tématu již skončilo. Po šestnácté hodině se dozvíte, která čtenářka získala slíbený dárek, totiž voňavou svíčku AIRWICK s podmanivými barevnými efekty v krásném balení se zápalkami.

svicka

   
02.11.2011 - Finance a práce - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

  1. [2] sdrawa [*]

    Přesně tak, vidím to u dcery :) Ona si chce všechno dělat sama, ale absolutně nestíhá a nemá přehled. Našla jsem jí nyní pomoc a kupodivu přijala. Nakonec je za vedení účetnictví ráda :)

    superkarma: 0 13.06.2013, 14:54:17
  2. [1] jithule [*]

    tak až takhle ne, ale eviduji si výdaje

    superkarma: 0 01.12.2011, 10:32:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme