Bulvár

mamina73: Buďte k doručovatelům trošku přátelštější

Tak příspěvku od čtenářky s nickem mamina73 si opravdu vážím, neboť je takříkajíc - z pravé ruky. Tedy přímo od doručovatelky, která letáky roznáší. Přečtěte si její pohled na celou tuto záležitost.

Dobrý den,
dnešní téma letáky se mne týká právě z pozice doručovatelky těchto „kokotin“. Dělám to už 7 let jako brigádu a jsem s touto prací spokojena. Nedá mi to abych nenapsala něco k pravidlům - letáky by se před vchodem válet nesmí, buď má doručovatel zazvonit aby ho někdo pustil dovnitř, nebo počkat až někdo půjde do - ze vchodu a nebo si opatřit klíče. Protože ale chodí velké kontroly nás - doručovatelů, tak si málokdo troufne letáky před vchodem nechat jen tak válet. To bych se výplaty asi nedočkala - pokuty za nedoručené letáky (nebo doručené a ukradené, válející se na sídlišti ....) jsou docela vysoké. Já doručuji pro 3 společnosti, klíče jsem si postupně od družstev obstarala, bohužel na své náklady. Takže první 3 měsíce co jsem doručovala tak to bylo doslova zadarmo, výdělkem jsem zaplatila klíče. Bohužel kontroloři, kteří chodí po nás se ne vždy ptají právě lidí v domech, jestli letáky dostali, ale dají na to, jestli je vidí nebo ne, aby se nezdržovali.  Takže bojujeme právě s tím, že já letáky třeba v pondělí ráno ve 4 hodiny doručím a oni už tam v 7 hodin nejsou, ale kontrola jde až ve středu dopoledne. Když vím, že kontrola určitě půjde, tak doručuji až co možná nejpozději, aby je tam kontrolor našel (alespoň někde), ale to se zase moc nelíbí lidem, kteří chtějí letáky dřív. Protože doručuji i v oblasti kde bydlí spousta starších a nemocných lidí, tak ti chtějí letáky do schránky, i když mají v domě na letáky vyhrazený jiný prostor. Samozřejmě jim vyhovím.

Naprosto nejlepší řešení vidím v tom, když má nějaký panelák takové ty odkladné košíčky na letáky za dveřmi, takže bezdomovci se tam nedostanou (často to ale vyhazují lidé přímo z domu) a přitom je to rychle doručené. Odkladné košíčky před zamykacími dveřmi jsou na nic, tam letáky dám a do večera zmizí, protože je někdo ukradne právě na sběr. Na druhou stranu nerada chodím doručovat rodinné domky, protože tam než doručím 100 letáků, tak je to práce na hodinu, zatím co v panelácích jsou to třeba 4 vchody - hotové za 5 minut. A nebo domy, kde právě nejsou odkladná místa na letáky, tak tam to obnáší ještě spoustu práce doma, kdy se letáky musí naskládat na sebe (ono 15 druhů by nebylo reálné doručovat bez předchozího naskládání) a pak je vhazovat do schránek.

A i děti jsou s doručováním letáků spokojené - neříkám že nadšené, ale bez nich by nebylo jejich kapesné. Díky letákům si tak mohou přivydělat nějakou korunku. A já jsem ráda, že se s nimi nemusím dřít sama. Každý týden se váha doručovaných letáků pohybuje od 700 kg výš, v době před vánoci (ta už pro letáky začíná v říjnu), velikonoci a začátkem školního roku se váha šplhá klidně i na dvojnásobek. Nejhorší je to v zimě, protože s vozíkem po chodnících projet je naprosto nadlidský výkon. Vzpomínám si na to, že když jsem s dětmi začínala doručovat, tak ještě ani neuměly číst, takže jsem jim musela v domech ukazovat, kam letáky hodit smí a kam nesmí. Dneska už je to pohoda, synovi je 11 a dceři 13 let, takže chodí i část doručovacího rajonu sami, každý jdeme třeba po jedné straně ulice a máme to hotové za chvíli. Bohužel, částka která se dostane k nám - doručovatelům není nijak vysoká, na druhou stranu každá korunka se hodí a díky letákům můžeme jet každý rok k moři. Mám i nepříjemnou zkušenost s letáky - občas dostaneme vynadáno od lidí z domu, co tam lezeme, že oni o to nestojí, nebo si někdo neodpustí jedovatou poznámku na naší adresu. Teď už je to lepší, ale dřív to bylo dětem líto.

Sama ceny v letácích porovnávám, ale spíš jen když něco sháním - teď to jsou například suroviny na pečení cukroví, protože peču na objednávky a tam už je každá ušetřená koruna za kvalitní zboží znát. A rozdíly v cenách jsou často značné. Mám výhodu v tom, že vždycky vidím ještě starý leták, který stále platí a přitom už i nový, který teprve platit začne. Porovnávání je tak snazší.

Dnešní téma bych uzavřela prosbou, aby lidé byli k doručovatelům trošku přátelštější a zkusili se na jejich práci podívat i z jejich pohledu. A třeba jim i pomohli - stačí když budete mít balík letáků přede dveřmi tak jej dát za dveře, položit ke schránkám. Například letos dostala dcera od jedné paní čokoládku a poděkování, měla z toho neskutečnou radost, že si vůbec někdo všimnul její práce.

mamina 73

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

____________

Děkuji, že jste nám napsala a dala malinko nahlédnout do zákulisí druhé strany, tedy těch, ke kterým bychom se měli chovat slušněji. Pozdravujte vaše děti a ať mají těch čokolád víc. :)
Pěkný den
Saša

Téma dnešního dne 8. listopadu: Reklamní letáky

 • Nacházíte ve vašich schránkách reklamní letáky?
 • Vyhazujete je nebo do nich rády nahlédnete?
 • Porovnáváte ceny?
 • Nakupujete podle nich?
 • Kdy nejvíce? (Vánoce, Velikonoce, výprodeje)
 • Byla jste někdy podle reklamního letáku napálena?
 • Obtěžují vás?
 • Nevadí vám?

Vše o letácích pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
Jednu nakupující nenapálím, ale odměním malým dárkem:
3 x luxusní  tělový krém AVON – naturals: s mlékem a medem, s vanilkou a s růží a broskví

krem

   
08.11.2011 - Příběhy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [29] Danka66 [*]

  Zajímalo by mě, jestli i v dnešní době dorušování letáků stále funguje na takové úrovni a jestli se to finančně ještě vůbec vyplatí. Znám totiž spoustu lidí, kteří již letáky neodebírají a koukají na letáky na internetu.

  superkarma: 0 27.09.2017, 22:18:18
 2. [28] FAXÍK [*]

  femme — #27 Někde se doručovatelky na rajónu střídají moc často a nestihnou se ani rozkoukat a už je dají zase jinam, tak mějte trpělivost.

  Nevím proč si pošta libuje ve změnách, protože lidi to nesli vždy těžce, když se jim vyměnila doručovatelka stará za novou, vím to z vlastní zkušenosti.

  superkarma: 0 10.11.2011, 14:39:16
 3. avatar
  [27] femme [*]

  doručovatelkám jejich práci fakt nezávidím Sml23 30 let jsme měli stejnou, byla moc milá, vždycky jsme spolu prohodily pár slov, jenže před nedávnem odešla do SD a místo ní máme zřejmě analfabeta, bo už 2x jsem se setkala s tím, že vrátil dopis zpět s poznámkou: adresát v místě neznámý a přitom tam bydlíme víc jak 30 let a na schránce máme jméno Sml31 Sml45

  1. na komentář reaguje FAXÍK — #28
  superkarma: 0 08.11.2011, 20:10:14
 4. avatar
  [26] Jeliska [*]

  mamina73 — #19 Jsem ráda, že mě redakce vyslyšela a moc gratuluji!

  superkarma: 0 08.11.2011, 17:05:27
 5. avatar
  [25] Milala [*]

  Letáky mně nevadí,docela ráda se podívám,kde co mají,i když akce minimálně využívám.A vím,co je to za dřinu,dát leták do každé schránky.Kdysi dávno jsem si to zkusila taky,pouze 1x, byla to mimořádná akce.Tehdy jsem vydělala svým dětem na zimní boty. Ale u nás už všechny letáky přešly na poštovní doručovatelky a nesmí vzít žádného brigádníka.Prý nemají penízeSml80

  superkarma: 0 08.11.2011, 14:20:27
 6. avatar
  [24] átéčko [*]

  K nám zapomínali s letáky chodit, tak se kouknu na tohle, abych věděla. Jen se na nich nedají škrábat brambory...

  superkarma: 0 08.11.2011, 13:27:33
 7. avatar
  [23] enka1 [*]

  mamina73 — #21 No vidíš a já dostala od rozvozce, jen nacyklostylovaný papír - jakousi smouvu mezi ním a mnou

  superkarma: 0 08.11.2011, 13:25:28
 8. [22] mamina73 [*]

  Eliana — #20 Také to možná doručovatelka už nemá ve svém rajonu, třeba jí končí třeba ulicí před vámi.

  superkarma: 0 08.11.2011, 12:57:16
 9. [21] mamina73 [*]

  enka1 — #16 Vozíky jsem si koupila 2 - také ze svého, protože na ty žádná firma nepřispěje. Pravidla jsem musela vždycky podepisovat na začátku spolupráce a každý rok znovu, jsou to takové brožurky, ale v podstatě pro všechny firmy velmi podobné. Vlastní klíče si musím shánět vždycky od bytových družstev, většinou mi je prodají, teď už je to snažší, protože mě tam znají od vidění, že tam chodím. Ze začátku jsem měla klíčů málo a to jsem chtěla skončit, protože to opravdu nešlo. Stáli jsme ve 3, každý před jedním vchodem jako policajti a čekali, kdo kdy půjde a otevře. Rajony jsou opravdu některé velké, já mám jeden kde je třeba 500 letáků a druhý rajon kde jich mám 1200. Nejvíc asi zdržuje ty letáky doma naskládat, navíc mám pocit, že stále letáky doma někde jsou, chodí se 3x týdně, takže pořád u nás přede dveřmi stojí vozíky s nějakými letáky. Cena za doručený leták je kolem 0,05 Kč hrubého, když je víc kusů, tak se připočítává dalších 0,02 Kč za každý další druh. Odměny jsou zase od většiny firem stejné.

  1. na komentář reaguje enka1 — #23
  superkarma: 0 08.11.2011, 12:55:32
 10. avatar
  [20] Eliana [*]

  mamina73 — #18 nevím, kdo to distribuuje, ale řešit to nebudeme, koukneme se na net, když bude třeba, jen nás to mrzí i pro ni by to bylo odbytiště...cesta k nám je pěkná, nová, žádný kopec, kraj obce, ale oni místní jsou proti nám všeobecně zaujatí, se staršimi lidmi nemáme problém a mladší nás nezdraví ani na pozdrav neodpovíSml80

  1. na komentář reaguje mamina73 — #22
  superkarma: 0 08.11.2011, 12:49:29
 11. [19] mamina73 [*]

  Marcela Jelínková — #15 Děkuji za podporu, o výhře rozhodne určitě spravedlivě redakce, já jsem ráda za každý článek tady, za čas věnovaný psaní si ho zaslouží každý.

  1. na komentář reaguje Marcela Jelínková — #26
  superkarma: 0 08.11.2011, 12:47:46
 12. [18] mamina73 [*]

  Eliana — #17 V tom případě  bych se možná poptala u distributora (společnosti která letáky doručuje) proč tomu tak je, jestli by byla možná sjednat náprava. Vím že s kočárkem to není úplně jednoduché, ale jde to - z domova si už nejspíš veze letáky naskládané a jenom je háže do schránek. U rodinných domků se s kočárkem chodí dobře, tam nemusí nikde nechávat kočárek zaparkovaný a odcházet od něj. Hlídám malého klučíka od jeho třičtvrtě roku, dokud jenom seděl v kočárku a díval se, byla to pohoda, později když chtěl chodit, tak nám doručování zabralo víc času, protože chvíli šel, chvíli zase jel na kočárku. Teď mu jsou 3 roky, s letáky se mnou chodí rád, protože často jezdím se 2 vozíčky a jakmile vyprázdním jeden, tak on na něm jede. Už spolu chodíme i v panelákách, to s kočárkem nešlo, protože jsem ho nemohla před každým domem vyndavat.

  1. na komentář reaguje Eliana — #20
  superkarma: 0 08.11.2011, 12:46:02
 13. avatar
  [17] Eliana [*]

  mamina73 — #14 že se jí k nám zacházet nechceSml80

  1. na komentář reaguje mamina73 — #18
  superkarma: 0 08.11.2011, 12:24:04
 14. avatar
  [16] enka1 [*]

  Aha,asi máš větší trpělivost a lepší firmy, které tě zaměstnávají -nikde jsem nedostala informaci o pravidlech, či normách kolik za kolik roznesených letáků. Rajón jsem měla jako bejk, a když jsem si vše sečetla a vydělila, vycházelo mi asi 6,- Kč na hodinu a to za ničená záda nestálo,neměla jsem vozík, do určité části sídliště jsem si zajela autem a pak vše tahala v taškách. Po vypovězení smlouvy mi majitel firmy opomněl zaplatit tři týdny, není kulantní, protože na netu shání brigádníky pořád a to už je to skoro čtyři rokySml24

  Potkala jsem pár milých lidí, ale těžko jsem jsem nesla většinu, která mě po slušném pozdravení a prosbě o otevření poslala do p**ele, vlastní klíče jsme povoleny neměli....

  1. na komentář reaguje mamina73 — #21
  superkarma: 0 08.11.2011, 12:08:00
 15. avatar
  [15] Jeliska [*]

  mamina73 — #13 V každém případě by jsi si zasloužila dnešní výhru!!!

  1. na komentář reaguje mamina73 — #19
  superkarma: 0 08.11.2011, 11:46:38
 16. [14] mamina73 [*]

  Eliana — #9 A co se zkusit domluvit s tou doručovatelkou, že o letáky opravdu zájem máte?

  1. na komentář reaguje Eliana — #17
  superkarma: 0 08.11.2011, 11:43:06
 17. [13] mamina73 [*]

  Eliana — #9 Od kusu jsou placeni všichni (teda nevím jak je to u pošty, tam se obávám že je ještě i o ten malý výdělek firma připraví), ale ty děcka ví, že nebude tahle brigáda, bude jiná. Starší člověk je rád, že ho někde zaměstnají a bere to zodpovědněji. Bojí se postihů, toho že přijde o práci ...... To že nechcete letáky strhávají občas ostatní distributoři, když leták omylem do schránky hodí, tak je jednodušší cedulku zničit a pak říct že tam nebyla než leták ze schránky lovit ven. To osobně nechápu Sml80. Občas se mi také stalo, že jsem leták omylem hodila tam kde reklamu nechtějí, ale proto, že cedulka byla velmi špatně vidět. Předplacené noviny a časopisy nosím také, brzy ráno, tam je zase problém že bývají malé schránky a velké dárky, takže se to do schránky nemůže vejít a zvonit ve 3 ráno taky nemůžu Sml57

  1. na komentář reaguje Marcela Jelínková — #15
  superkarma: 0 08.11.2011, 11:40:47
 18. [12] mamina73 [*]

  kobližka — #6 Bohužel ne každý to respektuje, setkávám se s tím, lidé mi vynadají že jim tam cpu letáky a uklidní se až poté, co vidí že ve schránce mají jiné druhy než já mám zrovna v ruce.

  superkarma: 0 08.11.2011, 11:36:02
 19. [11] Karo Líná [*]

  Nejlepší je, když spím po noční směně a zazvoní zvonek, jestli bych nemohla sejít otevřít dům (dveře u nás pořád někdo zamyká, takže bzučák je nanic), že někdo nese letáky Sml68 Já vytržená ze spánku, v pyžamu..... v takové chvíli se můžu vzteknout a ani by mě nehlo, abych se kvůli tomu oblíkala a šla dolů odemykat. Nevyspat se kvůli letákům, tak to děkujeme, narvěte si letáky někam Sml41

  superkarma: 0 08.11.2011, 11:29:31
 20. avatar
  [10] Jeliska [*]

  kobližka — #6 Jenže vysvětluj to někomu, komu kouká úmrtní list z kapsy.

  superkarma: 0 08.11.2011, 11:28:19
 21. avatar
  [9] Eliana [*]

  Nám letáky bohužel nikdo nedoručuje, paní s kočárkem, kterou potkávám, se k nám do ulice nechce- schránky máme prostorné u cesty, letáky nám nevadí - máme kontejner na papír, takže je vracíme do oběhu, takže nezbývá než to lovit na netuSml80

  1. na komentář reaguje mamina73 — #13
  2. na komentář reaguje mamina73 — #14
  superkarma: 0 08.11.2011, 11:26:01
 22. [8] FAXÍK [*]

  Já vím moc dobře o čem píšeš. Jsem poštovní doručovatelka a nosím letáky+ normální poštu, skládám letáky 2,5 hodiny po pracovní době. Letáky jsou dost těžké, to jsem dřív nevěděla, až jsem to poznala na vlastní kůži. Někteří lidi si stěžují, že nedostali leták a jsou s tím akorát problémy, ale já říkám je to jen o lidech. Jednomu se zavděčíte, druhý si bude stěžovat, že leták nedostal, ale dávala jsem mu ho přímo do ruky a další vám vynadá co mu tam ty letáky vůbec dáváte!! Práce na poště by se dala zvládat, ale ty letáky se už nedaly skládat, roznášet a vydržet...

  Jsi moc trpělivá a šikovná holka. Sml59

  superkarma: 0 08.11.2011, 11:25:55
 23. [7] Anime Otaku [*]

  byla bych k doručovatelům milejší, ale ono každé 2týdny si obstarávát nálepku, že letáky nechci, protože mi ji každou chvíli strhnou, nebo přečmárají lihovým fixem mě taky nebaví. letáky ve schránce mě obtěžují. Už se mi totiž kvůli letákům málem vrátil balíček uložený na poště. Doručenka prostě nebyla v tom závalu vidět. nebo se mají problém do schránky dostat předplacené časopisy.

  Ale na druhou stranu už se situace snad zlepší, protože jsem několikrát potkala s letáky starší paní místo děcek, které jsou asi placeny od doručeného kusu, jinak by přeci neměli důvod strhávat nálepku, že nechci letákySml80

  superkarma: 0 08.11.2011, 11:24:08
 24. avatar
  [6] kobližka [*]

  Marcela Jelínková — #5 Když někdo nechce reklamní letáky,stačí nalepit štítek na schránku a myslím,že toto respektuje každý.Tak nač ten humbuk ze stran staříka Sml80

  1. na komentář reaguje Marcela Jelínková — #10
  2. na komentář reaguje mamina73 — #12
  superkarma: 0 08.11.2011, 11:15:36
 25. avatar
  [5] Jeliska [*]

  Můj syn si kdysi také tak vydělával své první peníze. Nebylo to jednoduché - odpoledne dovezli letáky, já je kompletovala téměř do tří do rána, po škole je syn roznášel a večer se podávala zpráva. 

  Začátkem roku jsem byla vybrána jednou firmou a provádím kontrolu roznosu těchto letáků - na e-mail mi dojde dotaz na distribuce (zda jsem měla tyto letáky ve schránce) - a já v neděli odesílám vyplněný e-mailový dotazník. To vše za penízky.

  Ještě zážitek z minulého týdne - vházela jsem vzkaz známé do schránky a vyletěl na mě senior, že nechce žádné letáky a hulákal jako pominutý. Pěkně mě nakrknul a zkazil celý zbytek dne! Z úcty ke stáří jsem se držela zpátky, ale měla jsem co dělat.

  1. na komentář reaguje kobližka — #6
  superkarma: 0 08.11.2011, 11:11:02
 26. avatar
  [4] kobližka [*]

  mamina73 — #3 Díky za vysvětlení Sml16

  superkarma: 0 08.11.2011, 11:02:27
 27. [3] mamina73 [*]

  kobližka — #2 Na starosti to má hned několik firem, něco doručují firmy, něco Česká pošta. Dva letáky najednou se tam dostanou pokud jsou třeba tenké a omylem doručovatel vezme 2 najednou, nebo pokud stejný leták doručuje více společností. Dopis by uvnitř určitě být neměl, ale může se stát, že ve schránce jsou letáky a pak tam hodí pošta dopis a ten zapadne mezi letáky.

  1. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 08.11.2011, 10:58:46
 28. avatar
  [2] kobližka [*]

  Jistě to nemáš jednoduché,je třeba ocenit náročnost tvojí práce.Já nevím,kdo má doručování letáků na starosti,jestli Česká pošta nebo jiná organizace.Já jen nechápu,proč mám ve schránce třeba najednou dva letáky od jednoho z obchodních řetězců.V tom mám kolikrát zamotanou složenku,nebo dopis.Vše bývá vtěsnáno jedno do druhého.Čím to?

  1. na komentář reaguje mamina73 — #3
  superkarma: 0 08.11.2011, 10:53:32
 29. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Teda mamino, ty jsi schánšlivá...letáky, cukroví na kšeft Sml59ale jo. Jsi šikovná a snaživá, to se cení. Já na  tyhle brigádníky hubatá nejsem, práce jako práce a oni přeci dělají jen to, co mají v popisu práce.

  superkarma: 0 08.11.2011, 10:48:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme