Rodina

Mami, nemohla bys mě založit?

Děti se na „babincích“ řešily vždycky. Jen témata se s jejich věkem poněkud mění. Dříve to byly poznámky v žákajdách, dnes jsou to třeba peníze. „Ten můj kluk neudrží korunu!“ stěžuje si Ivana.

money

Kolikrát já už slyšela větu: „Mami, nemohla bys mě založit?“ Nebo: „Maminečko, nemohla bys mi půjčit?“ pitvoří se lísavým hlasem, když napodobuje svého synáčka. „Už zase? Nedávno jsem ti půjčila dva tisíce na legitku a ještě jsem je neviděla. Jestlipak sis ji alespoň koupil?“ „Jo,“ zabručel. Ale dost  nepřesvědčivě.“

Nevím, co s těmi penězi vlastně dělá. Tu je to stovka, tam tři, a pak se dozvím, že si půjčuje ještě od sestry.

A to chodí na brigádu, kde si údajně vydělá i deset tisíc měsíčně. Jenomže poslední dobou jim prý moc neplatí. Nebo mi lže a peníze rozfofruje dřív, než stačí splatit dluhy. Když chci, aby si našel něco jiného, argumentuje tím, že tahle brigáda je pro něj zároveň praxí. Studuje grafickou školu a vypomáhá v nějaké reklamce.

Vůbec si s ním nevím rady. Místo aby si něco ušetřil, tak ho ještě musím dotovat.

Tuhle jsem si všimla, že má zase nový mobil. Když jsem na něj „udeřila“, řekl, že ho koupil za „babku“ od kamaráda. Mám si zjišťovat, od jakého kamaráda a za kolik? Není to trochu nedůstojné? Už je mu devatenáct a nechci mu dělat generála.

Ale na druhou stranu mě štve, že neumí udržet korunu.

Jsem na ně sama a peněz nemám nazbyt. Asi jsem si ho moc rozmazlila a dcera mi to (právem) vyčítá. Má pocit, že „mazánkovi“ všechno projde, zatímco na ni jsem byla vždycky přísná. Teď vidím, že se mi to vymstilo. Jenomže není trochu pozdě s tím něco dělat? Co byste mi poradily, holky?


Podobný problém jsem řešila také. Dokud žije s tebou a ty ho živíš, měl by dodržovat pravidla, která určuješ ty. Ale musíš být důsledná. Dokud ti nesplatí, co si půjčil, neměla by ses nechat „ukecat“ a nepusť ani chlup.

   
07.11.2011 - Děti - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] moula [*]

  Nedostal by pacholek ani halir. Taky mam dcerenku, ktera myslela, ze maminka je "dojna" a maminka s pocitem viny, ze se rozvedla a pripravila ji o tatinka, platila a platila. Kdyz se mlada odstehovala a poridila si decko, maminka platit prestala. samozrejme, ze jsem pomahala s malou, jako babicky delaji, sem tam neco na hracku, vzit ji ven, tuhle oblecek, tamhle kolo na vanoce, ale dceru uz jsem nedotovala. Byla bych i pomohla, potrebovala to, ale kdyz jsem videla, jakym zpusobem penize rozhazi a kupuje naproste zbytecnosti, zasprajcla jsem se. Jako manzel pisatelky- me taky nikdo nic nedaval a naucila jsem se hospodarit.

  superkarma: 0 07.11.2011, 17:44:40
 2. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Rikina — #6 Aha, četla jsem rychle....to mi uniklo a podle vyprávění jsem nabyla dojmu, že jde o patnáctiletého smrada. Ale jestli je dospělý, tak bych mu nedala ani korunu

  superkarma: 0 07.11.2011, 16:05:55
 3. [7] Rikina [*]

  Se mnou se teda nikdo nemazal, jak jsem šla po maturitě do práce, a ještě bydlela u rodičů, hezky část mé výplaty šla do domácího rozpočtu. Vůbec bych si netroufla odporovat Sml57 natož naopak ještě dyndat peníze. Sml80 

  superkarma: 0 07.11.2011, 15:18:25
 4. [6] Rikina [*]

  ToraToraTora — #2 Jak - nevíme? Sml80 Píše se tam, že je mu 19, čili dětské konto už asi nebude aktuální Sml57 a že ta brigáda je zároveň praxí pro budoucí povolání - grafik v reklamní firmě obvykle nevydělává málo. Já bych mu jednoduše nic nedala. Takhle velkej má nejvyšší čas naučit se zacházet s penězma. Sml24 

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #8
  superkarma: 0 07.11.2011, 15:15:15
 5. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Sml52Občas dám někde k lepšímu hlášku mé dcery:

  "Až vypovím stavebko, na které mi spoříte, tak vám to do koruny vrátím."

  Docela jsem se v těch půjčách ztratila. Jaké bylo moje překvapení, když vytáhla notes a ona ty půjčky vážně roky evidovala! Něco jsem vyškrtala, ale něco z toho stavebka jí odejmula, s čímž nepočítala., jen to s ní cuklo. Že to z nás ale zas vytahala jiným způsobem, je také pravdou. Ale těžce narazila u manžela, ten jí to zakázal, aby si od nás brala, neboť on to také nedělá! Tak po letech slýchám v telefonu "ne, je to dobré, vycházíme".

  Syn byl zcela jiný, co si půjčil, to vrátil v dohodnutém termínu. Při studiu si dokázal slušně přivydělávat a od nás dostával jen spoření na stavebko. To byly časy 3% pevný úrok a 4500,- státní podpora!

  superkarma: 0 07.11.2011, 11:38:13
 6. avatar
  [4] SStream [*]

  Za mě bych ráda paní Ivaně pogratulovala. Moje mladší sestra také studuje a o práci nechce ani slyšet, domů si nosí "poučení" od všech svých kamarádek o tom, že rodiče přece musí platit všechno a že si přece nebude vydělávat na jídlo....  Pokud pracuje a má nějaký (jakýkoliv) příjem v tomto věku, je to jen dobře. Souhlasím s holkama níže, že se mají dát pravidla - moc se mi líbí dokládaní položek, na které chce dítko peníze. Já jsem ve věku mé sestry peníze rodičům naopak dávala - na jídlo, na energie. Tady je to naopak a obávám se, že ji to ničemu dobrému nenaučí....

  superkarma: 0 07.11.2011, 09:53:17
 7. avatar
  [3] Altamora [*]

  Mému bratrovi je 54 a tahá z maminky peníze doposud. Vždycky mu hubuje, zlobí se, ale nakonec mu zase peníze "půjčí" na věčnou oplátku. Dokud kluk studuje, je nejvyšší čas naučit se říkat ne. Jak to ale udělat, to nevím, moje děti se svým kapesným uměly hospodařit od mala. Navíc dostaly jen přesně podložené položky.

  superkarma: 0 07.11.2011, 09:16:45
 8. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  OlgaMarie — #1 Sml67

  Těžko říct, když nevíme, co je to za brigádu a  kolik mu je. Uvažovala bych o nějakém dětském kontě, ke kterému dostane kartu s limitem. Peníze z brigády mu budou chodit na účet, může tam chodit i kapesné. Z výpisu se dá snadno zjistit, kde platil a kolik. Pokud nevysvětlí a nedoloží hodnověrně za co utratil hotovost vybranou, nedala bych mu nic.

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 07.11.2011, 08:40:53
 9. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Co nechceš mít, půjč!Sml57

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #2
  superkarma: 0 07.11.2011, 06:59:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme