Zdraví

Mami, bolí mě ouško

Některé děti trpí častými záněty středního ucha, které je dokážou pěkně potrápit. Většinou se bez pomoci lékaře neobejdeme, ale v lehčích případech pomůžou i staré osvědčené recepty našich maminek a babiček.

ear

„Mami, bolí mě ouško!“ Kolikrát já to už slyšela? Zvláště jedna z dcer s ušima dost trpěla. U „oringoralingo“, jak jsme tomu žertem říkávali, byla pomalu jako doma. A to nejen v zimě, jak by se mohlo zdát, ale stačilo, aby se potápěla a natekla jí voda do uší, už byl malér. Jistě vám, matkám, nemusím říkat nic o tom, jaké to je, když vezete dítě na píchání uší. Už jenom ta představa mi nahání husí kůži. Samozřejmě, že se někdy bez lékaře neobejdete, ale než se k němu vypravíte, pomůžou i staré osvědčené recepty našich maminek a babiček.

A tak, když to je trochu šlo, hledala jsem možnosti, jak dítěti od bolesti ulevit, bez použití syntetických léčiv. I když existuje řada bylinných tinktur, které se aplikují jako ušní kapky, k tomuto způsobu jsem se nikdy neodhodlala. Vždycky jsem to řešila jen zevně pomocí obkladů a většinou úspěšně.

Obklad ze syrových brambor.

Nastrouháte syrovou bramboru, dáte ji do gázy nebo tenkého bavlněného kapesníku, přiložíte na bolavé ouško a zavážete šátkem. Necháte klidně i několik hodin, dokud se brambory nevysuší. Po tomto obkladu se většinou výrazně uleví. Brambory tlumí zánět a stahují horkost. Mimochodem, skvěle fungují i při výronech.

Obklad z octanu hlinitého

Podobné účinky jako brambory má i octan hlinitý, který jistě máte ve své lékárničce. Pokud ne, můžete ho klidně nahradit obyčejným vinným octem. Zředíte ho 1:1, namočíte do něj bavlněný kapesník nebo kousek vaty, lehce vyždímáte a přiložíte na ucho. Obklad by se měl udržovat chladný.

Česnek

O česneku je známo, že má léčivé a antiseptické účinky. Pomůže i v případě, když bolí ucho. Tuto léčebnou metodu mi kdysi poradil známý režisér Ludvík Ráža, který česnekem léčil snad všechny neduhy. Přiznám se, že na dětech jsem ji nikdy nevyzkoušela, jen na sobě, a musím uznat, že to opravdu funguje.

Malý stroužek česneku oloupete, kousek z něj odříznete, zabalíte do sterilního čtverečku a vložíte opatrně do ucha. Pozor, nesmíte ho tam zastrčit celý a nenechávat příliš dlouho. Někomu se to bude zdát nebezpečné, ale pomáhá to i při rýmě a nachlazení.

   
14.10.2010 - Alternativně - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [4] FAXÍK [*]

  dceři píchali ucho už šestkrát!

  ale tyhle rady ráda vyzkouším Sml59

  superkarma: 0 04.03.2012, 11:10:25
 2. avatar
  [3] diblice [*]

  já mám odzkoušenou bramboru i octan, mám 4 děti a ani jedno nemá píchaný ouško, starší děti měly každý jednou antibiotika, mladší zatím nic

  superkarma: 0 14.10.2010, 12:19:09
 3. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Dcera jednou byla na píchání a měla týden antibiotika. Od té doby jsem jí nutila pořádně smrkat a jakmile si začala stěžovat na ouško, začali jsme léčit pořádně napřed rýmu, potom vykapali ucho a už nikdy jsme na pohotovosti nebyli.....naštěstí. ty sestry tam jsou hrozně držkaté

  superkarma: 0 14.10.2010, 10:42:22
 4. avatar
  [1] maje [*]

  moje dcera v 8 měsících měla zánět taky. a jak to probíhalo? od půlnoci chtěla chovat a mazlit se. neplakala. pak jsem si ji  k ránu položila na prsa, aby slyšela moje srdce. střídala ouška, ale ležela. a to celé dopoledne. odpoledne začala mít velkou horečku. zkoušela jsem čípky, ty pomohly na chvilku. navečer jsme jeli do nemocnice na pohotovost, kde mě sestřička hrozně vynadala, že jsem dceru zanedbala. nenechala si vysvětlit, že dcera vůbec neplakala. málem jí to prasklo - samo. píchali jí obě ouška, léčili jsme to skoro půl roku, než doktor řekl, že je to dobré. a rok na to se dcera dívala na večerníček, začala plakat, až z toho usnula. po 10ti minutách se vzbudila a že ukazovala na ouško. jeli jsme hned na pohotovost a opět jsem dostala vynadáno, že jsem hrozně zanedbala péči, že to má opět k prasknutí - obě ouška. i tentokrát se to léčilo přes půl roku. naštěstí se to už neopakovalo, a doufám, že to tak i zůstane. takže díky - ráda se bez tohoto zážitku nadobro obejdu.

  superkarma: 0 14.10.2010, 07:12:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme