Bulvár

Máme se vracet zpět?


Ahoj, všechny zdravím a doufám, že předpověď počasí se nevyplní, tady aspoň svítí sluníčko a holky chodí s holými zády a bříšky :-)

Teď k tématu: právě před chvilkou, když jsem míjela svůj minulý, kdysi dávno můj, domov, jsem se zamyslila, jak je to nespravedlivé, že jsem ho musela opustit. V tom bytě (byl služební) jsem prožila celé svoje dospívání a tehdy jsem ani na moment nezauvažovala o tom, že budu bydlit jinde.
Byt byl zajímavý tím, že byl sice téměř v centru města, ale přesto v zeleni a k tomu ve velice nevšední budově - byl v kostele a spolužáci mi to bydlení patřičně záviděli.

Jaká to pro mě byla rána, když jsem se ve svých cca 15 letech dověděla, že se naši rozhodli odstěhovat do paneláku! K těm jsem měla odpor odmalinka, jako malé dítě jsem žila v domku na vesnici, pak v tom pěkném městském bytě, kde byly jen dvě rodiny ve vchodu a žili jsme si tam téměř idylicky. Proto jsem se s domovem těžko loučila, ale co naplat.

Přestěhovali jsme se tedy  do toho paneláku, který měl všechny chyby, co se jim kdy vyčítaly. Průslyšný, nedodělané chodníky, bahno všude kolem, voda často netekla a jediný spoj - autobus - jezdil párkrát za dopoledne, příslušně narvaný.
No, nelíbilo se mi tam vůbec.
Přesto jsem tam nechala kus svého života.

Po svatbě jsme s manželem stavěli dům na předměstí. Dlouho a s velkým odříkáním. Moc jsem se tam těšila. Mezitím jsme si pár let v tom paneláku společně s maminkou a mou babičkou odžili. Ale, jak se stává, během stavby si manželé často odvyknou společnému životu a pak si na sebe těžko zvykají. Rozdílné názory na život, jeden příliš dominantní s neochotou se podřizovat... o iluze jsem bohužel brzo přišla a viděla, že není naděje na nápravu.
A tak jsem jednoho dne (no, spíš po zralé úvaze a po 23 letech společného života) sbalila syna, gramofon a kocoura, k tomu jen své oblečení a během hodiny jsem byla zpátky v paneláku a manželovi jsem vzkázala, aby si ten svůj majetek klidně sežral, že mi je klid milejší.
No, nesežral ho:), ale hezkých pár let mi ztrpčil, než jsme se vypořádali.

Poslední mé stěhování bylo o pár bloků dál, do malého bytečku, který jsem si za "své" peníze pořídila a jsem v něm s novým manželem docela spokojená. Hlavní roli hraje to, že je na ideálním místě, v zeleni a je v malém, takřka rodinném paneláčku.

Ale vrátím se k začátku.
Vždycky, když jedu kolem toho kostela, zabolí mě srdce. Koukám do oken, kde byla ložnice, obývák, zajímalo by mě, jestli mají v kuchyni pod oknem stůl, jako jsme měli my... možná by stačilo zazvonit a vysvětlit, poprosit, jestli můžu na chvilku dál.... ale na druhé straně mám strach z toho, že bych viděla všecko jinak, než bylo dřív, a pokazila si vzpomínky. Asi to nechám tak a spokojím se pohledem zvenčí a hezkou vzpomínkou.

Závidím každému, kdo může zůstat tam, kde prožil dětství, protože tam nechal svoje srdce.
Gerda


Milá Gerdo,
mám dojem, že by se člověk vracet neměl.
Jednou jsem podlehla tomu pokušení a vrátila se po mnoha letech do míst, kde jsem prožívala nádherná léta dětství. Všechno jsem měla v růžovém obláčku vzpomínek, a najednou viděla šedou, zaprášenou realitu. Nic nebylo jako dřív, všechno se zdálo nějak špinavější a ošklivější.
Možná má někdo jinou zkušenost, ale já byla tenkrát strašně zklamaná. Sen se rozplynul... 

   
28.04.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [4] tanecnice [*]

  Jè;è;è;,Gerdo,ted jste me potesila.Ja se vracim,,,,bydlela jsem tam 10 let, obyc.panelak, ale hned vedle les, reka,lesik.Proste ne idealni, ale slusne dost.
  A ted se tam chci po letech vratit, a porodit tam sve prvni.
  A ikdyz si pokazim vzpominky, tak co, udelam si nove.
  A jak to s tim je,nevim.Vim,ze pro staty,pro obcany,je dulezite pamatovat si minulost, ucit se z ni, rozhodne ji nesmi zapomenout.
  A pro me, jestli minulost je plna melancholie, jestli muzu,vratim se.Vymenim melancholii,za neco veselejsiho nebo nic.To nic si pojmenuju,jako tady jsem bydlela, byla jsem stastna,asi jako vetsina, co se prestehovala.
  Ale rozhodne obchazet mista s divnym pocitem-to radsi ne.
  mvr

  superkarma: 0 01.05.2006, 13:15:49
 2. avatar
  [3] Žábina [*]

  určitě by se vracet nemělo,ve vzpomínkách ano, ale jinak ne

  superkarma: 0 28.04.2006, 13:56:32
 3. avatar
  [2] Majdinka [*]

  Také si myslím, že vracet se by znamenalo ztrátu vzpomínek. Realita by je vymazala. Choďte dál okolo a nechte vše jen v těch vzpomínkách. Byla byste asi zklamaná, třeba tam vůbec pod oknem není stůl, to, co jste měla ráda, vyhodili, přemalovali, natřeli...

  superkarma: 0 28.04.2006, 13:06:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme