Rodina

Máme zažalovat gynekologa?

 

Milé maminky,

 

chtěla bych se s Vámi podělit o zkušenost, jak se můžete dočkat druhého dítěte, i když další v dohledné době neplánujete, a jak vám všechny záležitosti kolem mohou zkomplikovat jinak poklidný život.

 

Po porodu prvního dítěte – holčičky Sáry jsem začala mít problémy s pravidelnou menstruací. I když nám kojení moc nešlo (plně jsme to zvládaly jen 3 měsíce a pak se 3x za sebou objevil zánět prsu), menstruace se dostavila až téměř za rok a pak se objevovala jen sporadicky. Mnohá z vás si možná posteskne, na co si vlastně stěžuju, že je to docela super. Ano, to by bylo, kdybych u toho ovšem neprožívala stavy jako před menstruací (bolesti hlavy, podbřišku, návaly atd), a to vždy do té doby, než se záhadně objevila (tak 1x za 3 měsíce).

 

Můj gynekolog mě neustále léčil nějakými hormonálními tabletami a nakonec jeho diagnóza zněla – nedostatečná činnost žlutého tělíska. Nebylo mu vůbec nic divného, říkal, že se to stává, na vině je prý stres a špatná životospráva. Měla jsem se rozhodnout a po prázdninách začít používat nějakou dlouhodobější antikoncepci, dle něho nejlépe tělísko.

 

Tyto prázdniny ale vše vyvrcholilo. Menstruace opět nepřicházela, ovšem bolesti a nepříjemné stavy zůstávaly. Zkusila jsem těhotenský test, protože jsem si už nebyla jistá ničím. Ten se ukázal 2x po sobě negativní. Koncem prázdnin, těsně před naší dovolenou, jsem vpadla do ordinace pana doktora, aby mě prohlédl a zjistil, jestli  mám menstruaci v dohledné době čekat, popřípadě aby mi předepsal nějaké vhodné léky na její oddálení. Pan doktor mě opravdu podrobně vyšetřil, jak UZV, tak pohmatem a oznámil mi, že menstruace může opravdu co nejdříve přijít a těhotenský test byl opravdu zbytečný, protože tam žádný gestační váček nevidí a při mé diagnóze – snížené činnosti žlutého tělíska, by to nebylo ani tak lehké. Dostala jsem Noretisteron, po jehož vysazení jsem měla do týdne dostat menzes.

 

V klidu jsem tedy odjela na dovolenou, dle doporučení lékaře brala Noretisteron v dvojitých dávkách a bylo mi docela dobře. Tohle opojení dovolenou trvalo do té doby, než jsem vysadila prášky (podotýkám, že jsem je vypotřebovala všechny) a čekala, kdy to konečně přijde. No nepřišlo. Už jsem z toho byla opravdu zoufalá, a proto se rozhodla, že zkusím změnit lékaře, že snad někdo jiný mi pomůže a začne se konečně něco dít.

 

K novému lékaři jsem přišla s nadějí, že mi předepíše nějakou nízkohormonální antikoncepci, která by mi pomohla od mých stavů a nepravidelné menstruace. Ale opět jsem se přepočítala. Lékař mi nepředepsal nic, vyšetřil mě pohmatem a zjistil hodně prokrvený děložní čípek a pak UZV zjistil, že jsem na konci 12. týdne těhotenství. Byl trochu v šoku, že to můj předešlý lékař nezjistil, ale pro mě to byl šok stonásobný!!! Nikdy jsem nezvracela, nebylo mě špatně od žaludku, těhotenské testy byly negativní! V první chvíli mě napadla interrupce (na dovolené jsme holdovali alkoholu, brala jsem skoro celé prázdniny nějaké hormonální léky), ale bohužel i na tu v mé chvíli už bylo pozdě a já na ni  neměla nárok.

 

Nakonec jsem byla nucena se s tím smířit, oznámit to manželovi (který už s naší rodinou a odrostlejší dcerou měl zcela jiné plány) a začít se radovat z neplánovaného miminka. Paradoxně, teď ale všechno teprve začalo. Noretisteron podávaný v dvojitých dávkách na konci druhého měsíce je vysoce rizikový, hrozí spousta různých genetických anomálií - po kolotoči různých vyšetření nám nakonec  potvrdili, že horší situace by nastala u holčičky, kde je riziko nepoměrně vyšší. Aby toho nebylo málo a naše nervy se naply ještě víc, ve 20. týdnu jsme zjistili, že naše miminko bude opravdu ta holčička, o kterou jsme se začali tak moc bát. Zdraví pro nás v tu chvíli už nebylo jen nic neříkající slovo, ale opravdová touha po tom, aby to naše děťátko, byť neplánované, ho dostalo měrou vrchovatou. Teď už můžeme jen doufat. Jsem na počátku 8. měsíce a zlé obavy jsou snad v každém mém snu. Druhé dítě jsme si sice nepřáli, ale i když přišlo neplánovaně, moc se na ně těšíme. Sama si přiznávám, že v sobě nemám sílu starat se o nějak postižené dítě, byť svoje, a moc obdivuji ženy, které to dokáží, ale nevím, nevím, jak se zachovám, pokud se mi takové dítě narodí.

 

Spousta lidí včetně lékařů-genetiků, kam chodím na kontroly, mě nabádají do žaloby lékaře, který všechna naše utrpení způsobil. Já jsem ještě ani nebyla schopna za tím lékařem  jít a informovat ho, co způsobil, protože si, po pravdě řečeno, nejsem jista, jak by to dopadlo. Teď se tím nechci zabývat, chci myslet na něco pozitivního. To dítě si to určitě zaslouží. I tímto příspěvkem a vypovídáním jsem si trochu odlehčila.

 

Musím ale ještě podotknout, že můj příběh se nestal v nějaké zapadlé vísce, kde nejsou tak dokonale zařízené ordinace, detailní UZV a profesionální lékaři (omlouvám se těm vysoce profesionálním, kteří pracují na malých vískách a městech a léčí i s tím málem techniky, co mají), ale na renomované klinice v Brně, kam pacienty lákají věhlasnou reklamou v novinách a časopisech.

 

Andrea

 

 

P.S. 15. 4. 2005 se nám ve Fakultní porodnici v Brně narodila krásná, okatá holčička Amélie. Zatím je v nejlepším pořádku, zdravá a čilá. Jen před pár dny na 5měsíční kontrole u paní doktorky nám oznámili, že bude mít zřejmě vpadlé bradavky, ale že je to jen malá vada na kráse. Snad to bude tedy to poslední zlé, co nás potkalo J

   
05.10.2005 - Těhotenství a porod - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [45] Yanina [*]

  Já bych si asi o tom popivídala s právníkem. Vždyť přeci se mohlo stát ještě něco horšího! Myslím, že těhotenství je jedna z prvních věcí, které by gynekolog měl poznat! Od čeho tady tedy jsou?? Přeji moc štěstí celé rodině a ať jste všichni zdraví!

  superkarma: 0 12.10.2005, 13:39:30
 2. avatar
  [43] kakina [*]

  Přeju hodně moc at už nemate žádne starosti

  superkarma: 0 06.10.2005, 07:22:48
 3. avatar
  [41] Pajenka [*]

  Možá asi snad žalovat.
  Ale zase máš o jedno štěstí navíc .

  superkarma: 0 05.10.2005, 22:23:30
 4. avatar
  [40] femme [*]

  15.4. se narodila moje nejstarší dcera ale před 30ti lety tak ať je mimčo zdravý

  superkarma: 0 05.10.2005, 22:16:45
 5. avatar
  [38] Ťapina [*]

  Tohle by mohla posoudit tak Lékařská komora, jestli udělal někde chybu nebo ne. Jenomže pak zas samozřejmě přijde "doktoři drží vždycky při sobě, ti ho budou krýt"

  superkarma: 0 05.10.2005, 18:45:27
 6. avatar
  [37] Ťapina [*]

  Těhotenský test 2x negativní, ultrazvuk negativní? Tohle asi nebylo až tak úplně normální těhotenství což? Ale ono je tak jednoduché zažalovat doktora. Život není matematika, aby za nesprávný výsledek vždycky mohl počítající.

  superkarma: 0 05.10.2005, 18:44:32
 7. avatar
  [36] zn0uz4 [*]

  fialinka: zajimavy.. tamhle ve statech nejakej dochrot uska se svoji pacientkou, ta ho zalovat muze, a u nas to nejde? u nas, mam ten pocit, nejde nic.

  superkarma: 0 05.10.2005, 16:07:39
 8. avatar
  [33] Tanzi [*]

  také jsem moc ráda, že vše dobře dopadnulo a držím vám palečky at se vás štěstí drží.

  superkarma: 0 05.10.2005, 13:45:29
 9. avatar
  [32] závislá na čokoládě [*]

  Určitě podat podnět na LK.Já mám díky "doktorovi"nemocné dítě a moc mě mrzí, že mi tenkrát řekli:už to nezmněníte,tak to nechte. Gratuluji ke zdravému a přeji

  superkarma: 0 05.10.2005, 13:27:26
 10. avatar
  [31] fialinka [*]

  Víš, jako právník ti musím říct, že žaloba by byla problematická - na trestní oznámení to není (újmu na zdraví asi nezpůsobil) a stejně na tak na civilní žalobu je to slabé, musela bys po něm chtít peníze asi jako náhradu škody, ale zatím to na žádnou škodu nevypadá, když je holčička v pohodě...a jiná škoda (která třeba vznikla tvým v podstatě nechtěným těhotenstvím) se jen těžko dá vyčíslit a prokázat. Takže já bych do toho asi nešla, v případě, že je dítě zdravé. Ale stížnost na komoru je dobrý nápad..

  superkarma: 0 05.10.2005, 12:35:27
 11. avatar
  [30] Vivian [*]

  Blahopřeju rodičům i Amélii, že jste všichni tu lékařskou péči ve zdraví přežili

  superkarma: 0 05.10.2005, 12:22:30
 12. avatar
  [28] zn0uz4 [*]

  a dalsi vec.. trestni oznameni je ZDARMA. policie kazdy oznameni MUSI prosetrit, do 30 dnu musi podat vysledek - je mozne se proti tomu odvolat. pokud najde pochybeni, jde to k soudu. pokud soud uzna vinnym, muzes podat zalobu v obcansko-pravnim rizeni (nahrada skody, ujmy atd), a velikou sanci na uspech (podle rozsudku trestne-pravniho rizeni). a stiznost na CLK je asi samozrejmosti, + stiznost na vedeni toho sanatoria atd. probuh - ja bych to v zivote takhle nenechal, uz je to vedomi, ze se to muze stat nekomu dalsimu, by me nicilo.

  superkarma: 0 05.10.2005, 11:37:38
 13. avatar
  [26] lenkasegra [*]

  Taky jsem měla dost špatnou skušenost s gynekologem kdy miminko bohužel umřelo a doposud si vyčítám, že jsem žalobu nenapsala protože doktor stále ordinuje dělá další chyby a ubližuje dalším ženám. Kdyby mi následný lékař neřekl že to nemá cenu šla bych do toho. Už je to dva roky bolest utichá a narodil se mi zdravý syn a jen to mě z bolesti dostalo ale nemohu zapomenout na to že on může ubližovat dál když už má tolik na svědomí. Mám radost že tvé dítě je zdravé ale té další se to třeba už nepovede!

  superkarma: 0 05.10.2005, 11:29:07
 14. avatar
  [25] Kelly [*]

  zn0uz4: ... sice to dopadlo O.K., ale tohle se nemá přecházet, co když někde po Brnu běhá mamina, která už s tím zdravím miminka mít takové štěstí nebude ...

  superkarma: 0 05.10.2005, 11:21:57
 15. [24] tornado-lou [*]

  ta stiznost na komoru me pripada jako dobrej napad. ale hlavne je je mala zdrava

  superkarma: 0 05.10.2005, 11:19:36
 16. [22] Sasa [*]

  Schovat hlavu do písku je pohodlnějsí, to je fakt.
  Nezlobte se na mne, ale ona už zdravé dítě má a ty ostatní, co k němu chodí? No a co? Stát před klinikou s transparentem asi nebude, že? Tak jak jinak, než žalobou to řesit?
  A jeji druhý lékař, myslím, má k tomu co říct a svědčit by musel....ono nerozpoznat těhotenství na konci třetího měsíce je fakt divné, nevím, jak by to chtěl uhrát.

  superkarma: 0 05.10.2005, 10:46:34
 17. avatar
  [20] zn0uz4 [*]

  pomoc: ale o tom to je - vsichni delaji bububu.. sakra lidi, nezijeme uz v socialismu, je tu tvrda konkurence - jedte za hranice, uvidite, jak se k vam chovaji prodavaci v obchodech, lekari.. tam si to nikdo nedovoli - a proc? protoze kdyz neco nekdo podela, nikdo ho nepodrzi, a tezce si nabije cumak - jeste aby tak s sebou stahnul ostatni - u nas bohuzel vsichni chteji kapitalisticky penize, ale pracovat, pracovat by chteli soalisticky, vinu nema osoba, ale kolektiv,a pokud mozno se to vzdycky zamete, vzdyt zalovat, to nema preci cenu. probudte se!

  superkarma: 0 05.10.2005, 10:34:04
 18. avatar
  [19] Kuře [*]

  Je bezva, že to dobře dopadlo, , ael toho doktora patří .
  Já mám pořád ještě v hlavě zážitek, kdy mne před pěti lety doktorka nutila k potratu. Byla jsem vyčerpaná, utahaná a myslela jenom na to jediné - že mé vytoužené mimi je v pořádku a že mu bije srdíčko. Neudržela jsem v sobě ani vodu, měla potíže s ledvinama, ale to děťátko jsem strašně chtěla a několik let na ně čekala. Všechny sestřičky mi pomáhaly, seděly u mne, dávaly mi po lžičkách vodu, sehnaly colu, dětské piškoty, později i bílý jogurt (ten mne spasil). Konečně jsem se začínala cítit líp a ta ....... si přihasila s papírem a ode dveří hlásila: "Musíte TO dát pryč, takhle se zničíte a vypadají vám vlasy".
  Měla jsem v sobě tu sílu, kterou asi mají všechny mámy, chránící děti. Sehnala jsem primáře a požádala ho, aby na náš pokoj už ta osoba nechodila. Nechápal, ale když jsem mu to vysvětlila, tak mi vyhověl. A dneska má už děti dvě. A vlasy taky.

  superkarma: 0 05.10.2005, 10:03:31
 19. avatar
  [17] Ada1 [*]

  veskera geneticka a jina nadstandardni vystereni neco stala, tak by mel mily, neschopny pan doktor do statni kasy uhradit aspon tohle
  a myslim si, ze dokud se lekari nezacnou (aspon trochu) bat zalob, tak se tyto pripady budou opakovat. Bohuzel se s tim svezou i ti opravdu dobri lekari

  Jinak preji moc a moc stesti a hlavne ZDRAVI

  superkarma: 0 05.10.2005, 09:18:08
 20. avatar
  [16] Žábina [*]

  to je ale shoda náhod - UTZ i těhot.test - obojí negativní

  superkarma: 0 05.10.2005, 09:17:29
 21. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Hlavně buďte zdrávi!

  superkarma: 0 05.10.2005, 09:01:31
 22. avatar
  [12] zn0uz4 [*]

  SANIK: bohuzel ve statech je to treba az prehnane, ale rozhodne bych toho cloveka zazaloval - nebo si ta dotycna vezme na triko, aby takhle ublizil i nejake dalsi rodine? bohate bude stacit soud, byt se nic neprokaze (kdyz rikas, ze to zfalsuji), oni si lidi na nej daji pozor - i bez odsouzeni bude mit u lidi skraloup...

  superkarma: 0 05.10.2005, 08:56:23
 23. avatar
  [10] gerda [*]

  jo, ještě dodatek. Nebylo by špatné postěžovat si Lékařské komoře. To není žaloba k soudu, ale projednat se musí. Já jsem si jedinkrát v životě stěžovala na chování lékařky u její nadřízené instituce. Je pravda, že jsem to musela 2x urgovat a nenechat se unavit, ale výsledkem bylo, že se mi ta žena musela písemně omluvit a dostala jsem i zprávu, že byla důrazně napomenuta. Kolikrát stačí i tohle, o peníze vám nejde, takže bych radila spíš takový postup.

  superkarma: 0 05.10.2005, 08:27:15
 24. avatar
  [9] Chica [*]

  No, dobře to dopadlo, ale podle dat je ten původní článek bez dodatku rok starý - "o těchto prázdninách" zjistila těhotenství a dítě se narodilo v dubnu 2005 Redakce šmátrá po archívech?

  superkarma: 0 05.10.2005, 08:26:24
 25. avatar
  [8] gerda [*]

  uf, to jsem si oddychla. Dobře to dopadlo. Já bych se asi na veškeré žaloby vykašlala a veškerou energii věnovala rodině. Už jste si nervů užili vrchovatě a žaloba by spustila další martýrium. Ono postačí, když o své zkušenosti nebudete mlčet, lidi si velmi rychle povědí, ke kterému lékaři nechodit!

  superkarma: 0 05.10.2005, 08:24:50
 26. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ..taky držim palce, tobě a maličké..... ...určitě má už všechno špatný za sebou.... ..... a do té žaloby bych šla. Gyndař, kterej nepozná těhotenství a cpe maminu hormonama si to zaslouží. ...Nemělo by mu to projít jen tak...

  superkarma: 0 05.10.2005, 06:31:02
 27. avatar
  [2] danca79 [*]

  Drzim palce aby holcicka byla zdrava cely zivot Lekare bych asi opravdu zazalovala - uz jen proto, aby timto neprochazely dalsi budouci maminky....dokud se lide nezacnou ozyvat, spatnych lekaru se nezbavime!!!!

  superkarma: 0 05.10.2005, 06:09:09
 28. avatar
  [1] Mici [*]

  Ještě že to tak dopadlo a holčička se narodila zdravá. Vpáčené bradavky nejsou nic dramatického

  superkarma: 0 05.10.2005, 00:47:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme