Rodina

Mami, proč nejsme bohatí?

Vyslechla jsem rozhovor dvou mladých žen, které seděly vedle nás v restauraci. Ne že bych poslouchala záměrně, ale byly natolik hlučné, že se nedaly přeslechnout. Celý jejich hovor se točil kolem peněz a dětí.

money

A tak zatímco jedna si stěžovala na nedostatek peněz, jak je všechno drahé, že nemůže svým dětem koupit ani pořádné boty, ta druhá se rozplývala nad všemi zájmovými kroužky, které jejich dcerka navštěvuje, a nad tím, jakou jí koupila minulý týden luxusní bundičku.

Jak se můžou ty dvě vůbec kamarádit? Každá z tak odlišného prostředí, každá žije jiným životním stylem. Kdyby se tak daly jejich možnosti a zkušenosti spojit a rovnoměrně a spravedlivě rozdělit. Třeba mezi ty jejich děti.

Dítě té bohatší by poznalo, že vše není jen o penězích, že nelze jenom dostávat a brát, a děti té druhé by si třeba zase uvědomily, co dělat, aby se měly lépe než jejich rodiče.

Kasty

Sociální struktura dnešních rodin s dětmi už není zdaleka tak vyrovnaná jako v minulosti, kdy jsme měli téměř všichni stejnou školní brašnu a na svačinu loupáčky.

Dnes se některé děti vozí do školy jenom autem, zatímco jiné šlapou kilometr pěšky. Některé mají boty z vietnamské tržnice, zatímco druhé bez světové značky nevyjdou ze dveří. Rozdíly jsou znatelné v oblečení, v chování, ve vybavení, včetně těch nešťastných mobilů a notebooků.

Tvoří se kasty. Více majetní se nebaví s těmi chudšími. Děti dokážou být pěkně zlé, ale ony se zlé nenarodily, to z nich udělali jejich rodiče, příbuzní, společnost, ve které vyrůstají.

Kája Mařík to být zrovna nemusí

Kam až to necháme zajít? Nikdo nechce, aby z našeho syna vyrostl Kája Mařík, ale trochu těch lidských hodnot bychom dětem vštěpovat měli. Čest a slávu asi těžko, ale skromnost, pokora a poděkování ještě nikomu neublížily.

Nekupujeme si tak trochu naše děti? Nenahrazujeme jim nedostatek našeho času penězi, dárky a dary? A dítě přijímá a přijímá, zpočátku děkuje, pak už to bere jako samozřejmost, později je dokonce naštvané, že nekoupíme nic.

Téma dnešního dne by se dalo nazvat: Dokážeme být soudní?

Ne, rozhodně nehážu všechny děti a rodiče do jednoho pytle, ani ty chudší, ani ty majetnější. Také se nechci pouštět do nějaké hloubkové studie, to přenechám psychologům, přesto jsem se ale rozhodla tento celospolečenský problém v rámci možnosti pootevřít jako téma dne:

 • Kam až jsme ochotni zajít v plnění požadavků našich dětí?
 • Kde je hranice toho, co bychom svým dětem koupili či nekoupili?
 • V čem bychom jim vyhověli, nebo kdy bychom naopak řekli STOP?
 • Dokážeme vůbec říct STOP?

To a mnohé další se doufám dozvím i ve vašich příspěvcích.

Na vaše příspěvky se těším na redakčním e-mailu: redakce@zena-in.cz

Za nejlepší příspěvek tentokrát odměním maminku i děti.

Děti dostanou dětskou hru Roztoč to na 30 a pro zdraví Marťánky. Maminka dostane kosmetiku Ryor.

darek

   
11.08.2011 - Příběhy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] SStream [*]

  když děti chtějí ublížit vědí jak na to. Není to o finanční situaci rodiny, spíše o osobnosti toho dítěte. Co se týče dělení společnosti na kasty - v demokratickém režimu to jinak nejde. Každý jsme jiný, někdo se pachtí za penězma a luxusním oblečením, někdo nechce v práci strávit celý život a zničit si zdraví, prostě máme na výběr, nic víc, nic míň.

  superkarma: 0 22.08.2011, 13:07:03
 2. avatar
  [11] Barbucháč [*]

  risina — #10 Sml16Sml67 jj, téma super blahobytného života jedináčků jsem už taky měli na pořadu dneSml22 U nás nad tím koumá dcera, klukovi je to tak nějak fuk a mladá obvykle zakončuje "nebo aspoň kdyby byl ségra!"Sml52

  superkarma: 0 11.08.2011, 23:04:48
 3. avatar
  [10] risina [*]

  Ještě perlička - syn kdysi závistivě řekl, že bratranec se má, protože teta se strejdu mají jen jeho a můžou mu koupit víc věcí, zatímco u nás, kde jsou 3 děti, si to nemůžem dovolit. A řekl - jak bychom byli bohatí, kdybychom neměli nejmladší ségru (gylo mu tahdy asi 11, jí 1 rok). Moralizující lekce o tom, že naš tři jsou bohatí právě tím, že mají sourozence, zatímco bratranec je sám, jsem spolkla a odložila na jindy, a suše jsem řekla - a víš, co všechno bychom si mohli koupit my s tátou, kdybychom neměli ani vás dva? Sml24

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #11
  superkarma: 2 11.08.2011, 17:17:45
 4. avatar
  [9] risina [*]

  Barbucháč — #8 Dcera má taky kamarádky a kamarády chudší, bohatší i velmi bohaté, ale mám pocit, že na jejich vztazích s eto neprojevuje. Je to spíš o povaze a o tom, jak se děti umí prosadit a ty ostatní zaujmout svou osobností, než značkovým oblečením  a nejnovějším mobilem.

  Jeden kamarád jí teď psal, že prázdniny tráví střídavě v Egyptě (bydlí tam jedna část jeho rodiny), Kuvajtu (má tam babičku) a Malajsii (tam byli na dovolené), ale až spolu po prázdninách půjdou na střední, věřím, že nad ní nebude ohrnovat nos, že byla jen na táboře, na brigádě a na Krétě... 

  Je fakt, že i u njich ve třídě byly děti odstrčené, přehlížené, vysmívané - a některé z nich byly z těch chudších rodin. Ale spíš věřím tomu, že se s nimi ostatní nebavili proto, jak se dotyční chovali, než kvůli tomu, co měli na sobě.

  superkarma: 0 11.08.2011, 17:05:49
 5. avatar
  [8] Barbucháč [*]

  všechno je to jen a jen o lidech a vždycky byloSml80 

  Sama jsem měla spolužáky, kteří nakupovali v Tuzexu a jezdili každý rok k Baltu (dnes je to úsměvné) a já chodila v tesilkách a na dovolenou jsme jezdili stanovat po Čechách. Brala jsem to jako fakt a peníze rodičů nikterak nepoznamenaly moje vztahy se spolužáky.

  Dnes to pozoruju zas u svých dětí. Dcera má dvě nej nej kamarádky. Jedna je z opravdu hodně milionářské rodiny a rodiče té druhé šetří půl roku 4 tis., aby mohli dceři zaplatit tábor. Holky se kamarádí úplně normálně a prachy jsou jim fuk.

  1. na komentář reaguje risina — #9
  superkarma: 0 11.08.2011, 13:12:37
 6. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  kvetikraska — #4 Zřejmě si stihl všimnout, že dnešní děti nepoměřují svůj sociální status dle penálu nebo aktovky, ale podle úrovně mobilu. Ve druhé třídě je to smutné.

  superkarma: 0 11.08.2011, 12:23:17
 7. avatar
  [6] wich [*]

  Je to o nastavení člověka. A jak se můžou ty dvě kamarádit? Úplně normálně, kamarádství snad není o penězích. Snad je to jen nešťastně zvolený obrat.

  superkarma: 0 11.08.2011, 11:30:43
 8. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Tím jsem chtěla říct, že dnešní dobu v tomto ohledu nepovažuji za nijak mimořádnou a s dětmi jsem co se tohoto týče nikdy problém neměla. Buď na něco bylo nebo nebylo, život se dá brát pozitivně (i děti to umějí) - je to v hlavě.

  superkarma: 0 11.08.2011, 11:02:40
 9. [4] kvetikraska [*]

  ze života: koupila jsem holce nový penál do školy - jde druhé třídy  - ten nejlevnější za cca 140 Kč (podotýkám včetně vybavení), soused se do mě pustil, že by klukovi do druhé třídy nový penál nekoupil, že mu musí stačit ten starý ..... ale mobil mu koupil Sml16 

  Nějak nevím, co tím chtěl říct ?????Sml23

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  superkarma: 0 11.08.2011, 11:02:13
 10. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Ona ta "vyrovnaná" minulost byla velmi krátká, trvala tak třicet let (počítám cca od šedesátých let, protože předtím bylo poměrně drsné účtování s těmi, co ještě něco měli). A to si zase ze svého dětství ve "vyrovnané" minulosti pamatuju, že jsme mezi dětmi řešili, že Novačka má všechno z Tuzexu, a mami, proč mi taky nenakupujeme v Tuzexu. A Maruš měla tetu v Německu, a ta jim posílala balíčky. A měla džíny. Proč ne já? 

  Mezi lidmi budou rozdíly vždycky. A děti se vždycky budou ptát, proč má jeden brýle, proč druhý je tlustý, proč někdo vyhrál závody...

  superkarma: 0 11.08.2011, 11:01:00
 11. avatar
  [2] pajda [*]

  Řekla bych, že hodně z toho není jenom o penězích, ale že si to lidé nosí v hlavách.

  Klasicky syn nakupuje oblečení u Vietnamců, ale má počítač  za docela hodně peněz, na který si vydělal na brigádě. Používá jej k testování různých programů a peníze investuje do vzdělávacích kurzů a dalších přestaveb počítače a do firmy - zkouší podnikat. Auto, pokud je potřebuje, si půjčuje od nás. Navenek ale nic z toho není vidět, takže to vypadá, jako že je bez peněz.

  Naproti tomu stejně stará slečna odnaproti má hadříky "světové", koupené za hranicemi, i když ve slevové akci. Jezdí na malé motorce od rodičů. Neinvestuje, nespoří, vzdělání řeší nahodile - nepovede se jeden obor, zkusí jiný. Práci nehledá, brigádu taky ne. Přitom peněz mají pro sebe na útratu oba zhruba stejně, aspoň co vím od maminky té slečny. Ale pro okolí je ona "za vodou".

  superkarma: 0 11.08.2011, 08:26:37
 12. [1] Anai [*]

  Dobré téma dobře nadnesené, Sašo Sml67! Akorát nesouhlasím s "nešťastnými" mobily - spoustu dětí v nesnázích jistě zachránilo a zachrání. Bohužel se píše jenom o případech, když zasáhl spíše osud (případ Aničky vloni).  

  superkarma: 0 11.08.2011, 08:13:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme