difusilPrázdniny se nám pomalu blíží ke konci a rodiče všech dětí začínají nakupovat věci do školy. Až se ale vydáte na nákup školních pomůcek, nezapomeňte vedle nového penálu, cviček a sešitů koupit preventivně účinný odvšivovací prostředek. Pak vás nezaskočí věta v žákovské knížce „V kolektivu se vyskytly vši, prosím, prohlédněte svému dítěti hlavu". A nejen tam, vši se vyskytují i v mateřských školkách a jiných institucích, kde se pohybují většinou děti.
Zvolit můžete buďto známý osvědčený Diffusil H Forte nebo vyzkoušet úplnou novinku - přípravek bez obsahu insekticidů - Diffusil Care.

Pokud si vaše dítě přinese trofej v podobě zvířátek ve vlasech, musíte konat ihned a rychle! Jaké zbraně potřebujete?

Umyjte vlasy přípravkem proti parazitům

Tady doporučuje značka Diffusil svou novinku Diffusil Care. Tento vysoce účinný přípravek je vyrobený na základě silikónových a přírodních olejů - neobsahuje insekticid. Díky fyzikálnímu účinku si vši nemůžou na tento přípravek vytvořit rezistenci a zároveň je vysoce šetrný k pokožce. Obsahuje vitamin E, který pečuje o citlivou pokožku, Andirobový olej pocházející z amazonských pralesů, rovněž známý svými odpuzujícími účinky proti hmyzu a Tea Tree olej s repelentními účinky. Je vhodný pro celou rodinu, děti, dospělé, pro těhotné a kojící ženy. Jedno balení vydrží až na 10 aplikací.
Pozor! Celá procedura mytí vlasů je potřebná zopakovat po týdnu nebo dvou. Hnidy prochází různými etapami života a některé stádium může ve vlasech přežít.

Vyčešte všechny vši a hnidy (vajíčka)

Hlavu nestačí pouze umýt odvšivovacím přípravkem, odumřelé vši a hnidy musíte z vlasů ještě odstranit. Je to jednoduché - vyčesáním! Nejlepší pomocník je všiváček (hřeben s velmi hustými zubami). Lepší je kovový než plastový. Někdy je součástí balení. Vlasy vyčesávejte směrem odzadu dopředu, tedy od záhlaví k temeni. V předklonu, nejlépe nad rozloženým bílým papírem nebo nad vanou. Na závěr zkontrolujte důkladně dítěti hlavu.

Desinfikujte oblečení, peřiny, ručníky i hřebeny

Nestačí vyprat jen čepici, šálu nebo rukavice. Veškeré oblečení, které dítě nosí, je potřeba vyvařit, vyprat na 60 st. Stejně tak i peřiny, ručníky. Všechny hřebeny, kartáče, které rodina používá, musíte vydesinfikovat Chloramínem nebo jiným roztokem.

Nezapomeňte na hračky a povysávat koberce

Vši, stejně, jako nesnáší vysoké teploty, umírají i při teplotách pod nulou. Proto všechny hračky, u kterých máte podezření, že by se na nich vši mohli vyskytovat, zabalte do igelitového pytlíku a vložte na 2 dny do mrazáku.
Koberce a čalouněný nábytek stačí povysávat. Vši neskáčou, pouze lezou.

Komunikujte!

Co nejdřív oznamte skutečnost učitelce, aby mohla informovat rodiče celého kolektivu, ve kterém se vaše dítě pohybuje. Pamatujte, vši se povedou vyhubit jenom tehdy, když opatření proti vším proběhnou ve všech domácnostech ve stejném čase.

Přípravek můžete pořídit v drogeriích DM a Schlecker a ve vybraných lékárnách. Cena se pohybuje kolem 189 Kč.

Jak již bylo napsáno výše, můžete si vybrat i osvědčený přípravek, který je na trhu už déle, ale pořád účinný a reagující na problém odolnosti vší na některé druhy přípravků.
Diffusil H Forte.
Oproti běžně používaným prostředkům totiž obsahuje vysoce účinnou látku carbaryl, která spolehlivě účinkuje na veš dětskou a muňku. Sprej se aplikuje 5 - 10 ti krátkými střiky ke kořínkům suchých vlasů (chlupů), poté se rozetře po celém povrchu pokožky. Po 8-12ti hodinách si lze vlasy umýt běžným šamponem. Aplikaci přípravku Diffusil H Forte je nutno opakovat v celém rozsahu ještě jednou, a to po 8 dnech od první aplikace. V případě výskytu pedikulózy u více osob v rodině či kolektivu je nezbytně nutné provádět aplikaci desinsekčního přípravku ve stejnou dobu, aby nedocházelo ke zpětnému přenosu vši na ostatní. Přípravek mohou používat děti i dospělí.
Diffusil H Forte je používán v rámci specifického léčebného programu, jehož cílem je poskytnout populaci v ČR nový přípravek k hubení vši dětské, která je rezistentní k přípravkům obsahujícím látky malathion, permethrin a d-phenotrin.

Přípravek pořídíte ve vybraných lékárnách, cena se pohybuje kolem 199 Kč.

 

ZAJÍMAVOSTI...

Víte, že?
Veš dětská (Pediculus capitis)

  • difusilŽije pouze ve vlasech, saje krev pouze na lidech a napadá především děti, ve věku 8-10 let na celém světě, bez ohledu k jaké socio-ekomomické skupině obyvatel patří.
  • Samička klade vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv. hnidy).
  • Dospělá veš žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček.
  • Vši kladou vajíčka na vlasy v těsné blízkosti pokožky.
  • Bílá vajíčka (hnidy) bývají přilepená na vlasech blízko u pokožky.
  • Napadené děti se často škrábou, v noci se budí, jsou neklidné, ve škole nepozorné. Škrabání může působit sekundární infekci s impetigem a pyodermií. Napadené děti i jejich rodiče trpí především psychicky, stydí se, jsou stresovány, cítí se vyřazeny ze společnosti svých vrstevníků.
  • Na rozdíl od vši šatní (její výskyt je vázán jen na nižší úroveň osobní hygieny) se veš dětská vyskytuje ve všech sociálních vrstvách obyvatelstva.
  • Odolává všem běžně prováděným hygienickým úkonům, jako je česání a mytí vlasů běžným šamponem.

Co je rezistence?

Odolnost živých organizmů k insekticidům. Obecně je to schopnost organizmu nereagovat na působení dané látky. O rezistenci mluvíme často ve spojitosti se vší dětskou. Vzhledem k narůstající rezistenci vši dětské vůči insekticidním přípravkům provedla Krajská hygienická stanice v Olomouci * (listopad 2009-březen 2010) in vitro testy účinnosti odvšivovacích přípravků Diffusil H Forte Spray (carbaryl 1%), Diffusil Care (přírodní a silikónové oleje) a Paranit (olej z kokosového ořechu, anýzový olej, a olej z ylang- ylang) na veš dětskou. Testující * vystavili veš dětskou přímému kontaktu danému přípravku. Nakonec bylo zjištěno, že přípravky Diffusil H Forte Spray a Diffusil Care působily 100% mortalitu (úmrtnost) testovaných vší a lze u nich očekávat plnou léčebnou účinnost. Naproti tomu Paranit působil mortalitu jen necelých 14% testovaných vší. Přežívající vši byly jakoby „omámené", imobilizované, ale při dotyku preparační jehlou se koordinovaně pohybovaly a nelze vyloučit, že by byly schopny znovu sát krev a normálně dále žít.

difusil

Setkala jste se již s tím, že by Vaše dítě mělo vši? Jak často mají Vaše děti vši? Jak to řešíte? Máte nějaký zaručený recept v boji se vší? Napište nám Vaše zkušenosti s tímto nepříjemným parazitem.

Zapojte se do diskuze pod tímto článkem a vyhrajte NOVÝ PŘÍPRAVEK Diffusil Care!!!

 

Více informací o přípravcích Diffusil najdete na stránkách www.biolit.cz

 

*
RNDr. Rupeš Václav, CSc., konzultant v ochranné dezinsekci
Vlčková Jana, Ústav preventivního lékařství, Lékařská fakulta Olomouc
Chmela Josef, Krajská hygienická stanice, Olomouc

lupa

Reklama