Domácnost

Mami, já chci pejska !

"Už je to tady", oznámila jsem manželovi hned ve dveřích.
"Co se děje", vyřkl pobledlý manžel s představou, že se k nám snad hrne tchyně na víkend.

"Naše dítě chce psa", sdělila jsem mému muži, který je milovníkem zvířat až za hrob.
Po letech v paneláku však došel k závěru, že těchto zvířat je v okolí přebytek a jejich ňafání a vytí si užijeme v našem bytě dost.

Právě v našem domě si za poslední rok pořídily psa dvě rodiny.
Jedna bydlí nad námi a tak jsem poslouchala radostné pobíhání psíčka za míčkem každý večer. Ano, jen večer, jelikož přes den tam byl ten chudák sám a vysílal do celého světa a po celé dny své žalostné volání.
Tento když vyrostl a osamostatnil se, přestal konečně výt. Pocit úlevy se však dostavil jen na pár týdnů. Po té se vše opakovalo jen s jediným rozdílem. Obšťastňující zvuky řádícího štěněte se k nám linuly zespoda....

Naše rodina tedy psa mít nebude. Ale jak to vysvětlit malému dítěti?
Na místě je alespoň nějaká náhrada, vždyť zvířátka jsou pro děti nenahraditelná.

V současné době máme tedy několik desítek akvarijních rybiček, které si plují v obrovském akváriu v obýváku. Je to moc hezké, jen při uzavírání pojištění na byt jsem si raději připlatila a nejednou se ujišťovala, že pokud to třistalitrové akvárko praskne, jsme za vodou...
Máme také ještě papouška.
Říkala jsem, že manžel má rád zvířátka.
Ubezpečovali mě, že z malého ptáčka není nepořádek. Nevěřte jim, je, a to velký. Všude jsou peříčka a zrníčka a taky ty malé ptačí bobky.
Papoušek s námi jí, lítá po celém bytě a manžel si ho nosí pyšně na rameni.

Nevím jestli to bude mému zbytku rodiny stačit.
Myslím, že tu větu "mami, já chci psa" ještě někdy uslyším.
Ale to už snad budu bydlet jinde.

A co vy, jak jste odpověděli?

   
19.08.2004 - Dům a byt - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [54] kareta [*]

  Já dostala prvního NO v 11letech a k němu povinnosti: nakupovat žrádlo, vařit mu, uklízet hovna jak cep, denně venčit, veterinu a cvičák. Pod podmínkou, že jak nebudu plnit povinnosti, pes jde z domu. No a já se snažila, jen jednou, když jsem to flákla přišel kupec(to bylo Rituši 7měsíců),naši to na mě narafičili, a já už sekala dobrotu.Jinak, psa určitě jo, je to člen "smečky", ale cvičit ho a pořádně úkolovat, jinak se unudí a začne být zlej.

  superkarma: 0 22.08.2004, 07:41:21
 2. avatar
  [51] Ťapina [*]

  Exupery: A i kdybyste dodrželi, říkám to všude, a napíšu to znovu. V rodině, ve které žijou dejme tomu čtyři lidi není možné, aby se o psa staral jeden nebo dva. Z důvodů čistě technických ta péče vždycky bude na všech.

  superkarma: 0 19.08.2004, 23:59:42
 3. avatar
  [50] Exupery [*]

  Hanele: Nejde pořídit psa dítěti, aniž by pes byl chudák. Je to otázka terminologie, pokud pořízení psa dítěti, znamená , že dál se o něj nebudeš starat a uvěříš slibům, třeba i 14tiletýho dítěte, je to blbost. Druhá verze pořízení psa dítěti, to je ta, kdy pořídíš psa rodině, proto, aby dítě získalo pěknej vztah ke zvířatům a tam musíš počítat s tím, že se o psa budeš stejně nakonec starat ty. Tak to u nás bylo, jako děti jsme prostě tu zodpovědnost slibovali, ale nedodrželi.

  superkarma: 0 19.08.2004, 23:12:23
 4. avatar
  [49] kubikm [*]

  Galadriel: mě vytáhl pes ze samoty, kdy jsem se bála chodit venku v děšti, na sněhu, na ledu - jsem totiž ochnutá, chodím s holemi - teď už chodím ven za každého počasí....
  a když je mi špatně, tak hned to ví a je u mě...prostě přítel
  je vychovaný tak, že štěká jen opravdu zřídka...

  superkarma: 0 19.08.2004, 21:18:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [48] Dudlajlama [*]

  Neni nic smutnejsiho nez pes celozivotne uvazany u boudy nebo v kotci, to uz je na tom lip toulavy ulicni vorisek, tot muj nazor. Jinak, zaplatpanbuh za ty me dva a venceni za kazdeho pocasi, jinak uz bych mela zrejme kilometrovy zadek!

  superkarma: 0 19.08.2004, 20:52:11
 2. avatar
  [45] brůča [*]

  Můj pes má svůj výběh, ale ne proto že bydlím v rodinném domku, ale protože je to malamut a v zimě by doma nevydržel, protože on miluje zimu a já teplo. Ale každý den s ním chodím na pravidelné procházky, a když přijdu domů, tak si ho beru i do bytu. Nemyslím si že ve výběhu nějak extrémně trpěl. V 90% když na něj z okna kouknu, tak spí a když pro něj jdu, že jdeme na procházku, tak na mě kouká, jako jestli jsem se nezbláznila, že mu naruším jeho denní rytmus.

  superkarma: 0 19.08.2004, 19:01:15
 3. avatar
  [44] Deja [*]

  evusche: No idioti. Ještě jsem musela krotit manžela, aby jim jednu nevrazil. On je dost pruďas. Nakonec jsem byla šťastná, že jsme nastoupili do auta a odjeli. No zkrátka lidi jsou různé až někdy zůstává rozum stát

  superkarma: 0 19.08.2004, 14:40:13
 4. avatar
  [43] evusche [*]

  Deja: ježiši kriste! Co to bylo za idioty?! Chuděrka děcko!

  superkarma: 0 19.08.2004, 14:32:23
 5. avatar
  [42] Exupery [*]

  Deja: No to je drsný, my Betynku taky nedavno nechali ve vedrech v autě, ale asi tak 10 minut a nechali jsme jí střešní okno otevřený. To aspoň člověk ušetří, nakoupí to nejnutnější a mastí do auta. Ale teda brát psa nebo dokonce dítě do makra, kde je člověk hodinu, to je teda strašný.

  superkarma: 0 19.08.2004, 14:28:22
 6. avatar
  [41] Luciš [*]

  Deja: to bych se asi neudržela a volala taky městský. To je fakt neuvěřitelný, co po světě chodí za blbce a ubližují vlastním dětem .

  superkarma: 0 19.08.2004, 14:15:56
 7. [40] Rikina [*]

  Větu "Až budeš mít svůj byt, pořiď si třeba slona" používala moje matka, když jsem jako dítě chtěla psa, a má sestra kočku. Ale jinak jsme směly mít různá zvířata - křečka, morče, andulky, rybičky, korelu - postupně, ne všechno najednou :-))) Ve svém bytě mám psa, tedy také postupně několik různých psů. Moje děti vedle nich vyrůstaly, takže nikdy neměly příležitost říct "mami, já chci psa". Vždycky tam aspoň jeden byl. Snad jim to bylo k oboustrannému prospěchu. Kromě psa měly děti i jiná malá zvířata, takže u nás bylo vždycky dost živo. Jednou jsme měli ježka doma přes zimu, jednou zase zraněného rorýse, kachnu se zlomeným křídlem... Teď se to zredukovalo na jednu fenku, děti jsou už dospělé a mají jiné priority než zvířátka. Myslím, že až budou mít své domácnosti, a své děti, že na zvířectvo zase dojde.

  superkarma: 0 19.08.2004, 14:04:29
 8. avatar
  [39] Exupery [*]

  Já měla za to, že Jindřiška podle nějakýho článku nedávno prvně porodila, nebo se mýlím? To chce robě brzo pejska. A proč ho vlastně nechce Jindřiška? A ptáci kaděj bobky? Nejsou to spíš loužičky. Jinak rybičky mi přijdou jako takovej ekvivalent obrazu na stěnu, kterej tě ale stojí víc času, se psem bych to tedy nesrovnávala. Kdyby mi rodiče, když jsem chtěla psa, místo toho pořídili rybičky, tak bych jim asi pěkně poděkovala Kamaráda bych neměla, ale za to bych jim mohla občas vyměnit vodu
  Ťapina: Jasně, pes nechce lítat venku, ale chce bejt s člověkem. když se to spojí dohromady, tak tím líp.

  superkarma: 0 19.08.2004, 13:56:04
 9. avatar
  [38] Deja [*]

  Luciš: Takové lidi bych tam nechala také zavřené a ještě bych je navlíkla do kožichu /samozřejmě umělého/.
  Ale před makrem nechali malinké miminko také v tom vedru v autě. Děťátko už ani nemohlo plakat, jak bylo vysílené. Když jsme to nechali v makru vyhlásit, tak přišli rodiče a ještě nám vynadali, co nám je potom?????

  superkarma: 0 19.08.2004, 13:35:56
 10. avatar
  [37] Luciš [*]

  A přimlouvám se, nenechávajte hafany zavřené v autě, v takovém vedru. Včera odpoledne před vedlejším domem na slunku ve favoritu nejmíň hodinu zavřený trpasličí jezevčík

  superkarma: 0 19.08.2004, 13:32:37
 11. avatar
  [34] Sirikit [*]

  Pořídili jsme dětem pejska, když jim bylo 12 a 8 let. Ovšem konečný výběr jsem udělala já - jako protinávrh dětským, že buď vlkodava a nebo setra. Pořídili jsme trpasličího pudla - fenku. Ale děti měly své povinnosti a to naprosto nekompromisně - venčení ráno o půl osmé před odchodem do školy, venčení po příchodu ze školy, odpolední vycházky podle jejich školního a mimoškolního programu a také česání - protože pudl sice nelíná, ale zato se musí denně česat. Dnes už máme pudlí dámu číslo dvě, ta první dva roky prohání tenisák v psím ráji. Děti odrostly, ale postarat se o psa umí oba, a nejen o něj ale i o jiné zvíře. Jen se ta péče o zvíře musí děti naučit, je třeba jim všechno trpělivě vysvětlit a nutná je důslednost. Pak je šťastný pejsek i rodina, ve které žije. A panelák naprosto nevadí, pes si zvykne na určitý režim, když jsem náhodou měla dovolenou a uklízela, pronásledovaly mě psí oči výčitkou - co tu děláš, když teď se SPÍ!!!

  superkarma: 0 19.08.2004, 13:02:27
 12. avatar
  [31] Luciš [*]

  Ta moje kokřina sviňucha ani včera dopoledne nechtěla jít ven. Náhodou jsem měla dovolenou, ráno sme byly na půl hoďky v sedum, pak sme šly nakupovat, vrátily se po desáté a protože dost pila, tak sem ji chtěla vzít ještě před obědem a sama mi naznačila, abych neotravovala, že chce chrnět
  Šelmy prospí patnáct hodin denně a mají svůj zažitý režim. O víkendu na chalupě je tak utahaná, že jí v neděli večer padají oči
  Samo, že tu ostatní dobu musejí mít aktivní pohyb a nebýt uvázáni v kotci

  superkarma: 0 19.08.2004, 12:08:24
 13. avatar
  [30] Ťapina [*]

  A i zevnitř domu můžou hlídat, a jak! Neštěkají na každého, kdo jde za plotem, ale kdyby se někdo pokusil dostad dovnitř, tak o něm pes hnedka bude vědět a zburcuje celý barák. Rozhodně líp než nějaké štěkání zvenku, tomu už většinou nikdo nevěnuje pozornost.

  superkarma: 0 19.08.2004, 12:07:53
 14. avatar
  [29] evusche [*]

  Jindřiško a co takhle zkusit kocourka z útulku? Někdo sice kočky nemusí, ale jsou o hodně čistotnější než psi a taky nevyjí. A pokud ho necháš vykastrovat, tak ti nebude ani brečet, že chce za kočkou
  My máme na dvorku německého ovčáka, který si naši pozornost přímo vyžaduje. Když se chce mazlit, tak přijde a strčí do mě čumákem takovou silou, že mám co dělat, udržet se na té plastové zahradní židli.
  A je mi ho vždycky moc líto, když ráno jdeme všichni do práce a on tam zůstává sám a tak smutně po nás kouká, jak odcházíme

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:50:11
 15. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Kelly: Já mám voříšky, zimu by venku zvládli, ale já nebudu poslouchat zoufalé drápání na dveře. Jsou zvyklí na panelák a podobný způsob i zůstane. Zahrada bude něco navíc, ale stejně budou většinou tam, kde jsem já. Když někdo navykne štěně hned od začátku na zahradu, tak to asi zvládá, ale stejně mám pochybnosti, jestli trošku psychicky nestrádá, když je trvale vystrčený mimo "smečku". A to jsem tady kdysi byla napadena, že jsem na psy moc tvrdá
  Ono taky pes v domě ještě nerovná se pes v posteli

  superkarma: 0 19.08.2004, 10:33:51
 16. avatar
  [23] Kelly [*]

  Ťapina: nemyslím to zle, a vím, na co narážíš. Sousedé mých rodičů mají vlčáka, kterého snad jednou týdně a to jen na chvilinku pouštějí na dvorek z jeho kotce. Je jasné, že pes z toho magoří. Jen stále s rodinou nechápeme, proč si pořizují psa, když se mu nevěnují. Když jim zemřel ten předešlý a pořídili si nového, kroutili jsme hlavou a litovali to štěně, protože jsme věděli, že je jeho osud zpečetěn a čeká ho stejný život, jako toho předešlého psa. Celý život stráví v kotci a ven se dostane jen zřídka.

  Pokud já myslím psa k boudě, tím myslím pořádného hafana, který bude nejen mým kamarádem, který bude mít celou zahradu k dispozici, ale bude večer i hlídačem. A takový raťafák nepatří v žádném případě do domu ke krbu nebo do postele paničky, ale ven, ať hlídá. Asi jsem trošku tvrdší, než Ty. Já psům vysvětlovat nebudu, proč nemůžou do domu. Prostě jim to nedovolím.
  Ale také se mi nelíbí, jako Tobě, že má někdo psa, který je přesně: stále na řetězu u boudy. I o takových vím a je mi jich upřímně líto.

  Co máš za rasu? Je jasné, že někteří šlechtění psi být venku v boudě ani nemohou ... zvlášť v zimě, v mrazech.

  superkarma: 0 19.08.2004, 10:28:10
 17. avatar
  [22] Ťapina [*]

  medved: Jó, teď je zcela jasná. Ale to bys koukala, jak moje mamka, která byla vždycky samé "psa ani náhodou, smrdí, jsou špinavý, štěkají,.." vymazluje psiska a chodí s nima aktivně ven, když přijede k nám

  superkarma: 0 19.08.2004, 10:22:32
 18. avatar
  [21] medved [*]

  odpoved je zcela jasna

  superkarma: 0 19.08.2004, 10:17:09
 19. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Taky jsem slyšela, ža až budu bydlet ve svém, můžu si pořídit psů třeba deset. Už mám dva
  Kelly: Ze slovního spojení "na zahrádku k boudě" mi běhá mráz po zádech a ne že by to mělo být něco úžasného pro psa. Teď budu ve všední dny přebývat i s psiskama v domku se zahradou, ale na boudu rozhodně nedojde. Vymýšlím, jakým způsobem tam budou psi žít, ale jeví se mi nejschůdnější, že budou v domě a na zahradu budou chodit jen na vylítání. Asi bych jim nedokázala vysvětlit, proč je tam odkládám a zavírám před nima dveře.

  superkarma: 0 19.08.2004, 09:58:47
 20. avatar
  [15] Hannah01 [*]

  Taky jsem strašně chtěla psa, ale klasická rodičovská věta - kup si ho, až budeš bydlet ve svém toto rozhodnutí oddálila. Pak se zjistilo, že jsem na jejich srtst alergická a bylo po . Teď máme papouška a ten se naučil štěkat podle sousedovic psa, čili máme takové 2 v 1

  superkarma: 0 19.08.2004, 09:43:55
 21. avatar
  [14] Kuře [*]

  Když chtěla psa, tak to ještě šlo. Celkem rozumně jsem jí to vysvětlila, že jsme v práci, ona ve školce, pejsek se musí venčit......
  Jenže teď chce šimpanze. Ten se venčit nemusí, protože nosí plínky. A největší trumf vynesla tím, že přece máma bude po vánocích doma s , tak by opičáček nebyl sám a ještě by si s spolu mohli odpoledne hrát

  superkarma: 0 19.08.2004, 09:18:36
 22. avatar
  [13] Kelly [*]

  Měli jsme korelu. A jsem vyléčená. Co takový pták nadělá bince - a že není třeba se ji věnovat? Cha. Ta potvora si naši přítomnost doslova vynucovala pořádným křikem (teda pískotem).
  A na psa málem také došlo. Byli 3 proti mně. Manžel s dětmi. Málem jsem podlehla, jelikož mám psy ráda, ale představa, že ráno o půl páté, odpoledne z práce a potom večer (místo, abych šla spát) bych musela jít venčit pejska a to za každého počasí a každý den, místo, abych ležela ve vyhřáté postýlce, rezolutně rozhodlo za ne.
  Děti by to bavilo pouze krátce, a kdo si myslíte, že by se o to staral? Manžel? Nesmysl. Chlapi mají přece pořád spoustu práce, na rozdíl od ženských .
  Navíc by ta chuděrka chlupatá celé dopoledne byla sama, opuštěná nehlídaná, a bůhví co by ještě mohla vymamlasit. Něco shodit, rozkousat, mrcha malá.
  Ne, ne - zvířata pouze do domečku nebo na zahrádku k boudě. A kdo má zvířata v paneláku, tak před těmi smekám. Je to hodně starání na úkor vlastního pohodlí. Snad až na stará kolena si nějakého toho kamaráda pořídím.
  Zatím máme rybičky, ty nepotřebují venčit a taky toho moc "nenakecají". Ale práce je kolem toho také habakuk ...
  Někdy mám pocit, že se na akvárium dívám večer častěji, než na TV

  superkarma: 0 19.08.2004, 09:03:33
 23. avatar
  [12] sharonka [*]

  My jsme si pejska pořídili až když jsem se rozhodla JÁ, že ho budeme mít. Protože přes vešekeré sliby a lítostivé pohledy dětí mi bylo jasné, že drtivá většina starostí bude na mně a až děti budou někde studovat, budu to zase já, kdo se bude muset starat. Takže teď, když je 15 a 9 let máme už rok naši malou a neumíme si to bez ní představit.Samozřejmě, že to prospělo i dětem, ale přesně jak jsem předpokládala, nejvíc času jí věnuju já. Máme taky andulku,je ochočená ale nemluví. Je pravda, že ta mikroskopická peříčka a bobky jsou všude, ale má nás ráda a nechá se mazlit, čímž je všechno odpuštěno.

  superkarma: 0 19.08.2004, 08:46:17
 24. avatar
  [9] Chameleonka [*]

  Jako dítě jsem psa mít nemohla, protože obligátní věta "do paneláku se nehodí" fungovala jako zaklínadlo celé moje dětství..když byly děti malé, začaly taky dyndat, ale manžel to stále omlouval tím, že je alergik a že by se mohl dusit..jednou už jsem byla tak nalomená, že to risknu, ale zase mi to rozmluvila alergoložka dětí..byla jsem blbá, že jsem si do toho nechala kecat..pro citovou výchovu dětí a naučení zodpovědnosti je pes nedocenitelnej...
  Teď máme konečně čubinku mého , je to hrozně hodná a milá vlčice, mám ji ráda a myslím, že i ona mě..ale ze začátku hrozně žárlila..a někdy pro změnu žárlím já na ni

  Jinak článek na mě působí trochu zmateně a chaoticky. Takže psa nebudou mít proto, že u sousedů vylo štěně? Nebo kvůli ptákovi? Či snad vadí pojištěné akvárko? Nevím, jaké pozitivní emoce a zpětnou vazbu dává papoušek, ale z hlediska alergenů je to nejnevhodnější zvíře do bytu..

  superkarma: 0 19.08.2004, 08:17:46
 25. avatar
  [6] Gabi [*]

  Já bych chtěla kočku, ale počkám, až na stará kolena, resp. až vyhodím děti (takže mám tak 20 let čas).
  Do bližšího budoucna ale máme v plánu želvičku !

  superkarma: 0 19.08.2004, 07:45:17
 26. avatar
  [5] Vivian [*]

  Adi: pes by byl chudák i v domě se zahradou, kdyby se mu nikdo nevěnoval. Nemyslím si, že by panelákoví psi museli být nutně chudáci

  superkarma: 0 19.08.2004, 00:55:25
 27. avatar
  [4] femme [*]

  Já jsem měla naštěstí velké štěstí na chápající rodiče, ale taky jsem si musela k plnit povinnosti, takže pohoda

  superkarma: 0 19.08.2004, 00:33:21
 28. avatar
  [3] Adi [*]

  Nemůžu napsat, jak jsem odpověděla neb mám děti malé, ale můžu napsat, co řekli naši rodiče: " Pes v paneláku by byl chudák! Kdo by ho chodil venčit? Až budete bydlet ve svém, tak si pořiďte psů třeba deset"
  Teď bydlím ve svém a psa jsem si pořídila. Byl to můj sen a alespoň se mi splnil. Patří do naší rodiny a bez něj by to bylo divný.

  superkarma: 0 19.08.2004, 00:26:38
 29. avatar
  [2] Vivian [*]

  No "jak to vysvětlit dítěti" to nevím, ale pokud se Jindřiška zodpovědně rozhodne psíka nemít, pak to děťátko zkrátka bude muset pochopit že nemůže mít všechno, o co si řekne...
  Rozumné důvody Jindřiška jistě má a držím palec, aby je dokázala robátku i srozumitelně podat.

  superkarma: 0 19.08.2004, 00:21:42
 30. avatar
  [1] femme [*]

  naše rodina už by bez a dvou nemohla snad ani existovat ještě k tomu musím připočítat dva králíky a jednoho potkana

  superkarma: 0 19.08.2004, 00:17:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme