Rodina

Mami, já už to R umím!

Dnešní den budeme věnovat ráčkování a jiným vadám řeči. Jestli si říkáte, proč zrovna tohle téma, vězte, že v tom není nic složitého. Dneska má totiž svátek Řehoř. A já jsem si na něco vzpomněla.

K tomu se ale dostaneme později, nejdřív vás chci trochu uvést do rodinné historie. Shodou okolností se na Řehoře seznámili mí rodiče... Když jsem se měla narodit, mamka samozřejmě přemýšlela o jménech. Protože jsme se jmenovali Dvořákovi, nechtěla, aby v křestním jméně bylo další písmenko Ř, co kdybych ho neuměla? Takže mi dala jméno Lucie. A co se nestalo: mluvila jsem už v roce, ale písmenko L jsem říkala špatně až do tří let! Naštěstí jsem se to nakonec naučila...

R

Podobně jsem přemýšlela já, když se měly narodit děti. V příjmení už jsem žádné R ani Ř neměla, takže jsem se nemusela až tak omezovat. I proto jsme dali dceři jméno Marie, po našich babičkách. Maruška se naučila mluvit správně docela brzy, už ve třech letech říkala všechna písmenka a na logopedii jsme tedy nemuseli.

Tohle slovo neřeknu!

Se jménem Vojtěch v tomhle směru žádný problém nebyl. Ten nastal až později, když tříletý Vojta odmítal říkat R, přestože ho několikrát řekl, jen byl asi líný ho používat. A tak jsme vyrazili na logopedii. Musím říct, že jsme nevybrali správně, na poliklinice v Berouně byla poradna, kde sloužila taková nepříjemná sestra, která měla s Vojtou všechno procvičovat. A tady se dostávám zpátky k tomu Řehořovi. Paní na logopedii chtěla nejdřív vyzkoušet, co všechno Vojta umí a jak celkově mluví. Docela pěkně opakoval, než se dostalo na slovo Řehoř. „Tohle slovo se mi nelíbí, to říkat nebudu,“ prohlásil tříletý prcek. Dodneška nechápu, co ho to popadlo, písmenko Ř uměl hezky. Ani paní s ním nic nezmohla, prostě to neřekl. Z jiných slov ale usoudila, že Ř umí, takže je nutné procvičovat jen R. Dala nám nějaké cvičení, básničky a rady, co máme doma dělat.

Vojta se té paní na logopedii regulérně bál, a je pravda, že byla opravdu nepříjemná a s dětmi to vůbec neuměla. Místo pochval mu vždycky říkala, co všechno dělá špatně, navíc i vzhledově myslím působila na děti negativně. Domlouvala jsem Vojtovi, že tam chodit musíme, aby se naučil správně mluvit. „A když se to naučím, tak už tam chodit nebudu?“ vyzvídal na mně, než jsem mu to po dalších dvou návštěvách potvrdila. A jednou ráno přišel do kuchyně a prohlásil s krásným zvučným R: „Mami, už tam nemusíme, už to R umím.“ A tak jsme „za tou zlou paní“ už nešli...

Ne každý se ale jako dítě naučí správně vyslovovat všechna písmenka, určitě to ze svého okolí znáte. A jestli máte nějaké zkušenosti a historky o ráčkování a dalších vadách řeči, napište mi o tom!

Tématem dnešního dne je: Ráčkování a jiné vady řeči

 • Máte nějaké zkušenosti s vadami řeči?
 • Chodily jste vy nebo vaše děti na logopedii?
 • Pobavilo vás něco v souvislosti s tímto tématem?
 • Vymýšleli jste jména pro děti, aby tam nebylo R a Ř?

Prosím, napište mi o tom! Jedna ze čtenářek za svůj příspěvek získá balíček, kde je: kniha Byla jsem svědkyní vraždy ze cti (N. Apfeldová), diář Albi a francouzská manikúra od AVONU. Příspěvky posílejte dnes nejpozději do 14.30 hodin na e-mailovou adresu níže. Ještě upozornění - pokud byste poslala fotku, musí jít (kvůli autorským právům) o vaši fotku a jejím zasláním dáváte redakci souhlas k jejímu bezplatnému uveřejnění v tomto tématu.

racko

   
12.03.2013 - Učení - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [14] Evuš [*]

  Se synem jsem taky absolvovala logopedii, domáí procvičování, zvládl to a mluví pěkně. Teď to čeká dceru s vnukem, protože začíná šišlat, a r zatím nenaskočilo. Jsou mu čtyři, tak se do toho musíme pustit.

  superkarma: 0 26.05.2013, 06:56:39
 2. [13] smailinka74 [*]

  Můj syn nikdy nevyplazoval jazyk na ostatní děti, jako to dělali jiní. V duchu jsem si říkala, jak je "dobře vychovaný". Vzhledem k jeho špatnému mluvení a vyslovování r a ř, jsme byli vysláni k logopedičce. Jen díky ní se zjistilo, že syn má srostlou uzdičku pod jazykem. Byl na menší operaci, kde vše dali do pořádku a po roce logopedie mluvil nádherně. Ale musím dodat, že ani pak na děti nevyplazoval jazyk. I lízání zmrzliny mu šlo lépe. Sml30

  superkarma: 0 25.05.2013, 12:53:58
 3. avatar
  [12] blanca [*]

  mám dvojčata, jeden ze synů uměl R už v roce a půl, ale ten druhý asi do čtyř let vysloveně ráčkoval, nikam na logopedii jsme tedy nechodili, v těch čtyřech letech se mu jednou povedlo říct pr..l s normálně vysloveným R a víc už pak neráčkoval. Na Ř jsem si našla na netu nějakou logopedickou pomůcku a během pár cvičení ho uměli oba.

  superkarma: 0 14.03.2013, 09:58:00
 4. [11] funnka [*]

  vnuk má dva a půl r řekne když se soustředí a taky neznám nikoho kdo by ráčkoval.

  superkarma: 0 12.03.2013, 14:08:08
 5. avatar
  [10] adgam [*]

  Trochu podobnou situaci jsem zažila s dcerkou ve Zdicích ,když jí logopedka opravovala tak se jí tam potom taky nechtělo ,ale nejlepší její odpověd byla když jsme jí doma učili říkánky a opravovali co řekla špatně tak nám na to řekla proč jí to učíme když to neumí a nechtěla pochopit že proto jí to učíme aby to uměla .Špatně vyslovovala l a i r ,ale časem se to naučila a dneska by asi ráda říkala drnčivé r protože žije v německu a hned se pozná že je cizinec

  superkarma: 0 12.03.2013, 12:50:08
 6. [9] Trefa [*]

  Trefa:tady u nas neznam takovy pripad.moje deti mluvili dobre.

  superkarma: 0 12.03.2013, 12:16:09
 7. avatar
  [8] Májík [*]

  Říká se, že by se to mělo začít řešit před nástupem do školy. My zase se synem, dnes již 22letým, právě v jeho 5 letech řešili špatně vyslovované sykavky - š,s,z. Na logopedii nás poslala dětská doktorka. Dodnes si pamatuju malý ohmataný notýsek, ve kterém byly básničky, které jsme uměli už celá rodina včetně babiček a dědečků nazpaměť a všude jsme je říkali a možná i díky tomu se to naučil velice rychle, na logo jsme byli všehovšudy snad 3x.

  superkarma: 0 12.03.2013, 12:08:10
 8. [7] MaVy [*]

  Suzanne — #6 zajímavý je že v našem příjmení je R po H uprostřed dost dlouhého slova a tam to řekneSml23,ale jinak ne ale ve školce logopedka říká,že na učení má čas,tak snad jo

  superkarma: 0 12.03.2013, 11:48:37
 9. avatar
  [6] Suzanne [*]

  MaVy — #5 Manželův synek se naučil v pěti a půl. Učil se "malého bdoučka", pak se nechtěl učit, a pak s tím přišel sám Sml22

  1. na komentář reaguje MaVy — #7
  superkarma: 0 12.03.2013, 11:40:54
 10. [5] MaVy [*]

  tak já nevím,můj skoro 4letý syn správně říct R neumí,ale logopedka,říká,že je ještě čas,tak je nebo ne?nevíte?

  1. na komentář reaguje Suzanne — #6
  superkarma: 0 12.03.2013, 10:29:40
 11. avatar
  [4] Makynka [*]

  dadma — #1 Tys fakt nikdy ve svém okolí neslyšela nikoho ráčkovat?

  superkarma: 0 12.03.2013, 09:55:00
 12. [3] rennina [*]

  Synek začal říkat R,jen to drrrnčelo...jenže to bylo takové to hrdelní R,od jeho 5ti.let docházíme na logopedii a doma denně procvičujeme slovíčka a je to znát Sml79.

  superkarma: 0 12.03.2013, 08:47:52
 13. [2] hellen138 [*]

  Můj v nuk od doby, kdy měl začal říkat Ř velice ráčkoval. Snacha později s ním chodila na logopedii a pomohlo to, cvičili hodně doma a asi po půl roce se ráčkování zbavil. Dnes je to dospělý muž a zrovna zítra jedeme do Karolina na jeho promoci.

  Prostě máme z něj radost.

  superkarma: 1 12.03.2013, 08:31:24
 14. [1] dadma [*]

  Neznám ze svého okolí nikoho ,kdo by ráčkoval.

  1. na komentář reaguje Makynka — #4
  superkarma: 1 12.03.2013, 00:48:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme