Ty malé střapaté bytůstky to snad dělají naschvál. Sotva s nimi vystrčíte nos z baráku a ujdete pár kroků, už vás to tahá za rukáv a kňourá: „Mamííí, mně se chce čůůůraaat!“ Kolikrát se jich matka ptala před odchodem z bytu, zda se jim nechce na záchod, a dokonce je tam i třikrát posílala. Ony však zarytě vrtěly svými hlavičkami a opakovaně tvrdily, že ne! Za pět minut už je však všechno jinak.

 

Tak právě na tohle jsou experti děti mé kamarádky. Nevím, zda je to umění vlastní každému dítěti, nebo jen vybraným jedincům. Ani netuším, zda se tu náhodou nepozastavuji nad něčím, co jsem před pár lety dělala i já. Ovšem sledovat to kroutící se děcko, které je navlečené v zimních oteplovačkách na kšandičkách, v teplé bundičce a palčácích, jak se dožaduje základní lidské potřeby, je poněkud humorné. Dokud to nebudou moje děti…

 

V létě to ještě není takový problém. Holčička se vezme do náruče se staženými kalhotami či vykasanou sukýnkou a potřeba se vykoná u nejbližšího křoví či kanálu. S kluky je ještě méně práce, ale teplých měsíců je jen pár a pak to začíná být větší zábava. Člověk si i docela oddechne, když to dítě povyroste a nepotřebuje asistenci. To, že se pak vítězoslavně vrací z pocákanou nohavicí, je druhá věc. A vás jen napadá, proč to dítě má takový problém s tím, dojít si včas doma.

 

Kdyby se ta drobotina aspoň omezila na tu menší potřebu, ale to ne. Občas na vás vyrukují i s tím druhým. Většinou přesně v ten moment, kdy po ruce nemáte ani záchod, ani kapesníček, ani „lopuch, na kterém je beruška“. Naštěstí maminky si s tímhle umí vždy poradit. Na rozdíl od tatínků, kteří jsou schopni dětskou prdelku očistit v podstatě čímkoliv. Nebo ani to ne…

 

S léty se však tento návyk zvaný „jít včas“ naučí každý. No, každý – mám pocit, že chlapci si toto neosvojí nikdy. Nevím, jak vy, ale v mém okolí snad není chlap, který by neměl rád vykonávání své malé potřeby přímo pod modrou oblohou. Co na tom, že jste právě opustili prostor, kde si mohl civilizovaně odskočit? Co na tom, že jste pět minut od domova? S výmluvou, že už to nevydrží, to stejně vykoná u nejbližšího travnatého porostu. Je to u nich snad ještě zakořeněný nějaký pud označovávání si teritoria? Žádný z chlapů mi tuto svou přírodní vášeň ještě nedokázal vysvětlit. Jediné, čím by se to dalo okomentovat, je: „Když musíš, tak musíš…“

 

Ovšem, abychom si nedělali legraci jen z dětí, které za to nemůžou, a z chlapů, kteří to neumí vysvětlit, zkusme si vzpomenout i na chvíle, kdy jsme potřebovaly my. U mě je nejděsivější představa jít na záchod ve vlaku či v autobuse. Na těchto místech se jasně podepisuje stav českých silnic a drah. Díky neustálým otřesům jsou podezřelé kapičky a loužičky takřka všude. Pokus o neustálou údržbu už zaměstnanci dávno vzdali. A tak tam vždy jen chvíli stojím, překonávám vnitřní odpor se k míse jen přiblížit. Hlavně když na jedněch dveřích luxusního autobusu jsem viděla nalepenou cedulku: Tato místnost je hlídána kamerovým systémem.

 

Příšerné záchody však nejsou jen v dopravních prostředcích. Když jsme se s Ivanou jednou rozhodly udělat něco pro naše zdraví a šly se projít do Prokopského údolí nadýchat se trochu čerstvého vzduchu a nechat proběhat psy, zastavily jsme na zpáteční cestě u jednoho bufetu. Daly jsme si klobásku, čajík a po chvilce sezení jsme začaly řešit, kam s tím. Tedy kam si odskočit. Hrdinně šla první Ivana na místní „záchod“, což byla jakási budka držící jen silou vůle majitele. Byla postavená pravděpodobně přímo nad žumpou a záchod byl na podlahu jen přiložen. Co to způsobilo? Že vše tekuté, co šlo dovnitř, se rozlévalo po podlaze. Člověk musel takřka levitovat, aby z místnosti vyšel bez nehody.

 

Naštěstí v dnešní době už je se tak často nestává, že si nemáte kam odběhnout. Na každém rohu je v podstatě nějaká ta variace toho, jak vaši základní potřebu vykonat. Kvalita je ale věc druhá. Asi už jsem vyrostla z doby starověku, kdy to člověk prakticky vykonal kdekoliv. Já k tomu prostě potřebuji čistotu a soukromí. A co vy?

 

Máte také podobné zážitky s dětmi? Jak naučit dítě, aby šlo včas? Rozčilují vás chlapi taky tím, že to dělají kdekoliv? Nebo snad máte vychovaného muže? Jaký nejhorší záchod jste kdy zažily vy? A kdy jste si opravdu myslela, že to nevydržíte?

Reklama