Často si píšete o radu v těžké životní situaci, o radu při různých psychických problémech – radu pro sebe nebo kamarádku. Rozhodli jsme se proto spolupracovat s odbornicí – psycholožkou Radanou Štěpánkovou, kterou můžete požádat o radu nebo si s ní dohodnout osobní schůzku. Na našich stránkách jste s ní mohli zaznamenat on-line rozhovor, momentálně funguje jednou týdně její poradna – VSTUPTE ZDE.

A na co paní Štěpánková v poradně například odpovídala?

Dobrý den, Radano, mám prosbu. Můj přítel a za měsíc můj manžel má syna... myslím, že je to moc fajn kluk. Chce si ho nechat ve své péči. Jeho matka se o něj nestará, nehraje se s ním, ani ho nic nového neučí. Já se snažím mu to vynahradit. Vím,že mámu mu nedám. Můj problém spočívá v tom, že je mezi námi jakási rivalita, on mě zřejmě nebere a já mám pocit, že to prostě nezvládnu. K matce jezdí na víkendy a pokaždé, když se od ní vrátí, je v hrozném stavu. Nastydlý, protivný, drzý. Nevím, jak to zvládnout po psychické stránce. Moc děkuji za radu!

Situace opravdu nelehká. Příběh neznám (kolik je synovi, kvůli čemu a kdy došlo k rozvodu). Situaci by prospělo, kdyby mezi dospělými došlo k otevřené komunikaci, akceptování se navzájem a vztahy by byly uctivé. Pomlouvat maminku by nebylo dobré, naopak by bylo dobré přátelit se s ní...

Dobrý den, paní doktorko!
Jsem 3 roky rozvedená a z manželství mi zůstal syn, kterému budou tři roky. Nějaké vztahy jsem měla, ale vždy se nemůžu sžít s novým partnerem... Nejde mi to... A hlavně mám pořád pocit, že jde chlapům jen o sex a o „rodinné štěstí" už v dnešní době moc ne. Chci se vlastně zeptat, jestli by pro mé dítě v dalším životě byl velký handicap, že vyrůstalo bez táty. Jestli má být muž za každou cenu, nebo to jde i bez něho... Moc vám děkuju za odpověď.

Milá G.,
váš syn není jediný, který vyrůstá v péči maminky. Z dotazu není zcela zřejmé, zda biologický otec projevuje alespoň základní zájem o syna. Kdyby tomu tak bylo, bylo by to fajn, protože pro dítě je opravdu dobré, když je v kontaktu s oběma rodiči. Avšak člověk míní, život mění... Vy jste synovi už jednoho tatínka našla, není ve vašich silách hledat jiného (ani to technicky nejde). Smutné by bylo, kdyby syn vyrůstal s pocitem, že jeho otec je lump a špatný člověk, protože na úrovni duše ví, že půl života (genů) má od něj. Dobré je říci, že mu dal život, a to je ten největší dar... Trápí-li vás absence pozitivního mužského vzoru v životě vašeho syna, bylo by dobré, abyste zhruba od 6 let syna posílala např. do skautu nebo do sportovního oddílu, kde jsou prima mužští vedoucí...

Dobrý den. Mám potíže s neovladatelným strachem, až panickým, ze smrti mých dětí nebo mojí a mého manžela. Od toho se přirozeně odráží spousta špatné nálady, nervozita,někdy vztek, jelikož si uvědomuji, že jsou chvíle, kdy to není v mé moci. Možná bych potřebovala osobní schůzku, jelikož mé deprese zaháním neskutečnou přemírou jídla v nočních hodinách. Je zajímavé, že tyto stavy mě přepadají zejména v podvečer a večer. Potřebuji poradit, jak tomu předcházet a proč a co ve mně vzbuzuje tyto pocity. Děkuji.

Dobrý den,
opravdu se domnívám, že osobní schůzka je důležitá, protože každý příběh je individuální. Mám pocit, že u vás je poskládáno několik problémů najednou (neodůvodněná panika, strach ze smrti, depresivní projevy, pocit prázdnoty...) a jen obtížně se toto upraví samo.
Hezký den!

 

S čím Vám může Radana Štěpánková například pomoci?

 • při různých psychických či psychosomatických potížích
 • při depresi
 • při krizových životních situacích
 • (rozvod, rozchod, úmrtí blízkého člověka, sexuální zneužití, traumatický zážitek)
 • když se chcete naučit pracovat s emocemi, které vám komplikují život
 • při manželských potížích
 • když vás trápí někdo blízký
 • při starostech ve výchově dětí
 • když chcete lépe rozumět sobě samé
 • při poruchách příjmu potravy (mentální anorexie, bulimie, nadváha)
 • při závislostech
 • při duchovní (spirituální) krizi
 • když hledáte vnitřní klid, radost a naplnění…

Pokud bude Váš problém na osobní konzultaci, domluvte si ji na tomto e-mailu: radana@rovena.cz.

 

„Jednotícím prvkem mé práce je osobní přístup a respekt individuality každého člověka. Formy a metody spolupráce a pomoci volím po vzájemné dohodě v duchu holistického přístupu." Radana Štěpánková

Reklama