Rodina

Máme rady zkušených matek, jak ukončit kojení. Čtěte!

Kojení je zajímavé téma, i když pro mě osobně právě teď není aktuální. Mám ale ve svém okolí mnoho žen, které mají miminka, a tak se přirozeně bavíme i o kojení. Občas se mě ptají, jak jsem to měla já. A hlavně jak jsem kojit přestala.

U mě to nebyl žádný problém, ani kojení, ani odstavování. Všechno šlo hladce, dceru jsem kojila do 13 měsíců, syna do 18 měsíců. Když jim bylo oběma kolem roku, kojila jsem už jen jednou denně, po ránu, když jsme byli vždycky doma a nijak nás to neomezovalo. A pak stačilo pár dní za sebou děti zabavit jinak, vylézt dřív z postele nebo tam prostě nebýt - a děti na kojení snadno zapomněly.

Přečtěte si také:

Vím, že některé děti jsou závislejší, a také některé mámy kojí během celého dne, i když mají děti starší než jeden rok. To je pak asi odnaučování kojení těžší, ačkoliv... Když máma kojí roční dítě celý den, určitě nemá v plánu přestat. Takže tyto rady asi stejně nevyužije.

Jak přestat?

kojeníZeptala jsem se několika zkušených matek, jak odnaučily své děti kojit. Tady máte jejich zkušenosti!

Jitka: Syna jsem kojila hodně dlouho, byly mu dva roky, když jsem se rozhodla, že už kojit nechci. Ale on se toho samozřejmě domáhal, navíc už mluvil, tak to bylo komické. Pokaždé jsem mu řekla, že už nemám mlíko a musí si vzít lahvičku. Trpělivě jsem to opakovala pořád dokola. Trvalo mu týden, než pochopil, že už opravdu nic nedostane. Naštěstí to nechtěl zkusit. :-) Myslím, že ve dvou letech je nejlepší to vyřešit takhle, dvouleté dítě pochopí, a taky to mámě věří, že už mlíko nemá.

Petra: Některé děti se odnaučovat nemusí, tak je lepší to nechat na nich. Moje děti se postupně odstavily samy, každé v jiném věku, ani jsem je nijak nemusela nutit. Ale zůstal jim zlozvyk z kojení sahat mi na prsa (za triko), to se mi nedaří je odnaučit, ony se tím uklidňují a i přitom usínají. Doufám, že je to brzy přejde. :-)

Katka: Mě kojení moc nebavilo, ale snažila jsem se. Vydržela jsem to do sedmi měsíců, pak už dcera jedla hodně jiných věcí, tak jsem si řekla, že končím. Nevěděla jsem, jak to udělat, tak mi mamka řekla, ať dám Terku na víkend k nim, že to zkusíme. Kdyby byl problém, nebydlíme daleko, mohla jsem pro ni zajet. Ale zvládla to v pohodě, a když ji pak naši přivezli, kojit nechtěla, vzala si klidně flašku. A mně se ulevilo.

Hana: Kojení se může ukončit kdykoliv, když si je máma jistá svým rozhodnutím, že to tak chce, a dá důvěru i děcku, že to zvládne. Já kojila tandemově, nejdřív Annu i Matyho, a teď Matyho i Máju. :-)

Zuzana: Vím, že to asi bude znít drasticky, ale já měla děti hrozné závisláky na kojení. Abych je odradila, mazala jsem si bradavky, aby jim to nechutnalo. Zkusila jsem toho víc, ale zabrala hořčice, ta jim opravdu nechutnala. Když to zkusily párkrát a pořád to byla stejně hnusná chuť, přestaly to chtít.

Romana: Já jsem kojení nepovažovala za nějakou překážku, takže jsem dceru kojila do tří let. Hodně jsem se bála, jak to bude zvládat, když kojení ukončím. Ale bylo to v pohodě. Ve třech letech byla už celkem rozumná, tak jsem jí to několikrát vysvětlila. Dvě noci proplakala a další už spala celou noc. Kojení je dobrá věc, jen to buzení třikrát za noc celkem tři roky je náročné. :-)

A co vy, jak jste přestaly kojit? Napište!

Další články v magazínu:

   
14.04.2014 - Děti - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] vitulka [*]

  Přestala jsem kojit týden před synovým 21.měsícem a to tak, že jsem si bradavky namazala kapkami proti kašli - synovi to nechutnalo, stačilo jednou a  pak už jsem to nemusela dělat. pak jsem aplikovala na prsa líh naředěný napůl s vodou a dala si tento obklad a převázala obinadlem, abych přerušila laktaci. Tři dny bolestí prsou jsem zvládla bez horeček a bez zánětu a po třech dnech byla prsa v pohodě a syn si doteď myslí, že mám "bebí", prsa mu raději neukazuji, aby si nevzpomněl, ale přijal to v pohodě. a teď spí celou noc a ve své posteli.

  superkarma: 0 14.04.2014, 23:09:58
 2. avatar
  [8] Běla [*]

  Díky tomu že jsem všechny děti dokrmovala, jsem toto řešit nemusela.

  superkarma: 0 14.04.2014, 15:37:42
 3. avatar
  [7] Cerpes [*]

  samecka — #6 Moji kluci taky neuměli z flašky, nikdy, pro mě to bylo nejkrásnější období, dva roky jsem se s každým cicmala, odnaučování bylo kruté, ale pro koho víc, kluci to ořvali a já skoro taky a hlavně jsem musela brát pilule, mlíko se nechtělo ztratit. Hned bych tu dobu vrátila. Byla jsem šťastná a hlavně zdravá. Po mateřské jsem šla rovnou do ID.Sml15

  superkarma: 0 14.04.2014, 15:30:26
 4. avatar
  [6] samecka [*]

  gerda — #2 Pcháá, oba moji satanáši dudlík nesnášeli - ozvraceli postýlku, stěnu, mě, sebe. Nikdy se to nenaučili, když teď mlátí hubou žvýkačku, připomínám jim to.Sml30

  1. na komentář reaguje Cerpes — #7
  superkarma: 0 14.04.2014, 15:01:32
 5. avatar
  [5] risina [*]

  Za "starých časů" se mléko potupně od 4 do 8 měsíců věku nahrazovala nemléčnými jídly (dopledne ovoce/strouhaná mrkev + piškoty, v poledně polévka, večer kaše), takže poslední kojení  bývalo ranní a odpolední - v noci děti nejedly. Když naše děti zjistily, že odpoledne se dá jíst i něco zajímavějšího než mateřské mléko - třeba smetánek nebo tvaroh s ovocem, chleba s máslem na kostičky a k tomu mléko z hrníčku "jako velký kluk/holka" atd., tak prso nevyžadovaly. No a ranní kojení jsem prostě jednou zkusila nahradit lahví - a prošlo to, hlad byl silnější než touha po prsu.

  Myslím, že pokud je dětem víc než rok a jsou zvyklé si cucnout mateřského mléka kdykoli a spíš pro uklidnění/z touhy po blízkosti/na usnutí než ho brát jako regulérní potravu, je odstavování horší.

  superkarma: 0 14.04.2014, 14:22:23
 6. [4] Lokynka [*]

  První dceru jsem odstavovala ve 2 a 3/4 letech, už to docela chápala, namazala jsem prsa octem, řekla jí, že s mlíčko zkazilo a prošlo to, druhá dcera se kolem 18 měsíců odstavila postupně sama a třetí také. Nevzpomněla si každý den, ale obden, obdva, tak si cucla a pak už si jednoho dne vůbec nevzpomněla, takže se odstavila přirozeně sama

  superkarma: 0 14.04.2014, 13:13:17
 7. [3] MaVy [*]

  syn se postupně odstavoval sám Sml16 kojení bylo ty skoro 2 roky fajn,umělé mléko mu moc nechutnalo

  superkarma: 0 14.04.2014, 11:42:20
 8. avatar
  [2] gerda [*]

  A co takhle vstrčit si láhev s dudlíkem pod paži a dítě takhle "ošidit"? Za párkrát si zvykne a přijme ji i v jiné pozici.Sml58

  1. na komentář reaguje samecka — #6
  superkarma: 0 14.04.2014, 10:37:27
 9. [1] danouch84 [*]

  Dceru jsem odstavila ve 20měsících, dva večery plakala a třetí už spala krásně, od té doby spí celou noc. A syna 11m zatím stále kojím, zatím neplánuji odstavení, i když to noční vstávání mě ubíjí Sml30

  superkarma: 0 14.04.2014, 00:18:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme