Některé děti trpí častými záněty středního ucha, které je dokážou pěkně potrápit. Většinou se bez pomoci lékaře neobejdeme, ale v lehčích případech pomůžou i staré osvědčené recepty našich maminek a babiček.

ear

„Mami, bolí mě ouško!“ Kolikrát já to už slyšela? Zvláště jedna z dcer s ušima dost trpěla. U „oringoralingo“, jak jsme tomu žertem říkávali, byla pomalu jako doma. A to nejen v zimě, jak by se mohlo zdát, ale stačilo, aby se potápěla a natekla jí voda do uší, už byl malér. Jistě vám, matkám, nemusím říkat nic o tom, jaké to je, když vezete dítě na píchání uší. Už jenom ta představa mi nahání husí kůži. Samozřejmě, že se někdy bez lékaře neobejdete, ale než se k němu vypravíte, pomůžou i staré osvědčené recepty našich maminek a babiček.

A tak, když to je trochu šlo, hledala jsem možnosti, jak dítěti od bolesti ulevit, bez použití syntetických léčiv. I když existuje řada bylinných tinktur, které se aplikují jako ušní kapky, k tomuto způsobu jsem se nikdy neodhodlala. Vždycky jsem to řešila jen zevně pomocí obkladů a většinou úspěšně.

Obklad ze syrových brambor.

Nastrouháte syrovou bramboru, dáte ji do gázy nebo tenkého bavlněného kapesníku, přiložíte na bolavé ouško a zavážete šátkem. Necháte klidně i několik hodin, dokud se brambory nevysuší. Po tomto obkladu se většinou výrazně uleví. Brambory tlumí zánět a stahují horkost. Mimochodem, skvěle fungují i při výronech.

Obklad z octanu hlinitého

Podobné účinky jako brambory má i octan hlinitý, který jistě máte ve své lékárničce. Pokud ne, můžete ho klidně nahradit obyčejným vinným octem. Zředíte ho 1:1, namočíte do něj bavlněný kapesník nebo kousek vaty, lehce vyždímáte a přiložíte na ucho. Obklad by se měl udržovat chladný.

Česnek

O česneku je známo, že má léčivé a antiseptické účinky. Pomůže i v případě, když bolí ucho. Tuto léčebnou metodu mi kdysi poradil známý režisér Ludvík Ráža, který česnekem léčil snad všechny neduhy. Přiznám se, že na dětech jsem ji nikdy nevyzkoušela, jen na sobě, a musím uznat, že to opravdu funguje.

Malý stroužek česneku oloupete, kousek z něj odříznete, zabalíte do sterilního čtverečku a vložíte opatrně do ucha. Pozor, nesmíte ho tam zastrčit celý a nenechávat příliš dlouho. Někomu se to bude zdát nebezpečné, ale pomáhá to i při rýmě a nachlazení.

Reklama