29. května se uskutečnila tisková konference „Máme právo dýchat čistý vzduch!?“, která byla zaměřena na aktuální situaci „tabákové epidemie“ v ČR se zaměřením na pasivní kouření.

Právě dnes totiž máme „den proti kouření“. Dovolte mi tedy zmínit se alespoň o základních faktech:

Kouření - dopad na zdraví populace


Na následky kouření ročně umírá 5 miliónů lidí. V roce 2020 se předpokládá zdvojnásobení tohoto počtu, co znamená 10 000 000 obětí nikotinu.  

Jaká je situace v ČR

V České republice na následky kouření ročně umírá 18 000 lidí = každý šestý Čech. To se rovná 50 obětí každý den!
 
Prevalence kuřáctví v ČR

Výzkumy potvrzují, že na našem území kouří 1/3 dospělé populace, tj. 2 500 000 kuřáků. Je alarmující, že tato epidemie zasahuje i děti. Statistiky poukazují na smutný fakt, že přes 50% patnáctiletých kouří aktivně.

Pasivní kouření BALZÁM

Tabáková epidemie je v ČR stále podceňována. Na následky pasivního kouření ročně umírá 2 000 lidí ročně. Pasivní kouření způsobuje:

  • Rakovinu plic
  • Onemocnění srdce a cév
  • Cévní mozkovou příhodu
  • Chronické dýchací onemocnění


Pasivní kouření je zvlášť nebezpečné pro těhotné ženy a děti. Může způsobit dušení plodu, dále syndrom náhlého úmrtí kojence, u dětí dětskou leukemii.

Ochrana proti pasivnímu kouření


Nejlepší řešení je vyhýbat se kuřáckému prostředí. Jak jsem už zmínila, v ČR je tato problematika v porovnání s některými zeměmi EU (Irsko, Skotsko, Norsko apod.) stále podceňována.

V následujících pěti letech budou ve většině zemí platit „smoke-free“ zákony a za dalších 5 let bude výjimkou nebýt nekuřácký.

Zdroj: Česká koalice proti tabáku, www.dokurte.cz

Reklama