Tak příspěvku od čtenářky s nickem mamina73 si opravdu vážím, neboť je takříkajíc - z pravé ruky. Tedy přímo od doručovatelky, která letáky roznáší. Přečtěte si její pohled na celou tuto záležitost.

Dobrý den,
dnešní téma letáky se mne týká právě z pozice doručovatelky těchto „kokotin“. Dělám to už 7 let jako brigádu a jsem s touto prací spokojena. Nedá mi to abych nenapsala něco k pravidlům - letáky by se před vchodem válet nesmí, buď má doručovatel zazvonit aby ho někdo pustil dovnitř, nebo počkat až někdo půjde do - ze vchodu a nebo si opatřit klíče. Protože ale chodí velké kontroly nás - doručovatelů, tak si málokdo troufne letáky před vchodem nechat jen tak válet. To bych se výplaty asi nedočkala - pokuty za nedoručené letáky (nebo doručené a ukradené, válející se na sídlišti ....) jsou docela vysoké. Já doručuji pro 3 společnosti, klíče jsem si postupně od družstev obstarala, bohužel na své náklady. Takže první 3 měsíce co jsem doručovala tak to bylo doslova zadarmo, výdělkem jsem zaplatila klíče. Bohužel kontroloři, kteří chodí po nás se ne vždy ptají právě lidí v domech, jestli letáky dostali, ale dají na to, jestli je vidí nebo ne, aby se nezdržovali.  Takže bojujeme právě s tím, že já letáky třeba v pondělí ráno ve 4 hodiny doručím a oni už tam v 7 hodin nejsou, ale kontrola jde až ve středu dopoledne. Když vím, že kontrola určitě půjde, tak doručuji až co možná nejpozději, aby je tam kontrolor našel (alespoň někde), ale to se zase moc nelíbí lidem, kteří chtějí letáky dřív. Protože doručuji i v oblasti kde bydlí spousta starších a nemocných lidí, tak ti chtějí letáky do schránky, i když mají v domě na letáky vyhrazený jiný prostor. Samozřejmě jim vyhovím.

Naprosto nejlepší řešení vidím v tom, když má nějaký panelák takové ty odkladné košíčky na letáky za dveřmi, takže bezdomovci se tam nedostanou (často to ale vyhazují lidé přímo z domu) a přitom je to rychle doručené. Odkladné košíčky před zamykacími dveřmi jsou na nic, tam letáky dám a do večera zmizí, protože je někdo ukradne právě na sběr. Na druhou stranu nerada chodím doručovat rodinné domky, protože tam než doručím 100 letáků, tak je to práce na hodinu, zatím co v panelácích jsou to třeba 4 vchody - hotové za 5 minut. A nebo domy, kde právě nejsou odkladná místa na letáky, tak tam to obnáší ještě spoustu práce doma, kdy se letáky musí naskládat na sebe (ono 15 druhů by nebylo reálné doručovat bez předchozího naskládání) a pak je vhazovat do schránek.

A i děti jsou s doručováním letáků spokojené - neříkám že nadšené, ale bez nich by nebylo jejich kapesné. Díky letákům si tak mohou přivydělat nějakou korunku. A já jsem ráda, že se s nimi nemusím dřít sama. Každý týden se váha doručovaných letáků pohybuje od 700 kg výš, v době před vánoci (ta už pro letáky začíná v říjnu), velikonoci a začátkem školního roku se váha šplhá klidně i na dvojnásobek. Nejhorší je to v zimě, protože s vozíkem po chodnících projet je naprosto nadlidský výkon. Vzpomínám si na to, že když jsem s dětmi začínala doručovat, tak ještě ani neuměly číst, takže jsem jim musela v domech ukazovat, kam letáky hodit smí a kam nesmí. Dneska už je to pohoda, synovi je 11 a dceři 13 let, takže chodí i část doručovacího rajonu sami, každý jdeme třeba po jedné straně ulice a máme to hotové za chvíli. Bohužel, částka která se dostane k nám - doručovatelům není nijak vysoká, na druhou stranu každá korunka se hodí a díky letákům můžeme jet každý rok k moři. Mám i nepříjemnou zkušenost s letáky - občas dostaneme vynadáno od lidí z domu, co tam lezeme, že oni o to nestojí, nebo si někdo neodpustí jedovatou poznámku na naší adresu. Teď už je to lepší, ale dřív to bylo dětem líto.

Sama ceny v letácích porovnávám, ale spíš jen když něco sháním - teď to jsou například suroviny na pečení cukroví, protože peču na objednávky a tam už je každá ušetřená koruna za kvalitní zboží znát. A rozdíly v cenách jsou často značné. Mám výhodu v tom, že vždycky vidím ještě starý leták, který stále platí a přitom už i nový, který teprve platit začne. Porovnávání je tak snazší.

Dnešní téma bych uzavřela prosbou, aby lidé byli k doručovatelům trošku přátelštější a zkusili se na jejich práci podívat i z jejich pohledu. A třeba jim i pomohli - stačí když budete mít balík letáků přede dveřmi tak jej dát za dveře, položit ke schránkám. Například letos dostala dcera od jedné paní čokoládku a poděkování, měla z toho neskutečnou radost, že si vůbec někdo všimnul její práce.

mamina 73

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

____________

Děkuji, že jste nám napsala a dala malinko nahlédnout do zákulisí druhé strany, tedy těch, ke kterým bychom se měli chovat slušněji. Pozdravujte vaše děti a ať mají těch čokolád víc. :)
Pěkný den
Saša

Téma dnešního dne 8. listopadu: Reklamní letáky

  • Nacházíte ve vašich schránkách reklamní letáky?
  • Vyhazujete je nebo do nich rády nahlédnete?
  • Porovnáváte ceny?
  • Nakupujete podle nich?
  • Kdy nejvíce? (Vánoce, Velikonoce, výprodeje)
  • Byla jste někdy podle reklamního letáku napálena?
  • Obtěžují vás?
  • Nevadí vám?

Vše o letácích pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
Jednu nakupující nenapálím, ale odměním malým dárkem:
3 x luxusní  tělový krém AVON – naturals: s mlékem a medem, s vanilkou a s růží a broskví

krem

Reklama